Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po tym jak zakup Legiona Y540 I5-9300H z GeForce GTX 1650 okazał się niewypałem z uwagi na zbyt głośną pracę wentylatorów (wymiana pasty + undervolting do 50-60 stopni bez efektu), szukam urządzenia, które spełni moje wymagania.

  1. Cicha praca podczas grania w średnie tytuły (np. Age of Empires  2 DE), z góry dziękuje za rady w rodzaju "graj w słuchawkach". :)
  2. Praca z dockerem pod Windowsem.
  3. Zainstalowany Windows10 Home.
  4. Wideokonferencje bez przycinania (WIFI 5G).

Nie potrzebuję cudów, poszukuję sprzętu który udźwignie wymienione tytuły bez dźwięku startującego samolotu.
Proszę o opinię czy można kupić laptopa w tej cenie i przy tych wymaganiach?
Jeżeli taki laptop nie istnieje, to będę rozglądał się za stacją roboczą.

Znalazłem taki model, kierując się opinią o jego cichej pracy, zastrzeżenie budzi zintegrowane GPU: https://www.x-kom.pl/p/664590-notebook-laptop-156-fujitsu-lifebook-a3510-i5-1035g1-16gb-480-win10p-3y-onsite.html
?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2021 o 19:47, Wiara czyni cuda napisał:

Legiona Y540 I5-9300H z GeForce GTX 1650 o

Trochę to dziwne w tym modelu i przy tak mało wymagających tytułach powinno być cicho.

Jeżeli nie zraziłeś się do marki, to proponowałbym pozostać przy Lenovo, ale z nowszym modelem- Legion 5:

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/32GB/512/Win10X GTX1650 120Hz 

Jest tu procesor Ryzen 5, już 32GB pamięci i 512GB SSD. Do tego karta w postaci GTX'a 1650 i system Windows. 120Hz matryca nie należy do najlepszych i jest mocno przeciętna, ale w pozostałym zakresie laptop spełni Twoje wymagania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to dziwne bo Y540 nie należał do modeli ze słabą kulturą pracy, jeszcze można by się czepiać jak by był i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2021 o 20:48, BTPOTW napisał:

Sprawdź ten model Della na 6rdzeniowym Ryzenie najnowszej generacji, ma 16GB RAMu, bardzo dobra ogólna jakość wykonania - spełnia w tym zakresie standard militarny, matowa matryca WVA, dysk SSD 512GB, sporo portów, Windows w zestawie, 3letnia gwarancja;

Dell Vostro 5515 Ryzen 5-5500U/16GB/512/Win10P

Masz jakąś informację odnośnie działania wentylatorów w tym modelu?
Mnie nie udało się znaleźć.

 

23 godziny temu, przemekan napisał:

Trochę to dziwne w tym modelu i przy tak mało wymagających tytułach powinno być cicho.

Jeżeli nie zraziłeś się do marki, to proponowałbym pozostać przy Lenovo, ale z nowszym modelem- Legion 5:

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/32GB/512/Win10X GTX1650 120Hz 

Jest tu procesor Ryzen 5, już 32GB pamięci i 512GB SSD. Do tego karta w postaci GTX'a 1650 i system Windows. 120Hz matryca nie należy do najlepszych i jest mocno przeciętna, ale w pozostałym zakresie laptop spełni Twoje wymagania.

 

 

10 godzin temu, AUT06 napisał:

Modele Legion mają wydajny układ chłodzenia więc nie powinno być przesadnie głośno. Zobacz Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5/32GB/480/Win10X GTX1650 120Hz z pamięcią RAM taktowaną na 3200 MHz za 4 599 zł.

 

8 godzin temu, Czekoladka2 napisał:

Troche to dziwne bo Y540 nie należał do modeli ze słabą kulturą pracy, jeszcze można by się czepiać jak by był i7.

Mój laptop wpisuje się w część opinii jak niżej:

1. https://lenovogaming.pl/recenzje/392,laptop-lenovo-legion-y540-recenzja-laureata-konkursu-zostan-testerem

Cytat

Największym minusem laptopa jest jego kultura pracy pod obciążeniem. Zarówno temperatura na spodzie laptopa, jak i hałas, potrafią dać się we znaki.

2. https://www.mobimaniak.pl/312608/test-lenovo-legion-y540/

Cytat

Hałas w stresie jest odczuwalny, bo sięga 53 dB.

3. https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/lenovo-legion-y540-test-opinie/strona/31463.html

Cytat

Układ chłodzenia składa się z dwóch wentylatorów. Ich szum w trakcie pracy pod pełnym obciążeniem jest mocno słyszalny

4. https://techpolska.pl/lenovo-legion-y540-laptop-gamingowy-recenzja/

Cytat

zacznie chodzić głośno jak odrzutowiec i może to już być denerwujące, nawet jeśli zagłuszamy to dźwiękami gry w słuchawkach.

Dodatkowo w sieci jest mnóstwo tematów dotyczących problemów z głośną pracą wiatraków w tym modelu: https://www.google.com/search?q=lenovo+y540+fan+noise

 

Sprawdziłem nowy model Legiona ale znowu widzę ten sam problem.

https://www.komputerswiat.pl/recenzje/sprzet/laptopy/lenovo-legion-5-15-najlepszy-laptop-do-gier-i-pracy-za-okolo-5000-zlotych/tde6724

Cytat

Żeby odprowadzić ciepło od podzespołów działających z tak dużą mocą, wentylatory relatywnie skromnego układu chłodzenia obracają się z ogromną szybkością, a co za tym idzie, generują sporo hałasu.

 

Edytowane przez Wiara czyni cuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie neguje wysokiej głośności laptopa pod obciążeniem- jest to zjawisko jak najbardziej normalne- pamiętajmy że w stosunkowo niewielkiej obudowie zamyka się wydajne podzespoły więc trudno tu oczekiwać cudów, szczególnie jeżeli czujnik odczytają wzrost temperatur. To co podałeś jest oczywiście prawdą, ale zerknij sobie na wykresy i zaobserwuj gdzie się plasuje ten laptop pod względem głośności nawet jeżeli chodzi o tabelkę z KŚ:

RyVk9kpTURBXy8xYmJmMzdlZWJjMDM1ZjRlMTMxY

Jak widać cichsze są tylko modele ze słabszą kartą lub 17" Asus.

Cytat

Hałas w stresie jest odczuwalny, bo sięga 53 dB, ale na tak wysokie obroty system wchodzi raczej sporadycznie i tylko przy wymagających zadaniach, przez większość czasu pozostając na „akceptowalnym” dla ucha poziomie <40 dB.

 

Cytat

 

Dość powiedzieć, że na Lenovo Legion Y540 da się grać bez użycia słuchawek, a nie każdy model konkurencji może to o sobie powiedzieć.

Gorące powietrze jest odprowadzane przez otwory umieszczone w tylnej części obudowy. Szum jest w miarę jednostajny, co również wpływa pozytywnie na ocenę tego aspektu laptopa.

Przy przeglądaniu internetu, czy korzystaniu z prostych aplikacji biurowych laptop pracował praktycznie bezgłośnie.

 

Żeby była jasność nie namawiam, ale czasami trzeba też spojrzeć w szerszej perspektywie na dany problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemekan

Cytat

Żeby była jasność nie namawiam, ale czasami trzeba też spojrzeć w szerszej perspektywie na dany problem.

Czy spojrzenie z szerszej perspektywy doprowadziło nas do wskazania laptopa, który spełnia moje wymagania?

Rozumiem, że ta szersza perspektywa ma zadziałać jako pocieszenie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Ja z kolei przerabiałem już Y540 z i7 i GTX 1660Ti. Nie dało się tego cholerstwa używać do grania, bo szum był taki jakby ktoś włączył suszarkę. Co więcej - miałem też MSI GL65. Takie samo bagno pod tym względem. Hałas niesamowity i szczerze mówiąc zaczynam wątpić, czy istnieje jakiś cichy laptop z kartą o mocy co najmniej GTX 1650 lub lepszą, który nie będzie przekraczał 40dB pod obciążeniem. Raczej jest to nierealne. Dla mnie 45dB to już niedopuszczalna głośność, a 50dB i więcej to już masochizm. Tym bardziej rozbraja mnie fakt jak niektórzy recenzenci chwalą laptopy mające 48-50dB pod obciążeniem za "dobrą kulturę pracy" :lol2:

Edytowane przez hozza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, hozza napisał:

Hałas niesamowity i szczerze mówiąc zaczynam wątpić, czy istnieje jakiś cichy laptop z kartą o mocy co najmniej GTX 1650 lub lepszą, który nie będzie przekraczał 40dB pod obciążeniem.

Poniżej 40dB z dedykowaną kartą- chyba nie widziałem.

42 minuty temu, hozza napisał:

Tym bardziej rozbraja mnie fakt jak niektórzy recenzenci chwalą laptopy mające 48-50dB pod obciążeniem za "dobrą kulturę pracy" 

48-50dB to raczej głośna praca, ciche to te laptopy które mieszczą się w przedziale 40-45dB

Przykładowy test Y540 z GTX'em 1660Ti

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Legion-Y540-15IRH-Laptop-Review-A-good-gaming-laptop-with-a-GeForce-GTX-1660-Ti-GPU.430271.0.html#toc-8

45 minut temu, hozza napisał:

Dla mnie 45dB to już niedopuszczalna głośność

No właśnie- jest to kwestia indywidualna i dla jednego 45dB jest akceptowalne, a dla drugiej osoby już 43 to zdecydowanie za głośno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemekan napisał:

48-50dB to raczej głośna praca, ciche to te laptopy które mieszczą się w przedziale 40-45dB

Przykładowy test Y540 z GTX'em 1660Ti

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Legion-Y540-15IRH-Laptop-Review-A-good-gaming-laptop-with-a-GeForce-GTX-1660-Ti-GPU.430271.0.html#toc-8

"Predictably, the fans get louder under load, but the Y540-15IRH is one of the quieter gaming laptops we have tested. The fans peaked at 45.7 dB(A) during our stress test and average 35.7 dB(A) when gaming, which is quiet enough to game without needing headphones."

Chyba coś się w tej recenzji walnęli z pomiarem głośności. Przecież dokładnie tego laptopa miałem i nie miał wcale 45 decybeli podczas stresu, tylko ponad 50dB. O tym samym mówią też w każdej innej recenzji tego modelu. Że jest głośny i hałas w stresie przekracza 50dB, więc naprawdę nie wiem skąd ci z notebookcheck wymyślili te 45db. 

Tutaj właściwie sami sobie przeczą:

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Legion-Y540-17IRH-in-Review-Mid-Range-Gamer-Makes-Full-Use-of-its-Core-i5.428305.0.html

Testują taką samą wersję Y540 tylko 17 calową, z większym układem chłodzenia i lepszym odprowadzaniem ciepła i... słabszym procesorem uzyskując w samych grach wyniki 50dB. Jeszcze piszą, że granie bez słuchawek nie jest zalecane przy takim hałasie. 

I na koniec:

Zanotował 53-54dB podczas grania co jest masakrą, a ci z notebookcheck coś o 45 bredzili xD

Edytowane przez hozza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2021 o 19:47, Wiara czyni cuda napisał:

Zalazłem taki model, kierując się opinią o jego cichej pracy, zastrzeżenie budzi zintegrowane GPU: https://www.x-kom.pl/p/664590-notebook-laptop-156-fujitsu-lifebook-a3510-i5-1035g1-16gb-480-win10p-3y-onsite.html

?

Jasne ze ten fujitsu bedzie cichy ale o porownywalnej wydajnosci do i5 9300H i GTX 1650 to zapomnij. On nie ma nawet dedykowanej karty tylko zwykle intel hd... To w ogole z czym do ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte - to też w sumie Clevo, więc znasz temat z pierwszej ręki. Proc poprzedniej generacji ale w grach to nie będzie duża różnica względem tegorocznych 10400H czy 5600H. Wielowątkowo nowsze procki przy jakiejś pracy mocniej go odsadzą. Musisz poszukać danych o jakości matrycy.

Victus - niższe TGP karty, więc nieco niższa wydajność. Matryca bardzo kiepska. Kiepskie zawiasy ekranu, gibie się jak pijany po byle szturchnięciu biurka.

Acer Nitro - AFAIK jakoś tych modeli w ostatnich latach spada na łeb na szyję, nie rozważałbym w ogóle.

TUF F15 - też niskie TGP GPU i bardzo plastikowo-tanie wrażenia z obcowania. Są TUFy po marketach często rozstawiane, ja mam alergię na ten plastik udający szczotkowane aluminium. 

IMO na dzień dzisiejszy w tym budżecie Legion 5 odsadza konkurencję:
- bardzo dobry ekran
- wysokie TGP GPU
- dobre chłodzenie
- MUX switch (wyłączenie iGPU zwiększa wydajność dGPU)
- dużo portów z tyłu laptopa
- dość prosta i stonowana bryła (to już moje osobiste preferencje co do wyglądu sprzętu)

BTW, ceny wciąż trochę z kosmosu, wszystkie te sprzęty w normalnych czasach powinny być  poniżej 5k.

Niemniej jeśli zakup znów na 4-5 lat, ja bym dopłacił do Legiona, albo sprawdź tutaj https://efakty24.pl/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jestem cichofilem. Tak, jadę na laptopach. Tak, szukam 'tego cichego'. Miałem Legiona 5 i Omena, oba w konfiguracji 4800H + RTX 2060. Z racji lepszej jakości wykonania, niższych temperatur zostawiłem Omena, w którym po wyłączeniu Turboboosta i użyciu programu Notebook Fancontrol drastycznie obniżyłem ilość generowanego ciepła i głośność pracy. Bez obciążenia ustawiam mu stałe 16-25% na wentylatorach i jest on zimny, bezszelestny. Gdy gram np w BF4 w fullHD to ustawiam 45%. Trzyma temperatury poniżej 80 stopni, ale można grać bez słuchawek. Gdy wyłączę Notebook Fancontrol, to komputer robi się o kilka stopni chłodniejszy, ale wentylatory wchodzą na wysoki bieg, w okolicach 70% i robi się odrzutowiec, granie bez słuchawek nie jest możliwe.

 

Zakładam, że w takim AoE ustawisz wentyle np na 25% i będzie miodzio. Niestety, nie dysponuję tym tytułem aby móc to sprawdzić.

 

Mój poprzedni komputer to było MSI z i5 7gen. On miał w programie Dragon Center możliwość ustawienia ręcznie krzywych wentylatorów. Co prawda mnie od tej firmy po tym konkretnie komputerze masakrycznie odrzuca, ale może warto sprawdzić, czy nowe modele mają nadal możliwość pełnej regulacji profilu chłodzonka? Generalnie gigantyczną wadą Omena jest brak w aplikacji Omen Command Center sterowania ręcznie wentylami :( Gdyby nie ten brak, to dla mnie byłby komputerem idealnym.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...