Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, grayman_1 napisał:

Zaraz będzie który procesor będzie miał mocniejsze NPU  a nie CPU ....

Ok ale nadal przydałoby się zredukować pobór prądu, szczególnie u Intela.

W dniu 2.02.2024 o 14:54, Kyle_PL napisał:

Może Pentium wreszcie dostanie 4 duże rdzenie, bo to co jest obecnie (2 rdzenie z SMT za 450zł) to jest żenada.

No zgadzam się. Jeśli w 2024 Pentium nadal nie będzie miał czterech (dużych) to żenada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niech Intel w końcu posprząta ten bałagan ...

Zamiast pozwalać na dowolne ustawianie limitów mocy ..

Wiem nie opłaca im się ... Na testach każe 1-2% się liczy ...

Idiotyzm.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PLTy jestes szpec od JEDEC i TDP. O co tu chodzi?? :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To "TDP" to po prostu zwykła wartość PL1. Czyli w 14900KS będziesz miał PL1=150W , PL2=253W (prawdopodobnie) i TAU=56s. Analogicznie i5 14600K ma PL1=125W, PL2=181W i TAU=56s.

W dniu 24.02.2024 o 18:58, grayman_1 napisał:

Niech Intel w końcu posprząta ten bałagan ...

Popieram. Jest ciekawie: w ASRock B760M PRO RS/D4 poprawnie płyta na dzień dobry ustawiła limity mocy, a w Gigabyte GamingX Z690 domtyślnie było PL1=4095W i PL2=4095W 🙃 (dopiero wybranie manualnie "Intel POR" w UEFI ustawiło zalecane parametry).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

To "TDP" to po prostu zwykła wartość PL1

To 14900 bez K z TDP 65wat musi iść jak torpeda jak odpali się go prawilnie? :D Soku dla 4 jajek co najwyżej XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pewnie przy stock w Cinebench R23 multicore (test 10 minut), to i5 14600K jest szybszy od i7 14700 a może też i9 14900. Intel czasem jest absurdalny.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

To "TDP" to po prostu zwykła wartość PL1. Czyli w 14900KS będziesz miał PL1=150W , PL2=253W (prawdopodobnie) i TAU=56s. Analogicznie i5 14600K ma PL1=125W, PL2=181W i TAU=56s.

Popieram. Jest ciekawie: w ASRock B760M PRO RS/D4 poprawnie płyta na dzień dobry ustawiła limity mocy, a w Gigabyte GamingX Z690 domtyślnie było PL1=4095W i PL2=4095W 🙃 (dopiero wybranie manualnie "Intel POR" w UEFI ustawiło zalecane parametry).

4095W to możesz tam podłączyć Xeona która ma TDP 1000W taki miał wyjść kiedyś. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

U niektórych takie zdziwienie z tym TDP jakby to była jakaś nowość w procesorach Intel. 😁

Ja do testu na i9-13900K ustawiłem limit poboru prądu 150 W. Przy tym limicie wynik w Cinebench 2024 wynosi 1987 czyli tylko o 16% mniej niż w teście PurePC i9-14900K bez ustawionych limitów gdzie cała platforma pobierała aż 528 W (niestety w teście nie ma podanego poboru prądu samego procesora).

W grach ustawienie limitu ma jeszcze mniejszy wpływ na wydajność, tylko kilka %, ponieważ bez limitu pobór prądu dochodzi do około 190 W.

@Stjepan666, przeoczyłeś tylko, że to jest tylko ustawienie limitu poboru prądu.

Edytowane przez SebastianFM
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie ja mam pytanie odnośnie poboru prądu. Czytając wiele recenzji, byłem sceptycznie nastawiony do 13 albo 14 generacji i7 ze względu na olbrzymie zużycie prądu w testach i wybrałem teraz komputer z procesorem 9 generacji i7.

Ja gustuje tylko w markowych komputerach stacjonarnych a one mają wbudowany zasilacz max 200W, więc taki komputer nie może przecież pobierać 500W.

W dniu 28.02.2024 o 18:56, SebastianFM napisał:

Ja do testu na i9-13900K ustawiłem limit poboru prądu 150 W. Przy tym limicie wynik w Cinebench 2024 wynosi 1987 czyli tylko o 16%

Czyli takimi rzeczami jak pobór prądu można w biosie bez problemu manipulować. Ja w sumie nigdy nie bawiłem się w podkręcanie procesora itp. bo mi to do niczego nie jest potrzebne.

Bo jeśli, tak jak piszesz wydajność procesora przy maksymalnym poborze prądu 150W byłaby niższa tylko o 15-20% to dzisiaj mogę mocno żałować, że nie kupiłem komputera i7 13 generacji.

Skoro topowi producenci komputerów stacjonarnych, dają zasilacze o maksymalnej mocy 200W, więc chyba to musi o czymś świadczyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie sądzę, by DELL itp. dawał zasilacze do wszystkich konfigów max 200W. W pracy mam jakiś DELL (choć bardzo stary) co ma 280W.

Jak dają i7 np. 14700, to muszą dać zasilacz o max obciążalności zdecydowanie powyżej 219W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL, ja nie wiem o jakie markowe komputery mu chodzi. Pierwszy gotowiec Dell jaki mi się wyświetlił w wyszukiwarce ma zasilacz 500 W. 🙂 To mój laptop ma zasilacz 235 W. 🙂

A jak jest np. taki Dell Vostro z i7-13700 i zasilaczem 180 W to musi mieć po prostu ustawiony niższy limit PL2 niż te 219 W.

Edytowane przez SebastianFM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tym modelem byłem nawet konkretnie zainteresowany, tylko mogłem go kupić dużo taniej oraz z większą ilością pamięci ram.

Ma zasilacz 180W, czyli nawet mniej niż 200W.

https://itnes.pl/komputery-dell-vostro-3020-tower/komputer-dell-vostro-3020-tower-n2062vdt3020mtemea01-mini-tower-i7-13700-ram-8gb-ssd-512gb-wifi-win-11-pro-3os-prosupport-nbd.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
23 minuty temu, Barn napisał:

Widziałeś ten zasilacz i ten CPU w jednej obudowie na własne oczy? Bo bardzo wątpię, by DELL parował i7 ze 180W zasilaczem.

Tutaj jest info (tyczy się nowszej serii), że dają od 180W, przez 300W po 460W:

https://www.dell.com/pl-pl/shop/desktops/komputer-stacjonarny-vostro/spd/vostro-3030-desktop

Moim zdaniem 180W to może znajdziesz w i3 ... a nie w i7 13700, który ma PL2=219W.

Gdyby jakimś cudem tak było, to nic tylko omijać takiego bubla. Choć generalnie bym omijał takiego kompa, bo z tego co słyszałem DELL mają za słabe chłodzenia przy wyższych modelach CPU  (pewnie jest to samo co w niższych CPU) więc szybko throttluje z i7 itp.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PL, na oficjalnej stronie Dell jest podane w specyfikacji: i7-13700, zasilacz 180 W, link. Jakie właściwie ma znaczenie, że PL2 będzie niższe? Przecież po krótkim czasie i tak limit zostanie ograniczony do 65 W.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, SebastianFM napisał:

To czemu nie kupiłeś?

W sumie to tego nie przemyślałem za bardzo, odnośnie tych zasilaczy, tego że można w ostateczności zmniejszyć w biosie pobór prądu.

Kupiłem komputer z procesorem i7 9700 a do tego Della z procesorem i7 13700 dopłaciłbym tylko niecałe 1400 zł.

Ja nie gram w żadne gry na komputerze, chociaż z tego co widziałem na YT duża część gier np. GTA V i wiele innych topowych działa i wygląda przyzwoicie na zintegrowanej karcie graficznej Intela.

Mój komputer na służyć do renderowania video i rożnych animacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, SebastianFM napisał:

Jakie właściwie ma znaczenie, że PL2 będzie niższe? Przecież po krótkim czasie i tak limit zostanie ograniczony do 65 W.

No ale przez te 28 sekund procesor nie będzie pracował na deklarowanej prędkości. ... w sumie i tak by nie pracował, skoro takie kiepskie chłodzenie tam dają (znalazłem takie opinie użytkowników), że po 9 sekundach by pewnie throttlował. No ale skoro ograniczyli moc przy PL2 może do rejonów 110W (przy zasilaczu 180W niewiele więcej mogą) to po co w ogóle kupować/sprzedawać taką konstrukcję? (takie pytanie w sumie do @Barn ... i firmy DELL)

DELL schodzi na psy.

@Barn obstawiam, że i5 13600K (który pracuje w 100% deklarowanych parametrów) będzie szybszy w renderingu, od tego spowolnionego i7 13700. Może celuj w DELL Precision z takim 13600K (może tam takiej skrajnej tandety nie odstawią).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi