Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Recki weszly z opoznieniem:

Za61mog.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten test TQ to żaden test, nie ma porównania do AMD, czekam na Liptona, TekTesters i może Zmasło, no i Black.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrząc na ten wykres z cyberpunk 2077 to Ryzen 7950 przy wolniejszych pamięciach ma porównywalna wydajność, na granicy błędu, a przy tym jest dosłownie abstynentem w poborze prądu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Stjepan666 napisał:

500W pękło. :rotfl:

14900K ma 253W przecież, a tu jest 282W. Więc ten wykres niekoniecznie jest legit. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Połowa marca, a ci się dopiero teraz obudzili z tak absurdalnym procesorem za 3299zł. Coraz bliżej do premiery 15Gen, gdzie zapewne i5 nie zostawi suchej nitki na tej i9, a tym bardziej i7. 

Edytowane przez Doamdor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

14900K ma 253W przecież, a tu jest 282W. Więc ten wykres niekoniecznie jest legit. 

Jest jak najbardziej legit, procesor ma zjdete limity ;) i tak dobija do 500W.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tzn ja rozumiem że ma zdjęte limity. Ale 14900k ma 253W, więc ten wykres kłamie. Równie dobrze pozostałe też mogą być zawyżone o 30W. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Dagedy napisał:

Ten procek służy tylko do testowania pojemności i sprawności LC XD

Podnieść napięcie można na zwykłym 13900K 14900K ;)

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Tzn ja rozumiem że ma zdjęte limity. Ale 14900k ma 253W, więc ten wykres kłamie. Równie dobrze pozostałe też mogą być zawyżone o 30W. 

Nie kłamie. 14600k ma 181W a u mnie na auto pobierał ponad 210... Wszystko zalezy od płyty i napięć startowych, jak płyta zawyży napięcie to i ponad 300W będzie na 14900k

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@PiPoLiNiO, możesz napisać o co ci dokładnie chodzi, który wykres i czemu niby kłamie?

Nawet jak nie są ustawione limity i tak pobór prądu zależy od napięć, jak napisał @razeks i od ustawionych przez płytę maksymalnych mnożników, co pokazał @Stjepan666 na poprzedniej stronie.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Doamdor napisał:

Połowa marca, a ci się dopiero teraz obudzili z tak absurdalnym procesorem za 3299zł. Coraz bliżej do premiery 15Gen, gdzie zapewne i5 nie zostawi suchej nitki na tej i9, a tym bardziej i7. 

Dokładnie. Droga grzałka, która żre prądu i jeszcze na martwą podstawkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Doamdor napisał:

Jedyne co wiadomo to, że nowe rdzenie mają mieć wyższe IPC jednak niższą maksymalną częstotliwość a ty wyskakujesz z takimi prognozami, że nagle nowych 6 rdzeni pokona znacząco 8 rdzeni.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Widzisz, jak wyższe taktowanie wpłynęło na wydajność, więc nie trudno domyślić się, że 15 gen będzie wydajniejsza, mniej prądożerna i chłodniejsza.

1 godzinę temu, SebastianFM napisał:

Jedyne co wiadomo to, że nowe rdzenie mają mieć wyższe IPC jednak niższą maksymalną częstotliwość a ty wyskakujesz z takimi prognozami, że nagle nowych 6 rdzeni pokona znacząco 8 rdzeni.

To są twoje słowa.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem jaki jest sens bronienia grzałki jaką jest 14900KS na martwą podstawkę. :hmm:

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, SebastianFM napisał:

@PiPoLiNiO, możesz napisać o co ci dokładnie chodzi, który wykres i czemu niby kłamie?

Okej. Myślałem, że oni w wersji limitowanej trzymają się limitów Intel. Dlatego pisałem o 253W dla 14900K. 

Tyle, że wtedy dalej dla mnie to nie ma sensu, bo na innej płycie zaś będzie poniżej 500W. U mnie w auto bierze 253 tak jak mówi specyfikacja, a bez bierze 353 pod Cinebench 24. Więc te 282 z wykresu mi do niczego nie pasuje w przypadku 14900K:)

Więc skoro płyta mu tyle dodaje do 14900k, to dokładnie to samo pewnie robi dla KS. 

Żeby nie było, nie bronię KS bo to totalny bezsens wypuszczać taki procek, co w grze bierze 1/3 W więcej niż K dając 1 fps więcej 🙃🙃🙃

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy tylko mi 9.1 GHz już nie imponuje przy takiej cenie, poborze energii, wydzielaniu ciepła, upływie (coraz większej liczby) lat oraz tzw. "generacji"? Jakby chociaż te ... bo ja wiem ... 9.8 GHz osiągnęli?? Tymczasem 9.1 to tak już serio nudno, imo.  :-/  Też co innego byłoby, gdyby ten CPU miał przykładowo o 40% wyższe performance per clock niż 12900K. Tak więc nudnawo raczej. Oby Zen 5 był w miarę ciekawy, w lecie.

image.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tylko tobie ;-) w tym rankingu pobór albo ciepło naprawdę nikogo nie obchodzi, musisz zrozumieć że nie wszystkie produkty skierowane są do jednej grupy klientów

Dla takiej grupy będą wymiatać 15400 i 15600K z TSMC

Edytowane przez Wu70
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ekscytacji zdecydowanie brak, ot kolejny "odgrzewany kotlet"

image.png.c3883a8ff8869d39c10b9f85345f631b.png

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Thimedes napisał:

gdyby ten CPU miał przykładowo o 40% wyższe performance per clock niż 12900K

podkręć swojego dinozaura i pochwal się 40% wzrostem per clock  🤣

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Argumentum ad personam są stosowane gdy ktoś akurat chwilowo nie ma lepszych. Tak przy procach jak przy kartach. Odpowiedzi schodzą na moje prywatne podzespoły i problemy z nimi, nawet gdy rozmowa dotyczy giga-korporacji, ich postępów, dokonań oraz obiecanek.

Ryzen 7950X pobiera mniej energii oraz zdobywa więcej punktów, jak widać na screencapie z HWBot. Jednak 16 [dużych] rdzeni to nie 8.

20240317_105442.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi