Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

15gen to nowa podstawka tak jak 12gen. Zejdź na ziemię

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli tobie wystarczy dać nową podstawkę, żebyś był szczęśliwy. 😁 Idealny konsument z ciebie!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie żeby coś, ale 0,0000001% to też wzrost. 3.3% to przy 98 fps daje 101 fps, więc spora różnica psychologiczna 🤣🤣🤣

Więc @Tornado3 od ilu % możemy mówić o wzroście skoro 3.3% nim nie jest? 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Wy też pisaliście o całych generacjach, więc taka sama "nieprawda".

Pomimo większego cache w i7 14700K 13700K to nadal ta sama technologia co i9 12900K (ten cache dał tyle co nic ... 2-3%? pfff).

ps. 13700K to lepszy przykład, bo ma tyle samo rdzeni

12700k i 13700k różnią się sporo. W moim przypadku mam wyższy zegar na niższym napięciu a i ram leci znacznie lepiej. Taki 13700k jest bardzo dobrze zrobionym kotlecikiem. Z grubsza to samo, ale jednak sporo lepiej. Tak samo z płytami głównymi wyszło. Połączenie z690 z 12g vs z790 z 13g to znacznie więcej niż kilka procent o których piszesz. 

Kotlet to 14gen, ale z kolei jest to bonus na lga1700.

Ewentualnie śmieciowe proce 13gen, bo częściowo nie zmieniło się nic przy 13gen. Dodali 100mhz dosłownie i zadowoleni z nowej generacji. Trochę jak w laptopach wałki z i9 czy RTX4090 mobile vs 4080 desktop. 

18 godzin temu, sideband napisał:

25% wyżej taktowany Uncore robi swoją robotę w grach.

Zapomniałem, że w RPL poprawiono czas dostępu E-core do L3 ;)

Pcore. Ecore. Kesz. Ram. Z790. Wszystko leci lepiej na 13g/⁷⁹⁰

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@PiPoLiNiO, nie do końca wiem z czego się śmiejesz, ponieważ tak mała różnica w wydajności to jest tylko jak się sztucznie zrówna częstotliwości. Normalnie jest nawet 15% a składa się na to m. in. wyższa częstotliwość rdzeni i Uncore, usprawniony cache, więcej cache.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@SebastianFM Śmieje się z tego, że dla niektórych wzrost 3.3% to nie wzrost. A wzrostem jest wszystko powyżej 0. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Minciu napisał:

Pcore. Ecore. Kesz. Ram. Z790. Wszystko leci lepiej na 13g/⁷⁹⁰

Pod warunkiem, że masz włączone E-core. Już pisałem jest bambol w ADL i Uncore nie może pracować wysoko przy włączonych E-core.

Jak wyłączysz E-core na ADL przykładowo 12900k podnosi zegar z 3.6 na 4.6 z automatu płyta ;) Oc Uncore jest w zasadzie takie samo na ADL i RPL przy wyłączonych E-core ;)

Dlatego RPL na starcie ma tak mocno podniesiony Uncore ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Minciu napisał:

12700k i 13700k różnią się sporo. W moim przypadku mam wyższy zegar na niższym napięciu a i ram leci znacznie lepiej.

Między tymi samymi modelami też występują różnice w max zegarach przy danym napięciu - także nie wiadomo ile w tym ruletki krzemowej, a ile postępu w 13 generacji względem 12 generacji.

3 godziny temu, SebastianFM napisał:

W Cinebench R23 i9-2900K ma pobór mocy 272 W a i9-13900K przy tej samej ilości rdzeni i częstotliwości ma pobór mocy 142 W.

To by oznaczało, że i9 13900K ma niemal 2x większą sprawność energetyczną od i9 12900K, a tego nie zauważyłem w testach tych procesorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, Kyle_PL napisał:

To by oznaczało, że i9 13900K ma niemal 2x większą sprawność energetyczną od i9 12900K, a tego nie zauważyłem w testach tych procesorów.

Ja podałem fakty. Czego ty ode mnie oczekujesz?

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Kyle_PL napisał:

M.in. dlatego, że 13900K jest dużo bardziej wyżyłowany, jeśli chodzi o zegary, a powyżej pewnego pułapu efektywność leci na pysk.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wygląda wydajność bez UV i innych manipulacji, przy PL1=PL2=125W w Cinebench R23 multicore? (i9 12900K vs i7 13700K) To by pokazało wydajność/W bez żyłowania.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale on pisał o 13900K vs 12900K, czyli z uwzględnieniem podwójnej dawki E-cojones, co wyraźnie podnosi wydajność/wat w MT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie @tomcug, napisałem, że przy tej samej ilości rdzeni.

A tu macie z ustawioną taką samą częstotliwością i ilością rdzeni jak w i7-13700K, bez UV i z limitem poboru mocy 125 W. 
tFjBQ1z.png

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, widzę.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, SebastianFM napisał:

Nie @tomcug, napisałem, że przy tej samej ilości rdzeni.

A tu macie z ustawioną taką samą częstotliwością i ilością rdzeni jak w i7-13700K, bez UV i z limitem poboru mocy 125 W. 
tFjBQ1z.png

U mnie wyszło tak jak wrzuciłem z palca po 125w long i short:

aebba0f4400e0.png

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Odnośnie LionCove Intel podkreślając podział harmonogramu na osobny dla ALU i osobny dla FPU przy okazji pokazuje grafikę P-Core z 10x ALU i 8x FPU dla przyszłych generacji  :D

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SebastianFM @Minciu dzięki wielkie za pomiary. Macie ~25 000 punktów (tam +-500). Teraz jeszcze przydałby się jakiś user z i9 12900K, by na ustawieniach domyślnych, jedynie PowerLimit @ 125W zrobił pomiar w tym Cinebench R23 multicore.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PL, TPU zrobiło test i9-12900K z różnymi limitami poboru mocy, przy 125 W wynik Cinebench R23 to 18138 punktów, link.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

OK, to teraz widzę konkretnie ... rejony 1,4x wyższa wydajność* i7 13700K względem i9 12900K (ta sama ilość rdzeni) w Cinebench R23 multicore - no to jest spora różnica.

* - "długo terminowa" kiedy włączy się zgodnie ze specyfikacją PL1=125W

Jeszcze jedna kwestia. Mój i5 12400f, bez limitów mocy, na pamięciach JEDEC DDR4 3200 CL22 dual, robi PONAD 12400 punktów w Cinebench R23 multicore, ciągnąc do 76W ... tym czasem ten i9 12900K, z pamięciami pewnie podkręconymi, zrobił przy PL=75W (więc bardzo podobna moc) nieco ponad 11300 punktów, czyli zauważalnie mniej - dziwne (ekonomiczne rdzenie tutaj powinny brylować i spodziewałbym się wyższego wyniku niż nawet 12500 punktów)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL, to musiałby sprawdzić ktoś, kto ma i9-12900K, na jakich częstotliwościach i jakim Vcore pracuje CPU przy takim limicie.

Dla porównania, mój i9-13900KF na domyślnych ustawieniach, test Cinebench R23.
8P HT, przy limicie poboru mocy 75 W działa na częstotliwości 3900 MHz i Vcore 0,96 V, wynik 15779 punktów.
8P HT + 8E, przy limicie poboru mocy 75 W działa na częstotliwościach 3500 MHz/3000 MHz i Vcore 0,9 V, wynik 20507 punktów.
8P HT + 16E, przy limicie poboru mocy 75 W działa na częstotliwościach 3200 MHz/2800 MHz i Vcore 0,86 V, wynik 24831 punktów.

@wrobel_krk, to jest nieprawda z tym priorytetem. Nie pisz tego, co ci się tylko wydaje. Po pierwsze, to napięcie jest wspólne dla rdzeni P i E. Po drugie to wyniki mojego testu świadczą o tym, że jest zupełnie inaczej niż napisałeś.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka ciekawostka: na mojej MSI Z790-S na ostatnim bisie beta sprzed 2 dni profil "Intel Baseline" daje napięcie o dobre 0,05V wyższe niż "MSI Unlimited". Jako że ten baseline nadal ma limit 253W to przy dużym ale nie ekstremalnym obciążeniu (typu benchmark CPU-Z) jest głośno i pobór ~40W wyższy przy niższej wydajności.

Ciekawe, czy procesory działające stabilnie wyłącznie na profilu baseline na dobrych mobo będą się kwalifikowały pod zwrot gwarancyjny czy wg Intela wszystko będzie cacy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, SebastianFM napisał:

Dla porównania, mój i9-13900KF na domyślnych ustawieniach, test Cinebench R23.
8P HT, przy limicie poboru mocy 75 W działa na częstotliwości 3900 MHz i Vcore 0,96 V, wynik 15779 punktów.
8P HT + 8E, przy limicie poboru mocy 75 W działa na częstotliwościach 3500 MHz/3000 MHz i Vcore 0,9 V, wynik 20507 punktów.
8P HT + 16E, przy limicie poboru mocy 75 W działa na częstotliwościach 3200 MHz/2800 MHz i Vcore 0,86 V, wynik 24831 punktów.

Ale "śmieciordzenie" są według ękspertuf myślicieli niepotrzebne i tylko psują procesory :lol2:

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, tomcug napisał:

Ale "śmieciordzenie" są według ękspertuf myślicieli teoretyków niepotrzebne i tylko psują procesory :lol2:

Post wymagał lekkiej edycji 😎

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi