Skocz do zawartości
argh

Komputer do grania, za +/- 6000zł bez karty, przyszłościowy i w miarę cichy, bez LEDów :P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prosiłbym Was o pomoc w dobraniu sensownego zestawu głównie do gier. Monitor mam 1440p i kartę 1070, która jak na razie mi wystarczy, a nową kupię za rok/dwa. Priorytetem są takie gry jak Total War, cyberpunk i inne RPG (bez sieciowych strzelanek itp gdzie fpsy bardzo sie liczą ;) )

Główny problem mam z wyborem procesora oraz chłodzenia..


1. Procesor:

Czy lepiej (w dłuższym okresie czasu) kupić:

- Intel Core i5-12600K(F?) - około 1400zł - czy może opłacalniej będzie zostać przy poprzedniej generacji i wziąć

- Intel Core i7-11700K(F?) - około 1700zł - tu jak rozumiem musze się przygotować na sporo droższą płytę wiec i tak wyszłoby taniej.

2. Chłodzenie:

Zawsze byłem użytkownikiem tradycyjnych chłodzeń procesora ale teraz widzę wiele zestawów opartych na chłodnicach AIO - jest to lepsze rozwiązanie? Jeśli tak to co dobrego i cichego byście mogli polecić do tego zestawu?

3. Płyta główna:

W kwestii płyty głównej zupełnie nie wiem co wybrać, jakaś sensowna płyta która ogarnie lekkie OC i nie padnie po paru latach.. Ważne jest dla mnie żeby miała dużo portów SATA, bo mam 8 dysków HDD, 1 SSD i chce dokupić 1 sensowny NVMe. (tutaj w sumie zawsze mogę dokupić adapter SATA na PCIe więc nie jest to raczej bardzo ważny punkt :).

4. Pamięci:

Tutaj całkiem zdam się na Was, zakładam że póki co zostanę przy DDR4 nawet jeśli miałbym brać nowe intele bo jednak DDR5 drogie jak diabli.. Nie wiem czy jest sens pchać się w 32 GB czy na razie 16 GB w zupełności mi wystarczy?

5. Zasilacz:

Porządny, dobrej jakości i stosunkowo cichy. Zawsze chwaliłem sobie Corsaira ale może jest coś innego godnego polecenia bo nie zamierzam oszczędzać na zasilaczu ;)

6. Obudowa:

Obudowę mam już wybraną, dzięki Waszej pomocy i będzie to Fractal Design Define 7 White Solid (900zł na ten moment).

Ogólnie chciałbym się zmieścić w 6000 zł chyba że coś naprawdę zrobi dużą różnicę i będzie warte dołożenia kilku stówek.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie bo zawsze wychodziłem dobrze na Waszych radach i proponowanych podzespołach :)

 

 

Edytowane przez argh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Patrzac w przyszłość 12600k, choć na spokojnie może być 11400f z racji rozdzielczości wąskim gardłem będzie gpu (zwłaszcza 1070)

Droższa płyta będzie pod 12gen

Rozważyłbym jeszcze ryzena 5600x gdzie jeżeli chodzi o chłodzenie da radę fera 5 za 125zl, a dobra płyta b550 też nie kosztuje majątku 

2. Przy bardzo gorących procka dobre (a zaraz duże) aio ma lepszą wydajność. Obudowa która wybrałeś na topie wspiera aio 240mm, a montaż na froncie jest średnim rozwiązaniem zwłaszcza w tak zabudowanej budzie. patrząc na 12600k/11700kf zostałbym przy chłodzeniu powietrznym dark rock 4 pro czy topowa noctua nh-d15 (tyle że to duże kobyły trzeba sprawdzać miejsce w budzie i wysokość ramów) bądź jeszcze fuma 2 ma dobry stosunek cena/jakość.

Jeżeli chodzi o aio Arctic liquid freezer (trzeba sprawdzać wymiary ze względu na grubą chłodnice) czy bq silent loop 2

3. Na cholerę ci tyle dysków? Będzie problem z płyta z tyloma gniazdami sata ponadto po dołożeniu M2 część złącz sata się wyłączy.

Ponadto nie wiem czy pomiescisz to w tej obudowie (6x3.5 + 2x2.5)

Płyty z590 (10 i 11 gen Intela) są tańsze niż z690 (pod 12gen)

Z590 to w zasadzie Gigabyte z590 ud może być już na spokojnie.

Z z690 w zasadzie wszystko jest ok oprócz tego że ceny zaczynają się od 900zl

4. Ddr5 na obecną chwilę nie dają żadnej przewagi i są drogie i słabo dostępne.

16gb do grania wystarczy, a w przyszłości zawsze można dokupić drugi taki sam komplet.

Ogólnie szukać trzeba 2x8gb 3600cl16-17

Np. Crucial ballistix 2x8gb 3600cl16

5. Corsair RMX, bq straight power, seasonic focus gx czy taniej xpg reactor bądź spc fm2 moc w zależności od przyszłego GPU

6. Droga i mało przewiewna buda no ale jak się podoba :)

Oglądałeś może silent Base 802? Też droga, ale naprawdę dobra buda i chyba ma więcej zatok na dyski. No i jakbyś zdecydował się na aio na top wchodzi 360mm (łącznie z wspominanym wcześniej artciciem) 

W tym budżecie mozna zrobić wiele bądź trochę zaoszczędzić.

OC na ten moment to bardziej sztuka dla sztuki.

Np. https://proline.pl/koszyk/237a7138

Zasilacz pod mocne GPU.

Na dobrą sprawę to można dać i 12700k w 6k się zmieścisz.

Taniej wziąć 5600x z fera 5 (bądź troszkę drożej i lepiej fuma 2) + b550 Gigabyte Elite/Asus tuf/MSI gamingplus czy tomahawk

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, argh napisał:

Obudowę mam już wybraną, dzięki Waszej pomocy i będzie to Fractal Design Define 7 White Solid (900zł na ten moment).

 

Można rozważać tak jak wyżej SIlent Base 802 czy Meshify 2 albo i Enthoo Pro 2.

Do liquida masz tez zapinkę pod 1700 https://proline.pl/arctic-mocowanie-na-socket-lga1700-dla-liquid-freezer-ii-p8112251
Do gierek wybór i5 12600K na DDR4 spoko opcja

Docelowo jaka tam będzie karta graficzną? Jakiś top czy coś bardziej ze średniej półki? 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobson89 napisał:

1. Patrzac w przyszłość 12600k, choć na spokojnie może być 11400f z racji rozdzielczości wąskim gardłem będzie gpu (zwłaszcza 1070)

Droższa płyta będzie pod 12gen

Rozważyłbym jeszcze ryzena 5600x gdzie jeżeli chodzi o chłodzenie da radę fera 5 za 125zl, a dobra płyta b550 też nie kosztuje majątku 

2. Przy bardzo gorących procka dobre (a zaraz duże) aio ma lepszą wydajność. Obudowa która wybrałeś na topie wspiera aio 240mm, a montaż na froncie jest średnim rozwiązaniem zwłaszcza w tak zabudowanej budzie. patrząc na 12600k/11700kf zostałbym przy chłodzeniu powietrznym dark rock 4 pro czy topowa noctua nh-d15 (tyle że to duże kobyły trzeba sprawdzać miejsce w budzie i wysokość ramów) bądź jeszcze fuma 2 ma dobry stosunek cena/jakość.

Jeżeli chodzi o aio Arctic liquid freezer (trzeba sprawdzać wymiary ze względu na grubą chłodnice) czy bq silent loop 2

3. Na cholerę ci tyle dysków? Będzie problem z płyta z tyloma gniazdami sata ponadto po dołożeniu M2 część złącz sata się wyłączy.

Ponadto nie wiem czy pomiescisz to w tej obudowie (6x3.5 + 2x2.5)

Płyty z590 (10 i 11 gen Intela) są tańsze niż z690 (pod 12gen)

Z590 to w zasadzie Gigabyte z590 ud może być już na spokojnie.

Z z690 w zasadzie wszystko jest ok oprócz tego że ceny zaczynają się od 900zl

4. Ddr5 na obecną chwilę nie dają żadnej przewagi i są drogie i słabo dostępne.

16gb do grania wystarczy, a w przyszłości zawsze można dokupić drugi taki sam komplet.

Ogólnie szukać trzeba 2x8gb 3600cl16-17

Np. Crucial ballistix 2x8gb 3600cl16

5. Corsair RMX, bq straight power, seasonic focus gx czy taniej xpg reactor bądź spc fm2 moc w zależności od przyszłego GPU

6. Droga i mało przewiewna buda no ale jak się podoba :)

Oglądałeś może silent Base 802? Też droga, ale naprawdę dobra buda i chyba ma więcej zatok na dyski. No i jakbyś zdecydował się na aio na top wchodzi 360mm (łącznie z wspominanym wcześniej artciciem) 

W tym budżecie mozna zrobić wiele bądź trochę zaoszczędzić.

OC na ten moment to bardziej sztuka dla sztuki.

Np. https://proline.pl/koszyk/237a7138

Zasilacz pod mocne GPU.

Na dobrą sprawę to można dać i 12700k w 6k się zmieścisz.

Taniej wziąć 5600x z fera 5 (bądź troszkę drożej i lepiej fuma 2) + b550 Gigabyte Elite/Asus tuf/MSI gamingplus czy tomahawk

1. Idealnie chciałbym wsadzić mocny procek żeby nie musieć go przez kilka lat wymieniać, bo jednak z wymianą karty graficznej zwykle nie było problemów ;). Kartę zapewne kupię za rok i będzie to coś typu 3070/3080 więc wyższa półka. Widzę, że zaproponowałeś płytę Gigabyte Z690 - na podstawie testów miałem wrażenie że płyty na nową platformę to co najmniej 1000 zł także jestem pozytywnie zaskoczony, to jest jakaś płyta budżetowa dla tej platformy czy można ją już zaliczyć do trochę lepszej jakości?

2. Dobrze rozumiem, że ciężko byłoby znaleźć odpowiednio wydajne AIO 240mm i lepiej zostać przy tradycyjnym chłodzeniu np tym co zaproponowałeś? Tylko zastanawiam się czy to rozwiązanie nie będzie dużo głośniejsze w użytkowaniu..

3. Dyski już mam, traktuję je jako magazyn danych, a nie bardzo mam miejsce na dodatkową skrzynkę robiąca za NAS. Dlatego też chcę je wszystkie wrzucić do jednej obudowy.

4. No to kwestia pamięci chyba jest załatwiona, tak jak wstępnie myślałem zostanę z 16GB, a kiedyś ewentualnie dokupię jeśli będzie potrzeba.

5. Nie pomyślałem o tym ale masz rację! Moc potrzebna na to co jest plus ogarniecie karty pokroju 3070/3080 w przyszłości. Zupełnie nie wiem o jakich wartościach byłaby tu mowa żeby było jednak z lekkim zapasem ;).

6. Buda od Fractala bardzo mi się podoba, jest podobno dobrze wykonana i co ważne wyciszona ;). Ponadto mieści nawet 12 HDD także bez problemu się zmieszczę (oczywiście musze dokupić 2 pary sanek).

silent Base 802 jest po prostu za mała :) 

Nie chcę przewiewnej obudowy bo są po prostu głośne (całe życie takie mam i już mi zbrzydły), buda to w sumie jedyny element którego jestem już pewien ;).

 

Edytowane przez argh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. No to 12600k albo nawet 12700k(do tego jednak aio 360mm pasowało by dać)

Płyta budżetowa, ale jw wszystkie z690 są akceptowalne.

2. 240mm nie są wydajniejsze od nh-d15 a zarazem są głośne.

3. Ale żeby aż tyle :)

5. Proponowane 850w to na spokojnie z 3080 jeszcze będzie trochę zapasu.

6. Nie powiedziałbym że 802 jest mała to kawał klocka... Fractal tez :)

23 minuty temu, argh napisał:

Nie chcę przewiewnej obudowy bo są po prostu głośne (całe życie takie mam i już mi zbrzydły), buda to w sumie jedyny element którego jestem już pewien ;).

I tak i nie. Zabudowane nawet z wyciszeniem bedza też wyraźnie slyszalne, bo podzespoły będą cieplejsze, a za tym wentylatory będą wchodzić na wyższe obroty. Kompa stojącego na biurku zawsze będzie słychać. Stojący obok czy pod będzie znośny nawet z meshem.

W 802 masz 2 topy i fronty meshowy i zabudowany, które można zmieniać oraz buda też jest wyciszona, ale fakt do fractal można dopchnąć kolejne klatki na dyski, a i zarazem więcej miejsca na GPU zostanie choć może gdzieś (z dodatkowymi klatka) z 1-1.5cm braknąć.

 

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zobacz sobie na ceny płyt głównych pod nowe procki:

https://www.x-kom.pl/g-5/c/3457-plyty-glowne-socket-1700.html

Do ceny 1500zł to można powiedzieć że to budżetówki. Dopiero po wyżej można coś sensownego kupić. Tak jak to było w poprzednich generacjach. Chociaż płyty za 900 w testach wypadają całkiem nieźle to i tak są narzekania na nie że za drogie. Moim zdaniem bardziej opłacalne byłoby złożenie peceta na poprzedniej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, argh napisał:

Ważne jest dla mnie żeby miała dużo portów SATA, bo mam 8 dysków HDD, 1 SSD i chce dokupić 1 sensowny NVMe. (tutaj w sumie zawsze mogę dokupić adapter SATA na PCIe więc nie jest to raczej bardzo ważny punkt :).

Panie, z tym będzie problem. Tyle złącz mają tylko topowe konstrukcje za połowę Twojego budżetu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock steel legend/extreme z tego co kojarzę ma chyba 8 złącz sata (większość 6szt.) Jeżeli chodzi o z690 cena ok 1350-1400zl choć i tak po wsadzeniu M2 coś odpadnie

Edit: więc raczej bardziej jakiś kontroler na pci-e, który za mniejsze pieniądze się kupi

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12gn sobie odpusc inetela za jego praktyki ujowe ceny mobasow i ddr5

jesli juz celuj w i7 11xx badz 10 i jakas w miare mobo b560 lub cos lepsze pod oc jak plnujesz albo AMD 3600

Pisze to ja zwykly zjadacz chlepa i posiadaz 3 pc z intelem!

Chyba ze masz sporo pieniedzy i Ci bez roznicy 500zl w te czy tamte :D

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica 500 zł przy takim budżecie raczej problemem nie będzie. Ryzen 5 3600 sam w sobie jest strasznie nieopłacalny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Caps napisał:

Różnica 500 zł przy takim budżecie raczej problemem nie będzie. Ryzen 5 3600 sam w sobie jest strasznie nieopłacalny. 

350zl + na niekorzysc 12600 A DO TEGO CENA MOBASA 899zl ? to juz wogole Czyli jednak wiecej niz 500+?

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle względem 12600K a względem i5 10400F na B560. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Caps napisał:

Nie tyle względem 12600K a względem i5 10400F na B560. 

a mi chodzi ze 3600 jest za 1050zl za 12600k za 1450zl plsu w uj drogie mobo za 900

vs 10400f to juz wogole cenowo nie ma co porownywac bo dwa takie by kupil :D

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, AdRjiaN napisał:

chodzi ze 3600 jest za 1050zl

Czyli dobre 250zl za dużo, a wydajność ma porównywalna z 10400f, szukając oszczędności to już lepiej 5600x bądź 11400f tyle że autor ma budżet pozwalający na 12700k czy 5900x ponadto chce procka na lata pod mocne GPU, więc Ryzen 3600 trochę nie bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie chcę się pchać w Ryzeny 3***, 5 bym rozważał gdybym mogł kupić płytę główną na której będzie działać kolejna seria Ryzenów ale z tego co czytałem będzie nowy socket więc ta opcja odpada. Dlatego chcę coś mocnego co póki co będzie na wyrost w stosunku do moich potrzeb żeby dłużej miało sens. Tak jak przez tyle lat jadę na 2500K i jeszcze do niedawna dawał radę :P. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mają być Ryzeny z 3D cache i one najpewniej będą działać na płytach z chipsetami serii 500. Dopiero Zen 4 ma przynieść nową podstawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Caps napisał:

Mocno na wyrost w Twój maks budżet masz https://proline.pl/koszyk/dac7b4cb przy czym można popatrzeć za jakimś PSU w promo 

i7 12700K do 1440p to procesor na dłuuugie lata. 

Do zamkniętej budy (bez szyby) można dać noctue w origanalnych kolorach jest tańsza

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-p933368

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba własnie na tym zestawie (z oryginalną wersją kolorów noctui) stanie ;) . Jeszcze tylko zastanowię się czy zostać przy i5 12600 czy brać tego i7. 

A te mocowania do 1700 Nocuta nie miala przysyłać za darmo? Czy to jakiś fake news był?

W dniu 26.11.2021 o 18:48, Bobson89 napisał:

ASRock steel legend/extreme z tego co kojarzę ma chyba 8 złącz sata (większość 6szt.) Jeżeli chodzi o z690 cena ok 1350-1400zl choć i tak po wsadzeniu M2 coś odpadnie

Edit: więc raczej bardziej jakiś kontroler na pci-e, który za mniejsze pieniądze się kupi

Ostatnie pytanie, co miałeś na myśli pisząc ze po wsadzeniu M2 coś mi odpadnie? Jak rozumiem proponowana płyta ma 6 gniazd SATA i 4 NVMe.. chodzi o to że zasłonie sobie fizycznie dostęp do SATA czy coś? Pytam bo nie wiem z iloma gniazdami SATA muszę szukać adaptera PCI żeby móc wszystko podpiąć :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre płyty do poprzednich generacji (głównie z niższym chipsetem) miały współdzielone porty sata z M2 i po wsadzeniu dysku w M2 wyłączały port sata. Na z690 teoretycznie nie powinno tak być ale pewny nie jestem. Zapytaj u źródła (producenta płyty) albo poczekaj na odpowiedź kogoś lepiej zorientowanego.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien być ok, ja natomiast nigdy nie miałem styczności z czymś takim, więc nie chcę wprowadzać w błąd. Podejdź może do działu z dyskami. Może tam ktoś ogarnie jak należy gdyby co. A całkiem inna sprawa, że zawsze można kupić po prostu osobnego NAS'a pod dyski. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...