Skocz do zawartości
Joscelin

Wymiana 8 generacji na 12 , kilka pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do zmiany mojego starego sprzętu i5 - 8600K , płyta Asrock Z390 pro 4 , 2 x 8 GB G. Skill 3200 CL15, RTX 3080, 2 dyski M.2 plus 2 dyski SATA  na setup intela 12 generacji. Mam kilka pytań dotyczących co byłoby najlepszy wyborem, patrząc na współczynnik cena / wydajność. Wstępem napiszę że komputer jest głównie wykorzystywany do  grania . Mam monitor o rozdzielczości 3440x1440 . Gram głównie w RPG i MMORPG i gry AAA.

1)  i5- 12600K plus płyta Z690 DDR5 czy

2)  i5-12600K plus płyta Z690 DDR4 czy

3)  i7-12700 plus płyta B660 DDR5 czy

4) i7-12700 plus płyta B660 DDR4 

Który z tych 4 setupów byłby najlepszym rozwiązaniem, oczywiście wiem że jeszcze nie znamy ceny procesorów bez K i płyt B ale już teraz ( no chyba że się mylę :D )  można przyjąć że na każdej części można oszczędzić 200-300 zł w porównaniu z procesorami K i płytami Z .Przyjmując że kupię płytę nad DDR4 czy  będę musiał kupić lepsze pamięci bo moje będą ograniczać procesor? Nigdy nie podkręcałem procesora dlatego myślę nad wersją bez K. Także jeszcze prosiłbym o doradzenie chłodzenia do tego zestawu, obecnie posiadam budżetowe chłodzenie SILENTIUM PC Fera 3. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12600k + z690+ddr4 ceny ddr5 są za duuuuze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo 12600 ma nie mieć dodatkowych rdzeni, ale duża szansa, że 12600/12500/12400 na b660 będzie wymiatać w grach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dzis pisac o sprzecie, ktorego jeszcze nie ma. Skoro premiera jest w polowie stycznia to przedwiduje dostepnosc na Luty, a wtedy mozna bedzie wrocic do rozmowy co sie na dana chwile oplaca. Na dzis to 12600k+ "tanie" Z690.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszy mi się , poczekam do testów . Patrząc na obecne testy mój ram jeszcze do czegoś się nada czy konieczna jest jego wymiana jeśli bym wziął płytę na DDR4?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić OC RAM-u może  pójdzie trochę wyżej i z niższymi timingami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal DDR5 od razu, może DDR5 realnie zacznie "coś" zyskiwać z następnymi chipsetami, ale jak nie musisz i szkoda Ci kasy - to nie idź w tą stronę. Zupełnie na tą chwilę niewspółmierne koszta do "performance'u" co do reszty to nie wiem,

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR5 przy tych cenach i osiągach na pewno nie kupię. Procek wymieniam raz na 4 lata, miałem okazje i wymieniłem za grosze swoje 2 x 8 GB 3200 CL15 na 2 x 16 GB 4000 CL18  i one zostaną ze mną na najbliższy czas. Ogólnie chyba się zdecyduje się na rozwiązanie intela bez K ze względu na mniejsze koszty ogólne. Rozglądam się za chłodzeniem ale na razie mało chłodzeń jest dedykowanych bezpośrednio pod nową podstawkę. I czekam na testy płyt bo nie wiem co bardziej się opłaca H670 czy B660 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręć posiadany RAM do 3600 Mhz i będzie ok.  Przy połączeniu Z 690 z DDR 4 bywają czasem problemy (na pewno ASUS i Gigabyte). Ciężko to ponoć okiełznać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem w temacie o gigabyte a o asusie chyba nikt się nie wypowiadał. Mam zejść z 4000 na 3600 z lepszym CL o to ci chodzi?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma rację. Asus też ma problemy z DDR4 - też mi się to obiło o uszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Joscelin napisał:

Czytałem w temacie o gigabyte a o asusie chyba nikt się nie wypowiadał. Mam zejść z 4000 na 3600 z lepszym CL o to ci chodzi?  

Na Asusie nie ma problemu z 3600MHz Gear 1 N1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy po testach, najwyżej MSI wybiorę :D Dla kilku procent na pewno nie wydam 3 x razy więcej na ddr5 jak komp do gier i do zdalnego połączenia do serwera w firmie. Zawsze mogę lapka obok z roboty postawić żeby robił a ja będę na pc gierczył :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Doamdor napisał:

Na Asusie nie ma problemu z 3600MHz Gear 1 N1.

Na Asusie był chyba problem w momencie obsadzenia wszystkich banków pamięci. Jakieś cyrki sie działy wówczas.

Nie wiem czy dotyczy to wszystkich modeli, ja słyszałem o jednym konkretnym (dokładnej nazwy już nie pamiętam.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Flik napisał:

Na Asusie był chyba problem w momencie obsadzenia wszystkich banków pamięci. Jakieś cyrki sie działy wówczas.

Nie wiem czy dotyczy to wszystkich modeli, ja słyszałem o jednym konkretnym (dokładnej nazwy już nie pamiętam.)

 

Kto będzie montował 4 moduły pamięci ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie ja:P Mam teraz 2 x 16 GB i wystarczy mi aż wymienię na ddr5 ale to i tak znowu kupię raczej 2 x 16 chyba że już wtedy 2 x 32  będzie w rozsądnej cenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...