Skocz do zawartości
Under555

gsync natywny vs compatible - kilka szybkich pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obecnie monitor z Gsync wbudowanym i zastanawiam się nad zmianą na taki z gsync compatible. (zmiana ze względu na inne kwestie niż gsync)

Z niektórych źródeł można zrozumieć,że gsync compatible (jak jest oficjalnie compatible) = gsync wbudowany fabrycznie ((jak w moim  asus pg279q) ale problem jest przy HDR tym wyższym niż 400 - i tak mieć go nie będę.

 

Ale znowu z innych źródeł można się dowiedzieć,że

gsync compatible będzie gorszy od gsynca wbudowanego

Jakby grać w np. 120 klatkach ale gra dropnie do 40 na chwilę (w takim RDR2 to nie jest wykluczone) - wtedy compatible nie wyrobi.

To prawda?

wiec pytanie jest jedno (jak jest o tym temat RZETELNY albo jakieś inne nagranie czy coś to podsyłajcie bardzo prosze)

gsync vs gsync compatible

 

Bo chcę zmienić mój monitor 1440p 27cali IPS na 1440p 27cali IPS ale z lepszymi kolorami i jasnością no i ponoć lekko czerń jest lepsza(but still to jest IPS) ale monitorów z wbudowanym Gsynciem jakoś nie widać - albo combatible oficjalne albo nieoficjalne

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między g-sync a freesync premium pro nie widzę żadnej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przy fpsach poniżej 120?

Przecież sam amd pisze,że freesync działą od 120FPS od Full HD rozdzielczości.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Under555 napisał:

a przy fpsach poniżej 120?

Przecież sam amd pisze,że freesync działą od 120FPS od Full HD rozdzielczości.

jak działa od 120? Miałem RX 570 i normalnie działa w niskich fpsach, wszystko jest zależne od monitora, np mój ma 40-75hz, więc poniżej czy powyżej przestanie działać.
Tak samo monitory 144hz moga mieć 48-144hz, więc grając w 60fps nadal gsync czy freesync będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałeś że chodzi o 120hz, a nie FPS, rozumiem, że musisz grać w natywnym odświeżaniu, czyli mając monitor 144hz nie ustawiać w grze 75hz itp, bo nie zadziała ten FreeSync Premium, ale przecież masz przedział, że działa między 48-144hz itp z opcja LFC. nawet tutaj bodajże w temacie o AOC 24G2U było o czymś podobnym pisane i ktoś nawet wrzucał testy-screeny.

Zresztą w testach, czy ogólnie w google powinno dać znaleźć się przedział w jakim działa owy Freesync w testowanym monitorze, ja w moim nie mam wersji Premium, mam zwykłą.
Dopiero kupię nowy monitor to będzie mieć Premium i będę testować.  " Dodatkowo, funkcja Premium zapewnia funkcję kompensacji niskiej liczby klatek na sekundę (LFC)", ale jak się ma co do różnicy  z gsync w praktyce o którą Ci chodzi, to niestety nie wiem.

Takie coś znalazłem, ale to pewnie już mniej więcej wiesz, i wiele nie wyjaśnia:
 

Cytat

Variable Refresh Rate Range

For instance, all 144Hz G-SYNC monitors have a VRR range of 30Hz-144Hz, whereas 144Hz FreeSync displays usually have a more limited range of 48Hz-144Hz, though some FreeSync displays have a range just as wide, but that’s rare.

When your FPS (Frames Per Second) drops below the lower end of the VRR range, the display will multiply its refresh rate to maintain smooth performance until the frame rate recovers.

So, if your FPS drops to 46FPS, the monitor will change its refresh rate to 138Hz (46FPS x 3) on a monitor with a 144Hz refresh rate and 48-144Hz VRR range.

This feature, called LFC (Low Framerate Compensation) by AMD, is not available on FreeSync monitors that have a narrow VRR range, such as 90-144Hz.

LFC support demands that the upper end of the VRR range is at least 2x the minimum. With a 50-100Hz range, for instance, LFC is supported, but with 51-100Hz, it’s not.

G-SYNC monitors also use framerate multiplication below 30Hz/FPS.

źródło:https://www.displayninja.com/is-freesync-worth-it/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tak 120FPS

RDR2 dropnie czasami na 60 fps tak to trzyma ok 100 FPS a szczytuje do 140FPS nawet (na nowym sprzęcie)

FH5 leci na 80-110 klatek cały czas ale też dropnie do 50ciu kilku czasami ale i polata na 130 miejscami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę na G-Sync compatible już od roku, z tego co zdążyłem zauważyć to to że występuje migotanie ekranu głownie w jakiś przerywnikach filmowych albo w menu lub podczas loadingów. W grze praktycznie to nie występuje chyba że mamy jakiegoś mega dropa z 120 na 40 fps wtedy szarpnie i mignie.

Natomiast z perspektywy czasu nie wyobrażam już sobie grania bez g-synca, ta płynnośc jest niezastąpiona :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim z tego co wiem to się różni tym, że g-sync compatible ma narzucony zakres działania, np. 48-144Hz, z kolei hardware'owy g-sync działa zawsze bez limitów.

@MrKetiw migocze bo monitor nie jest w 100% kompatybilny z g-sync compatible, nic z tym nie zrobisz poza wymianą na inny.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, caleb59 napisał:

Przede wszystkim z tego co wiem to się różni tym, że g-sync compatible ma narzucony zakres działania, np. 48-144Hz, z kolei hardware'owy g-sync działa zawsze bez limitów.

Bzdura! ;) 

Posiadając monitor z modułem G-Sync również są zakresy pracy w których jest synchronizacja ilości klatek z odświeżaniem. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czym to się konkretnie różni, dzięki za sprostowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, caleb59 napisał:

Przede wszystkim z tego co wiem to się różni tym, że g-sync compatible ma narzucony zakres działania, np. 48-144Hz, z kolei hardware'owy g-sync działa zawsze bez limitów.

@MrKetiw migocze bo monitor nie jest w 100% kompatybilny z g-sync compatible, nic z tym nie zrobisz poza wymianą na inny.

To migotanie w menu mi nie przeszkadza a monitor jaki posiadam jest dla mnie prawie perfekcyjny :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat migotania nie mam, ale w czasie grania obecna IIyama potrafi losowo się wyłączać na 1-3s, czyli mignąć, czasem muszę wcisnąć pauzę, bo nie wiem co się dzieje, bo mi monitor zgasł, to jedyny minus freesync w tym monitorze.
Jestem ciekaw jak będzie z AOC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2021 o 00:19, Under555 napisał:

jak w moim  asus pg279q

A jeśli można wiedzieć, to na co masz zamiar go wymienić bo szczerze mówiąc jest niewiele alternatyw. Mnie w ogóle dziwi, że chcesz go zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może któryś z tych

LG 27GP850-B gsync compatible i freesync premium
Dell S2721DGFA gsync compatible freesync premium pro

 

chcę mieć 400 nitów jasności zamiast 350

lepsze kolory

dodatkowe Herze też spoko ale z tego co widzę i tak powyżej 144 nie ma sensu bo wszystko compatible już się działą wtedy

ponoć też nowsze IPSy mają nieco lepsza czerń(ale tutaj na wiele nie licze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Under555 napisał:

być może któryś z tych

LG 27GP850-B gsync compatible i freesync premium
Dell S2721DGFA gsync compatible freesync premium pro

O Panie :boink:

Zamienisz stryjek siekierkę na kijek.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Rafik7 napisał:

O Panie :boink:

Zamienisz stryjek siekierkę na kijek.

dlaczego?

wg. Rtings wcale nie

 

Przecież napisałem,że hdr400 to tylko dodatek bo szału nie ma, nie wyciągaj prosze z kontekstu
400 nitów to zupełnie inna sprawa.
Obok mojego Asua mam laptopa gdzie mam 400 nitów i dużo lepsze kolory i aż mi głupio za mój obecny monitro - dlatego chcę go zmienić

Edytowane przez Under555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Under555 napisał:

dlaczego?

wg. Rtings wcale nie

 

Przecież napisałem,że hdr400 to tylko dodatek bo szału nie ma, nie wyciągaj prosze z kontekstu
400 nitów to zupełnie inna sprawa.
Obok mojego Asua mam laptopa gdzie mam 400 nitów i dużo lepsze kolory i aż mi głupio za mój obecny monitro - dlatego chcę go zmienić

Na ile masz jasność ustawioną w menu ?

Co do kolorów to chyba mówisz o matrycy rozszerzoną przestrzenią barw. W domowych zastosowaniach jest zupełnie niepotrzebne i powoduje przesycenie/przekłamanie kolorów. Jest z tym więcej problemu niż pożytku. Poczytaj wątki na forum. Co chwile ktoś pyta 'jak to wyłączyć', bo w grach jest ładnie, ale wszędzie indziej już nie koniecznie. Nawet jest narzędzie, które pozwala ograniczyć przestrzeń w sterowniku jeżeli monitor nie ma wbudowanego trybu sRGB.

Inną sprawą jest, że dużo ludzi preferuje przesycone kolory bo przyjemnie to wygląda.

Przeczytaj sobie testy swojego monitora. Monitory, które bierzesz pod uwagę to szrot w porównaniu do tego Asusa.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_rog_swift_pg279q.htm

Jeżeli z twój jest sprawny to nie ma sensu go wymieniać.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak, tylko do dzisiaj naukowcy nie mogą zlokalizować bardzo dużej erupcji wulkanu z okolic 1463 roku (początkowo szacowano 1540, ale odnaleziono jakieś szczątkowe informacje na ten temat, stąd dokładniejsza data). Erupcja ta mogła wywołać ochłodzenie i ulewy pod koniec XV wieku. Stąd po latach zimnych i ulewnych mogły nastąpić lata ekstremalnie suche. To samo z resztą miało miejsce kilka dekad później bo pod koniec XVI wieku znów było trochę erupcji wulkanów, które przyczynił się do tak zwanej "małej epoki lodowcowej" która nawiedziła Europę. Pisałem już wielokrotnie, że to wszystko do bardzo złożony mechanizm i od układu i zbiegu wielu czynników zależą pewne zjawiska. Nie zawsze jest tak, że jak kiedyś wybuch wulkanu przyczynił się do powstania czegoś, to tak będzie za każdym razem. Nie, bo to zależy od układu innych zjawisk jakie były w tym czasie.  Tylko wtedy były to tylko konsekwencje zjawisk przyrodniczych. Obecnie działalność człowieka również wpływa na ten mechanizm i to jest główny problem, którego niektórzy tutaj nie rozumieją. Tak jak tutaj, dalej mylona jest pogoda z klimatem... Tak, bywało, ale to nie były aż tak regularne zjawiska jakie zaczynają być obecnie. Do tego dochodzi regularny okresowy wzrost średniomiesięcznych temperatur. 
    • pytanie o ilość w kolejnych transzach...  
    • Coś w tym jest. a) W HDR Game kalibrator Windows pokazuje 465 nitów, a w HDR default można ustawić w Win 1000+.  ALE b) jak mierzę światłomierzem z telefonu (okienko 1%), to w HDR default mam 800 luxów, w HDR Game 1750 luxów.     @PiPoLiNiO Zmierz oczami  to okienko w HDR i HDR Game z tego filmu. Bez problemu widać, że jest jaśniejsze w HDR Game.   Dodane: Tylko jest efekt uboczny, razem z jasnością są trochę podniesione szarości i czernie. 
    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać ale próbować trzeba   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...