Skocz do zawartości
marek7536

Umowa zlecenie czy liczy się do stażu pracy (Emerytury)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dostałem ofertę pracy z UP byłem na rozmowie kwalifikacyjnej i pracodawca mnie zatrudni na umowę zlecenie i czy są tam składki jedne i drugie do Emerytury?, bo na razie będę 2-3tyg na okresie próbnym. Nie wiem co mam zrobić jeżeli chciałby mnie zatrudnić bo czytałem na necie że jest tylko jedna składka i się nie liczy umowa zlecenie do stażu pracy (Emerytury).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowa zlecenie nie liczy się do stażu pracy, ale składki są odprowadzane - ot taki polski paradoks :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, co w nowym systemie daje staż pracy, bo nigdzie nie mogę znaleźć wzorów. Tzn wiem, że trzeba mieć minimalny staż, żeby mieć gwarancję minimalnej emerytury, ale poza tym nie wiem jczy rok w tę czy rok we wte robi znaczenie na wysokość, czy tylko kwota składek. Ozywiście przy założeniu, że nie będą przy tym grzebać do czasu mojej emerytury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, marek7536 napisał:

Witam, dostałem ofertę pracy z UP byłem na rozmowie kwalifikacyjnej i pracodawca mnie zatrudni na umowę zlecenie i czy są tam składki jedne i drugie do Emerytury?, bo na razie będę 2-3tyg na okresie próbnym. Nie wiem co mam zrobić jeżeli chciałby mnie zatrudnić bo czytałem na necie że jest tylko jedna składka i się nie liczy umowa zlecenie do stażu pracy (Emerytury).

UZ ma tylko jedną składkę, jeśli masz gdzieś indziej umowę, od której odprowadzany jest pełny ZUS. Jeśli nie masz, to zapłacisz go z tej UZ. Nie jestem pewien, czy w polskim ładzie nie zlikwidowali zbieżności tytułów ubezpieczenia. Jeśli tak, to od każdej umowy zapłaci się pełny ZUS, co praktycznie likwiduje sens UZ jako formy dorabiania.

Zwróciłbym jednak uwagę na coś innego. O ile kojarzę, w polskim ładzie UZ dostała 9% zdrowotnej bez możliwości odliczenia, a nie będzie mieć ulgi dla klasy średniej. To oznacza, że wraz z początkiem 2022 UZ oznacza jeszcze mniejsze wynagrodzenie na rękę niż UoP i UZ nie będzie mieć sensu jako główne źródło dochodu. W połączeniu z powyższym - w ogóle nie będzie mieć sensu. :D 

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 209458 napisał:

Zastanawiam się, co w nowym systemie daje staż pracy, bo nigdzie nie mogę znaleźć wzorów. Tzn wiem, że trzeba mieć minimalny staż, żeby mieć gwarancję minimalnej emerytury, ale poza tym nie wiem jczy rok w tę czy rok we wte robi znaczenie na wysokość, czy tylko kwota składek. Ozywiście przy założeniu, że nie będą przy tym grzebać do czasu mojej emerytury.

Dla świeżaków jeszcze liczbę dni urlopu później przy umowie o pracę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, są składki. Ale nie masz w takiej umowie płatnych urlopów.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...