Skocz do zawartości
Edi200

Po instalacji nowego dysku HDD, nie działa opcja uruchom ponownie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zakupiłem nowy dysk HDD WD Caviar Black 1TB SATAII 7200rpm jako dodatkowy magazyn danych. Po poprawnym podłączeniu zainicjowałem ten dysk w zarządzaniu dyskami i utworzyłem dwie partycje. Przekopiowałem już nieco danych. Ta operacja odbyła się prawidłowo i całkiem szybko. Kiedy wyłączam bezpiecznie komputer - opcja działa normalnie, ale kiedy próbuję uruchomić ponownie to system staje na napisie, że to trwa i słychać z komputera pracę tego dysku. Nic się nie dzieje. Muszę twardo wyłączać komputer przyciskiem. Program HD Tune wykazał 0 bad sektorów, a Crystal Disk Info normalny stan pracy tego dysku. Dysk działa w trybie AHCI. Podaję specyfikację PC:

Płyta główna: Gigabyte B460M DS3H 

Procesor: Intel Pentium Gold G6400

RAM: 2x 8GB 2666 MHz CL19 Goodram DDR4 

Dysk M2: Adata SX8200Pro 512GB

Dysk1 HDD: Toshiba P300 1TB

Wspomniany dysk2 HDD: WD Black Caviar 1TB 

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1050 2GB 

Zasilacz: Gigabyte P650B Bronze+ 650Watt 

System: Windows 11 Home 64 Bit 

Proszę o pomoc. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyta się może "gryźć" z tym dyskiem i nie inicjuje poprawnie ponownego rozruchu, zwłaszcza że kupiłeś używane badziewie albo z wyzerowanym SMART na interfejsie Sata II. Nie kupuje się używanych dysków od handlarzy komputerowym złomem z Alledrogo. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@grzela300 

Produkt jest nowy, więc jak może mieć wyzerowany smart ? 

@grzela300 

Produkt jest nowy, więc jak może mieć wyzerowany smart ? 

Nie kupowałem tego dysku na allegro 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A sprawdzałeś przy odznaczonej opcji "Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)" w systemowych opcjach zasilania?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@toska78

Tak, sprawdziłem teraz. Odznaczyłem tę opcję. Niestety nadal to samo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale to ustawienie trzeba by sprawdzić po ponownym włączeniu komputera skoro zwykłe "Uruchom ponownie" nie działa.

Edytowane przez toska78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@toska78

Zrobiłem tak odznaczenie opcji - uruchom ponownie - nie działa, więc twarde wyłączenie > włączenie > sprawdzenie czy opcja nadal jest odznaczona (jest) > uruchom ponownie = To samo 

Na dym dysku będę miał różne multimedia i dodatkową kopię ważnych plików. Może po prostu go wyłączać z menedżera urządzeń i wtedy próbować uruchomić ponownie. Przecież uruchamiać ponownie nie będę często,tylko na przykład przy aktualizacjach windowsa 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, Edi200 napisał:

Może po prostu go wyłączać z menedżera urządzeń i wtedy próbować uruchomić ponownie. 

Po wyłączeniu raczej nie będzie dostępny pod windowsem ale możesz sprawdzić bo niekoniecznie wyłączenie pomoże na tytułowy problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opcja wyłączenia dysku w menedżerze urządzenia jest u mnie niedostępna, więc nadal występuję kłopot. Spróbowałem go wyłączyć poprzez opcję programu HDDScan Spin off i rzeczywiście słychać było z komputera jak przestaje działać, ale to nic nie dało 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.11.2021 o 12:22, Edi200 napisał:

Zakupiłem nowy dysk HDD WD Caviar Black 1TB SATAII 7200rpm

Jakie konkretnie model?
Gdzie kupiony? Jak allegro to daj link.

W dniu 26.11.2021 o 12:22, Edi200 napisał:

ale kiedy próbuję uruchomić ponownie to system staje na napisie

Na jakim napisie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Bono[UG] Pamiętam, że w modelu jest napis WD***FBYX (jakoś tak). To nie z allegro, tylko ze sklepu apress 

@Bono[UG] Na napisie Trwa ponowne uruchomienie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpię żeby WD produkował jeszcze nowe dyski talerzowe na interfejsie SATA II, jak kupiłeś coś takiego jak z tej aukcji na Alledrogo, to kupiłeś starego używanego trupa z prawdopodobnie wyzerowanym SMART. Powiększ sobie zdjęcia i zobacz  jaką datę produkcji mają te dyski, jest widoczna na etykiecie. Twoja płyta ma porty SATA III a Ty kupujesz dyski na SATA II. Poza tym kto przy zdrowych zmysłach uwierzy że taki dysk gdzieś przez tyle lat przeleżał nieużywany na magazynie. 

https://allegro.pl/oferta/wd-black-1tb-7-2k-1000gb-sata-64mb-cache-3-5-11311139922

Edytowane przez Tomek101

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Tomek101 Poprawka, drugi dysk jest na SATA3 a pierwszy na M2. Mam pewność, że dysk WD jest nowy. 

PS Jeśli nikt nie jest w stanie udzielić mi pomocy to nic nie szkodzi. Poradzę sobie inaczej :)

Edytowane przez Edi200

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Edi200 napisał:

Mam pewność, że dysk WD jest nowy. 

Już to widzę jak go kupiłeś za 320-350 zł z normalnych firm. Masz bieda komputer i mam uwierzyć, że wydałeś taki majątek? Tyle kasy za 1 TB?

Szybko znalazłem ofertę tego oszusta na Allegro za 114,88 zł (bez linka wyżej), ta sama firma, nawet jeśli kupiłeś poza Allegro to ten sam oszust. Po prostu stary z trup z wyzerowanym SMART. Nawet jeśli powód zawieszania jest inny to i tak z trupa nie warto korzystać.

Edytowane przez sino

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sino A ty jesteś facet jakimś jasnowidzem czy coś ? Dobra weźcie mi ludzie nie spamujcie skoro się nie znacie. Mam w domu kieszeń HDD 3,5 cala - już sobie poradziłem sam - a z tego forum się usuwam z przyjemnością, bo tu sami "znaffcy" od siedmiu boleści 

I jeszcze jedno - wyobraźcie sobie, że ten komputer nie służy do grania. Internet i media obsługuje błyskawicznie i to wystarczy... (Takie rzeczy tłumaczyć na poście o dysku - wielkie XD) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi