Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.11.2023 o 11:22, tomcug napisał:

A na co komu ten wynalazek :E W BIOS-ie wszystko się ustawia i koniec.

nie wiem dlaczego, ale jak miałem R5 3600 i robiłem UV to 1,1 V ustawione w Ryzen Master hulało pięknie. Ta sama wartość ustawiona w BIOS powodowała crashe. Czemu, do tej pory nie wiem. Tak czy inaczej wygodniej jest podkręcać proca z programu żeby na bieżąco widzieć jak reaguje, a nie co chwila do bios wchodzić. Zawsze na koniec stabilny setting można ustawić w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety ten sam układ RaptorLake w tej samej formie i brandowanie jako pseudo "nowa" 14 generacja Core to szczyt żenady! 14900 powinien być max 13950 i nic ponadto a sztuczka z softem tylko dla "14 gen" to już chamstwo i rozbój w biały dzień. Teraz tylko niech RaptorLake jeszcze wyląduje jako 15 i 16 generacja z większym poborem energii.

Przeciek z Twittera o LunarLake:

https://forums.anandtech.com/threads/intel-meteor-arrow-lunar-panther-lakes-discussion-threads.2606448/page-142#posts

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem po testować ten program z CS2, ale i tal używał e-core. Możliwe że trzeba dobrze postawiać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co to może być testmem przechodzi bez błedów (godzina) cinebench r23 i ten najnowszy też działają bez błedów a aida64 wysypuje error 5-10min, już zwiększałem napięcie na procka nic to nie daje, temperatury są ok, płyta z790 aorus , ruszane tylko napięcie cpu i sa a pamięci xmp załadowane i ręcznie ustawione timingi ale testmem bez błędu, reszta napięć auto. procesor 14900k, gry działają nic się nie wiesza

Edytowane przez blue1920

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak testujesz w aida, które opcje masz zaznacozne? Bo jeśli cinebench ok, to może pamięci coś odwalają na profilu xmp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

teraz akurat w domu mnie niema, ale nic tam nie odznaczałem, te sa zaznaczone ,które były po zInstalowaniu aidy, spróbuje puscic pamieci na auto z profilem xmp bez recznie ustawionych timingów i zobaczymy czy bedzie ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, blue1920 napisał:

teraz akurat w domu mnie niema, ale nic tam nie odznaczałem, te sa zaznaczone ,które były po zInstalowaniu aidy, spróbuje puscic pamieci na auto z profilem xmp bez recznie ustawionych timingów i zobaczymy czy bedzie ok

Sprawdź to sobie, jeśli test aidy testuje pamięci to stawiałbym, że pamięci. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko na auto w pamieciach , tylko zaladowany profil xmp, testmem ok, aida wywala po 2min , reszta dziala (cinebech, 3dmark, intel xtu, 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pany, jeśli teraz mój procek 12700k grzeje się w takim np. Lords of the Fallen do 76 st.C, to o ile bardziej myślicie grzałby się 14700k?

Jest sens w niego iść?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zalezy na jakiego banana trafisz ;) Jaka jest stopa chlodzenia, jaki jest i czy wgl jest banan na procesorze. Oraz jaka loterie krzemowa trafisz i jak bedzie sie zachowywac na auto.  Fabryke zawsze sie da poprawic ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W czwartek przed północą były w x-kom za 699zł 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.11.2023 o 10:49, Stachu1984 napisał:

12600KF za 799 zł

nie tylko w Komputronik, m.in. w X-Kom też 799 pln aktualnie

rdzenie typu E i tak zazwyczaj niewiele pomogą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.11.2023 o 10:49, Stachu1984 napisał:

Tylko przestrzegam, że trzeba długo czekać. Zamówiłem w poniedziałek i okazało się, że procesora nie mają na stanie i muszą sprowadzić. W środę dopiero pojawił się link do płatności, a do teraz jeszcze nie wysłali, więc obawiam się, że na weekend nie będzie zabawy z nową platformą.

Procesor jest średnio tylko 12% szybszy od 10700 w grach, ale po prostu chciałem nową platformę. Płytę zamówiłem tanią: ASRock Z790M PG Lightning/D4, bo musiała być w formacie maksymalnie mATX. Bliźniacza ATX miała recenzję na ithardware. Jak 13700KF stanieją do okolic 1100zł, to taki wstawię.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie już przestały ekscytować numerki benchmarków i fpsy, gdy one praktycznie nic dla mnie nie polepszają.

Od pracy przy kompie bolą mnie plecy, szyja, ręce, dłonie, głowa, oczy, kolana, jestem zmęczony i mam depresję.

Gdy zaczynałem wiele lat temu interesować się sprzętem, zrobiłem to właśnie po, że sądziłem iż rozwój sprzętu pozwoli uniknąć właśnie takich problemów jakie są.

Jakie w ogóle znaczenie ma, czy gra ma 60 czy więcej klatek? Albo jakieś Geekbenche, Cinebenche i inne benchmarki? Czy lepiej się dziś bawimy grając niż 10, 15 czy 20 lat temu? Czy praca stała się przyjemniejsza? Czy wygodniej i łatwiej jest używać kompów albo WWW? Raczej nie. Tylko szybciej, co niewiele pomaga.

Jeśli miałbym stuprocentową pewność, że komputer zrobi dokładnie to czego chcę, tak jak chcę ale musiałbym poczekać 10, 20 czy 30 minut, to poćwiczyłbym w tym czasie, pomedytował lub napiłbym się herbaty. Nie przeszkadza mi, że nie dzieje się coś natychmiast, tylko mozolna praca wyniszczająca zdrowie psychiczne i fizyczne.

A gry? Nie obchodzi mnie czy działają w 90 klatkach, 240 klatkach czy 780 klatkach. Obchodzi mnie frajda, przyjemność i satysfakcja z porządnej, dobrze wykonanej gry pozbawionej błędów i mikrotransakcji. Gdy jest te 60-120 klatek, to liczy się już tylko jaka jest sama gra, a nie czy procek wyrobi więcej fpsów.

Żywię wciąż nadzieję, że przyszły rok, m.in. z pomocą Intel Meteor Lake i odpowiedniego sprytnego oprogramowania wreszcie zmieni tę zapłakaną sytuację. No i że wyjdą fajne, ciekawe i ukończone na premierę gry.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Thimedes napisał:

Gdy zaczynałem wiele lat temu interesować się sprzętem, zrobiłem to właśnie po, że sądziłem iż rozwój sprzętu pozwoli uniknąć właśnie takich problemów jakie są.

I co, korzystasz z tego sprzętu żeby uniknąć tych problemów, czy tylko aura jego istnienia miała pomóc? ;-) LCD zamiast CRT chyba używasz a używasz biurka elektrycznego? Pistoletu do masażu? Kontrolujesz sprzętem parametry powietrza w pokoju?

Albo może myslałeś że to od procesora przestaną boleć plecy w przyszłości? :D

Mi się znacznie wygodniej korzysta dzisiaj niż kiedyś dzięki tym wszystkim udogodnieniom.

Ja wolę dobrą grę i dużo klatek a nie zastanawiać się nad albo albo, bo właśnie sprzęt pozwala na to że nie muszę z czegoś rezygnować ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi