Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Pipek... ustaw sobie stałe 5.5GHZ dla all core i zmień ten biedny RAM, bo jak widzę 6000MHZ CL36 przy topowym procesorze, to mi si e ciemno w oczach robi  :notworthy:   Tam ma być 8000MHZ CL36 i masz pozamiatane forum :]

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@leven, co to za rada? 5500 MHz dla wszystkich rdzeni to ja mam domyślnie na i9-13900KF a gdybym miał AiO to pewnie bym ustawił jeszcze wyższą częstotliwość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zegar nie będzie skakał i chłop w końcu zacznie spać  spokojnie :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SebastianFM Niestety, jedynie - 0,02V przeszło testy. Tzn idzie jeszcze OCCT, ale raczej przejdzie. - 0,03V po czasie się wywaliło. Niestety w przeciwieństwie do - 0,07V, nie robi to jakiejś większej różnicy.

Masz jeszcze jakieś pomysły co można zmienić, aby zwiększyć stabilność zegarów w grach? 

Lecę na tym ac/dc które podałeś wczoraj + 253W + 400A.

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO, pisałem ci, żebyś sprawdził przyczynę throttlingu za pomocą XTU. Jeżeli to Current czyli IccMax to nic nie zrobisz. Napięcie nie ma na to wpływu.

Jeżeli to pobór mocy to możesz zwiększyć limity PL1 i PL2 (jeżeli chłodzenie da radę).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO, cały czas ci tłumaczę, że to zależy od tego co jest ograniczeniem. Jeżeli pobór mocy to powinno być dla ciebie logiczne, że przy obniżonym napięciu CPU będzie mógł pracować na wyższej częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SebastianFM Ja Cię rozumiem. Ale to nie działa tylko w momencie gdy ciągnie 253W i ogranicza zegary bo chce więcej? Jak ogranicza zegary przy 180W, to chyba pobór nie jest problemem. Czy się mylę? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dlaczego się tak upierasz przed tym, żeby to sprawdzić? 🙂 Napisałem ci jak to zrobić. Ja uważam, że jeżeli częstotliwość jest u ciebie niższa a pobór mocy nie dobija do limitu to ograniczeniem jest w takim razie limit IccMax. XTU to pokazuje na bieżąco. Możesz też na chwilę w XTU zwiększyć IccMax i sprawdzić, czy częstotliwość się zwiększy.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SebastianFM Nie upieram się. Sprawdzę, po prostu chcę testy skończyć :)

Zwiększenie na stałe z 400 na powiedzmy 420 to bardzo zły pomysł? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dobra, nie ważne póki co. Coś mi nie pasowało w Spiderman bo znowu brał 253W, wszedłem do bios, a tam znowu Intel Default włączone i brak ac/dc. Także 2h zmarnowane 🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️

Nie wiem czy to kwestia bety bios czy co, ale to ac/dc pojawia się po resecie bios i znika przy kolejnym wejściu do niego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, SebastianFM napisał:

@leven, co to za rada? 5500 MHz dla wszystkich rdzeni to ja mam domyślnie na i9-13900KF a gdybym miał AiO to pewnie bym ustawił jeszcze wyższą częstotliwość.

To jeszcze porób sobie testy skalowania wydajności to może zrozumiesz, że nie ma to najmniejszego sensu.

Nadal nie rozumiem ludzi, którzy walczą o 5% wydajności przy kosmicznie niższej wydajności na wat.

• Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Zastanawiam się czy jestem jedynym który nie rozumie zwykle 50% treści technicznych postów @AMDK11 🤣🤣🤣

Chłopak bardzo fajnie pisze, milo widzieć kogoś z taką wiedzą na forum.

@AMDK11

Wincyj, panie Wincyj. :D

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@SebastianFM Możesz u siebie sprawdzić czy jak dasz mu cokolwiek na - napięcia to zniknie Ci ac/dc? U mnie jak zmiennie cokolwiek przy napięciu to od razu znika ta opcja. To nie kwestia resetu. Mam auto i jest, dam - 0,005V i znika. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, AMDK11 napisał:

Dzisiaj rdzenie względem tamtych są niewyobrażalnie bardziej skomplikowane a malejące wzrosty powodują że trzeba mocniej rozbudować rdzeń by uzyskać podobny wzrost IPC.

Jeśli chodzi o gry, to wydajność na cykl przy stałych 4 GHz i aktywnych 4 rdzeniach w kolejnych seriach procków Intela wzrastała następująco:

2012 Ivy Bridge - 5%
2013 Haswell - 24%
2015 Broadwell - 7%
2015 Skylake - 10% (18% względem Haswell)
2020 Comet Lake - 7% (Zen 3 jest o 6.4% lepszy)
2021 Alder Lake - 28%
2022 Raptor Lake - 4%

Sandy Bridge ----> Raptor Lake, to być może po przemnożeniu o 119% więcej wydajności przy tym samym taktowaniu 4 GHz. Nie jest to niestety sporo (w prawie 12 lat), do tego nadal nie ma w sprzedaży Arrow Lake. Ale lepsze to niż hipotetyczny niekończący się Sandy Bridge na 32nm, który pobierał sporo energii w laptopach jeśli chciało się uzyskać przyzwoitą wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dq81RMi.png

@PiPoLiNiO, ja w ten sposób mam ustawiony Offset i nadal mam dostępne ustawienie AC/DC Loadline.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SebastianFM Okej, przy adaptiv u mnie też już nie znika. Dzięki. - 0,09V? Wow 

Niestety, w adaptiv nawet - 0,01V daje mi blue screen na pulpit. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
57 minut temu, sideband napisał:

To jeszcze porób sobie testy skalowania wydajności to może zrozumiesz, że nie ma to najmniejszego sensu.

Nadal nie rozumiem ludzi, którzy walczą o 5% wydajności przy kosmicznie niższej wydajności na wat.

Ty mi nie będziesz wmawiał, że dla mnie coś nie ma sensu czy, że ja niby muszę z czymś walczyć.

12 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

@SebastianFM Okej, przy adaptiv u mnie też już nie znika. Dzięki. - 0,09V? Wow 

Tylko dlatego, że mam wyłączone HT.

To ty nie korzystałeś do tej pory z Adaptive Vcore? Ja pamiętam, że u mnie z kolei inne ustawienia Vcore Voltage Mode nie działały dobrze przy stosowaniu Offset'u i sam doszedłem do tego, że powinno być wybrane Adaptive Vcore.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, SebastianFM napisał:

mnie inne ustawienia Vcore Voltage Mode nie działały dobrze przy stosowaniu Offseet'u i

No u mnie odwrotnie. - 0,01V i już blue na pulpit. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO, sprawdź jeszcze jedną rzecz, ponieważ może tak być, że dla najwyższych częstotliwości napięcie jest na styk i wywala ci błędy jak dla jednego lub kliku rdzeni częstotliwość wzrośnie do 6200 MHz. Po prostu do testu ustaw maksymalny mnożnik dla rdzeni P na 59.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, SebastianFM napisał:

Ty mi nie będziesz wmawiał, że dla mnie coś nie ma sensu czy, że ja niby muszę z czymś walczyć.

Dziwny człowiek jesteś ;) Ale ok już nie będę męczył się i czytał twoich postów.

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@SebastianFM Niestety wywalił blue nawet bez żadnego offset i w ac/dc performance. Także albo tego outlet za krótko testowałem i dlatego się nie wysypał, albo jest sporo lepszy niż ta nowa sztuka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, Thimedes napisał:

Jeśli chodzi o gry, to wydajność na cykl przy stałych 4 GHz i aktywnych 4 rdzeniach w kolejnych seriach procków Intela wzrastała następująco:

2012 Ivy Bridge - 5%
2013 Haswell - 24%
2015 Broadwell - 7%
2015 Skylake - 10% (18% względem Haswell)
2020 Comet Lake - 7% (Zen 3 jest o 6.4% lepszy)
2021 Alder Lake - 28%
2022 Raptor Lake - 4%

Sandy Bridge ----> Raptor Lake, to być może po przemnożeniu o 119% więcej wydajności przy tym samym taktowaniu 4 GHz. Nie jest to niestety sporo (w prawie 12 lat), do tego nadal nie ma w sprzedaży Arrow Lake. Ale lepsze to niż hipotetyczny niekończący się Sandy Bridge na 32nm, który pobierał sporo energii w laptopach jeśli chciało się uzyskać przyzwoitą wydajność.

Nie do końca to się zgadza ;) 8/9/10gen nie ma żadnego wzrostu ;) Jedynie weszły optymalizacje w podsystemu pamięci na poziomie biosów.

Broadwell to kwestia czy bierzesz pod uwagę z L4 czy nie. ADL wzrosty są większe, a RPL IPC nie wzrosło.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, sideband napisał:

Nie do końca to się zgadza ;) 8/9/10gen nie ma żadnego wzrostu ;) Jedynie weszły optymalizacje w podsystemu pamięci na poziomie biosów.

Broadwell to kwestia czy bierzesz pod uwagę z L4 czy nie. ADL wzrosty są większe, a RPL IPC nie wzrosło.

Nie prawda, są drobne wzrosty. Chociażby szybsza pamięć robi swoje w Comet Lake. W Rocket Lake też nieco IPC względem Comet Lake w grach wzrosło ale w Alder Lake znacznie więcej. Były testy, było sprawdzane, m.in. przez Hardware Unboxed. Im nowsze gry tym nowsze architektury zwykle zyskują coraz więcej.

Podejrzewam że taki i5-13600KF to ze 100x wyższa wydajność w grach względem Pentium III 1 GHz. Gdybyś znalazł jakąś grę która sprawnie przeskaluje się z jednego na drugi, to na jednym uświadczyłbyś przykładowo 1 kl/s, a na drugim 100 kl/s, czyli z niegrywalności do całkiem płynnej rozgrywki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Phoenix. napisał:

Uatawiales na KS 5.9Ghz manualnie w grach ??

Nie, pewnie jakbym spróbował, to nawet w grach by chłodzenia zabrakło :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi