Skocz do zawartości
Hafexo

Po odłączeniu dysku płyta przestała działać

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z komputerem z sygnaturki.
Otóż z niewiadomej mi przyczyny, komputer po odłączeniu jednego z dysków twardych, przy próbie ponownego włączenia po paru sekundach się zrestartował, poczym buzzer zaczął wydawać szybkie przerywane piki przez około 10 sekund, następnie restart i tak w kółko.

Niestety nigdzie nie mogłem znaleźć co ten BeepCode oznacza dla biosu AMI, więc po prostu zacząłem odłączać różne rzeczy i próbować.
Wkońcu odłączyłem jedną kość pamięci (mam 4x4gb) i komp normalnie wstał. No nic, mam dożywotnią gwarancję to chwilę wytrzymam na 12gb ramu.

Wyłączyłem kompa, popodłączałem wszystko z powrotem (poza jedną kością pamięci), próbuję uruchomić - i znowu to samo.....

Próbowałem różnych konfiguracji przepinania kości, ale nawet BEZ ramu jest ten sam objaw. Tak, wyciągałem baterię, resetowałem bios zworką, poodłączałem aboslutnie wszystko.
Szukałem informacji na zagranicznych forach, ale rozwiązania są przeróżne, od wygiętego pinu cpu do uszkodzonego slotu / uszkodzonego zasilacza / uszkodzonego chipsetu
Ktoś spotkał się z czymś takim? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odlaczanie odbylo sie przy calkowitym odpieciu komputera od zasilania? Czy odpiety zostal kabel od plyty glownej czy tylko od dysku.

Ja czesto mialem takie przygody, ale na plytach glownych ze zlaczem graficznym agp, mianowicie cos ze "starosci" sie zabrudzilo w zlaczu, lub dodatkowo sie poruszalo czyms w obudowie i komputer przestawal dzialac. Pomagalo wyjecie karty graficznej i dokladne wyczysczenie jej pinow alkoholem (edit w moim przypadku spirytusem spozywczym, pewno lepszy do tego jest alkohol izopropylowy).

 

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo nie odpiąłem, tylko przełączyłem włącznik na zasilaczu. Kabel z początku został odpięty tylko od dysku, ponieważ w przyszłości jeszcze tego kabla chciałem używać. Dodam że wcześniej w sumie trochę przy tych kablach grzebałem bo musiałem coś zrobić z innymi dyskami.

Na chwilę obecną jest odpięte absolutnie wszystko, jedynie procesor i kość pamięci została.

Chociaż może rzeczywiście powinienem popatrzeć na styki SATA, może tam się jakiś syf dostał i powoduje problemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile dokladnei tych dziekow wydaje bo to ma znaczenie:
"1.AWARD BIOS 1short beep :System normal 2 short beep :CMOS Error 1 long beep and 1 short beep:Memory error 1 long beep and 2 short beep:Graphic card error 1 long beep and 3 short beep :AGP error 1 long beep and 9 short beep :Memory Error Continuous long beep :Memory not correctly installed Continuous short beep :Power supply unit failed 2.AMI BIOS 1 short beep :Memory Error 2 short beep:Memory parity check error. 3 short beep :basic memory 64K address check error 4 short beep :Real Time Clock malfunction . 5 short beep :CPU error 6 short beep:Keyboard error 7 short beep :CPU interruption error 8 short beep:Graphic card error 9 short beep :Memory error 10 short beep :CMOS error 11 short beep :CPU cache memory malfunction"

1. W rowku do ktorego wsadza sie ram albo na plyte glowna dostal sie kawalek kurzu. przedmuchaj.

2. cos sie poluzowalo. kabel od zasialnai procesora/karta grafili/kabel od monitora.

3. tak mzoe byc ze poszl ospiecie ale bardzo malo prawdopodobne(ale nei neimozliwe). tym bardziej ze mowa tylko o odpieciu dysku.

mi raz sie spalil (przepiecie) laptop za 10k bo podlaczylem lampke za 15zl na USB. i plyta nie do naprawienia.
"nie odpiąłem, tylko przełączyłem włącznik na zasilaczu. "ok czyli bylo bezpiecznie tyle wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych kodów się pod to nie klasyfikuje. Jakbym chciał policzyć to by wyszło tych piknięć z 50. Generalnie wydaje mi się że jest to błąd w stylu "Memory not detected" - gdyż po usunięciu wszystkich kości pamięci zawsze występuje.

Niestety nadal nie wiem co konkretnie się na płycie wywaliło. Generalnie płyta główna jednak wstaje, ale wstaje tylko i wyłącznie na maksymalnie dwóch kościach RAM. Dołożenie kolejnej powoduje brak boota. Co ciekawe - zabranie tej pamięci z powrotem nie niweluje problemu - muszę użyć zworki Clear CMOS żeby problem zniknął.  Dodatkowo BIOS generalnie nie trzyma pamięci - często po prawidłowym rozruchu i ponownym włączeniu pokazuje się komunikat "BIOS has been reset" albo "Bios loaded default configuration" (oczywiście baterię sprawdziłem żeby nie było)

Oczywiście jak już komputer się załączy to system śmiga bez zarzutu pod pełnym obciążeniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy kończącego się mostka lub kości pamięci bios*

Edytowane przez Pan Ciastovy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jakiś absurd. 

Nabyłem drogą kupna płytę MSI Z87 G43.  Deklarowana 100% sprawna od zaufanego sprzedawcy. Podłączam procka, JEDNĄ kość ramu odpalam. Cisza, czarny ekran, żadnego dźwięku z głośniczka, nic. Próbuję z jakąkolwiek, w każdym slocie, nic. Płytę odsyłam, dostaję zwrot kasy.

Teraz nabyłem płytę MSI Z97 Gaming 3. Podłączam procka, znowu jedną kość pamięci. Odpalam, z głośniczka wydobył się beep code oznaczający Memory Error. Wyłączam, próbuję w innym slocie, inna kość pamięci. Płyta po odpaleniu wpada w Boot Loopa bez żadnych beep code. Wyłączam, wpinam inną kość - płyta się włączyła, weszło do biosu, nawet udało się odpalić profil XMP. Wyłączam, wpinam zestaw który działa na mojej Gigabyte - znowu beep code "Memory Error". Próbuje clearować CMOS, nic. Przepinam do mojej starej Gigabyte, TEN SAM ZESTAW PAMIĘCI i procesor - płyta wstaje za pierwszym razem.

Totalnie już tego nie rozumiem. Ktoś ma jakiś pomysł? Jakie są szanse że wszystkie kości pamięci są uwalone? A może to jednak coś z procesorem? Może przeżywam jakiś totalny zbieg okoliczności i trafiłem na trzy uszkodzone płyty pod rząd?

 

Teraz jeszcze sobie przypomniałem że byłem z tą płytą w serwisie, gość mówił że z innym procesorem też był ten sam problem,  a pamięci jak wpiął w inną sprawną płytę to nie chciała startować (twierdził że to dlatego że "pewnie niekompatybilne"). Więc zapewne zamówię sobie jakieś pamięci i zobaczymy, ale jaka jest szansa że wszystkie zdechły, a jednak część z nich na jednej płycie się odpala?

Edytowane przez Hafexo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź swoje pamięci wyczyść styki gumką do ścierania, sloty w płycie weź mały śrubokręt płaski i przejedź wzdłuż delikatnie. Jeżeli to nie zadziała to bym zobaczył socket pod lupą czy nie ma któregoś pinu przekrzywionego i dodatkowo podmienił procesor, a ten swój wyczyść styki izopropanolem. Zabawa pełną gębą

 

Tylko wszystko co robisz to na odłączonym zasilaczu!!!

 

 

 

 

Edytowane przez Pan Ciastovy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Pan Ciastovy napisał:

 sloty w płycie weź mały śrubokręt płaski i przejedź wzdłuż delikatnie.

no jak ktos nieumiejetnie to zrobi to bedzie pif paf po wlaczeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, AdRjiaN napisał:

no jak ktos nieumiejetnie to zrobi to bedzie pif paf po wlaczeniu?

Właśnie zrobiłem edit. Na wyłączonym zasilaczu... Miałem takiego gagatka że zrobił to na włączonej płycie, z procesora i płyty nie było co ratować. Dobrze ze to był athlon na am1

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Pan Ciastovy napisał:

Właśnie zrobiłem edit. Na wyłączonym zasilaczu... Miałem takiego gagatka że zrobił to na włączonej płycie, z procesora i płyty nie było co ratować. Dobrze ze to był athlon na am1

a mi nawet o autora nie chodzi ale kiedys ktos majac podobny problem  znajdzie temat i nie koniecznie zrobi poprawnie albo majac zasilacz z czarnej listy itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, AdRjiaN napisał:

a mi nawet o autora nie chodzi ale kiedys ktos majac podobny problem  znajdzie temat i nie koniecznie zrobi poprawnie albo majac zasilacz z czarnej listy itd

To fakt, ale tu nie chodzi o zasilacz. Chodzi o to żeby wyczyścił zabrudzenia na stykach ram, a także wyczyścił sloty w płycie.

Tylko @Hafexo jak będziesz czyścił to te farfocle z gumki do ścierania też usuwaj. Z tymi slotami w płycie też uważaj żebyś sobie płyty nie uwalił i na wyłączonym zasilaczu i odłączonym zasilaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to ostatnią rzeczą jaką podejrzewałem to coś ze stykami na kościach pamięci.. Przepatrzyłem je dokładnie i były czyste jak łza. Czyściłem tylko same sloty na płycie jak tylko podejrzewałem problem z pamięcią

No ale cóż, co mi pozostało - przeczyściłem dokładnie styki na samych pamięciach używając IPA 60. Włożyłem brakujące dwie kości.... i płyta odpaliła bez zająknięcia i wykryła pełne 16gb. Trochę mi szczęka opadła, ale że wiedziałem że może mi się znowu to nie udać - podpiąłem Pendrive z UBCD i odpaliłem Memtesta. Przeszło bez żadnych błędów w całości :E:E

Ale no test ostateczny - płytę wyłączyłem, po czym włączyłem po minucie ponownie. Znowu odpaliła bez zająknięcia, nawet bios zapamiętał wszystkie ustawienia. Ustawiłem taktowanie z JEDEC 1333 na oc 1866, płyta normalnie wstała. Odłączyłem zasilanie od zasilacza, zostawiłem na chwilę, włączyłem - znowu normalnie odpaliła :E

Przepraszam ale to są chyba jakieś jaja... Szczerze mówiąc obawiam się że problem może znowu wrócić. Czy problem serio mógł być tylko z powodu problemu ze stykiem (wyglądających na absolutnie czyściutkie) @Pan Ciastovy?

Edytowane przez Hafexo
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hafexo napisał:

Szczerze mówiąc to ostatnią rzeczą jaką podejrzewałem to coś ze stykami na kościach pamięci.. Przepatrzyłem je dokładnie i były czyste jak łza. Czyściłem tylko same sloty na płycie jak tylko podejrzewałem problem z pamięcią

No ale cóż, co mi pozostało - przeczyściłem dokładnie styki na samych pamięciach używając IPA 60. Włożyłem brakujące dwie kości.... i płyta odpaliła bez zająknięcia i wykryła pełne 16gb. Trochę mi szczęka opadła, ale że wiedziałem że może mi się znowu to nie udać - podpiąłem Pendrive z UBCD i odpaliłem Memtesta. Przeszło bez żadnych błędów w całości :E:E

Ale no test ostateczny - płytę wyłączyłem, po czym włączyłem po minucie ponownie. Znowu odpaliła bez zająknięcia, nawet bios zapamiętał wszystkie ustawienia. Ustawiłem taktowanie z JEDEC 1333 na oc 1866, płyta normalnie wstała. Odłączyłem zasilanie od zasilacza, zostawiłem na chwilę, włączyłem - znowu normalnie odpaliła :E

Przepraszam ale to są chyba jakieś jaja... Szczerze mówiąc obawiam się że problem może znowu wrócić. Czy problem serio mógł być tylko z powodu problemu ze stykiem (wyglądających na absolutnie czyściutkie) @Pan Ciastovy?

Na twoje oko i inne zawsze styki będą czyste a jak je przetrzesz gumką do ścierania usuniesz syf który się zbierał przez lata i dodatkowo ipa i masz działa. Problem może być zażegnany lub też może być ponowne czyszczenie styków, aż nie padnie z któryś komponentów.

Edytowane przez Pan Ciastovy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No to jak ci ześrubowali, i to na stałe, to pierwszy etap leczenia bardzo szybki, byle się zagoiło po operacji. Prawie brak unieruchomienia, byle potem nabrać pełnej wytrzymałości kości. Porównywanie takiego złamania do stopy nie ma najmniejszego sensu. Tu masz jedną dużą kość, o niewielkiej ruchliwości. W stopie pełno drobnych, powiązanych ze sobą i wbrew pozorom sporej ruchliwości. To zupełnie inna mechanika, więc i gojenie będzie inne. Przy jeździe stopy nie przenoszą ciężaru ciała, chyba że bawi się w jakieś zjazdy, skoki itp. Pytanie czy tam gdzie było złamanie, czy tak ogólnie puchną nogi. W drugim przypadku, to pewnie kwestie krążeniowe.
    • „Polska gurom”. Ładnie wytrzymał.    O zmianach oficerów i mobilizacji nic nie wiadomo. Z jakiego powodu zostali usunięci, są tylko plotki że dostawali w łapę i dużo przepuszczali na zachód. Czy szła źle? No nie, bo od początku brali tylko w miarę przeszkolonych, ochotników i przeszkolonych. O mobilizacji (tej na mięsne wkładki) wiadomo dopiero od teraz, i to że rząd Ukrainy tej mobilizacji nie chciał podjąć wcześniej.    Każdy obrywa od artylerii i fabow, ale żadna jednostka nie oberwała na tyle by wyłączyć ją z frontu, czyli można wnioskować że straty są akceptowalne. Ukraińcy od dawna powtarzają, wolą przeszkolonych niż nie którzy mogą powodować to że cała kompania pójdzie do piachu. Azov na tyłach szkoli ludzi, część 47 też miała to robić.  O porzuceniu frontu słyszeliśmy na razie dwa razy, ostatnio świeża sprawa z 110 elementem brygady podczas rotacji oraz rotacji pod Soledarem, więc gdzie jeszcze uciekają niczym Rosjanie szturmują?    O załamaniu frontu mówili w momencie braku wsparcia z USA. Jak to się koreluje do mobilizacji? A no właśnie tak, że ludzi może i jest ale sprzętu brak. 
    • Cześć, trochę rzeczy mi się zalęgło przez jakiś czas i pora zrobić małą wyprz Dla labowiczów ceny do negocjacji. Dysk Western Digital 6TB NASware 3.0: https://www.olx.pl/d/oferta/western-digital-6tb-nasware-3-0-CID99-IDZROd1.html?bs=olx_pro_listing MiniPC Zotac ZBOX IQ01: https://www.olx.pl/d/oferta/minipc-zotac-zbox-iq01-intel-i7-4770t-CID99-IDZROPY.html?bs=olx_pro_listing MiniPC Zotac ZBOX nano ID67: https://www.olx.pl/d/oferta/minipc-zotac-zbox-nano-id67-CID99-IDZROsz.html?bs=olx_pro_listing HP J9803A 1810-24G: https://www.olx.pl/d/oferta/switch-hp-1810-24g-j9803a-CID99-IDZRNAA.html?bs=olx_pro_listing NAS Synology DS720+ razem z: HDD: 2x Seagate IronWolf 8TB NAS NVMe cache: 2x Samsung 970 EVO Plus 1TB https://www.olx.pl/d/oferta/synology-ds720-2x8tb-2x1tb-nvme-CID99-IDZRNpL.html?bs=olx_pro_listing Intel NUC  BXNUC10i7FNK2: https://www.olx.pl/d/oferta/intel-nuc-i7-10710u-6-rdzeni-32gb-ddr4-128gb-m2-nvme-ssd-nas-serwer-CID99-IDZRLU4.html?bs=olx_pro_listing 2x Raspberry Pi 3B v1.2 1GB RAM + obudowy: https://www.olx.pl/d/oferta/raspberry-pi-3b-v1-2-1gb-ram-CID99-IDZRLg7.html?bs=olx_pro_listing 2x Raspberry Pi 4B 4GB RAM + obudowy: https://www.olx.pl/d/oferta/2x-raspberry-pi-4b-4gb-ram-CID99-IDZRKs7.html?bs=olx_pro_listing     Na OLX włączony jest zakup z przesyłką, jak wspominałem - ceny są do negocjacji.   
    • @RimciRimci Ok, ale ja w tych wizjach nie widzę opcji "po okresie niedoli Polska dociąga do gospodarczego poziomu relatywnego bogactwa". Wracając do tego, co napisałeś: To wprowadza dysonans. Czy oznacza to że opcja atrakcyjna jest gorsza? No bo najwidoczniej nie jest lepsza.
    • Opisałem teoretyczny przypadek "co gdyby...". Dlatego mówię, że wychodzenie z Unii to mrzonki patrząc jaką pozycję na świecie ma Polska. Tym bardziej przy obecnej sytuacji geopolitycznej.    atrakcyjna = zadowalająca. Gdzie ja napisałeś "bardziej atrakcyjna"? No właśnie... Bardziej atrakcyjna to polski rząd musiałby mieć jakieś haki na Niemców 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...