Skocz do zawartości
Salomon2

Czym jest sekcja zasilania i czym należy się kierować przy kupnie nowej płyty głównej?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Pytanie jest w tytule. Często słyszę, że jedną z najważniejszych kryteriów kupna nowej płyty głównej jest sekcja zasilania. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić w prostych słowach (nie znam się w ogóle na elektronice i elektrotechnice :/), czym jest sekcja zasilania i jakie zadanie spełnia? Jakie dodatkowe kryteria także trzeba brać pod uwagę podczas wyboru płyty głównej? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Nie kupuję nowego komputera ani nie robię upgrade'u tylko po prostu się pytam z ciekawości. Życzę wspaniałego dnia (lub wieczoru :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sekcja zasilania odpowiada za energię jak nazwa wskazuje. Im więcej faz tym lepiej, zwłaszcza jeżeli chcesz podkręcać swoje komponenty (procesor, ram) to musisz wybrać płytę z dobrą sekcją zasilania. Oprócz dużej ilości faz potrzebujesz też dobrych kontrolerów faz i kondensatorów. To wszystko kosztuje. Czyli wszystko sprowadza się do tego - im więcej wydasz na płytę tym lepszą będzie miała sekcję zasilania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też brać pod uwagę chłodzenie (radiator) sekcji zasilania ale o tego typu szczegółach dowiesz się z testów/recenzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czym są fazy? Możecie także wytłumaczyć mi zadania kontrolerów faz i kondensatorów (tj. chłopskimi słowami)? Dziękuję za odpowiedzi! ❤️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Salomon2 napisał:

Ale czym są fazy? Możecie także wytłumaczyć mi zadania kontrolerów faz i kondensatorów (tj. chłopskimi słowami)? Dziękuję za odpowiedzi! ❤️

Chciałeś prostym językiem, ale jak nie to masz poniżej dokładny opis ??

"Wbrew wielu przekonaniom sekcja zasilania składa się z faz zasilania, które z kolei buduje kilka elementów. Najważniejszym z nich wydaje się sam kontroler, który dokładnie definiuje ilość komponentów (faz zasilania)  biorących udział w filtrowaniu napięcia. Na nie składają się dławiki, kondensatory oraz MOSFETy, które są najczęściej ukryte w chipie wraz ze sterownikiem pod radiatorem. Dzisiejsze rozwiązania często integrują MOSFETy oraz kontrolery w jednym układzie. Ma to pewne plusy (więcej miejsca na płycie), ale również minusy (łatwiej odebrać ciepło z kilku układów, a nie pojedynczego).

Dławiki, to te prostokątne kostki, które w tym przypadku odpowiadają za przeciwdziałanie nagłym zmianom natężenia prądu. Ich liczba często określa ilość faz zasilania na płycie. Z kolei praca kondensatorów skupia się na gromadzeniu ładunków elektrycznych, co również chroni przed nagłymi skokami. Najbardziej znamienną rolę odgrywają MOSFETy, czyli Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistors, ponieważ to one są odpowiedzialne za faktyczne sterowanie napięciem za pośrednictwem wzmocnienia i przełączania sygnałów. Komunikują się również z procesorem, który przekazuje im żądane napięcie. Wtedy to szereg bramek logicznych w MOSFETach układa się w taki sposób, aby spełnić to żądanie, pobierając moc z linii 12V.

 

Wprawdzie głównie założenie sekcji zasilania na płycie głównej już znacie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przybliżyć jej działanie nieco bardziej. Otóż jest ona odpowiedzialna za zmniejszanie wysokiego napięcia dostarczanego przez linię 12V do poziomu, który będzie w stanie wykorzystać procesor. Moc zostaje przepuszczona przez X faz, jakie posiadamy na płycie, a im jest ich więcej, tym stabilniejsza moc trafi do mózgu naszego komputera. W większości przypadków jeden dławik oznacza jedną fazę, więc po ich liczbie możemy wnioskować, ilu instancyjną sekcję zasilania posiadamy. Producent często podaje je według wzoru ”X+Y”, gdzie ”X”, to ilość faz przeznaczonych dla CPU, a ”Y” – dla pamięci RAM lub układu/elementów SOC.

Należy również pamiętać o kontrolerach faz, które to wyznaczają ich udział w całym procesie. Bo co Wam po 20 fazach, kiedy podpięty pod nie kontroler jest w stanie obsłużyć tylko kilka z nich? Informacje na ten temat najprościej odnaleźć na własną rękę wyszukując kontroler na płycie i wpisując jego nazwę kodową w wyszukiwarkę. Niestety często zdarza się, że producent ukrywa przed klientami rodzaj kontrolerów, ale jednocześnie chwali się ilością faz."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dzień Dobry,  Mam pytanie dotyczące chłodzenia wodnego przykładowo: Silver Monkey X SNOWY ARGB 240 2x120 mm. Jeżeli kupuję się taki zestaw, to trzeba uzupełniać w nim płyny itd, czy wyjmuję się z pudełka, montuje i z głowy? Pytam z czystej ciekawości, wiem, że kiedyś z wodnymi było trochę zabawy, ale dzisiaj wyglądają na gotowe od razu po wyjęciu z pudełka.  Druga sprawa, czy te tańsze chłodzenia są cos warte, czy to bardziej bajer niż funkcjonalność? 
    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...