Skocz do zawartości
jerryyy_ASD

Ryzen 7 3700X czy Ryzen 5 5600X?

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, jerryyy napisał:

To lepiej dopłacić kilka stów do 5800x czy pozostać przy 5600x? 

Obecnie pomiędzy 5600x i 5800x nie ma różnicy w grach, więc nie opłaca się.

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica oczywiście, że jest ale niezbyt duża. Na ten moment 5600X wydaje się lepszym wyborem cena/wydajność, pytanie jak długo chciałbyś ten CPU trzymać w budzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Obecnie pomiędzy 5600x i 5800x nie ma różnicy w grach, więc nie opłaca się.

Dziś nie ma jutro będzie, czy to trzeba za każdym razem tłumaczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Dziś nie ma jutro będzie, czy to trzeba za każdym razem tłumaczyć ?

Dlatego napisałem "obecnie", nie wiadomo co będzie potem. Ale jak patrzę na testy, to w 4K procesor już nie ma znaczenia, bardziej VGA się liczy, a większość już gra w minimum 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, sam autor nie określił jak długo ma zamiar trzymać procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia dla wydajności CPU. Liczy się tylko FPS jaki się chce uzyskać. Można przecież grać 1080p@30 albo 4K@120..

Autor ma raczej już kompletny ogląd sytuacji i musi zdecydować w jaki FPS celuje, jaki GPU z tym sprzęży i jak długo chce mieć tego CPU w budzie, wtedy niech wybierze to co bardziej pasuje do takich zastosowań.

Edytowane przez bleidd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO przy obecnej cenie, tj. 1430 zł - Ryzen 5 5600X oraz 1699 zł - Ryzen 7 5800X to aż głupio nie dopłacić za te 2 rdzenie więcej. Problem jest taki, że 5600X jest obecnie kiepsko wyceniony, więc dopłata do 5800X ma sporo sensu - no chyba że ktoś liczy się z każdą złotówką, to co innego.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor chciałbym na parę lat, nie że zaraz wymieniać po roku. Kolejna rzecz to gpu (pewnie wiosna, lato) i tu będzie rtx 3060 Ti lub nowa seria, choć ona pewnie będzie droga i ciężko dostępna. Nowe gpu to i nowy monitor 1440p. Tak w dużym szczególe panowie ?

Edytowane przez jerryyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do piątku, zobacz czy wpadną jakieś dobre promo. 5600X na ten moment starcza spokojnie i nie zmieni się to raczej w przeciągu roku czy dwóch, ale za 3-4 lata możliwe że dobrze by było mieć te 8/16. Wolałbym wziąć 5800X, zwłaszcza w obecnej relacji cenowej 5600X do 5800X.

Też mam 1440p ale 165Hz i chcąc grać w pełnym klatkarzu to i 5800X po OC to mało ;-) Na szczęście nie fixuje się na granie w 165 FPS, wszystko ponad 60 FPS traktuje jako miły bonus a nie obowiązek.

Edytowane przez bleidd
  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam stałem przed podobną decyzją i wziąłem 5800X. Jedynie trzeba mieć na uwadze, że 5800X potrzebuje przyzwoitego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, bleidd napisał:

Poczekaj do piątku, zobacz czy wpadną jakieś dobre promo. 5600X na ten moment starcza spokojnie i nie zmieni się to raczej w przeciągu roku czy dwóch, ale za 3-4 lata możliwe że dobrze by było mieć te 8/16. Wolałbym wziąć 5800X, zwłaszcza w obecnej relacji cenowej 5600X do 5800X.

Też mam 1440p ale 165Hz i chcąc grać w pełnym klatkarzu to i 5800X po OC to mało ;-) Na szczęście nie fixuje się na granie w 165 FPS, wszystko ponad 60 FPS traktuje jako miły bonus a nie obowiązek.

Bo do tego jeszcze trzeba memek + aio 360 i 5800x do tego jak trafisz dobrego golda i trochę potweakujesz to 5800x ora aż miło. 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim programem i na jakich ustawieniach Bios sprawdza się jakość procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2021 o 18:36, Lameismyname napisał:

Sam stałem przed podobną decyzją i wziąłem 5800X. Jedynie trzeba mieć na uwadze, że 5800X potrzebuje przyzwoitego chłodzenia.

A jakie chłodzenie polecasz? To moje nie wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2021 o 15:14, bleidd napisał:

 

Też mam 1440p ale 165Hz i chcąc grać w pełnym klatkarzu to i 5800X po OC to mało ;-)

Co za bajki :rotfl:

Jesli nie mozesz wbic takiego fps to nie proc cie ogranicza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, jerryyy napisał:

A jakie chłodzenie polecasz? To moje nie wystarczy?

Generalnie pod tego procka poleca się Fortis 3 i wyżej, Fera 5 i wyżej.
U mnie na Fortisie 3 temperatury są ok (w stresie max 60*C) ale mam dużą i nieźle wentylowaną budę. Wentylator trochę w stresie się odzywa, dlatego zamówiłem Noctua NF-P14R redux-1500 PWM bo ponoć różnica spora, a sam went jest przyzwoicie wyceniony.

Spróbuj u siebie dobrej pasty (np. coś z serii Thermaltake Grizzly) i wymiany wentylatora na coś od NOCTUA (tylko wersje PWM). Może będzie przyzwoicie.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Lameismyname napisał:

Generalnie pod tego procka poleca się Fortis 3 i wyżej, Fera 5 i wyżej.
U mnie na Fortisie 3 temperatury są ok (w stresie max 60*C) ale mam dużą i nieźle wentylowaną budę. Wentylator trochę w stresie się odzywa, dlatego zamówiłem Noctua NF-P14R redux-1500 PWM bo ponoć różnica spora, a sam went jest przyzwoicie wyceniony.

Spróbuj u siebie dobrej pasty (np. coś z serii Thermaltake Grizzly) i wymiany wentylatora na coś od NOCTUA (tylko wersje PWM). Może będzie przyzwoicie.

Z pasty to używam gc extreme bo kiedyś ktoś tu polecał bardziej niż te przereklamowane grizzly. Jeśli chodzi o chłodzenie to raczej zostanę przy swoim i zobaczę jak to będzie się miało do temperatur. Obudowę mam całą w wentylatorach także z wentylacją jest u mnie git ?

Edytowane przez jerryyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Lameismyname napisał:

 Wentylator trochę w stresie się odzywa, dlatego zamówiłem Noctua NF-P14R redux-1500 PWM bo ponoć różnica spora, a sam went jest przyzwoicie wyceniony.

Spróbuj u siebie dobrej pasty (np. coś z serii Thermaltake Grizzly) i wymiany wentylatora na coś od NOCTUA (tylko wersje PWM). Może będzie przyzwoicie.

Faktycznie, warto inwestować w wentyl warty tyle, co chłodzenie :D z TG też hype lvl max... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Co za bajki :rotfl:

Jesli nie mozesz wbic takiego fps to nie proc cie ogranicza ;)

Uważasz, że 5800X w każdej sytuacji zapewnia 160 FPS+? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bleidd napisał:

Uważasz, że 5800X w każdej sytuacji zapewnia 160 FPS+? 

To nie cpu jest limitem tylko gpu wiec to co piszesz tez jest oderwane od rzeczywistości tak jakby argumentem do 165fps był tylko cpu a przecież głównym czynnikiem jest moc gpu oraz korekta ustawień w grze w celu uzyskania większego fps poprzez obniżenie jakości grafiki no bo trudno oczekiwać np w Valhalli w 1440p na Ultra  z obecnymi gpu 165fps . Skoro w takim bf5 jestem w stanie uzyskać 200fps na moim bieda gpu mając 5800x to chyba problem nie leży w cpu ;)  Te cpu potrafią wyświetlić po 300fps jeśli tylko gpu nie ogranicza. 

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Phoenixsuple napisał:

To nie cpu jest limitem tylko gpu wiec to co piszesz tez jest oderwane od rzeczywistości tak jakby argumentem do 165fps był tylko cpu a przecież głównym czynnikiem jest moc gpu oraz korekta ustawień w grze w celu uzyskania większego fps poprzez obniżenie jakości grafiki no bo trudno oczekiwać np w Valhalli w 1440p na Ultra  z obecnymi gpu 165fps . Skoro w takim bf5 jestem w stanie uzyskać 200fps na moim bieda gpu mając 5800x to chyba problem nie leży w cpu ;)  Te cpu potrafią wyświetlić po 300fps jeśli tylko gpu nie ogranicza. 

Ktoś tu wyżej pisał ze gpu nie może być limitem, jedynie cpu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Phoenixsuple napisał:

To nie cpu jest limitem tylko gpu wiec to co piszesz tez jest oderwane od rzeczywistości tak jakby argumentem do 165fps był tylko cpu a przecież głównym czynnikiem jest moc gpu oraz korekta ustawień w grze w celu uzyskania większego fps poprzez obniżenie jakości grafiki no bo trudno oczekiwać np w Valhalli w 1440p na Ultra  z obecnymi gpu 165fps . Skoro w takim bf5 jestem w stanie uzyskać 200fps na moim bieda gpu mając 5800x to chyba problem nie leży w cpu ;)  Te cpu potrafią wyświetlić po 300fps jeśli tylko gpu nie ogranicza. 

W zdecydowanej większości przypadków owszem limitować będzie GPU przy tak wysokim klatkarzu, co nie znaczy że gdyby zjechać z detalami to 5800X by wypluł 165 FPS w każdej grze bo by nie wypluł. Dyskusja czysto akademicka bez większego znaczenia w typowym graniu ale dla testu odpaliłem CP77 na low z DLSS Ultra Quality - 105-110 FPS w zatłoczonych miejscach i użycie GPU ~65-70% a CPU zapchany pod korek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do cp77 nie ma dzisiaj gpu zeby wyciągnąć 165fps

Może na kolejną generacje ogarnie i wtedy sie okaże, że jednak 5800x nie jest limiterem

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bleidd napisał:

W zdecydowanej większości przypadków owszem limitować będzie GPU przy tak wysokim klatkarzu, co nie znaczy że gdyby zjechać z detalami to 5800X by wypluł 165 FPS w każdej grze bo by nie wypluł. Dyskusja czysto akademicka bez większego znaczenia w typowym graniu ale dla testu odpaliłem CP77 na low z DLSS Ultra Quality - 105-110 FPS w zatłoczonych miejscach i użycie GPU ~65-70% a CPU zapchany pod korek.

Tak jak pisałem cpu to nie wszystko, tutaj liczy się tez podsystem pamięci czyli ramy wykręcone pod korek w miejscach procesorowych. Nie zapchasz cpu pod korek jeśli ogranicza cię pamięć. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Ronin69 napisał:

Faktycznie, warto inwestować w wentyl warty tyle, co chłodzenie :D z TG też hype lvl max... 

Jak fabryczny ma w*wiać kulturą pracy to czego nie?
A co do pasty, ja na swojego 5800X wycisnąłem resztę tubki SilentiumPC Pactum PT-2 bo to miałem pod ręką (została z zestawu Fortis-3) i jakoś działa.
Ważne żeby nie kłaść jakiegoś noname badziewia, które wysycha i słabo przewodzi ciepło. W markowych pastach myślę, że różnica jest na tyle nieduża, że nie ma się co na tym skupiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...