Skocz do zawartości
Ig0r

Windows się nie wyłącza, problem z boot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

By przygotować się do Windows 11, trochę się nakombinowałem, żeby włączyć TPM oraz SecureBoot, jak to było w wymaganiach. Musiałem zmieniać styl partycji na GPT.

Jednak niestety, coś musiałem popsuć, ponieważ Windows nie chce mi się normalnie zamknąć, tzn. ponownie się włącza. Jest napisane "Zamykanie" i następuje brak sygnału obraz i po chwili znowu się pojawia sygnał i Windows jest uruchomiony na pulpicie od nowa. Jedynie przytrzymanie przycisku zasilania powoduje, że windows się zamyka.

Tak naprawdę to nie wiem od czego zacząć, żeby rozwiązać problem. Na zrzutach poniżej widać jak wygląda przydział miejsca na dysku

SMUQvS4a_disk.png

oraz opcje bootowania.

jXUnt95V_20211110_123351.jpg

Muszę zaznaczyć, że bootowanie działa tylko w przypadku tej drugiej zaznaczonej opcji na czerwono - WindowsBootManager... 

Pierwsza opcja oraz trzecia opcja (SATA6G) powoduje, że jest problem z bootowaniem i prosi o włożenie napędu/dysku w celu naprawy.

RF5Ef4Ca_20211110_123412.jpg

 

Czy mogę to jakoś naprawić, aby był 1 sposób bootowania i Windows normalnie się zamykał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz partycję system, tę fat32 hidden- musisz ją odkryć, czyli zrobić unhidden - poszukaj jak w diskpart z instalatora ją odkryć - jak odkryć partycję w diskpart, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
43 minuty temu, glauks napisał:

masz partycję system, tę fat32 hidden

To jest najprawdopodobniej partycja utworzona przy przekonwertowaniu dysku na GPT, dlatego ma system plików FAT32. Wówczas w systemowym zarządzaniu dyskami będzie widoczna jako "Partycja systemowa EFI". Widzę już u przynajmniej 2 osób że ma wielkość 100 MB chociaż u mnie jest większa (298 MB).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta partycja się pojawiła przy zmianie dysku na GPT. Czy można ją bezpiecznie usunąć i czy to przywróci normalne zamykanie systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w żadnym wypadku, to partycja z której startuje system w gpt

nie możesz jej odkryć? - unhide - nie musisz z pena, cmd w trybie administratora, i odkryj - a jak wygląda to wszystko w zarządzaniu dyskami - diskmgmt.msc do uruchom

zrzut jest dziwny, partycja d nie może być system, bo jest ntfs- to chyba? partycja aktywna, która pozostała z mbr, dlatego system - coś się pokićkało przy konwersji; w każdym razie odkrycie efi, tego 100 fat32 powinno rozwiązać problem

nie konwertowałeś "na żywca", tzn z partycjami - konwertuje się po poleceniu clean, czyli na czysty dysk, bez partycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zarządzanie dyskami to wygląda tak:

Nie wiem czemu D jest systemową partycją, windows instalowałem na C.

1242680056_diskmanagment.thumb.png.113978e469af71a6e66481da2676f468.png

 

Zaraz spróbuję odkryć tą partycję 100 Mb

Edytowane przez Ig0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, glauks napisał:

zrzut jest dziwny, partycja d nie może być system, bo jest ntfs- to chyba? partycja aktywna, która pozostała z mbr, dlatego system - coś się pokićkało przy konwersji; w każdym razie odkrycie efi, tego 100 fat32 powinno rozwiązać problem

U mnie właśnie ta partycja FAT32 jest oznaczona w diskparcie jako System. A partycja systemowa jako Boot, czyli C ale tak pewnie u wszystkich jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo chyba nie masz gpt - sprawdź, kliknij prawym na c, właściwości, kliknij sprzęt, zaznacz dysk na liście, na dole właściwości i kliknij woluminy - zobacz co jest w styl partycji, jeśli nic kliknij wypełnij- najprawdopodobniej masz ciągle mbr, a d jest aktywna=system; natomiast ta 100 fat32 została utworzona, ale jest pusta, albo zarządzanie nie widzi plików bo jest hidden - jeśli masz gpt w styl partycji można odkryć, i powinien startować w uefi

ps - zarządzanie nie widzi na 100 systemu plików, bo jest hidden

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, glauks napisał:

bo chyba nie masz gpt - sprawdź, kliknij prawym na c, właściwości, kliknij sprzęt, zaznacz dysk na liście, na dole właściwości i kliknij woluminy - zobacz co jest w styl partycji, jeśli nic kliknij wypełnij- najprawdopodobniej masz ciągle mbr,

Autor na pewno ma GPT. Przecież widać to na 1 zrzucie w 1 poście (* przy GPT).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest GPT. Wszystkie partycje.

Szukam w necie jak zrobić unhide tej partycji 100 mb efi

c.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arcydziwne

jak odkryć proste, tylko pewnie trzeba też nadać tej 100 właściwy id - identyfikator

list disk

sel disk 0

list volumes

sel vol numer hidden

attrib vol clear hidden

i nadanie id

set Id=id efi - poszukaj id dla efi- miałem, nie mogę znaleźć- uwaga!!- usuwanie hidden dla gpt, nie dla mbr, bo to różne rzeczy

najlepiej usuń hidden i sprawdź w zarządzaniu, czy widzi, i czy są na niej pliki - a więc wolne nie równa się 100%

jeśli zobaczy pliki i że fat32, ale nie będzie system trzeba nadać id, więc set id=

ps - set id=C12A7328-F81F-11D2-BA4B-00A0C93EC93B

ps2- jeśliby nie było na niej plików bootloadera trzeba je zainstalować - nadaj tej partycji 100 literę w diskpart

assign letter=k:

po wejściu na partycję - potem w cmd w trybie administratora

bcdboot c:\windows /l Pl-pl /s k: /f uefi

litera propozycja - musi być po /s

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca da się to zrobić. Wywala mi przy attrib vol clear hidden.

W mój komputer jest ten dysk widoczny, natomiast nie da się wejść.

Wycinek z cmd (admin):

Cytat

C:\WINDOWS\system32>diskpart

Microsoft DiskPart version 10.0.19041.964

Copyright (C) Microsoft Corporation.
On computer: IGOR

DISKPART> list disk

  Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
  --------  -------------  -------  -------  ---  ---
  Disk 0    Online          953 GB  2048 KB        *

DISKPART> sel disk 0

Disk 0 is now the selected disk.

DISKPART> list volume

  Volume ###  Ltr  Label        Fs     Type        Size     Status     Info
  ----------  ---  -----------  -----  ----------  -------  ---------  --------
  Volume 0     E   Zastrzeżone  NTFS   Partition    500 MB  Healthy
  Volume 1     C                NTFS   Partition    476 GB  Healthy    Boot
  Volume 2     D   Dysk Lokaln  NTFS   Partition    476 GB  Healthy    System
  Volume 3     F                FAT32  Partition    100 MB  Healthy    Hidden

DISKPART> sel volume 3

Volume 3 is the selected volume.

DISKPART> attrib vol clear hidden

Virtual Disk Service error:
Nie odnaleziono obiektu.


DISKPART> attributes volume clear hidden
 

 

 

W programie aomei partition jest jako unhidden (ponieważ hidden jest zaszarzone). Dziwna sprawa, ponieważ w diskpart jest dalej hidden.

Swoją drogą widzę też jakiś disk 1, a nie mam fizycznie żadnego drugiego dysku podpiętego...

wzqOI3qy_poartition.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten błąd z virtual disk częsty- spróbuj nadać jej najpierw id, a potem dopiero clear hidden

w ogóle nie używaj volume, tylko partition - list disk, select disk 0, detail disk

sprawdź, co tu wyświetli

potem

list partition

select partition numer

set id=

attrib clear hidden

uwaga- nie wiem, czy dla partition jest attrib partition clear hidden- spróbuj najpierw z partition, bo bezpieczniejsze - albo attrib part itd

a dlaczego bootuje z d - aktywnej -cyt

UEFI provides backward compatibility with legacy systems by reserving the first block (sector) of the partition for compatibility code, effectively creating a legacy boot sector. On legacy BIOS-based systems, the first sector of a partition is loaded into memory and execution is transferred to this code. UEFI firmware does not execute the code in the MBR, except when booting in legacy BIOS mode through the Compatibility Support Module (csm)

czyli chyba masz csm ustawione w uefi

czyli jeśli się uda z odkryciem przestaw start na uefi

ps - ale aomei widzi tę 100 jako efi, więc raczej ma ustawiony identyfikator

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież wszystko jest dobrze.

MBR musi mieć jako pierwszą partycję rozruchową, przy GPT jest wszystko jedno. Różnica tylko taka, że jak w GPT partycja rozruchowa, którą tutaj jest partycja FAT32 100MB, nie jest partycją pierwszą, to właśnie w BIOS trzeba wybrać Windows Boot Menager. Wtedy Windows Boot Menager szuka partycji rozruchowej po całym dysku GPT zamiast wywalać od razu błąd nośnika.

To że komputer się nie wyłącza to prędzej kwestia ustawień zasilania lub wzbudzania systemu. Zobacz czy masz wyłączone szybkie uruchamianie, albo uruchamianie wzbudzane klawiaturą, myszką czy poprzez sieć.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sęk w tym, że ja sposobu wybudzania nie zmieniałem. Jedynie robiłem konwersję dysku z MBR na GPT i ustawiłem UEFI oraz TPM w BIOsie i w zasadzie tyle.

Ustawienia BIOSu wyglądają tak:

CSM włączone bo chyba było wymagane, żeby włączyć TPM o ile dobrze pamiętam

g8FEhu9n_20211110_184523.jpg

lga3yU40_20211110_184611.jpg

Może trzeba wyczyścić klucze?

tvhBGSRA_20211110_184558.jpg

Edytowane przez Ig0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale efi nie powinna być hidden - zauważ, że zarządzanie dyskami nie widzi nawet systemu plików na tej partycji, czyli fat32 - normalnie przecież zarządzanie widzi ją jako system, widzi fat, i widzi pliki, czyli nie podaje wolne 100%

mbr też nie jest normalne - mbr, tzw ochronne, na gpt służy tylko do ochrony gpt przed starymi programami, i chyba? nie zawiera w ogóle listy partycji, tzn cały dysk jest zapisany jako partycja, i to wszystko - tutaj nie tylko są partycje, ale i wpis aktywna, itd - stare mbr się zachowało, no bo konwertowałeś na gpt- czyli konwersja zostawiła mbr nietknięte, tylko dopisała tablice gpt po nim - konwertowałeś pewnie z włączonym csm, dlatego może efi zostało ukryte; a co się stanie, jak wyłączysz csm, i ustawisz uefi only, jeśli jest - próbowałeś ?- do csm zawsze możesz wrócić; efi jest raczej ok, skoro aomei ją widzi - tzn ma identyfikator efi; i widzi pliki, bo podaje wolne 82 ze 100, czyli bootloader jest - przełącz start na uefi i sprawdź, tzn wyłącz tylko csm - z enabled na disabled - w storage już ustawiony uefi only - ale ten układ w boot dziwny

no i cyt - "Nie wiem czemu D jest systemową partycją, windows instalowałem na C'" - chyba wynik konwersji- pytałem, czy konwertowałeś " na żywca", tzn z plikami na dysku - pewnie przekonwertował, ale ponieważ systemowej, tzn z windows się nie konwertuje (np partition wizard nie chce) przekopiował ją może na d, a po przekonwertowaniu z powrotem na c, dlatego chyba? masz teraz 2 systemy - też miałeś d przed konwersją; konwertowanie "na żywca" chyba b. rzadkie, stąd ten chaos

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, glauks napisał:

konwertowałeś pewnie z włączonym csm, dlatego może efi zostało ukryte;

Nie ma takiej zależności. Też konwertowałem dyski, w tym systemowy (przy użyciu EaseUS Partition Master) z włączonym CSM i u mnie nie było problemu z widocznością partycji EFI na dysku systemowym. Dopiero po konwersji na GPT wyłączyłem w biosie CSM.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście to była tylko sugestia

ale u ciebie może easus zmienił mbr na ochronne mbr dla gpt, tzn usunął starą tablicę partycji, i wpisał tylko dysk, tzn start i ilość sektorów, i to wszystko - tzn csm nie widzi tam partycji aktywnej - jeśli jesteś ciekaw możesz mbr podejrzeć np HxD, i sprawdzić, czy zostawił starą tablicę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, glauks napisał:

jeśli jesteś ciekaw możesz mbr podejrzeć np HxD, i sprawdzić, czy zostawił starą tablicę 

Ale jak to dokładnie sprawdzić? O jaki plik chodzi, który należy podejrzeć w hex edytorze? Moja jedyna przygoda z hex edytorem polegała na edycji napięcia w biosie do HD7850.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie o plik, tylko 1 sektor dysku - po prostu włącz, u góry jest ikonka urządzeń, kliknij, wybierz dysk, i to wszystko- wyświetli się dysk, tzn jego zapis, i u góry masz 1 sektor (jako 0) - najpierw jest kod mbr z komunikatami, 446 bajty, a potem tablica partycji - 64 bajty , czyli na każdą partycję 16 bajtów - wpis partycji jest prosty - najpierw 0 albo 80 - 80=partycja aktywna,  potem 3 bajty w formacie dosowym (chs - cylinders, heads, sectors)gdzie zaczyna się partycja, tzn 1 sektor, potem 1 bajt tzw typu partycji, dla windows najczęściej 07=ntfs, potem znów 3 bajty dosowe podające ile sektorów liczy partycja, i ostatnie 8 bajtów to zapis partycji w formacie nowym tzn tzw LBA - logical block addressing, czyli zapis po prostu ilości sektorów, nie chs jak w dos - 4 bajty, gdzie zaczyna się partycja, tzn na którym sektorze, i 4 bajty ile liczy sektorów - 4 bajty = 32 bity, a 2 do 32 = nieco ponad 4mld, razy 512 bajtów, bo tyle liczy sektor, daje nieco ponad 2 tb - terabajty, dlatego dla nowych dysków, ponad 2 tb, trzeba stosować nową tablicę gpt, która zapisuje ilość sektorów, itd, za pomocą 64 bitów, nie 32 jak stara; po samej tablicy są jeszcze 2 bajty zakończenia mbr = 55AA; oczywiście pokaże wszystko w formacie hex, czyli np bajt aktywnej 80 = 128 w dziesiętnym, w binarnym 1 i 7 zer, więc wygodny 

normalnie gpt, jak czytałem, tworzy ten mbr ochronny, żeby stare programy nie znające jeszcze gpt nie naruszyły gpt - ale ponieważ oczywiście dysk nie jest w mbr tylko gpt to ochronne mbr zawiera tylko kod, natomiast tablica partycji zawiera tylko wpis dla 1 partycji = cały dysk, czyli dysk = partycja (w  takiej sytuacji reszta tablicy zawiera oczywiście 0); mbr nie może zawierać wpisu partycji już choćby z tego względu, że jak wiadomo na gpt może ich być praktycznie nieograniczona ilość, na mbr jak wiadomo 4

no ale dla dysków jak twój czy autora sytuacje jest odmienna, bo na dysku był normalny mbr, więc, jak w przypadku autora, się zachowuje; w przypadku konwersji w takiej sytuacji po prostu tworzy się nową tablicę gpt po mbr, ponieważ po mbr zawsze jest wolne miejsce, z reguły kilkaset sektorów (ale w nowych windowsach - w xp np 1 partycja zaczynała się od sektora 63, licząc od 0, więc na tablice gpt nie byłoby miejsca, albo b. ograniczone - od visty przerwa jest chyba już 1024 sektory, więc gpt, z reguły kilkanaście sektorów, się zmieści bez problemu; z takiego dysku można startować i w legacy, i w uefi - ciekawe wiec np, czy u ciebie easus utworzył nowe mbr, czy zostawił stare z normalną tablica partycji i partycją aktywną z 80

ciekawe też, gdzie zaczyna się tablica gpt, czy zaraz po mbr, czy jest jakaś luka; tablica gpt o wiele bardziej złożona niż mbr - dwudzielna, tzn 1 część zawiera opis samej tablicy, nie dysku, więc identyfikator tablicy, na jakich sektorach tablica, itd, dopiero 2 część gpt zawiera wpis samych partycji, czyli opis podziału na partycje, na partycję chyba? 64 bajty, więc 4 razy więcej niż mbr, identyfikatory partycji (ogólny, tzn typ partycji, i szczegółowy, tzn indywidualny partycji), tzw atrybuty partycji, np właśnie hidden, na jakich sektorach, tzn chyba 1 sektor partycji, i ilość sektorów, jak na mbr tylko w 64 bitach, więc wielkość praktycznie nieograniczona, itp; ale wpisu gpt nigdy nie podglądałem, bo nie miałem, więc tylko z tego co czytałem; no i gpt nie zawiera kodu startowego, bo jak wiadomo w uefi kod nie jest używany, uefi startuje bezpośrednio bootloader z folderu na efi

HxD daje oczywiście także możliwość edycji, więc jeśli ktoś zna się na wpisie gpt mógłby po prostu zmienić atrybut hidden ręcznie, to raczej na pewno 1 bajt, więc proste, trzeba tylko wiedzieć, który to bajt we wpisie partycji - też nie takie trudne, można pewnie znaleźć w sieci

tylko luźno związane z tematem, ale może się przyda - i dla tych, którzy lubią wiedzieć, jak to naprawdę działa

no i może, jeśli diskpart nie chce usunąć hidden, użyć do tego właśnie edytora hex - trochę poszukać w sieci i można próbować

klik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, glauks napisał:

nie o plik, tylko 1 sektor dysku - po prostu włącz, u góry jest ikonka urządzeń, kliknij, wybierz dysk, i to wszystko- wyświetli się dysk, tzn jego zapis, i u góry masz 1 sektor (jako 0) - najpierw jest kod mbr z komunikatami, 446 bajty, a potem tablica partycji - 64 bajty , czyli na każdą partycję 16 bajtów - wpis partycji jest prosty - najpierw 0 albo 80 - 80=partycja aktywna,  potem 3 bajty w formacie dosowym (chs - cylinders, heads, sectors)gdzie zaczyna się partycja, tzn 1 sektor, potem 1 bajt tzw typu partycji, dla windows najczęściej 07=ntfs, potem znów 3 bajty dosowe podające ile sektorów liczy partycja, i ostatnie 8 bajtów to zapis partycji w formacie nowym tzn tzw LBA - logical block addressing, czyli zapis po prostu ilości sektorów, nie chs jak w dos - 4 bajty, gdzie zaczyna się partycja, tzn na którym sektorze, i 4 bajty ile liczy sektorów - 4 bajty = 32 bity, a 2 do 32 = nieco ponad 4mld, razy 512 bajtów, bo tyle liczy sektor, daje nieco ponad 2 tb - terabajty, dlatego dla nowych dysków, ponad 2 tb, trzeba stosować nową tablicę gpt, która zapisuje ilość sektorów, itd, za pomocą 64 bitów, nie 32 jak stara; po samej tablicy są jeszcze 2 bajty zakończenia mbr = 55AA; oczywiście pokaże wszystko w formacie hex, czyli np bajt aktywnej 80 = 128 w dziesiętnym, w binarnym 1 i 7 zer, więc wygodny 

Tak to u mnie wygląda dla partycji systemowej tzn. C:

HxD.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to podsumowując, to mam spróbować wyłączyć u siebie CSM i sprawdzić czy wyłącza się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, chyba że chcesz podejrzeć tablicę gpt w HxD i spróbować ręcznie usunąć hidden; sprawdzić nie tylko czy się wyłącza,  ale i czy się włączy - na razie startuje chyba z kodu startowego na d, jak wyłączysz csm powinien wystartować z efi - ale wg mojej wiedzy jeśli efi ukryte nie wystartuje - ale może wtedy usunie atrybut ukryty i będzie ok, itp; jeśli nie wystartuje włącz po prostu z powrotem csm i wystartuje? wtedy z d

@toska78 - to zrzut 1 sektora partycji, nie dysku - mbr jest na 1 sektorze dysku

wybierz w HxD dysk, nie partycję

ps - ewentualnie spróbuj usunąć ten atrybut diskpart z pena, jeśli masz- naprawa zamiast instalacja, wiersz polecenia, i dalej diskpart .., itd; ale najpierw spróbuj, czy wystartuje z wyłączonym csm .. może jednak

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, glauks napisał:

@toska78 - to zrzut 1 sektora partycji, nie dysku - mbr jest na 1 sektorze dysku

No tak, w HxD jest podział na dyski logiczne (partycje) i fizyczne. Poniżej właściwy zrzut z dysku systemowego:

rrr

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc nie masz nic na mbr - nie ma kodu startowego, i jak napisałem, w tablicy jest wpisany tylko dysk jako jedna partycja - kończy się na 4 FF - reszta tablicy to 0; i tak chyba normalnie wygląda mbr ochronne na gpt - niespodzianka, że od razu po mbr zaczyna się gpt - bo to efi part chyba nie znaczy efi partition tylko oznacza tablicę gpt - ciekawe zresztą, że to efi part napisane po prostu w asci, 45 to 69 asci, czyli E, itd

czyli chyba? u ciebie nie wystartuje w csm, możesz sprawdzić, bo na c kod startowy się zachował - ciekawe tylko, że w komunikatach na nim nie ma standardowego brak pliku bootmgr - no bo w uefi plik bootmgr jest startowany przez uefi, nie przez kod partycji aktywnej

jeśli dopiero po konwersji wyłączyłeś csm to może i u autora podziała, tzn wystartuje w uefi po wyłączeniu csm

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...