Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z powodu mobilnego trybu życia postanowiłem zakupić porządnego laptopa. Wożenie kartonów z desktopem niestety zaczęło uprzykrzać życie :P 

Komputer przeznaczony do gier + pracy programisty.

Obecnie myślałem nad Gigabyte A5 (R9-5900HX + rtx 3070 do 140w). Bałem się o wysokie temp, jednak nad ryzenie wygląda to znośnie. Czy ten model to gra warta świeczki ? Nie znalazłem lepszej specyfikacji w tym przedziale cenowym.

Druga kwestia. Warto inwestować w 32gb ramu, czy jeszcze do tych 3-4 latach standardowy 16 wystarczy?

Trzecia kwestia. Czy to dobry moment na zakup laptopa? Nie śledzę rynku od dawna stąd mam braki w wiedzy. Byc może na black friday pojawi się jakaś fajna promka ew w drugą stronę...

Pozdrawiam :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Stefan999 napisał:

Lenovo Legion 5-17 Ryzen 7/16GB/512 RTX3070 144Hz 8099 złotych

Legion jest lepszy, chociaż w tym budżecie zmieści się wersja z 16 GB ram. Ma świetny system chłodzenia i bardzo dobrą matrycę. Jest dobrze wyposażony i wykonany. 

Co szczególnie ma lepszego? Mam tutaj na myśli głownie powody dla których warto zrezygnować z R9 w poprzedniku, którego podlinkowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ledinos1 napisał:

Druga kwestia. Warto inwestować w 32gb ramu, czy jeszcze do tych 3-4 latach standardowy 16 wystarczy?

Nie ma ciśnienia, ale raczej warto pomyśleć. Producenci często montują gówniany RAM, więc jak nie teraz to w przyszłości warto wrzucić więcej szybkiego RAM-u. Tylko pamiętaj, że jak weźmiesz lapka z 16GB, to i tak tego RAM-u nie odsprzedasz bo trzeba go trzymać na gwarancję. Jak lapek się zepsuje to musisz wysłać na gware z oryginalnym RAM-em.

Ja wymieniłem 16GB z Legiona na 32GB od HyperX i w grach czuć wzrost wydajności o kilka-kilkanaście %. Ale trafiłem na wersję z wolnym RAM-em. 

Co do lapka - ten Lenovo ma przede wszystkim większy ekran. Na 15.6-calach gra się średnio. Osobiście poleciłbym ci Legiona 7 / Legiona 5 Pro (nawet kosztem zjechania do RTX 3060 130W), bo ekran 500 nitów 1600p robi ogromną robotę, do tego świetne wykonanie lapka - ten Gigabyte czy Legion 5 (zwykły) wyglądają przy ww. jak plastikowe zabawki. Ale dostępność jest bardzo słaba.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Dirian napisał:

Nie ma ciśnienia, ale raczej warto pomyśleć. Producenci często montują gówniany RAM, więc jak nie teraz to w przyszłości warto wrzucić więcej szybkiego RAM-u. Tylko pamiętaj, że jak weźmiesz lapka z 16GB, to i tak tego RAM-u nie odsprzedasz bo trzeba go trzymać na gwarancję. Jak lapek się zepsuje to musisz wysłać na gware z oryginalnym RAM-em.

Ja wymieniłem 16GB z Legiona na 32GB od HyperX i w grach czuć wzrost wydajności o kilka-kilkanaście %. Ale trafiłem na wersję z wolnym RAM-em. 

Co do lapka - ten Lenovo ma przede wszystkim większy ekran. Na 15.6-calach gra się średnio. Osobiście poleciłbym ci Legiona 7 / Legiona 5 Pro (nawet kosztem zjechania do RTX 3060 130W), bo ekran 500 nitów 1600p robi ogromną robotę, do tego świetne wykonanie lapka - ten Gigabyte czy Legion 5 (zwykły) wyglądają przy ww. jak plastikowe zabawki. Ale dostępność jest bardzo słaba.

Co do ekranu to zapomniałem dodać, że mam do dyspozycji MAG24C, więc od biedy mogę podłączyć :P Co do wyglądu to kompletnie nie zwracam na to uwagi. Zależy mi tylko i wyłącznie na wydajności i akceptowalnych temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś zobaczył ekran w Legionie 7 / 5 Pro to byś wyrzucił monitor za okno. Ja odkąd siedzę na tym lapku to Legion Y27Q-20 (to samo co LG 27GL850-B)  stoi odłączony xd 

A o wygląd mi nie chodzi, tylko jakość wykonania. No ale ok, jak nie zwracasz na to uwagi to inna bajka.

Legion polecony przez Stefana jest spoko (pomijając kupę plastiku), ekran też ma fajny - dobre pokrycie kolorów, 300 nitów. Będzie też chłodniejszy od Giagbyte, a to moim zdaniem najważniejsze. 

Pamiętaj też żeby dokupić do takiego lapka podkładkę chłodzącą, bo to kilka ważnych stopni w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, BTPOTW napisał:

Wykorzystasz potencjał karty z Legiona wrzuconego przez Stefana? Jeśli tak to bierz - nic wydajniejszego w tej kasie nie dostaniesz. Ale rozważyłbym jeszcze solidniejszy wariant Pro;

8rdzeniowy Ryzen najnowszej generacji, dedykowany RTX3050Ti / TGP 90W, 32GB RAMu, bardzo dobra ogólna jakość wykonania, matowa 165Hzowa matryca IPS z pokryciem sRGB na poziomie 100% o rozdzielczości WQXGA + HDR400 + G-Sync, ma przemyślany system chłodzenia, dysk SSD 512GB + slot na M2, bogaty zestaw portów i Windowsa w zestawie;

Lenovo Legion 5Pro-16 R7/32GB/512/W10 RTX3050Ti 165Hz

W niektórych tytułach wykorzystam do tych 60 fpsów + lubię kupować lepszy sprzęt na dłużej. Wersja z 32gb i rtx3070 kosztuje 8500 co wydaję się dobrym kierunkiem patrząc po ogólnych opiniach. 

Z ciekawości zadam pytanie, ile trzeba dopłacić z pułapu 8k, żeby zanotować widoczny przeskok? Bo jeżeli to kwestia np 1-2k to również jestem w stanie to rozważyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ledinos1 napisał:

Co do ekranu to zapomniałem dodać, że mam do dyspozycji MAG24C, więc od biedy mogę podłączyć :P Co do wyglądu to kompletnie nie zwracam na to uwagi. Zależy mi tylko i wyłącznie na wydajności i akceptowalnych temperaturach.

Jeśli wydajność - msi w grach wypadnie troszkę lepiej (intel sobie lepiej radzi), ale legion też nie jest złym wyborem. Gigabyte odrzucam na wstępie za brak funkcji mux switch jeśli ma być wydajnie laptop musi to mieć. 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, ledinos1 napisał:

Z ciekawości zadam pytanie, ile trzeba dopłacić z pułapu 8k, żeby zanotować widoczny przeskok? Bo jeżeli to kwestia np 1-2k to również jestem w stanie to rozważyć.

Następny pułap to już 12k w górę. W przedziale 8-10k masz już modele z mocnym GPU  w postaci RTX'a 3070. Prócz GP66 i Legiona 17 jest jeszcze 16" Legion PRO:

Lenovo Legion 5 Pro-16 i7/16GB/1TB/Win10X RTX3070 165Hz 9499zł

Z mocnym procesorem i7, RTX'em 3070 140W i b.dobrą matową 165Hz matrycą IPS z G-Sync.  Jest tu oczywiście procesor Intela i 1TB SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nie trafie na żadną promke, gdyż ludzie są jak szarańcza i od rana wszystko wybierają :/ Budżet podwyższyłem do 10k.

Zależy mi na Rtx3070, 32gb ramu

Legion 7 vs Laptop ASUS Rog Zephyrus M16?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze polecanego legiona 7 , 3070, 32gb ramu, 1tb za 9.7k. To dobra cena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, seba84_2005 napisał:

Bier legiona. 

A jak z tym ramem, bo wspomniano, że fabryczny jest kiepski. Jest sens zmieniać na inny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz wersję z 32gb (2x16GB) ramu będzie okej. Tylko wersje z fabrycznym 16gb (2x8GB) są lipa. Ram 32GB z powodu budowy bloków na płytce pcb jest zawsze 2Rx8. Ten słaby jest 1Rx16 i pcb jest jednostronne. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze się zdecydować na model Legiona z matryca 16 calową i rozdzielczością 2560x1600px. Do tego masz w nim G-Sync, 100% pokrycie sRGB, HDR400 i odświeżanie o częstotliwości 165hz. 
Lenovo Legion 7-16ACH/Ryzen 7 5800H/16GB/512/RTX3070/Win10H
Do tego masz szybki 8-rdzeniowy procesor od Ryzena, 16GB pamięci RAM i najszybszą grafikę z serii RTX3070. System zainstalowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Repljaerlegion bez dopisku pro nie ma najszybszego rtx 3070. Zwykłe 5 mają 130w. 

 

15 godzin temu, przemekan napisał:

Aktualnie z kodem bw2021 w budżecie jest jeszcze:

MSI GP66 i7-11800H/16GB/1TB/Win10 RTX3080 144Hz 9999zł z w/w kodem .

W sumie to już RTX 3080  (z TGP 130W), a dopłata względem Legiona to 200zł. Ram z czasem sobie wymienisz.

Po aktualizacji vbiosu ze strony msi 140w:

https://pl.msi.com/Laptop/GP66-Leopard-11UX/Specification

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2021 o 23:21, seba84_2005 napisał:

Jak kupisz wersję z 32gb (2x16GB) ramu będzie okej. Tylko wersje z fabrycznym 16gb (2x8GB) są lipa. Ram 32GB z powodu budowy bloków na płytce pcb jest zawsze 2Rx8. Ten słaby jest 1Rx16 i pcb jest jednostronne. 

DR coś tam daje ale najgorzej to jak jest montowany jeden moduł 16gb mimo wszystko przy takiej wersj 16gb gdzie jest 2x8 i działa dual nie jest źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Czekoladka2 napisał:

Aktualnie jest też dostępny Legion 7

Już nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalnie wybrałem msi gp66. Do samego końca rozważałem pomiędzy legionem 7, jednak doszedłem do wniosku, że nie potrzebuje QHD oraz wole intela ze względu na wydajność w grach + za podobny setup w legionie 7 musiałbym dopłacić min. 1k. Udało mi się kupić egzemplarz z 32gb ram, 1.5 tb i rtx 3070 140w poniżej 9k zł. Czytając różne opinie, większość ludzi zachwala ten laptop stąd mam nadzieję, że i mi przypadnie do gustu.

Na pewno czeka go undervolting.

Edytowane przez ledinos1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...