Skocz do zawartości
szarik.rcm

Zestaw Actina do gier 8-10k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Co myślicie o tych dwóch zestawach - komp raczej na dłużej do gier i codziennego użytku?

1) https://www.sferis.pl/actina-spc-5600x-16gb-1tb-rtx3070ti-650w-p724749

image001.png.dc71cc04b37be688ea140e78f3b94dbf.png

2) https://www.sferis.pl/actina-pba-11700k-16gb-1tb-rtx3070-750w-p717835

image002.png.b9037ce829a3a27000ba2c7091928c5c.png

Napisałem do Sferis, ale w skrócie wyszło na to, że oba są fajne, Intel nieco lepszy. Tyle, że ma nieco słabsze GPU vs. CPU, Mobo i RAM. Stąd moje pytanie do Was. Czy jest sens dopłacać do którejś z droższych konfiguracji (dobijać do granicy mojego budżetu i np. dopłacić do wersji z Ryzen 7 5800x https://www.sferis.pl/actina-pbm-5800x-16gb-1tb-rtx3070-750w-p712027)?

Ciekawi mnie również kwestia zasilacza, bo na stronie Zotac jest napisane, że dla 3070Ti zalecana moc to 750W, a w zestawie jest 650W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym ten pierwszy zestaw, szczególnie jeśli grasz w wyższych rozdziałkach, to lepsza grafa da ci więcej niż mocniejszy CPU.

Poproś tylko, żeby zmienili pamięci w tym zestawie na https://www.sferis.pl/patriot-viper-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl17-xmp2-pvs416g360c7k-p647727 - będą szybsze.

Zasilacz wystarczy, ten zestaw nie weźmie więcej niż 450W pod mocnym obciążeniem. Producent karty zawsze podaje moc z nadwyżką.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kalderon napisał:

Jaki masz monitor?

Aktualnie to jakiś mocno wiekowy (nawet bardziej niż aktualny komp) monitor/tv od LG FHD. Także szkło też do zmiany, więc jestem otwarty na propozycje. 

 

Godzinę temu, Dirian napisał:

Brałbym ten pierwszy zestaw, szczególnie jeśli grasz w wyższych rozdziałkach, to lepsza grafa da ci więcej niż mocniejszy CPU.

Poproś tylko, żeby zmienili pamięci w tym zestawie na https://www.sferis.pl/patriot-viper-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl17-xmp2-pvs416g360c7k-p647727 - będą szybsze.

Zasilacz wystarczy, ten zestaw nie weźmie więcej niż 450W pod mocnym obciążeniem. Producent karty zawsze podaje moc z nadwyżką.

Dzięki!

Jeszcze jedno pytanie dot. zestawu 1: czy jest tu pole do jakiegoś upgrade'u np. za 3-4 lata? Bo z tego co widzę, to przy Intelu bez zmiany Mobo nie uda się przeskoczyć na 12. gen. Jak to jest z AMD i tym B550?

Możecie mi polecić jakiś dobry dysk pod M2, żeby go od razu dorzucić? Nie aktualne, ADATA z zestawu jest pod M2.

Edytowane przez szarik.rcm
głupota i ślepota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że jeśli nowy monitor będziesz miał w 1440p to głównym wąskim gardłem będzie karta i wtedy zestaw z AMD będzie nieco lepszy.

U AMD na B550 możesz postawić 12-16 rdzeni np. 5900X czy 5950X, podobno będzie jeszcze rzut procesorów z 3D cache, który to ma poprawić wydajność nawet o kilkanaście procent, ale nie wiadomo czy będzie wspierany na B550 bo to dalej plotki a nie oficjalne informacje. Powinien być bo tworzenie nowego chipsetu na kilka miesięcy przed premierą nowego gniazda to bezsens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kalderon napisał:

Chodzi o to że jeśli nowy monitor będziesz miał w 1440p to głównym wąskim gardłem będzie karta i wtedy zestaw z AMD będzie nieco lepszy.

U AMD na B550 możesz postawić 12-16 rdzeni np. 5900X czy 5950X, podobno będzie jeszcze rzut procesorów z 3D cache, który to ma poprawić wydajność nawet o kilkanaście procent, ale nie wiadomo czy będzie wspierany na B550 bo to dalej plotki a nie oficjalne informacje. Powinien być bo tworzenie nowego chipsetu na kilka miesięcy przed premierą nowego gniazda to bezsens.

Tak jak mówię, monitor też do zmiany. I tu mam świadomość, że 1440p to max, bo z jednej strony cena samego monitora a z drugiej już sam zestaw musiałby być przynajmniej na RTX3080, żeby to miało choć ręce i nogi. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 1440p to tym bardziej brałbym zestaw nr 1. Proca zawsze można wymienić, a z kartą to teraz może różnie bywać patrząc na to co się dzieje na rynku.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że tak się zapytam to który polecacie pod taki monitor https://www.kakto.pl/sprzet-komputerowy/monitory/27/msi-monitor-optix-g273qf-27-cali-flat-led-wqhd-nont-165hz-czarny?utm_source=tradedoubler&utm_medium=Premium2&utm_campaign=2381265&tduid=75431d688aa43d59448b3d0c37248914 monitor dopiero zamówiony do obecnego laptopa, zobaczymy czy przyjdzie, macie jakieś propozycje?

Wiadomo do gier myślę nad kupnem laptopa, ale co raz bardziej przemawiają do mnie stacjonarne, a widzę nawet lepsze pc są za cenę laptopów. Jak możecie coś doradzić to byłbym wdzięczny. A może coś lepszego jeszcze by się znalazło na tej stronie, do 8.800

Edytowane przez Fuli1123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Fuli1123 napisał:

Że tak się zapytam to który polecacie pod taki monitor https://www.kakto.pl/sprzet-komputerowy/monitory/27/msi-monitor-optix-g273qf-27-cali-flat-led-wqhd-nont-165hz-czarny?utm_source=tradedoubler&utm_medium=Premium2&utm_campaign=2381265&tduid=75431d688aa43d59448b3d0c37248914 monitor dopiero zamówiony do obecnego laptopa, zobaczymy czy przyjdzie, macie jakieś propozycje?

Wiadomo do gier myślę nad kupnem laptopa, ale co raz bardziej przemawiają do mnie stacjonarne, a widzę nawet lepsze pc są za cenę laptopów. Jak możecie coś doradzić to byłbym wdzięczny. A może coś lepszego jeszcze by się znalazło na tej stronie, do 8.800

https://www.sferis.pl/actina-spc-5600x-16gb-1tb-rtx3070ti-650w-p724749 + niech wymienią RAM na https://www.sferis.pl/patriot-viper-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl17-xmp2-pvs416g360c7k-p647727 

I będzie bardzo ok pod ten monitor.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Dirian napisał:

Dziękuję, za odpowiedź, a się zapytam będzie duża różnica w porównaniu do laptopa legiona 5 z rtx3070 ?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Fuli1123 napisał:

Dziękuję, za odpowiedź, a się zapytam będzie duża różnica w porównaniu do laptopa legiona 5 z rtx3070 ?...

W kwestii procesora nie, ale w kwestii GPU - ogromna.

Pamiętaj też, że komputer będzie dużo cichszy i chłodniejszy, będzie stabilnie trzymać taktowania na CPU i GPU - w laptopach bywa z tym różnie. 

Jak nie potrzebujesz mobilności, to nawet nie patrz w kierunku lapka.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

- po zmianie RAMu na polecane wyżej cena podskoczyła do 8487 zł

- po zmianie RAMu i zasilacza na Fractala (poleconego w innym wątku) - cena zmieniła się na 8733.

Z tego co widzę to podmiana komponentów nie odbyła się w tym wypadku w stosunku 1:1. Wiadomo - opłata manipulacyjna.

Ale zacząłem się zastanawiać czy nie zrezygnować z błyskotek i świecidełek i a wrzucić jakąś inną obudowę ze zwykłymi wentylatorami? Zmieni to coś w kwestii przewiewności i ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szarik.rcm napisał:

po zmianie RAMu na polecane wyżej cena podskoczyła do 8487 zł

Bez zmieniania ja na stronie mam 8499zl więc ciut taniej

4 godziny temu, szarik.rcm napisał:

po zmianie RAMu i zasilacza na Fractala (poleconego w innym wątku) - cena zmieniła się na 8733.

Ten fractal jest ok. 150-200zl droższy od L2, które teoretycznie da sobie radę. DorUcili pewnie parę duszek za podmianę.

Ram zmień tak czy siak na 3600, bo warto.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bobson89 napisał:

Bez zmieniania ja na stronie mam 8499zl więc ciut taniej

Chodziło mi o to, że różnica w cenie jest mniejsza (12 zł) niż różnica wynikająca z zestawienia obu kości pamięci. Nie ma to jednak znaczenia - co do zmiany RAMu jestem bardziej niż przekonany. Ogólnie zastanawiam się jeszcze nad tym zasilaczem i monitorem do tego zestawu. Sferis proponuje: https://www.sferis.pl/monitor-aoc-led-27-cq27g2u-bk-p692767, ale to tak na marginesie, jako że to nie ten dział.

O obudowę pytałem na zasadzie, czy będzie wystarczająco przewiewna pod te graty. Ale jak rozumiem nie ma się o co tu martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, szarik.rcm napisał:

Sferis proponuje: https://www.sferis.pl/monitor-aoc-led-27-cq27g2u-bk-p692767, ale to tak na marginesie, jako że to nie ten dział.

Osobiście wolę ips niż va. Jak grasz w strzelanki bądź ogólnie rozumiane szybkie gry zdecydowanie nie va, na którym może występować smużenie. W tej kwocie jest trochę do wyboru.

Obudowa jest przewiewna tu nie ma nic do zarzucenia. Blacha mogła by być grubsza, ale w tej cenie nie ma na co narzekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dirian, @kalderon, @Bobson89 dzięki za pomoc! Zestaw zamówiony, czekam na jego realizację. Na razie zostaję ze starym monitorem, ale mam nadzieję, że nie na długo.

Mam jednak wątpliwości co do jednej kwestii: Sferis poinformował, że gwarancja na zestaw (cały czy to podzespoły) wynosi 36 m-cy. Na moje pytanie - jak to się ma do informacji na ich stronie np. wspomnianego Fractala - gdzie jest napisane, że gwarancja wynosi 84 m-ce, otrzymałem odpowiedź:

Cytat

Jeśli zakupił Pan gotowy zestaw z gwarancją na 36 miesięcy to taka gwarancja obowiązuje. Jeśli zakupiłby Pan osobno każdy podzespół to analogicznie na każdą część byłaby konkretna gwarancja.

Możliwe to? Skoro producent daje 84 m-ce, to jakie znaczenie ma to czy kupię w zestawie czy osobno? Produkt jest produkt. Tym bardziej w zestawie powinna być 'lepsza' gwarancja, bo przecież montują to fachowcy. Prędzej bym się spodziewał, że krótsza będzie jak kupię osobno i sam zamontuję, bo zawsze coś mogę popsuć itd., itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw to produkt (nie zlepek produktów) w takim przypadku nie patrzysz na podzespoły tylko całość. Gwarancja na podzespół przysługuje w tym momencie producentowi zestawu. Polskie prawo wymusza, aby produkt sprzedawany klientowi indywidualnemu (osobie fizycznej) miał min 24 miesięcznej gwarancji (między firmami są inne regulacje i gwarancja może być krotsza) 

Co do samego składania różnie bywa z tymi fachowcami aczkolwiek szanująca się firma ma ludzi którzy to potrafią bądź ci ludzie nadzorują osoby uczące się, a popsuć coś może każdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bobson89 napisał:

Zestaw to produkt (nie zlepek produktów) w takim przypadku nie patrzysz na podzespoły tylko całość. Gwarancja na podzespół przysługuje w tym momencie producentowi zestawu. Polskie prawo wymusza, aby produkt sprzedawany klientowi indywidualnemu (osobie fizycznej) miał min 24 miesięcznej gwarancji (między firmami są inne regulacje i gwarancja może być krotsza) 

Tu nie mam wątpliwości. Może nie doprecyzowałem - zadałem pytanie Sferisowi czy po 36 m-cach gwarancji pozostałe 48 jest realizowane przez producenta, skoro produkt ma 7 letnią ochronę. A tu okazało się, że jest tylko 36 m-cy i nic więcej. Ot tak, ku pamięci. Może kto inny nie zostanie dzięki temu wpisowi zaskoczony tak jak ja byłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szarik.rcm napisał:

Tu nie mam wątpliwości. Może nie doprecyzowałem - zadałem pytanie Sferisowi czy po 36 m-cach gwarancji pozostałe 48 jest realizowane przez producenta, skoro produkt ma 7 letnią ochronę. A tu okazało się, że jest tylko 36 m-cy i nic więcej. Ot tak, ku pamięci. Może kto inny nie zostanie dzięki temu wpisowi zaskoczony tak jak ja byłem.

Jeżeli dostają 84 m-ce gwarancji (bo w przypadku wykorzystania budy do zestawu może być inaczej - gwarancja firma-firma) to tyle mają, ale oni kupują obudowę.

Ty w tym przypadku kupujesz zestaw (inny produkt na który jest tez inna gwarancja) gdzie mają obowiązek dać min te 24mce

Podsumowujac w tym przypadku mogą tak zrobić (sami mieć 84mce, a tobie dać 36mce)

Edit: Odbiegając od tematu przypomniało mi się jak znajomy wyjaśniał mi na czym polega dożywotnia gwarancja. Tzn. Do puki produkt żyje gwarancja jest jak umrze to się kończy :)

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szarik.rcmWczoraj przyszedł Mi ten 1 zestaw+pamięć od @Dirian, który pomógł Mi bardzo dużo za co mega szacunek. Powiem tak może to w moim przypadku ale poczekasz trochę dłużej, wysyłka moja trwała 8 dni, 9 dnia przyjechał kurier, co do sprzętu się nie wypowiem bo czekam na Windowsa po pracy będę instalował, ale zabezpieczenie do wysyłki znośne, w środku Pc'ta też jako takie zabezpieczenie jest. 

 

Ktoś wie jak zmienić kolory w obudowie i chłodzeniu, i czy w ogóle się da przy tej płycie głównej.

Edytowane przez Fuli1123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Fuli1123 napisał:

Ktoś wie jak zmienić kolory w obudowie i chłodzeniu, i czy w ogóle się da przy tej płycie głównej.

Ściągnij RGB fusion od Gigabyte jeżeli kontroler jest podpięty do złącza argb na płycie albo kontroler podłącza się  do przycisku reset (i tym przyciskiem zmienia kolory)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyjechał zamówiony zestaw. Ale nie jest tak kolorowo jakbym się spodziewał. Po wyjęciu z pudełka od razu rzuciło mi się w oczy, że GPU krzywo wisi. Od razu pomyślałem, że uszkodzone zostało gniazdo PCI. We wnętrzu obudowy znalazłem luźno latający zaczep od tego gniazda. Co więcej backplate GPU jest powyginany (+ zarysowany jakby śrubokrętem). Po wyciągnięciu grafiki okazało się, że gniazdo ewidentnie nie jest w formie. Ewidentnie widać, że ktoś wciskał kartę na siłę. Co myślicie? Napisałem do Sferis, ale oczywiście cisza. Nie ogarniam jak dodać tu na forum zdjęcia, więc wrzucam na serwer (ZDJECIA).

Generalnie nie polecam ich sklepu - opóźnienie rzędu 2-3 dni z ich winy, kontakt z BOK mega trudny, odpisują na maile 1-2 razy na dzień, no i teraz to. Co do samego sprzętu to nie mogę się wypowiedzieć, bo go jeszcze nawet nie uruchomiłem.

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - radiator dysku NVMe, który z jednej strony posiada taśmę klejącą dwustronną, w ogóle nie dotyka (nie jest przyklejony) do dysku. Czy w takim układzie spełnia on swoją rolę?

Edytowane przez szarik.rcm
dodane zdjęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szarik.rcm napisał:

Dziś przyjechał zamówiony zestaw. Ale nie jest tak kolorowo jakbym się spodziewał. Po wyjęciu z pudełka od razu rzuciło mi się w oczy, że GPU krzywo wisi. Od razu pomyślałem, że uszkodzone zostało gniazdo PCI. We wnętrzu obudowy znalazłem luźno latający zaczep od tego gniazda. Co więcej backplate GPU jest powyginany (+ zarysowany jakby śrubokrętem). Po wyciągnięciu grafiki okazało się, że gniazdo ewidentnie nie jest w formie. Ewidentnie widać, że ktoś wciskał kartę na siłę. Co myślicie? Napisałem do Sferis, ale oczywiście cisza. Nie ogarniam jak dodać tu na forum zdjęcia, więc wrzucam na serwer (ZDJECIA).

Generalnie nie polecam ich sklepu - opóźnienie rzędu 2-3 dni z ich winy, kontakt z BOK mega trudny, odpisują na maile 1-2 razy na dzień, no i teraz to. Co do samego sprzętu to nie mogę się wypowiedzieć, bo go jeszcze nawet nie uruchomiłem.

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - radiator dysku NVMe, który z jednej strony posiada taśmę klejącą dwustronną, w ogóle nie dotyka (nie jest przyklejony) do dysku. Czy w takim układzie spełnia on swoją rolę?

Być może wina kuriera, nie oszukujmy się robiłem w takiej rozdzielni i wiem że tam nie patrzą co mają w rękach. Aż z ciekawości po pracy sprawdzę swój sprzęt, czy nie ma takich mankamentów chociaż na pierwszy rzut oka nie było widać aż tak jak u Ciebie. Polecam kontakt telefoniczny z nimi, gwarancję masz na 32 msc, więc bym dzwonił do nich że chcesz nowy sprzęt, albo żeby naprawili te szkody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, szarik.rcm napisał:

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - radiator dysku NVMe, który z jednej strony posiada taśmę klejącą dwustronną, w ogóle nie dotyka (nie jest przyklejony) do dysku. Czy w takim układzie spełnia on swoją rolę?

Który konkretnie radiator? Dołączony do płyty głównej czy od samego dysku (nie wiem jaki tam dysk masz)?

Co do uszkodzeń - jak nie mailowo, to dzwoń. W ogóle sprzęt przyszedł jakoś zabezpieczony czy po prostu wsadzili w karton złożoną skrzynkę i wysłali? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...