Skocz do zawartości
naczelnik5

VA" smużące g...no" kontra IPS "srebrzaca czerń" - o wyborze budżetowego monitora przez laika słów kilka

Rekomendowane odpowiedzi

Post jest długi wiec na wstępie napiszę że jest to streszczenie poszukiwań najlepszego dla mnie monitora. Może zainteresować osoby które poszukują nowego monitora ale nie wiedzą w tym temacie za dużo dokładnie tak jak ja:). Jest to moja indywidualna ocena wrażeń podczas korzystania i porównania monitorów z matrycami IPS,VA,TN. Skupiam sie głównie na srebrzeniu IPSów i smużeniu VA.Przepraszam za błędy,literówki oraz jakość zdjęć.Zdjęcia oczywiście nie oddają tego co widziało moje oko, ale mniej więcej to obrazują. 

Jako że ostatnio wpadłem na pomysł wymiany mojego leciwego 8 letniego Samsunga  na nowy, rozpocząłem poszukiwania odpowiedniego modelu dla siebie.Po przeczytaniu "internetów" i zaczerpnięciu opinii wśród znajomych wybór padł na IPS 27" 1440p.Miał byc to niedrogi budżetowy monitor, w okolicach 1000-1300 zł max. Ilość Hz czy czas reakcji matrycy nie miał dla mnie większego znaczenia.Zamówiłem, odpaliłem na sklepie  i WoW . Ależ to świeci!  jakie kolory  no ogólnie bajka. Monitorem tym był AOC Q27T1 , prosty monitor na IPS bez gamingowych bajerów itp. Zaraz jednak zmieniła mi się koncepcja. Potrzebowałem czegoś z możliwością powieszenia i ew głośnikami. Więc poszedłem w strone "gamingów" i tym oto sposobem zawitał u mnie Acer Nitro VG270UP. Zakupiłem, podłączyłem w domu i przez pierwsze 2 dni nie mogłem wyjść z podziwu choć bardzo mało wtedy grałem.Oczywiście sporo czasu poświeciłem na odpowiednie ustawienie parametrów obrazu, profili pod internet czy gry,sprawdzanie BLB czy wypalonych pixeli. Miałem już wtedy świadomość ze IPS srebrzy w czerni i faktycznie na ciemnym tle było to widoczne. Kompa używa do przeglądania neta i gier. Ze względu na to że komp stoi w pokoju młodego, a pograć mam czas tylko jak już dzieci pójdą spać to gram przy zgaszonym lub minimalnym świetle. Akurat ogrywałem Days Gone i nie mogłem nacieszyć oczu super kolorami , rozdzielczością itp . W nocnej scenerii tez było znośnie ( Days Gone ma "widną" noc) ale po pewnym czasie, gdy w pomieszeniach czy cutscenakch zauważyłem ze przez to srebrzenie nie widze połowy detali zacząłem kombinować co tu zrobić. Włączenie lampki, czy postawienie jej za monitorem niewiele zmieniło.No coż pomyślałem , trzeba sie będzie przyzywczaić.  Następnego dnia zagrałem przy świetle dziennym i ku mojemu zdziwieniu nie było wiele lepiej. Oczywiście wtedy ta czerń tak nie srebrzyła ale dalej detale obrazu nie były widoczne. Trochę pomogła zabawa jasnością i gammą żeby rozjasnić obraz ale wtedy obraz stawał sie wyblakły. Zacząłem myśleć kurde, może trafiłem na słabą sztukę. Próbujemy coś innego z podobnej półki cenowej, na biurku zawitał Benq EX270Q. Efekt? Dokładnie ten sam, zabawa ustawieniami itp nie pomogły zmniejszyć efektu mgły na ekranie w ciemniejszych scenach. Benq wrócił do sklepu.Brnę dalej, no to może w takim razie inna matryca? Zaraz zaraz na moim starym TN było wszystko spoko z czernią, pewnie przez te lata matryce TN są już dużo lepsze niż w moim starym Samsungu. Może te kolory wcale nie są takie straszne jak się powszechnie uważa? I Bum... obok Acera stanął Lenovo Legion Y27GQ-20. Pierwsze wrażenia spoko,kurde może coś z tego będzie. W końcu widze wszystko w ciemnych scenach, żadnej mgły , srebrzenia itp No to bierzemy się za kolory ... i tu faktycznie jest przepaść TN vs IPS, mimo wielu godzin prób i błędów nie ustawiłem obrazu tak żeby mi odpowiadał. Do tego czerń była dość szara i bardzo nierówne podświetlenie. No cóż , już witałem się z gąską a wróciłem do punktu wyjścia. Ale nie dając za wygraną w głowie eureka! przecież są jeszcze matryce VA, przeglądam modele , kurde same zakrzywione a takiego nie chce. Dawać to VA, ciekawe co o nim piszą? google, fora itp wszystko pięknie ale smuży. Myślę o co tu chodzi? 21 wiek , monitory 144hz w góre co tam może smużyć? YouTube i już wiem o co chodzi, dalej google,forum itp Wniosek: każdy VA smuży, budżetowe bardziej ale czasem udaje sie to zniwelować overdrivem...Hmm no ciekawe co mnie będzie mniej wkurzać ...tylko żeby jeszcze to VA z prostym ekranem...udało sie .Obok Acera tym razem stanął AOC Q27G2U. Oczywiście w międzyczasie poczytałem różne opinie, ze tylko IPS , że VA to smużące g...no itp więc bardzo ciekawy byłem jak to wypadnie w praktyce. No to jedziemy ...na potrzeby porównania zaopatrzyłem się w gry,które  głównie rozgrywają się w ciemnej scenerii po pierwsze aby porównać jakość obrazu i zachowanie matryc w ciemnych kolorach, a po drugie dlatego że smużenie na VA podobno występuje najczęściej przy kontrastowych barwach ( czarne-białe). Oprócz Days Gone były to Dead Space 2, Batman Arkham Asylum oraz Modern Warfare Remastered ale  nie mogło zabraknąć też Wieśka 3. Pierwsze wrażenia korzystania z VA mega, czerń jest czarna , żadnej mgły, fajny kontrast. Zabawa ustawieniami pozwoliła na uzyskanie bardzo zbliżonych kolorów do IPSa. Pulpit, przeglądarka itp  kosa. Z racji tego że korzystam z trybu ciemnego w Windows 10 i dodatkowo odpaliłem funkcje w chrome która robi czarne tło również na stronach www, oraz mam ciemną tapetę ,różnice na plus było już widać na pulpicie, choć w takich ustawieniach IPS Acera radził sobie bardzo fajnie więc różnica tutaj była znikoma PULPIT.  Następnie porównałem obraz w wyżej wymienionych grach. Przy jasnych scenach obydwa monitory prezentowały się świetnie JASNA SCENERIA .W Grach z ciemniejsza scenerią od razu widoczna była przewaga VA, super widoczny kontrastowy obraz. Na IPS musiałem zwiększyć jasność i ustawić gamme żeby w zasrebrzonych miejscach było cokolwiek widać,co oczywisćie powodowało dużo jaśniejszy obraz i kolory . Ale to już ustaliłem wcześniej.Skupiłem sie na monitorze VA w poszukiwaniu smużenia.Pierwsze co sprawdziłem to opinia że Va smuży nawet na pulpicie podczas ruchów myszą na ciemnym tle, ale ja nic takiego nie zauważyłem, wygladało to tak samo na VA jak na IPS.Odpalałem każdą grę po kolei szukając smużących czy mieniących się elementów otoczenia. Spodziewałem sie że co rusz będe spotykał takie niespodzianki....ale jednak nie. Często myślałem: ooo mam cię! ale rzut oka na IPSa i wiedziałem że to po prostu niedoskonałości grafiki.Ale do rzeczy: Wiedźmin 3- pierwszy zauważony efekt smużenia i to dość mocnego to sufit w karczmie w białym sadzie  SMUŻENIE VA. Kolejne gry Dead Space sam początek gry około 5-10 minut biegania - nie zauważyłem. Days Gone : Spacer po lesie nocą- delikatne smużenie na skałach oświetlonych przez księżyc. Modern Warfare - delikatne smużenie siatki w budynku ( na zewnątrz siatka na VA i IPS wyglądała tak samo),  W ośrodku treningowym na strzelnicy mocno smużyła powieszona na ścianie biała kartka z czerwonymi okręgami ( takie małe tarcze). Batman - około 10 minut grania i tutaj nie zauważyłem nic co by przypomniało smużenie matrycy. Także ok , VA smuży to fakt. Ale smużenie to występowało tylko w niektórych elementach obrazu. Generalnie chyba dużo zależy od gry, jak ma dobrane kolory i jakie elementy widzimy na ekranie.No dobra mamy smużenie. Podobno da sie je zniwelować odpowiednio dobierając odświeżanie monitora i poziom overdrive. No to jazda... Karczma w Białym Sadzie, smużący sufit ze słomy i zabawa z ustawieniami. Efekt? Niezależnie od częstotliwości odświeżania i ustawień overdrive smużenie było mocno zauważalne. Przy overdrive na medium może troszkę mniej. Zabawa jasnością, kontrastem i gammą tez nie dała spodziewanego efektu. Wniosek? smużenia nie wyeliminujemy ani nawet znacząco nie ograniczymy w moim modelu monitora. Czyli ok , mam "smużące g...no" a obok stoi srebrzący IPS , jak to mniej wiecej wygląda? ano tak:

BATMAN

DEAD SPACE 2     

MODERN WARFARE

Oczywiście jakość zdjęć nie oddaje tego co widzą oczy , ta mgła na IPSie w rzeczywistości jest mniejsza, sporo ciemniejsza, ale mimo wszystko zasłania szczegóły obrazu. No dobra myślę sobie , a może faktycznie jakieś źródło światła poprawi sytuacje? przy świetle dziennym czy zapalonej lampce efekt srebrzenia wydaje się nieco mniejszy tzn czerń nie jest taka srebrna, ale w moim przypadku nie poprawiło to widoczności szczegółów w ciemnych scenach .Po prostu mniej sie rzuca w oczy. No to w końcu co mnie będzie bardziej wkurzać?? Odpaliłem każda z gier jeszcze raz , ale już tak bez dopatrywania się po prostu parę minut normalnej gry. Do tego zestawu dorzuciłem PES 2020 żeby zobaczyć czy np nie będzie jakiegoś ghostingu na VA przy piłce ze względu na nisi czas reakcji. Na obu monitorach nic nie zauważyłem. Pograłem przez parę minut w każdą z gier raz na jednym raz na drugim monitorze. Po prostu grałem , skupiłem się na grze. I w końcu po prawie 2 tygodniach "drogi przez męke"  zdecydowałem. Zostawiam AOC na VA. Zdecydowanie jestem w stanie przełknąć smużenia które występują co jakiś czas, na które pewnie nie zwrócę większej uwagi skupiając sie na grze, niż patrzeć na srebrna czerń która zasłania detale obrazu i to nie tylko w ciemnych sceneriach ale wystarczy że pewne elementy na ekranie beda ciemniejsze (Foto Modern Warfare). IPS na początku zrobił mega wrażenie, potem było trochę gorzej. Ale dopiero jak postawiłem obok VA już wiedziałem, że IPS jest nie dla mnie.Swoja drogą to jest jakaś parodia żeby w 21 wieku w monitorach w rozsądnej cenie trzeba było wybierać aż tak między "mniejszym złem" Telewizory są coraz tańsze io tam takich cyrków z matrycami nie ma.. Żeby nie było, nie neguje IPSa, nie chwale VA. Po prostu na własnym przykładzie chciałem zobrazować że nie zawsze to co się powszechnie uważa za dobre będzie dobre konkretnie dla nas. Zaznaczam że mówie tu tylko o monitorach które widziałem i miałem okazje porównać. Nie twierdze że na każdym efekt będzie taki sam, choć pewnie budżetówki czy to VA czy IPS  innych modeli czy producentów beda zachowywały się podobnie. Pewnie te droższe są w stanie ograniczyć srebrzenie ipsów czy  smużenie VA. Może tych moich wypocin nikt nie przeczyta, a może pomogą komuś w podjęciu decyzji odnośnie matrycy. Bo zdecydowana większość internautów z automatu poleca IPS i ja też jakby poszedłem ta drogą, jak sie okazało niezbyt słusznie . Ja miałem o tyle łatwiej że pracuje w elektromarkecie i mogłem zamówić sobie do pracy kilka monitorów i je testować , zabrać do domu, bez problemu zwrócić.itp . A  nie każdy ma taką możliwość lub nie chce wywalać  kasy na 2 monitory żeby je sobie w domu porównać, choć wydaje się że bez tego ani rusz.Pomijam już nawet BLB i szukanie dobrej sztuki. To wszystko co napisałem to tylko i wyłącznie moje wrażenia i moje opinie na temat tylko tych konkretnych modeli które porównywałem. Na szczęście udało mi się wybrać  model, który w największym stopniu spełnia moje oczekiwania, a że jest na matrycy, której nie brałem pod uwagę i która jest bardzo krytykowana w sieci? No cóż, życie :) Mam nadzieje że świadomość występowania smużenia  nie spowoduje że będę go zawsze szukał wzrokiem zamiast skupić sie na graniu i nie bede żałował wyboru. A wszystkim szukającym nowych niedrogich monitorów życzę żeby znaleźli taki sprzęt, który najbardziej spełni ich oczekiwania i nie żałowali wydanych pieniędzy

Edytowane przez naczelnik5
  • Like 5
  • Thanks 2
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję monitory VA na zmianę z IPS i zawsze piszę, że smużenie VA to marginalny i nieistotny problem, ale wyolbrzymiony do granic na forach, gdzie do tej pory nie powstał monitor godny użytkowania bo na forach zawsze każdy jeden ma kilka wad które uniemożliwiają korzystanie z niego. 

Użytkuję VA od wejścia do sprzedaży Benq FP93GP i od tamtej pory co 3 lata zmieniam monitor. 

 

Smużenie jest tak marginalne, występuję tylko w specyficznych warunkach,  lokacjach, trwa ułamki sekund i wymaga konkretnego ruchu, wpatrywania się konkretnie w samo smużenie by w ogóle było dostrzegalne i rejestrowane przez użytkownika.  Tak to wygląda, a nie jak nakładą do głów na necie. 

 

 

Sprawa ze smużeniem wygląda tak:

Jak Ci na forach nakładą do głowy i jeszcze przed kupnem monitora będziesz tylko czekał na to smużenie to je będzie widać bo chcesz je widzieć.

Jak korzystasz z monitora jak normlany człowiek z neutralną głową i grasz w grę czy oglądasz film, a nie patrzysz kiedy coś mignie to nie będziesz go widzieć. 

 

Wyolbrzymione do granic pierdolamento internetowe a realia to kompletnie dwa różnie światy.  

Edytowane przez MAR89TUM
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysztoflosinski napisał:

A jak jest z kątami w VA? Kolory nie sa wyblakle albo w ogóle zbyt ciemne jak w starych TN?

Katy sa gorsze niz w ips ale lepsze jak w starych TNkach. Na Va tracisz troche kolorow pod katem ale obraz jest widoczny. W opisie nie uwzglednialem tego bo przy kompie siedze zawsze na wprost wiec wiec dla mnie katy nie sa istotne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, naczelnik5 napisał:

Katy sa gorsze niz w ips ale lepsze jak w starych TNkach. Na Va tracisz troche kolorow pod katem ale obraz jest widoczny. W opisie nie uwzglednialem tego bo przy kompie siedze zawsze na wprost wiec wiec dla mnie katy nie sa istotne

U mnie to trochę wazne bo czasem ktos przychodzi i pod kątem cos oglądamy,gramy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, krzysztoflosinski napisał:

U mnie to trochę wazne bo czasem ktos przychodzi i pod kątem cos oglądamy,gramy..

Pod duzym katem kolory zmieniaja odcien ale nie robia sie szare jak na TN, dla mnie akceptowalne. IPS ma katy troche lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun za cierpliwość w testowaniu, cenię takie tematy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie opisana historia. Dodam tylko, że istnieje powiedzmy złoty środek, mianowicie ips z filtrem ocf. Mają je (z tego co wiem) tylko Eizo z serii CG i NEC serii PA. Ale ani to gamingowe, ani tym bardziej tanie ? Ale ips glow wyeliminowany, czerń dużo głębsza niż typowy standard ips. Jak 60 Hz i wyższy input lag / czas reakcji matrycy nie przeszkadza, bo nie gra się wyczynowo, to i do gamingu się nada, bo czemu by nie. Oczywiście jak ma się worek pieniędzy (myślę o 4k i 32 całe) ? Kiedyś sobie taki kupię, takie małe marzenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MAR89TUM napisał:

Użytkuję monitory VA na zmianę z IPS i zawsze piszę, że smużenie VA to marginalny i nieistotny problem, ale wyolbrzymiony do granic na forach, gdzie do tej pory nie powstał monitor godny użytkowania bo na forach zawsze każdy jeden ma kilka wad które uniemożliwiają korzystanie z niego. 

Kwestia mocno indywidualna i pisanie, że to marginalny problem jest nie na miejscu. Kilka miesięcy temu kupiłem sobie va (Huawei MateView GT) i o ile na początku było nieźle, smużenia nawet nie widziałem, tak dość szybko zaczęły się pojawiać pewne "kwiatki". Pierwsze odpalane gierki nie ujawniały niedoskonałości: Forza Horizon 4, Diablo 3 - problemu nie było albo nie był tak zauważalny. Jakież było moje zdziwienie gdy po odpaleniu Hadesa, przy każdym ruchu postaci/kamery wszystkie czarne kontury obiektów pogrubiały się nienaturalnie. To samo jest w grach z dużą ilością traw/liści, różnego rodzaju ogrodzeniami z gęsto zainstalowaną siatką/kratami itp. - przykładów może być wiele.  

MateView GT może nie jest demonem szybkości jeśli chodzi o matrycę, ale widziałem na yt dużo filmików z podobnie wycenianymi bądź nieco droższymi monitorami i problem jest bardzo zbliżony. Przykład pierwszy z brzegu: 

Dell S3220DGF(VA) vs. Acer XB240HA(TN): black smearing  

Pewnie wielu ludziom to po prostu nie przeszkadza, ale będą też tacy którzy te przyciemnienia podczas ruchu będą dobrze widzieć i będzie to irytujące. 

Po 2 tygodniach przesiadłem się też na va ,ale tym razem na Samsung G9 i nie żałuję. Smużenie o ile w ogóle jest widoczne, jest minimalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętać, że w kwestii smużenia VA do VA nie równe. Są matryce/monitory VA z szybszym czasem reakcji pixela i mniejszym smużeniem i są słabsze lub wręcz takie z tragicznym czasem reakcji pixela co mocniej smużą.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nikt mi nie wierzy jak piszę że do normalnego użytkowania VA jest dużo lepsze. Chyba tylko dla kogoś kto 90% używania monitora gra w szybkie sieciowe strzelanki IPS ma sens, ale nadal na VA widoczność jest lepsza. Jestem ze swojego VA tak super zadowolony... A do ostatecznej rezygnacji z IPS też przekonało mnie właśnie to, że zobaczyłem obie matryce obok siebie u znajomej która ma na HO 2 takie monitory postawione. 

10 godzin temu, vegetto napisał:

Bardzo fajnie opisana historia. Dodam tylko, że istnieje powiedzmy złoty środek, mianowicie ips z filtrem ocf. Mają je (z tego co wiem) tylko Eizo z serii CG i NEC serii PA. Ale ani to gamingowe, ani tym bardziej tanie ? Ale ips glow wyeliminowany, czerń dużo głębsza niż typowy standard ips. Jak 60 Hz i wyższy input lag / czas reakcji matrycy nie przeszkadza, bo nie gra się wyczynowo, to i do gamingu się nada, bo czemu by nie. Oczywiście jak ma się worek pieniędzy (myślę o 4k i 32 całe) ? Kiedyś sobie taki kupię, takie małe marzenie. 

Od drugiej strony, jest Samsung Odyssey G7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zdj wygladaj oba gorzej niz moj stary 20' lg ? na TN

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, że podzieliłeś się swoją historią ;)

 

W tym wszystkim nie rozumiem jednej rzeczy... Dlaczego w moim Lenovo L27q-10 , ips kolor czarny faktycznie jest czarny? Mam ustawione 30 jasność, 68 kontrast i u mnie kompletnie nie występuje szara czerń.

 

Ps. Warto pamiętać, jeszcze o tym - https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=3056

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując poprzedni monitor (MSI mag241cr) do obecnego (MSI mag274 qd) to w nocy lepiej (tzn. dłużej) gra mi się na IPS-ie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Pioy napisał:

....... Od drugiej strony, jest Samsung Odyssey G7 .......

Teraz nie mogę znaleźć ale podobno taka sama matryca jest w Acer Nitro XZ273UXbmiiphx (UM.HX3EE.X18)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co byście polecali z monitorów jak mam karte rtx 3070 chce monitor 2k,144hz do gier typu sniper,ogolnie strzelanki ale tez far cry i głównie single player gry , do tego forza Horizon 5,jakies sportowe gdzie jakosc obrazu musi byc super, no i duzo siedze przed kompem i przegladam neta itd... wieczorami nie gram, chyba ze czasem ale gram na PS4 na moim Philipsie telewizorze i on ma ips i wieczorami jest okej w grach - czy takie TV się roznia od matryc ips w monitorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy monitor smuży trochę więcej lub mniej. Jedynie Samsung w swoich niektórych modelach ma usprawnioną matryce VA która rzeczywiście może na spokojnie pod tym względem konkurować z IPS. Jednak nie każdemu będzie pasowała tak duza krzywizna 1000R.

Do strzelanek, forzy to jednak zdecydowanie monitor IPS, których wybór jest przeogromny. Ewentualnie Samsung Odyssey G7 z szybka matryca VA...jeśli nie przeszkadza Ci zakrzywienie 1000R. Natomiast co do obrazu zależy od sztuki i budżetu;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, center78pl napisał:

Teraz nie mogę znaleźć ale podobno taka sama matryca jest w Acer Nitro XZ273UXbmiiphx (UM.HX3EE.X18)

na stronie acera jest za 1699zł, ewentualna zniżka 250zł przy statusie studenta. Najtaniej na ceneo to ~2200zł 
Ja zamówiłem i wymieniam mojego MSI MAG251RX 

Dzięki za info :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MAR89TUM napisał:

Użytkuję monitory VA na zmianę z IPS i zawsze piszę, że smużenie VA to marginalny i nieistotny problem, ale wyolbrzymiony do granic na forach

Bzdura. Czasy reakcji VA są od 15 do 100 ms - liczę najwyższy czas a nie jak oszuści producenci najniższy. Typowy czas to 40-50 ms i bardzo smuży, głównie w ciemnych scenach, najbardziej zagrożony kolor brązowy. Oczywiście jeśli kupisz 15 ms to wtedy nie problem.

16 godzin temu, krzysztoflosinski napisał:

A jak jest z kątami w VA? Kolory nie sa wyblakle albo w ogóle zbyt ciemne jak w starych TN?

Kąty są słabe, kolory wyblakłe, ale dotyczy to telewizorów, tu często ogląda się pod kątem 45 stopni, np. wchodząc do pokoju. W przypadku monitora siedzisz prosto i byle nie za blisko bo wtedy będą blaknąć boki, np. ja nie mam problemu siedząc 1 m przed TV 55 cali, zwykle grając mam 1,5 m (a oglądam z 3m).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, sino napisał:

Bzdura. Czasy reakcji VA są od 15 do 100 ms - liczę najwyższy czas a nie jak oszuści producenci najniższy. Typowy czas to 40-50 ms i bardzo smuży, głównie w ciemnych scenach, najbardziej zagrożony kolor brązowy. Oczywiście jeśli kupisz 15 ms to wtedy nie problem.

Kąty są słabe, kolory wyblakłe, ale dotyczy to telewizorów, tu często ogląda się pod kątem 45 stopni, np. wchodząc do pokoju. W przypadku monitora siedzisz prosto i byle nie za blisko bo wtedy będą blaknąć boki, np. ja nie mam problemu siedząc 1 m przed TV 55 cali, zwykle grając mam 1,5 m (a oglądam z 3m).

Tylko u mnie tez ludzie przychodza i grany albo cos ogladamy z boku właśnie i matryca TN była masakryczna w tym .. wiec katowo musi byc dobrze by każdy był zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sino napisał:

Bzdura. Czasy reakcji VA są od 15 do 100 ms - liczę najwyższy czas a nie jak oszuści producenci najniższy. Typowy czas to 40-50 ms i bardzo smuży, głównie w ciemnych scenach, najbardziej zagrożony kolor brązowy. Oczywiście jeśli kupisz 15 ms to wtedy nie problem.

Kąty są słabe, kolory wyblakłe, ale dotyczy to telewizorów, tu często ogląda się pod kątem 45 stopni, np. wchodząc do pokoju. W przypadku monitora siedzisz prosto i byle nie za blisko bo wtedy będą blaknąć boki, np. ja nie mam problemu siedząc 1 m przed TV 55 cali, zwykle grając mam 1,5 m (a oglądam z 3m).

Nie ma co uogolniac. Cyfry cyframi ale wazne jest to co faktycznie widzimy. Jednych smuzenie bedzie irytowac innych nie. Jesli chodzi o katy to kiedys faktycznie bylo tak jak piszesz ( mam tv na va i jest dramat z katami) teraz i tv i monitory maja powloki ktore zdecydowanie poprawiaja katy ( w moim monitorze nazywa sie to VA wide view i faktycznie te katy sa duzo lepsze niz na tv, moim zdaniem przed ekranem spokojnie moze usiasc 3-4 osoby i kazdy bedzie widzial podobnie). Wszystko pewnie zalezy od modelu monitora , pewnie mozna kupic VA ze slabymi katami ale i taki w ktorych katy sa zdecydowanie lepsze. W tym przypadku nie mozna wrzucac wszystkich matryc do jednego worka. Tyczy sie to zarowno VA IPS i TN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, fliperpl napisał:

na stronie acera jest za 1699zł, ewentualna zniżka 250zł przy statusie studenta. Najtaniej na ceneo to ~2200zł 
Ja zamówiłem i wymieniam mojego MSI MAG251RX 

Dzięki za info :)

Też miałem zamawiać Acera tylko nie wiem czemu zamówiłem MSI Mag274 qd który raczej zostanie.

Edytowane przez center78pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, center78pl napisał:

Też miałem zamawiać tylko nie wiem czemu zamówiłem MSI Mag274 qd który raczej zostanie.

gdyby nie cena to bym się nie zdecydował, ale w tej cenie to istny steal i praktycznie darmowy upgrade 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, fliperpl napisał:

gdyby nie cena to bym się nie zdecydował, ale w tej cenie to istny steal i praktycznie darmowy upgrade 

Nie przeszkadzają nienaturalnie przesycone kolory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysztoflosinski napisał:

Nie przeszkadzają nienaturalnie przesycone kolory?

nie wiem, dopiero go zamówiłem. A nawet jeśli to sobie go skalibruje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...