Skocz do zawartości
forum

Potrzebny monitor 27" do gier , 1440p IPS 144+ Hz

Rekomendowane odpowiedzi

@Rafik7

Monitor za konkretną kasę jak na 27" więc trudno nie wymagać. Jedno rozumiem, ich głównym argumentem skąd taka wysoka cena jest zapewne wysokie odświeżanie matrycy. Przez to pewnie powywalali wszystkie filtry zmniejszające ips glow itd. Z drugiej strony to podejrzewam, że wolą wydać kasę na marketing niż na kontrolę jakości.

Chociaż przyznam, że kalibracja monitora jak najbardziej ok. W sumie to gorszą biel mam na oledzie LG, na Asusie była bardzo równomierna.

Jeszcze wypatrzyłem taką ciekawostkę. Przy poprzednim modelu tego monitora czyli ASUS ROG SWIFT PG279Q jest w opisie info o gwarancji braku martwych pixeli przez 12 miesięcy. Jakimś dziwnym trafem przy aktualnym już nie ma takiej gwarancji. Przypadek? Nie sądzę :D

@Pioy

Masz może jakieś konkretne modele warte uwagi na panelach VA? W sumie to jeszcze żadnego nie testowałem :E

Edytowane przez DavePapaya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, DavePapaya napisał:

Jeszcze wypatrzyłem taką ciekawostkę. Przy poprzednim modelu tego monitora czyli ASUS ROG SWIFT PG279Q jest w opisie info o gwarancji braku martwych pixeli przez 12 miesięcy. Jakimś dziwnym trafem przy aktualnym już nie ma takiej gwarancji. Przypadek? Nie sądzę

Dalej dają gwarancję.

50 minut temu, DavePapaya napisał:

Z drugiej strony to podejrzewam, że wolą wydać kasę na marketing niż na kontrolę jakości.

Cena monitorów poszłaby w kosmos bo za lepsze matryce trzeba znacznie więcej zapłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Podepnę się pod temat. Również szukam monitora 27" 1440p, głównie do pracy w tekście, wykresach, stronach internetowych i w wolnych chwilach do gier. 

Odrzucam panele VA, ponieważ ich smużenie bardzo mi przeszkadza. Zostaja IPS, lecz po opiniach z forum,  z problemami związanymi z nierównomiernością podświetlenia, jakością matryc i trafienia w miarę dobrej sztuki spodobał mi się Dell AW2721D. 

Czy jest wart aktualnej ceny bo po prostu uderzalbym w OLeDa, gdyby były w normalnych cenach. Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ligus86 napisał:

Witam, 

Podepnę się pod temat. Również szukam monitora 27" 1440p, głównie do pracy w tekście, wykresach, stronach internetowych i w wolnych chwilach do gier. 

Odrzucam panele VA, ponieważ ich smużenie bardzo mi przeszkadza. Zostaja IPS, lecz po opiniach z forum,  z problemami związanymi z nierównomiernością podświetlenia, jakością matryc i trafienia w miarę dobrej sztuki spodobał mi się Dell AW2721D. 

Czy jest wart aktualnej ceny bo po prostu uderzalbym w OLeDa, gdyby były w normalnych cenach. Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Jeden z forumowiczów kupił niedawno i ponoć jest bardzo dobry. Kolega ma dobre oko i ma do czego porównać, więc jego opinia powinna Ci wiele wyjaśnić. Monitor ma jedną wadę: wymaga kalibracji przez brak trybu sRGB.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Rafik7 napisał:

Jeden z forumowiczów kupił niedawno i ponoć jest bardzo dobry. Kolega ma dobre oko i ma do czego porównać, więc jego opinia powinna Ci wiele wyjaśnić. Monitor ma jedną wadę: wymaga kalibracji przez brak trybu sRGB.

Tak, właśnie czytałem wcześniej jego recenzję. Jedyne czego się boję to właśnie kalibracji, tzn. czy kolory będą dla mnie OK i tylko do przypudrowania, czy zamówienie urzadzenia.

Dzisiaj zwróciłem MSI mag274qrf-qd i w sumie poza kilkukolorowym białym ekranem był całkiem OK... i właśnie tego oczekuje, równego białego na całym pulpicie z w miarę dobrym kontrastem.

Zaryzukuje z alienwearem bo ma najbardziej przychylne opinie jak na IPS w granicach 3000zl +

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się szybko przyzwyczaiłem do kolorków na tym Dellu. Kalibracja coś dała wyraźniej ale nie ma jakiejś olbrzymiej zmiany. Gdybym miał robić na oko, to po prostu odjąłbym troche z kanału niebieskiego, bo tak to u mniej wyglądało (R, G, B = 100, 99, 96). Ja po prostu muszę mieć dokładne kolory i prawidłową gammę i dlatego kalibruję.. Natomiast zawsze można przygasić składowe RGB po ok. 80%. Nie zauważyłem na fabrycznych ustawieniu przesadzonej saturacji, w taki sposób, że nie dało się korzystać. Ot, po prostu objętość gamutu sRGB wyłazi o 40% poza skalę. Co do kontrastu muszę pochwalić, biorąc pod uwagę, że to nano srano IPS - jest po prostu poprawnie, 1000:1 i znośny poziom czerni na jasności 120-140 cd/m2. Co do Backlight bleedingu, jednak jak zwykle to loteria matrycowa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem Asusa to Dell był niedostępny, a szkoda, bo z tego co mówisz to prawdopodobnie przypadłby mi do gustu. Asus jest dobry, ale 5 stówek piechotą nie chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, GS01 napisał:

Co do kontrastu muszę pochwalić, biorąc pod uwagę, że to nano srano IPS - jest po prostu poprawnie, 1000:1 i znośny poziom czerni na jasności 120-140 cd/m2

Jak będzie podobny kontrast jak w MSI to gitara, tam był dla mnie wystarczający. Mam OLEDa zeszłorocznego 65 cali LG BX obok na ścianie więc filmy i youtuba jest na czym oglądać. Tam poziom kontrastu i czerni jest tak przyjemny dla oka, że za każdym razem jak coś oglądam to micha się śmieje.

Ok, zamówiłem Della w media ekspert bo mam ich pod nosem za 3499. To już będzie 3 monitor w ciągu dwóch tygodni, mam nadzieję że ostatni.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ligus86 napisał:

Jak będzie podobny kontrast jak w MSI to gitara, tam był dla mnie wystarczający. Mam OLEDa zeszłorocznego 65 cali LG BX obok na ścianie więc filmy i youtuba jest na czym oglądać. Tam poziom kontrastu i czerni jest tak przyjemny dla oka, że za każdym razem jak coś oglądam to micha się śmieje.

Ok, zamówiłem Della w media ekspert bo mam ich pod nosem za 3499. To już będzie 3 monitor w ciągu dwóch tygodni, mam nadzieję że ostatni.

 

Raczej niższy jeśli porównujesz do matrycy innej niż nano IPS. Ciekaw jestem jak będzie u Ciebie z BLB. Daj znać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Rafik7 napisał:

Jak kupowałem Asusa to Dell był niedostępny, a szkoda, bo z tego co mówisz to prawdopodobnie przypadłby mi do gustu. Asus jest dobry, ale 5 stówek piechotą nie chodzi ?

To wyobraź sobie, że ja odwrotnie - jak kupowałem Della to miałem ból "d", że ASUS droższy i słabo dostępny :D Bo w sumie do teraz wydaje mi się lepszy z tego co czytałem. Możliwe, że masz równiejszy ekran jeśli chodzi o BLB, masz tryb sRGB i chyba lepszą czerń. Dell wygrywa tylko input lagiem, modułem premium GSync (?), ale mi to raczej średnio potrzebne, bo nie grywam w sieciowe FPSy. Przydałby się tutaj na forum taki temat o wadach monitorów wynikających ze słabej kontroli jakości - fajnie by było jakby każdy użytkownik danego modelu cyknął zdjęcie jak wygląda BLB, kąty widzenia, IPS-glow i ile już ma czasu dany monitor. Taka baza ułatwiłaby szukającym w przyszłości. Bo zarówno ja i Ty niezłe rozkminy mieliśmy przy wyborze. Ty odsyłałeś i kupowałeś, ja chyba z pół internetu przeszukałem.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą odebrałem monitor i jestem w szoku !!! Nigdy nie widziałem tak klarownego obrazu jak na tym modelu, po prostu sztos. Równomierność podświetlenia jest idealna na całym panelu a płynność ruchu .... coś niesamowitego :) takie moje pierwsze wrażenia, później opisze resztę. Poprzedni MSI chowa sie 10 razy pod ziemie

Edytowane przez Ligus86
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zadowolony który bardzo ułatwił mi wybór ?? i podjęcie decyzji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Ligus86 napisał:

Przed chwilą odebrałem monitor i jestem w szoku !!! Nigdy nie widziałem tak klarownego obrazu jak na tym modelu, po prostu sztos. Równomierność podświetlenia jest idealna na całym panelu a płynność ruchu .... coś niesamowitego :) takie moje pierwsze wrażenia, później opisze resztę. Poprzedni MSI chowa sie 10 razy pod ziemie

Mówisz, że na czarnym nie masz w ogóle BLB? To chyba lepiej ode mnie trafiłeś. Gdzie kupowałeś? Wiedz, że obraz zacznie się poprawiać, po ok kilkunastu godzinach użytkowania. To co widziałeś zaraz po wyjęciu z pudełka, to niewygrzany ekran, lekko zaniżony kontrast i kolory. Będzie tylko lepiej.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Ligus86 napisał:

Przed chwilą odebrałem monitor i jestem w szoku !!! Nigdy nie widziałem tak klarownego obrazu jak na tym modelu, po prostu sztos. Równomierność podświetlenia jest idealna na całym panelu a płynność ruchu .... coś niesamowitego :) takie moje pierwsze wrażenia, później opisze resztę. Poprzedni MSI chowa sie 10 razy pod ziemie

Wieczorem, w ciemnym pomieszczeniu i zapalonej lampce z tyłu monitora widać ipsglow w grach po rogach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw, u mnie na tym Dellu problem z BLB jest w dolnych rogach i bardziej po lewej stronie. Ale nie przeszkadza to aż tak bardzo. Testowałem w ciemnych scenach w grach. Aczkolwiek za tą cenę mogłoby być lepiej. Tylko w tym problem, że mogłoby być także gorzej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na ASUS ROG SWIFT PG279Q widziałem w jasnych scenach glow po rogach. Przykładowo w Wiedzminie 3 w Novigradzie w pochmurny dzień :E Trochę to zabawne przy cenie 4k za 27"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma monitorów idealnych. Zawsze to powtarzam, że producenci obecnie mają klientów za łosiów. Liczy się ilość wydanych na rok modeli, a nie jakość i jej kontrola podczas procesu produkcyjnego.  A to wszystko przez LG, bo od nich są te matryce. Wszędzie gdzie jest matryca nie od LG, jest dobrze i równo (niektóre modele AOC, Iyama). Wystarczy też popatrzeć na stare modele monitorów, nawet od LG.  BLB to teraz jakaś zaraza. Ja się zdecydowałem na Alienwera bo wiedziałem, że będę najmniej narzekał. Gdybym kupił monitor za poniżej 2k PLN, to pewnie bym zwrócił. A prawda bolesna taka, że taki monitor premium jest i tak gorszy niż biurowy Eizo za 1300. Płaci się za GSync Ultimate głównie i inne bajery. Ja mam trochę obawy teraz, że nie będę do końca zadowolony. Bo gram dużo i lubię gry o ciemnych sceneriach (Metro, Stalker, Styx, Dead Space, horrory, itp), a jednak BLB w dwóch rogach lekko odbiera tą czystość ciemnych scen i klimatu nocnego w takich produkcjach. Natomiast poza tym jest pięknie. Dla mnie dobry byłby VA, ale zakrzywionego ekranu nigdy nie  zaakceptuję. Taki paradoks - IPS do ciemnych scen się nie nadaje, bo BLB, IPS glow, VA też nie za bardzo, bo mimo, że kontrast 3 razy wyższy, czerń nieporównywalnie głębsza, to znów smużenie. Z dwojga złego chyba lepsze VA.
Ponoć można poluzować nieco śruby z tyłu monitora, żeby zredukować BLB, może kiedyś, po gwarancji spróbuję, bo jak na razie nie wiem jak się dostać do tych śrub. Są przypadki, że BLB zanika po dłuższym czasie (miesiąc, dwa) - jestem ciekaw czy coś się zredukuje samo, bo jeśli tak się stanie, to założę tutaj temat i dam zdjęcia porównawcze po upływie ok 2 m-cy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zrobili Samsunga G7 z płaskim ekranem VA wyszedł by prawie ideal ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dan254 napisał:

Gdyby zrobili Samsunga G7 z płaskim ekranem VA wyszedł by prawie ideal ?

Dokładnie z takiego samego założenia wychodzę. I nie zastanawiałbym się, tylko kupił płaskiego G7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo.Szkoda że tak zawalili z G70A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja taktyka taka - przesiedzieć na IPS jakiś czas i poczekać na OLED, 27" 1440p, jak będzie w rozsądnej kwocie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie poczekać trochę żeby zobaczyć jak będzie z wypalaniem i trwałością bo w moim przypadku sporo będzie używany.W przyszłym roku ma się pojawić EVE Spectrum z powłoką Glossy,zapowiada się ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach testowania mam już jako taką opinię o tym monitorze, więc podzielę się nią z wami.

Ogólnie ten model przypadł mi bardzo do gustu i nie piszę tylko o samym monitorze a również o masywnej, stabilnej podstawie jak i o przyjemnym podświetleniu z tyłu co bardzo umila i pomaga siedzeniu w nocy. Największym plusem dla mnie jest biel i w jaki sposób ten monitor ją wyświetla. Cały ekran to czysta kartka papieru bez zabrudzeń, przebarwień na krawędziach i jakichkolwiek skaz. Porównując go testowanego wcześniej MSI 274qrf-qd jak i do modelu VA 272cqr jak i również do monitorów w pracy, tutaj jest po prostu przepaść na korzyść alienware. Wyświetlana biel subiektywnie dla mnie jest taka po prostu miękka i przyjemna, coś jak czerń na oledzie tak tu jasność jest czymś co najbardziej rzuca mi się w oczy.

Jeśli chodzi o płynność to przy 240 HZ obraz płynie i nie zauważyłem absolutnie żadnego smużenia co porównując do 274qrf, było można zaobserwować na jasnych trzcionkach na ciemnym tle. Tu tego nie ma i dla mnie jest idealnie.

Kolory, bajka i nic nie kombinowałem mimo lekkiego przesycenia bo po prostu są dla mnie przyjemne.

Z minusów to BLB, a właściwie widocznym podczas oglądania filmu to w dolnych rogach. 

 

 

blb.jpg.9bcfd15086f7eee0b09c9295d0c44d51.jpg    

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Ligus86 napisał:

Kolory, bajka i nic nie kombinowałem mimo lekkiego przesycenia bo po prostu są dla mnie przyjemne.

Kalibracja to jest coś, czego warto przynajmniej spróbować.
Tutaj, w tabelce Post-Calibration, znajdziesz nastawy i profil icc do pobrania, a tutaj sposób instalacji profilu icc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego standardu względem którego dokonywane są te pomiary, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowana plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 czy konstrukcjach Sunona MagLev i "kolaboracji" w modelu Corsaira ML120).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
    • https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-co-po-ukrainie-swiat-szykuje-sie-na-zwyciestwo-rosji,nId,7456691#crp_state=1 Rosja miała upaść po dwóch dniach przecież? https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/politico-650-tys-mezczyzn-ucieklo-z-ukrainy-przed-poborem-a-na-froncie-spada-morale,826139.html Niewolnicy nie chcą walczyć za skorumpowany faszystowski kraj
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...