Skocz do zawartości
forum

Potrzebny monitor 27" do gier , 1440p IPS 144+ Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Paw79 napisał:

Kalibracja to jest coś, czego warto przynajmniej spróbować.
Tutaj, w tabelce Post-Calibration, znajdziesz nastawy i profil icc do pobrania, a tutaj sposób instalacji profilu icc.

Napewno sprawdzę i opiszę, dzięki.

Zauważyłem pewien problem, mianowicie na stronie https://www.eizo.be/monitor-test/ podczas sprawdzania gradientu pojawiły się  pionowe prążki, a jak pamiętam zaraz po uruchomieniu tego nie było... czy to normalne czy coś w ustawieniach jest nie tak?

 

20211222_060831.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ligus86 napisał:

Kolory, bajka i nic nie kombinowałem mimo lekkiego przesycenia bo po prostu są dla mnie przyjemne.

   

To u mnie jest jakiś dramat z kolorami. Na poprzednim monitorze Eizo niebieski to niebieski, a tutaj niebieski to seledynowy :E Wydaje mi się jakby ten monitor miał pomarańczowy tint ogólnie.

3 godziny temu, Ligus86 napisał:

Napewno sprawdzę i opiszę, dzięki.

Zauważyłem pewien problem, mianowicie na stronie https://www.eizo.be/monitor-test/ podczas sprawdzania gradientu pojawiły się  pionowe prążki, a jak pamiętam zaraz po uruchomieniu tego nie było... czy to normalne czy coś w ustawieniach jest nie tak?

 

20211222_060831.jpg

U mnie z bliska też widać takie pionowe pasy.

 

Jeszcze taka ciekawostka, 10bit można ustawić na maksymalnie 144hz. Wszystko wyżej to już tylko 8bit.

4 godziny temu, Paw79 napisał:

Kalibracja to jest coś, czego warto przynajmniej spróbować.
Tutaj, w tabelce Post-Calibration, znajdziesz nastawy i profil icc do pobrania, a tutaj sposób instalacji profilu icc.

W coś takiego jak i1display pro warto zainwestować do prywatnego użytku?

Edytowane przez DavePapaya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, DavePapaya napisał:

W coś takiego jak i1display pro warto zainwestować do prywatnego użytku?

Jeżeli nie zajmujesz się profesjonalną obróbką grafiki, to nie ma to sensu.
Jeżeli bardzo zależy Ci na dokładnej kalibracji, to zawsze możesz skorzystać z jednego z serwisów które się tym zajmują, zamiast wydawać niemal 1 tys. zł na urządzenie z którego skorzystasz może 2-3 razy.
Natomiast do użytku domowego i gier samodzielna, darmowa pseudo-kalibracja na podstawie nastaw i profilu icc z rtings powinna być w zupełności wystarczająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po kalibracji też widzę te paski, normalne to jest. Ten gradient u 

8 godzin temu, DavePapaya napisał:

U mnie z bliska też widać takie pionowe pasy.

bo ma być widać z bliska. Na teście Eizo pisze, żeby wybrać większą odległość siedzenia od monitora i testować. Jest 256 słupków w gradiencie. Przy rozdziałce 2560x1440 jest po 10 pikseli poziomo na jeden pasek pionowy gradientu. Chodzi o to, żeby z dalszej odległości (w moim przypadku wystarczy odjechać 0,5 m fotelem do tyłu) nie było widać zmian w jasnościach, kolorach gradientu, żeby był po prostu płynny. Polecam ustawić sobie ogólnie 12 bit i 120 Hz do codziennego użytkowania. Lepszy test na gradient ma Lagom:
http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php#gradient-h.png
Jak masz tinte na białym, tzn. że punkt bieli niewłaściwy. U mnie po kalibracji jest idealnie biało, jak wyprany biały TShirt w letnie, bezchmurne południe. Po prostu 6500K z mikroskopijnym odchyleniem. Dla mnie jest idealnie, lepiej niż na matowym Eizo, gdzie ziarno wizualnie brudziło tą biel. Po wyjęciu z pudła na tym Dellu balans bieli leciał nieco w stronę niebieskiego, także jak widać, każda sztuka inna.

Co do posiadania kalibratora prywatnie wg mnie warto, ale pod dwoma warunkami:
1. Czujesz silną potrzebę właściwego ustawienia kolorów, zwłaszcza na szerokim gamucie, tzn. przeszkadza Ci, czujesz dyskomfort, że jeden monitor daje takie kolory, a drugi inne oraz przede wszystkim bardzo nie chcesz przy zmianie ekranu widzieć zmiany w kolorach i temperaturze.
2. Nie żal Ci kasy na X-Rite Pro. Jeśli nie żal, jesteś zdrowy (Ty i Twój kot/pies/chomik, itp), pracujący, nie przymierający głodem, a ma się tysiaka na zbyciu, bo popularny, polski serwis na "R" zamknięty, to warto sobie uświadomić: gry kosztują po 250 zł, winda Home Box kosztuje 600 zł, dobra myszka kosztuje 250 zł, Netflix na rok kosztuje 720 zł (plan premium), tona węgla u Janusza na składzie, który kupił od Januszy na kopalni, kosztuje 1600 zł :E, a na czele tego wszystkiego stoją RTXy (szkoda gadać 8:E) . A więc czy przy tym wydatek rzędu 1000 zł na kilka lat to dużo..? Myślę, że nie. Ale co kto potrzebuje i na co kogo stać oczywiście. Wg mnie producenci powinni się wstydzić, że za taką kasę monitory nie są ustawiane dobrze, jak choćby biurowe Eizo.

ICC od Rtings nie działa, pisałem o tym już kiedyś. Prekalibracja produkcyjna to czysta loteria, a więc nie każdy profil  pasuje do każdego monitora. Dla przykładu mogę wrzucić swój profil, ale gdzieś między świętami, bo wtedy będę kalibrował drugi raz (jak na razie wygrzewam monitor i już mi się nawet gamma nie zgadza, bo monitorek złapie deklarowane parametry u mnie gdzieś za ok 2 tygodnie - a będzie grane do nocy, bo chcę ponadrabiać 3 tytuły).

 

@Ligus86BLB powinno Ci się zmniejszyć po ok tygodniu. Wyłączyć wygaszanie ekranu i naparzać. Rozumiem, że fotę robiłeś na max jasności? 

Edytowane przez GS01
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też właśnie dojechał dziś AW 2721d i jestem zachwycony jak na razie.Jakosc wykonania i ogólnie ?.Moja wewnętrzna cebula mówiła że za dużo wydałem na monitor ale teraz już siedzi cicho ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, dan254 napisał:

Do mnie też właśnie dojechał dziś AW 2721d i jestem zachwycony jak na razie.Jakosc wykonania i ogólnie ?.Moja wewnętrzna cebula mówiła że za dużo wydałem na monitor ale teraz już siedzi cicho ?

Gdzie kupowałeś i jaka data produkcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

July 2021.Rev A02-Media Expert.Jak ci się nie spieszy to na Amazonie niemieckim jest za 3200 z Alienware.de Zmienilem tylko odświeżanie na 144 Hz,kolory na 12 bit i zjechałem trochę z jasnością.Ogladalem kilka monitorów w sklepach i ogólnie jakość była słaba,taki tandetny plastik,tu tego nie ma.Bardzo ciężki jest za to,bardzo stabilna podstawa.

Edytowane przez dan254

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też Rev. A02, July 2021 (x-kom). Jakość wykonania 10/10. Monitor ciężki jak cholera, sama noga waży więcej niż zwykły 24 calowy. Pudło jak z telewizora, bardzo podobało mi się to, że były dellowskie, plastikowe plomby, które trzeba było złamać. Znaczy, że nie ma opcji dostać monitora ze zwrotu, ale pewnie i tak Dell przepakowuje zwroty. Ważne, że nie dzieje się to na poziomie sprzedawców detalicznych. Wewnętrzna cebula też mi mówiła: "Nie kupuj, bo drogo", ale przegrała ;).

Edytowane przez GS01
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2021 o 19:51, GS01 napisał:

@Ligus86BLB powinno Ci się zmniejszyć po ok tygodniu. Wyłączyć wygaszanie ekranu i naparzać. Rozumiem, że fotę robiłeś na max jasności? 

Tak, i trochę mnie to nie zadowala ... po świętach wymienię na inną sztukę jak nie będzie poprawy. 

nie jest to duża wada, bo później już prawie nie zauważalna ale przy takim budżecie nie powinno tego być.

Edytowane przez Ligus86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ligus86 napisał:

Tak, i trochę mnie to nie zadowala ... po świętach wymienię na inną sztukę jak nie będzie poprawy. 

nie jest to duża wada, bo później już prawie nie zauważalna ale przy takim budżecie nie powinno tego być.

raczej nie znajdziesz egzemplarza bez BLB. Chociaż możesz próbować znaleźć lepiej wyglądający. Dlatego ja długo rozważałem zakup monitora od Iiyamy. Ale zależało mi na szerokim gamucie.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, GS01 napisał:

raczej nie znajdziesz egzemplarza bez BLB. Chociaż możesz próbować znaleźć lepiej wyglądający. Dlatego ja długo rozważałem zakup monitora od Iiyamy. Ale zależało mi na szerokim gamucie.

Cały czas mam szalony pomysł i kupić drugiego OLEDa, tyle że 48 cali nie nadaje się do siedzenia z 80cm.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED jest moim marzeniem i z niecierpliwością czekam na monitory o zwykłych formatach. Za prosty, płaski ekran, idealną czerń i szybkość dałbym każdy pieniądz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, GS01 napisał:

OLED jest moim marzeniem i z niecierpliwością czekam na monitory o zwykłych formatach. Za prosty, płaski ekran, idealną czerń i szybkość dałbym każdy pieniądz.

Szczerze polecam. Mam jako główny do telewizji, filmów i uważam, że nie ma na chwilę obecną nic lepszego. W nocy dzięki absolutnej czerni w ciemnych scenach, zlewa mi się z ścianą i nie widzę gdzie się kończy ekran... po prostu coś niesamowitego. Oczywiście w dzień też jest przyjemnie ale to czy OLED czy LCD to już w/g preferencji. 

Ciekawi mnie ile jeszcze trzeba będzie poczekać na monitor w tej technologii w normalnej cenie.

Edytowane przez Ligus86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja całe życie siedzę na IPSach, w domu i w pracy, wcześniej TN. Z VA miałem mało do czynienia, nie używałem przez długi czas, ale ogólnie nie podoba mi się obraz na nich (fatalne kąty, złe kolory). Co do czerni, to na tym Dellu jest poprawnie dosyć, nie ma źle. Po ciemku nigdy nie siedzę, bo to niezdrowe dla oczu. Zawsze powinno być źródło światła za monitorem, zdrowiej oraz redukuje BLB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Della przeszedłem z zakrzywionego LCD,kolory świetne ale przez to zakrzywienie mam wrażenie że Dell jest wypukły ?.Muszę się przyzwyczaić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak u wam się spisują alienki? 

BLB zmiejsza się w jakimś stopniu?

Ja wymieniłem na inną sztukę, ponieważ trochę mi lewy róg świecił. Trafiłem na delikatnie inny egzemplarz bo lewa strona ma mniejszy wyciek światła ale za to prawa większy. Obydwie sztuki sa z lipca i zastanawiam się czy to nie ma jakiegoś związku, że będą bardzo podobne wszystkie monitory z tego okresu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też trochę lewy górny róg świeci ale nie przeszkadza mi to, w grach czy filmach nie widzę więc nie wymieniam  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DavePapaya napisał:

@GS01

Masz może jakiś sprawdzony tutorial odnośnie kalibracji na xrite pro? :E

Poniżej chyba najbardziej uniwersalny, kompletny poradnik.  Ja kalibruję nieco inaczej, nie do profilu sRGB, tylko gamma 2.2, punk bieli ten sam (6500K) i do jasności 120 cd/m². Różnica tylko w cieniach jest, ale ogólnie to prawie to samo. Oczywiście też przy użyciu DisplayCAL. U mnie po kalibracji kontrast wyniósł 1055:1, black level 0,11, white point 6520K. Jakby ktoś chciał sobie przetestować moje nastawy (tak jak wcześniej podawałem model -  Rev. A02, July 2021):
RGB po wygrzaniu ok 80h - u mnie 100,99,93. Wszystkie tryby auto wyłączone, jasność 20%, profil ICM do pobrania tutaj. To jest monitor dla graczy, cieżko zrobić to bardzo dobrze i dokładnie, tak jak na Eizo przykładowo można ustawić jasność i temperaturę z praktycznie zerowym odchyleniem. Ogólnie jestem zadowolony, tylko po czasie stwierdzam, że ten HDR nie nadaje do filmów - strasznie niebieskawa czerń się robi, gdy jest odpalony - DELLe na NanoIPS tak mają niestety. A sam local dimming to jakaś tragedia w ciemnych scenach, nie używam tego nawet w grach. 
EDIT: Przy sekcji Correction trzeba ustawić "LCD PFS Phosphor WLED family" - w przypadku szerokiego gamutu. Jest też opcja auto i można wyszukać tego DELLa, ale tego nie próbowałem. Poniżej jeszcze jak u mnie wygląda rzeźnik po kalibracji(test gammy 2.2). Na zdjęciu tego nie widać, ale jest idealnie bezbarwny:
FldRahm.jpg
 

 

Edytowane przez GS01
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...