Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, slyszalam ze przegladarka TOR jest najbezpieczniejsza opcja do przegladania. Czy ktos mi wytlumaczy jak ona dziala, najprosciej jak sie da, bo slaba jestem w tych tematach. 

Oraz co lepiej uzywac vpn, czy wlasnie przegladarki TOR?

Bede wdzieczna za szczegolowa pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@narmiak W ogóle mi nie pomogłeś i nie odpowiedziałeś na moje pytania, na wikipedie też mogłam sobie wejść sama. I tak samo nie pytałam, czy jest warte zachodu, czy nie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Czy ktos mi wytlumaczy jak ona dziala, najprosciej jak sie da, bo slaba jestem w tych tematach. 

Najprościej? Ściągasz, instalujesz, przeglądarka łączy się z siecią TOR, korzystasz z internetu. Bardzo wolnego. Tyle. Prościej się nie da. Bardziej skomplikowanie jest właśnie na Wikipedii ale to ciągle nie jest dokładne wyjaśnienie.

6 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Oraz co lepiej uzywac vpn, czy wlasnie przegladarki TOR?

Pytanie do czego? Żeby się zabezpieczyć przed kim? Jeżeli połączenie ze strona jest szyfrowane to nie ważne, czy korzystasz bezpośrednio z łącza swojego dostawcy, VPNa czy sieci TOR - ostatni węzeł między wyjściem w "normalny" internet a stroną zawsze może być podsłuchiwany i jeżeli strona nie jest szyfrowana to co za różnica, gdzie to robią? Naprawdę możesz ufać dostawcy VPNa, że nie będzie logował ruchu? Już kilku udowodniło, że pomimo zapewnień, że tego nie robią jak przyszło co do czego jednak monitorowali. TOR? Każdy może być węzłem końcowym i jako taki może podsłuchiwać ruch jeżeli zechce. Służby też udowodniły, że taki ruch są w stanie skorelować z akcjami konkretnego użytkownika. Co z tego, że korzystasz z zabezpieczeń, jak pierwszą rzeczą jaką zrobisz po połączeniu się "w bezpieczny sposób" z internetem jest wejście na Facebooka i zalogowanie się na swoje własne konto?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, narmiak napisał:

Najprościej? Ściągasz, instalujesz, przeglądarka łączy się z siecią TOR, korzystasz z internetu. Bardzo wolnego. Tyle. Prościej się nie da. Bardziej skomplikowanie jest właśnie na Wikipedii ale to ciągle nie jest dokładne wyjaśnienie.

Wiem jak działa w praktyce, bo wczoraj sobie testowałam, nie mogę jedynie zrozumieć teorii właśnie tej podanej na wikipedii, bo jednak trzeba się znać, żeby rozumieć pewne pojęcia, a taki laik jak ja nic z tego nie rozumie :(

Pytanie do czego? Żeby się zabezpieczyć przed kim?

Przed wszystkimi, inwigilacją, wyciekiem IP itp... Oglądałam nie jeden dokument o inwigilacji w internecie, więc wole być incognito :P

Naprawdę możesz ufać dostawcy VPNa, że nie będzie logował ruchu? Już kilku udowodniło, że pomimo zapewnień, że tego nie robią jak przyszło co do czego jednak monitorowali.

A co gdyby używać jednocześnie tych dwóch opcji, najpierw VPN + dopiero potem ten cały TOR? :)

Tak samo, czy taki wbudowany VPN w operze jest bezpieczny? Czy nie równa się z takimi do kupienia?

Edytowane przez PatrycjaHotala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Anonimowość w internecie to mit, a sieć TOR daje złudne poczucie bezpieczeńsywa.

Przykładowo, fora pedofilskie oraz poświęcone handlowi narkotykami, bronią czy materiałami wybuchowymi korzystają właśnie z TOR-a, a policja i je likwiduje, a użytkowników łapie.

Wystarczy, że będziesz miała dobrego antywirusa (np. Avasta), aktualny system, nie będziesz instalować lewych programów/gier ani cracków/aktywatorów (źródło wirusów), ani podawać swoich wrażliwych danych na podejrzanych stronach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, Galvatron napisał:

Anonimowość w internecie to mit, a sieć TOR daje złudne poczucie bezpieczeńsywa.

Czytałam co innego, po za tym co gdyby użyć VPN + TOR? :)

40 minut temu, Galvatron napisał:

Wystarczy, że będziesz miała dobrego antywirusa (np. Avasta), aktualny system, nie będziesz instalować lewych programów/gier ani cracków/aktywatorów (źródło wirusów), ani podawać swoich wrażliwych danych na podejrzanych stronach.

Nie zrozumiałeś tematu, celem nie było jak zabezpieczyć się przez wirusami tylko jak być bezpieczny i anonimowy w sieci. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

Nie zrozumiałeś tematu, celem nie było jak zabezpieczyć się przez wirusami tylko jak być bezpieczny i anonimowy w sieci. 

Nie da się. A na pewno nie bez dogłębnej wiedzy o bezpieczeństwie, jak dokładnie jesteśmy śledzeni itp.
Maskowanie IP to tylko jedna z rzeczy, jaką trzeba zrobić i wtedy zwykły VPN wystarczy. Ale jest cała masa innych metadanych, które są w stanie zidentyfikować użytkownika. Ciasteczka, ciągłe logowanie się tymi samymi danymi na stronę (na przykład imieniem i nazwiskiem jako nazwa użytkownika...), używanie wszędzie tego samego maila, zalogowanie się do "publicznego" i "anonimowego" z tego samego adresu (nawet, jeżeli jesteśmy za VPNem), z tego samego systemu operacyjnego i przeglądarki... Nie które strony zbierają też dane, w jakiej rozdzielczości przeglądarka została otwarta.
Samodzielnie wiele z tych rzeczy nic nie znaczy, ale razem są w stanie sprawić, że nagle osoba "anonimowa" może być wskazana z imienia i nazwiska.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Używaj VPN-a (TOR jest zbyt wolny), no i koniecznie usuwanie historii za każdym razem CTRL + Shift + Del. Można też używać przeglądarki nie na cały ekran.

Ale i tak najbardziej szpiegowskie śmiecie jak Facebook czy Google zajmujące się szpiegostwem i kradzieżą danych osobowych utrudnią życie. Facebook nakazuje logowanie, zaś Google wrzuca Captcha - często zapętlone w nieskończoność, DuckDuckGo pomaga, ale często coś tam nie tak.

VPN-y są bardziej lub mniej anonimowe, wyszukasz sobie w internecie, takie firmy krzak zarejestrowane w kraju krzak są bardzo anonimowe, ale ja się boję dać im danych swojej karty, a nawet przeglądać net.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.11.2021 o 13:29, PatrycjaHotala napisał:

Czytałam co innego, po za tym co gdyby użyć VPN + TOR? :)

W sieci nie da się być w pełni bezpiecznym i anonimowym, bo w razie czego zawsze da się do Ciebie dotrzeć.

Dlatego wystarczą zwykłe środki ostrożności - brak wirusów w systemie i podawanie wrażliwych danych wyłącznie na zaufanych stronach.

VPN-y nadają się głownie do obchodzenia ograniczeń regionalnych w serwisach strumieniujących treści.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim - TOR i VPN to jedynie sposoby na ukrycie prawdziwego adresu IP, sposobów żeby zidentyfikować kogoś w sieci jest dużo więcej. Jeśli korzystasz z internetu w telefonie, możesz udostępniać swoją lokalizację (mieć włączoną taką opcję). Nawet, jeśli adres IP jest chroniony to nadal można zapisywać jego aktywność - odwiedzane strony i logowania. Dla przykładu, jeśli używasz jakiegoś konta bez VPN/Tor i potem zalogujesz się na to samo konto używając tych usług - nie będzie problemu by cię wyśledzić. Tak naprawdę jeśli chcesz chronić prywatność to niekoniecznie musisz używać w/w narzędzi - one służą tylko do anonimizacji ruchu w sieci (i wcale nie są takie pewne, jak już ktoś pisał).

Przede wszystkim, podawaj swoje dane tylko kiedy jest to absolutnie konieczne. Sam prawdziwych danych używam tylko do wypełniania PIT i na Allegro/OLX czy sklepach internetowych. Zakładając konto na jakiś forach czy w innych miejscach które wymagają podania danych po prostu powpisuj cokolwiek, zamiast swoich prawdziwych danych osobowych. Poza tym, nie udostępniaj publicznie informacji o sobie - zdjęcia Twojej twarzy, miejsca zamieszkania, informacji o rodzinie... - czegokolwiek co może pomóc w identyfikacji Ciebie.

Druga sprawa - firmami które najbardziej zagrażają prywatności i zbierają najwięcej danych są Google i Facebook (Meta?). Jeśli chcesz chronić prywatność - minimalizuj korzystanie z usług tych firm, a najlepiej z nich zrezygnuj. Jeśli już musisz z któreś z nich korzystać - powyłączaj wszelkie usługi doskonalenia (zbierania danych), synchronizację kontaktów, lokalizację itp. Alternatywą dla Google jest DuckDuckGo, który sprawdza się całkiem nieźle, choć słabiej radzi sobie z polskimi hasłami. Facebook nie ma alternatywy, ale można zastanowić się czy jest tak naprawdę niezbędny do życia :)

Trzecia rzecz - nie wiąż swoich finansów ze smartfonem. Może to wygodne, ale smartfon wysyła ogromne ilości danych o bardzo różnych rzeczach, nie zawsze nawet wiadomo gdzie dokładnie. Korzystanie z Apple/Google/whatever - Pay czy z aplikacji banku to zgoda na wysyłanie danych o swoich finansach (dodatkowo korelowanych z aktywnością w telefonie). Dla osoby dbającej o prywatność to niedopuszczalne. Używaj zwykłej karty bankowej lub gotówki - która jest najlepszym środkiem płatniczym pod względem prywatności.

Po czwarte - by nie używać tych samych danych, korzystaj z osobnych pseudonimów i osobnych adresów mailowych (najlepiej na różnej domenie) do rejestrowania się na różne strony. Oczywiście nie używaj konta Google/Facebooka do logowania gdziekolwiek. Dodatkowo nie używaj FaceID albo czytnika odcisków palców w telefonie.

Istnieją także specjalne rozszerzenia przeglądarki, które blokują elementy szpiegujące i reklamy - uBlock Origin, Ghostery, NoScript. Polecam zainstalować.

VPN teoretycznie możesz wykupić, ale nigdy nie masz pewności na ile jest bezpieczny. Poza tym - musiałabyś założyć od nowa swoje konta, bo jak pisałem - logowanie się z VPNa na konto założone z niechronionego IP demaskuje Cię od razu.TOR z kolei jest zbyt wolny do codziennego korzystania z internetu. To narzędzie wykorzystywane bardziej przez ludzi w krajach totalitarnych (oraz przez przestępców).  Tak naprawdę sama rezygnacja z konta Google/Facebook i korzystanie z w/w rozszerzeń już robi różnicę jeśli chodzi o prywatność.

Tutaj masz opisane więcej odnośnie zbierania danych i szeroko pojętej inwigilacji: https://panoptykon.org/tematy Jeśli CIę to interesuje to polecam poczytać :)

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepszą anonimowość w sieci zapewnia VPN (darmowy Atlas lub Proton) plus Tor włączony po VPN. Oczywiście nie należy udostępniać swoich danych w internecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@narmiak W ogóle nie odpowiedziałeś mi na wcześniejsze pytania, tylko piszesz to co w zasadzie wszystko co już wiem. Nie jestem aż tak głupia, że przestaje być anonimowa logując się z tych samych opcji na emaila, czy facebooka :) Pytałam o co innego, ale tutaj każdy widzę woli odpowiadać na swoje pytania haha

@sino Obawiam sie, że sam VPN nie wystarczy, tak jak zresztą pisał narmiak.

W dniu 20.11.2021 o 14:32, sino napisał:

wyszukasz sobie w internecie, takie firmy krzak zarejestrowane w kraju krzak są bardzo anonimowe, ale ja się boję dać im danych swojej karty, a nawet przeglądać net.

Jakie firmy krzak? Nie bardzo rozumiem, daj mi jakiś przykład?

W dniu 21.11.2021 o 14:22, Galvatron napisał:

W sieci nie da się być w pełni bezpiecznym i anonimowym, bo w razie czego zawsze da się do Ciebie dotrzeć.

Bla bla bla... Sory, ale szukałam odpowiedzi na moje pytania, a nie ciągle te same frazesy... Nie da się pewnie w pełni być anonimowym w sieci, ale wystarczająco już tak :)

Napisałam propozycje co gdyby używać VPN + CebulkI? Wtedy te porty wyjściowe, czy jak to tam się nazywają dostaną w ostateczności IP z VPN :P

@AMiABLE 

Fajnie, że się tak rozpisałeś i chciałeś pomóc, ale też nic w sumie nowego się nie dowiedziałam :(

Każdy w zasadzie piszę to samo co już wiem, ignorując moje pytania odnośnie tego co chciałabym się dowiedzieć.

Czy są jakieś darmowe VPN z całkiem dobrą prędkością? 
I co gdyby używać jednocześnie Proxy + VPN + Cebulki? Wtedy mogła bym być praktycznie w pełni bezpieczna, że moje dane nie wpadną w niewłaściwe ręce? I przykładowo za każdym logowaniem do Facebooka mogła bym używać innych konfiguracji, więc nigdy nie byłabym wykrywalna :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj/Witajcie!

Anonimowość w sieci - temat rzeka i temat śliski.Pełna anonimowość w necie nie istnieje ( w długim okresie czasu) a na dodatek nie ma idealnych rozwiązań.  Zerknij sobie proszę na ten oto systemik operacyjny zwany TAILS  https://tails.boum.org/about/index.en.html  .Jak dołożysz do tego VPN (kilka było wymienianych we wcześniejszych postach) to możliwości identyfikacji zostaną znacznie ograniczone i utrudnione. A tak na marginesie - jeśli twoim OS'em na kompie jest Win , to zainstaluj sobie coś co nazywa się "Wireshark" , uruchom przechwytywanie na interfejsach sieciowych komputera i zobacz z iloma adresami IP twoja maszynka się cichcem  komunikuje .Piszę o trybie "idle" kiedy teoretycznie oprócz systemu pracuje tylko "Rekinek" . Niestety Win to brak anonimowości -przynajmniej moim zdaniem. "Wiresharka" znajdziesz tutaj https://www.wireshark.org/download.html  .

Kłoni się El-Loco

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

I co gdyby używać jednocześnie Proxy + VPN + Cebulki? Wtedy mogła bym być praktycznie w pełni bezpieczna, że moje dane nie wpadną w niewłaściwe ręce? I przykładowo za każdym logowaniem do Facebooka mogła bym używać innych konfiguracji, więc nigdy nie byłabym wykrywalna

To tak nie działa, jak logujesz się na Facebooka to i tak wiadomo że to Ty. Aha, jeszcze jedna sprawa jeśli chodzi o bezpieczeństwo - używaj skomplikowanych haseł i zmieniaj je co jakiś czas.

Jakie firmy krzak? Nie bardzo rozumiem, daj mi jakiś przykład?

Firma krzak = firma o której nic nie wiadomo, założona przez niewiadomo kogo, bez żadnej reputacji.

Napisałam propozycje co gdyby używać VPN + CebulkI? Wtedy te porty wyjściowe, czy jak to tam się nazywają dostaną w ostateczności IP z VPN :P

Z VPN jest ten problem, że nigdy nie wiadomo czy dostawca trzyma logi, czy nie. Natomiast tak, takie działanie niejako chroni Cię podwójnie (tylko musisz się pogodzić z bardzo wolnym działaniem internetu).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj/Witajcie!

[at] AMiABLE .Jeśli "siedzisz" na "Windzie" zechciej wykonać prosty test. Zainstaluj sobie "Rekinka"/Wireshark, soft do VPN'u , odpal najpierw "Wieshark" następnie VPN i zobacz co system śle przez "bezpieczny kanał"  w świat.

Kłoni się El-Loco

Edytowane przez El-Loco
poprawiono błędy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 24.11.2021 o 14:45, El-Loco napisał:

Wireshark" , uruchom przechwytywanie na interfejsach sieciowych komputera i zobacz z iloma adresami IP twoja maszynka się cichcem  komunikuje

W jakie konkretnie opcję muszę wejść?

https://i.imgur.com/PWAf4lI.png

W dniu 24.11.2021 o 14:45, El-Loco napisał:

erknij sobie proszę na ten oto systemik operacyjny zwany TAILS

No to TAILS + VPN i można powiedzieć, że będę w pełni bezpieczna i anonimowa :)

Edytowane przez PatrycjaHotala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj/Witajcie!

Samo uruchomienie przechwytywania jest proste.W dolnej części ekranu , pod napisem "Przechwytywanie" i polem wyboru "używając tego filtru" są widoczne aktywne interfejsy. Ten który nas interesuje (np wifi lub kabel) należy zaznaczyć/podświetlić na niebiesko kliknięciem myszy , a następnie uruchomić przechwytywanie przez kliknięcie w rekinią płetwę pod polem "Plik"( lub wybranie "Strat" w polu "Przechwytuj" lub naciśnięcie Ctrl+E). Teraz potwierdzenie "Tak" dla "Helper Admin ....." i   już się zaczynają dziać dziwy -czyli program przechwytuje komunikację przez wybrany interfejs.A tak na marginesie , zachęcam do zapoznania się z menu "Pomoc" "Rekinka".  Teraz odchodząc nieco od głównego tematu. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych , ale mam przemożne wrażenie ,że ściąganie zarówno "TOR" jak i "TAILS" jest rejestrowane przez ISP ( czytaj służby). Takoż samo wszelki ruch generowany przez oba softy.Czasami może to prowadzić do zablokowania użytkownikowi netu. Teraz finałem - jeśli lokalizacja EN nie jest Ci obca , a chcesz nieco podnieść swój poziom wiedzy o anonimowości ( mam nadzieję,że w "słusznej sprawie") zerknij na ten oto link  https://www.privacyaffairs.com/vpn-with-tails/ .  I to by było na "tyli" , o ilem o czymś nie zapomniał.

Kłoni się El Loco

Edytowane przez El-Loco
poprawiono ortografię

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, El-Loco napisał:

Czasami może to prowadzić do zablokowania użytkownikowi netu.

Jakieś przykłady? Bo poza Chinami jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby cokolwiek takiego robili.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj/Witajcie!

[at] narmiak. Nie wymieniłeś jeszcze Rosji , paru krajów arabskich itp itd. A teraz ad rem.Każdy dostawca internetowy (ISP) wie ,że używasz TORa ( lub innych podobnych narzędzi). Służą one b. często do różnych nielegalnych działań  online - zatem natychmiast dostajesz się w sferę zainteresowań sekcji bezpieczeństwa ISP  (a przez nią do sfery zainteresowania służb). Zazwyczaj takie działania użytkownika stanowią naruszenie umowy z dostawcą i podlegają różnym restrykcjom - może to być np : spowolnienie  prędkości/jakości łącza lub jego całkowite "odcięcie"/rozwiązanie umowy . Możesz  to oczywiście przetestować osobiście "puszczając" nieprzerwanie  cały swój ruch internetowy przez TORa i VPN - ciekawym jak długo łącze będzie działało.                      

Kłoni się El Loco

Edytowane przez El-Loco

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, El-Loco napisał:

Możesz  to oczywiście przetestować osobiście "puszczając" nieprzerwanie  cały swój ruch internetowy przez TORa i VPN - ciekawym jak długo łącze będzie działało.

Jakiś czas temu testowałem Tailsa więc przez cały ten czas cały ruch leciał przez TORa, a w międzyczasie miałem wykupiony trzyletni abonament Private Internet Access do którego dostęp skonfigurowałem na routerze, więc praktycznie przez cały ten czas ruch był puszczany przez VPN. Teraz mam postawiony VPS w USA z postawionym serwerem OpenVPN i też często łączę się do niego puszczając tam spory ruch. Mój pracodawca wymaga korzystania z VPNa firmowego.
ŻADEN Polski dostawca internetu nie ogranicza prędkości ani nie prowadzi specjalnego rejestru osób korzystających z VPNów ani TORa. jedyny przypadek spowalniania łącza z jakim się spotkałem to korzystanie z torrentów ale tylko dlatego, że nawiązujesz dziesiątki połączeń na raz, więc to jest nie na rękę w wypadku połączeń LTE. Jak ograniczysz klienta do zaledwie 10 jednoczesnych połączeń, to dostawca będzie miał w nosie, czy korzystasz z torrentów, czy nie. Na publicznych klientach prędkości będą marne, ale w wypadku prywatnych trackerów prawie nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj/Witajcie!

Zatem jeszcze raz - cały ruch z twojej sieci skanalizuj w TORze i VPN i po prostu poczekaj. Życzę powodzenia.                                                                                                                                                                                                                                                    

Kłoni się El Loco

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, El-Loco napisał:

Zatem jeszcze raz - cały ruch z twojej sieci skanalizuj w TORze i VPN i po prostu poczekaj. Życzę powodzenia. 

Ale ja już to zrobiłem. Przez więcej niż dzień, a w wypadku VPNa nawet więcej niż miesiąc. NIC SIĘ NIE STAŁO.
Masz jakieś artykuły, wpisy na blogach, cokolwiek, co potwierdzi to co napisałeś?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj/Witajcie!

No trudno, wychodzi na to że jestem zwolennikiem teorii spiskowych i oszołomem. Dobra , niech tak zostanie.Generalnie używanie zarówno TORa jak VPN jest legalne ale ....  . Zerknij sobie proszę  na warunki umowy abonenckiej na net np od Orange . "Regulamin świadczenia usług multimedialnych" Część III Zobowiązania i odpowiedzialność  Część IV  Bezpieczeństwo . To ISP decyduje co jest naruszeniem regulaminu. A co ISP może i musi - o tym mówi "Prawo telekomunikacyjne" ( np art. 179,180 -ale nie tylko). Jeśli uzna ,że to co robisz narusza go/je (regulamin/prawo) , to podejmie odpowiednie działania.Używałeś TORa tylko przez  1 dzień -czyli b. krótko. Finałem link do artykułu o TORze ( co prawda stary ale ciągle aktualny) https://niebezpiecznik.pl/post/poniedzialek-z-prawnikiem-tor-i-jego-prawne-pulapki/ oraz link do b. fajnego opracowania dotyczącego cyberbezpieczeństwa w necie (łącznie z odwołaniami do  przepisów) https://www.researchgate.net/publication/340205488_Anonimowosc_w_Internecie_a_problem_cyberbezpieczenstwa_Aspekt_prawny . Co do  VPNa w USA  to: " jeszcze nie zdołano zakazać tam usług VPN. Jednak w przeszłości udało się zmusić niektórych usługodawców do przekazywania danych użytkowników. Dlatego przed zarejestrowaniem się u nich najlepiej wiedzieć, w jakiej jurysdykcji znajduje się dostawca usług VPN". Anonimowość i bezpieczeństwo w necie - temat rzeka i temat śliski.

Kłoni się El Loco

Edytowane przez El-Loco
uzupełnienie odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, El-Loco napisał:

Finałem link do artykułu o TORze ( co prawda stary ale ciągle aktualny) https://niebezpiecznik.pl/post/poniedzialek-z-prawnikiem-tor-i-jego-prawne-pulapki/

Ale wiesz, że nie musisz być Exit-Nodem? Ba, żeby nim zostać trzeba zaznaczyć specjalną opcję, która domyślnie jest wyłączona.

10 godzin temu, El-Loco napisał:

oraz link do b. fajnego opracowania dotyczącego cyberbezpieczeństwa w necie (łącznie z odwołaniami do  przepisów) https://www.researchgate.net/publication/340205488_Anonimowosc_w_Internecie_a_problem_cyberbezpieczenstwa_Aspekt_prawny .

I kolejny artykuł "z dupy". Sam ISP nie może zablokować dostępu do sieci, robi to na wniosek Sądu, a Sąd musi mieć jakieś przesłanki na wydanie stosownego nakazu. Samo korzystanie z TORa czy VPNa nie jest taką przesłanką, musieli by na przykład sądzić, że jestem terrorystą czy innym pedofilem i próbuję się ukryć za tego typu narzędziami.
Sąd może też powiedzieć ISP, żeby zablokowali dostęp do internetu osobie, która w życiu nie korzystała z VPNa czy TORa.

Posiadanie broni nie oznacza, że zacznę strzelać do ludzi, kupienie dużych ilości nawozu nie oznacza, że robię bombę, używanie TORa/VPNa nie oznacza, że robię coś złego. Bez dodatkowych dowodów nikt nie ma prawa ograniczyć mi bardziej niż to ma miejsce obecnie w przepisach korzystania z wymienionych wcześniej rzeczy.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi