Skocz do zawartości
Aal

Kupno złota lub innych kruszców

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w obecnej sytuacji - wiadomo jakiej warto zainwestować w złoto lub inne kruszce? Nie chodzi o kupno akcji itp. tylko namacalne, fizyczne rzeczy, które w razie czego można odsprzedać.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szukaj porady inwestycyjnej w internecie. Czym jest złoto/srebro możesz sobie poczytać, a także zobaczyć wykresy jak zachowuje się cena teraz i co robiła historycznie. Gdzie jesteśmy teraz, tanio/drogo zadecyduj sam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą inwestycją na dziś jest kupno ziemi/mieszkania. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podobno "hiena cmentarna" to bardzo przyszłościowy "zawód" w Kaczystanie.:pimp:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2021 o 21:51, Crew 900 napisał:

Najlepszą inwestycją na dziś jest kupno ziemi/mieszkania. 

Po części się zgadzam.

Mieszkanie to betonowe pudło o niewielkim w porównaniu z ceną rynkową koszcie wytworzenia, wkrótce będzie nadwyżka mieszkań gdy pokolenie baby boomersów opuści ten padół (COVID w tym pomaga), ale ziemia uprawna to dobro z natury ograniczone, a ludzie zawsze będą chcieć jeść żywność a nie paszę z fabryk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Andree napisał:

Po części się zgadzam.

Mieszkanie to betonowe pudło o niewielkim w porównaniu z ceną rynkową koszcie wytworzenia, wkrótce będzie nadwyżka mieszkań gdy pokolenie baby boomersów opuści ten padół (COVID w tym pomaga), ale ziemia uprawna to dobro z natury ograniczone, a ludzie zawsze będą chcieć jeść żywność a nie paszę z fabryk.

Ja tam kupiłem pod zabudowę :E

Edytowane przez Crew 900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Andree napisał:

będzie nadwyżka mieszkań gdy pokolenie baby boomersów opuści ten padół (COVID w tym pomaga),

Nie wiem co to dla ciebie "wkrótce", bo najmłodsi boomerzy dopiero szykują się do przejścia na emeryturę. Pewnie gdyby przegrzebać roczniki GUS-u można by sprawdzić ilu żyje i jakie są prognozowane długości życia, ale aż tak to mi się nie nudzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Crew 900 napisał:

Ja tam kupiłem pod zabudowę :E

Świetne uzasadnienie stwierdzenia, że ziemia to teraz najlepsza inwestycja XD

 

W dniu 1.12.2021 o 21:51, Crew 900 napisał:

Najlepszą inwestycją na dziś jest kupno ziemi/mieszkania. 

XD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież ziemia przeznaczona na zabudowę i raczej nie chodziło mi pod uprawę :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2021 o 20:56, Aal napisał:

Czy w obecnej sytuacji - wiadomo jakiej warto zainwestować w złoto lub inne kruszce? Nie chodzi o kupno akcji itp. tylko namacalne, fizyczne rzeczy, które w razie czego można odsprzedać.  

Jestem fanem fizycznego złota. Uważam, że każdy powinien posiadać go choć trochę w swoim majątku. Aktualnie mam 25% portfela inwestycyjnego w monetach 1 uncjowych - znanych lubianych Kangurach - łatwych do sprawdzenia i sprzedania. Natomiast co do kupowania w tym momencie to zalecałbym ostrożność. Złoto jak każde inne aktywa podlega fluktuacjom i bańkom spekulacyjnym. Na chwilę obecną cena złota w PLN jest najwyższa w historii, więc osobiście poczekałbym na lekką chociaż korektę. Chociaż z drugiej strony czekać można w nieskończoność. Kiedy kupowałem 3 lata temu po 4500 zł za uncję, też uważano, że "jest za drogo". Ostatnio dobijało do 8000 PLN. Ceną giełdową złota papierowego nie radzę się sugerować. Dowodem był wybuch pandemii w marcu 2020, kiedy cena złota papierowego na giełdach lekko nawet spadła, a fizyczne było nie do dostania lub marżę przekraczały 20% ponad cenę giełdową spot. Tu pokazała się siła fizycznego złota ponad papierkiem. W przyszłości różnice będą jeszcze większe i ceny fizyka "odkleją" się od kontraktów jeszcze bardziej.

Osobiście uważam, że złotem warto się teraz zainteresować przynajmniej z 3 powodów:

- wysoka inflacja na całym świecie (a nie tylko lokalne), więc w takich warunkach złoto zawsze było dobrym pomysłem i przechowywało swoją wartość

- jeszcze wyższa inflacja w PL, czyli słabsza złotówka, czyli mocniejszy dolar, czyli coraz wyższa cena złota w liczona w walucie PLN

- nadchodząca wielka regulacja finansowa Basel III, przygotowywana od krachu z 2008 roku, wymuszająca na bankach mnóstwo zmian. Ta która mnie jednak najbardziej interesuje to wymóg posiadania przynajmniej 85% zabezpieczenia fizycznym złotem dla instytucji handlujących kontraktami na złoto - teraz jest to 0% (!!) - różnica jest kolosalna, a zmiana wręcz rewolucyjna. Kontraktów na złoto jest wg szacunków ok. 500x więcej niż fizycznego złota. Sytuacja jest więc patologiczna... Regulacje miały wejść w życie 1 stycznia 2022, ale przez pandemię przeniesiono na 2023. Czy złoto FIZYCZNE może wystrzelić wtedy w kosmos? Mam nadzieję że tak, ale nikt nie zna przyszłości. Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Master Bruce Lee
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Master Bruce Lee a gdzie najlepiej kupować złoto? Z ciekawości sprawdziłem na Allegro i sporo jest ofert sprzedaży złotych monet np. Kanadyjski Liść Klonowy 1 uncja lub Australijski Kangur. Jakie znaczenie ma, że te oferty znajdują się w Strefie kolekcjonerskiej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SebastianFM napisał:

@Master Bruce Lee a gdzie najlepiej kupować złoto? Z ciekawości sprawdziłem na Allegro i sporo jest ofert sprzedaży złotych monet np. Kanadyjski Liść Klonowy 1 uncja lub Australijski Kangur. Jakie znaczenie ma, że te oferty znajdują się w Strefie kolekcjonerskiej? 

Ja kupuję w mennicach stacjonarnych, tam gdzie jest po prostu najtaniej. Na allegro nie kupuję z dwóch powodów:

1. W razie jakichś problemów lub obiekcji co do monet wolałbym udać się do mennicy na miejscu niż szarpać po internetach.

2. Może mam paranoję, ale złoto postrzegam jako bezpieczną przystań na ciężkie czasy. Wolałbym więc nie zostawiać swoich danych osobowych u sprzedawcy z allegro, bo inaczej niewiele ma to wspólnego z bezpieczeństwem. Jeśli gdzieś kiedyś wycieknie baza danych allegro/sprzedawcy etc, to ktoś na dzień dobry ma dane osobowe i adresowe wraz z ilością złota pod danym adresem lol... Anonimowość to podstawa.

Najpopularniejsze złote 1 uncjowe monety jakie są polecane na całym świecie to: Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur i Amerykański Orzeł.

Co do wartości kolekcjonerskiej to po prostu ktoś wrzucił w taką kategorię Allegro i to wszystko. Te monety nie są kolekcjonerskimi, nie mają limitowanych nakładów a ich wartość to tylko wartość kruszcu + marża sprzedawcy i jakieś tam koszty wybicia u producenta. Dlatego kupuję NAJTAŃSZĄ złotą monetę i tyle, ponieważ przy odsprzedaży liczyć się będzie tylko wartość kruszcu w niej, a nie jakieś magiczne właściwości kolekcjonerskie.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz, ale mennice stacjonarne w Polsce trzy lata temu miały kosmiczny spread.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przyznać się, który wracał z zakupów?

Napad w Al. Jerozolimskich. Z auta skradziono sztabki złota i dolary

A tak serio to ja bym kupna fizycznego złota nie nazywał inwestycją, raczej zabezpieczeniem. Coś na wypadek dużego kraju, wojny, ew konieczności szybkiej ewakuacji bez zostawiania śladów. Może się zdarzyć, że takie złoto podrożeje i nawet się zarobi sprzedając, ale wtedy pod względem inwestycyjnym na "papierowym" złocie zarobi się zapewne więcej bo i spready inne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości to np kupuje uncje kangura za 7000, po miesiącu złoto idzie po 8000 za uncje. Gdzie to wtedy sprzedać? Przecież po drugiej stronie też są ludzie i raczej by nikt nie odkupił za 8000 bo może nie pójść wyżej.

Kurcze od 2015 do 2021 złoto zyskało prawie 100%, jak by wiedział to by kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem złoto i srebro tylko w Revolut, bo to wygodne jest. Osobiście wolę giełdę niż mieć coś w stanie fizycznym w domu, ale jak kto woli :) Szybko kupujesz, szybko sprzedajesz.

W mieszkania bym nie inwestował, tylko poczekał, bo stopy podnoszą. Ci co są pod korek w końcu zbankrutują i albo sprzedają szybko mieszkania po zaniżonej cenie, albo banki je przejmą, albo komornik zlicytuje. Moim zdaniem będzie wysyp mieszkań zakupionych niedawno przez co ceny spadną. Jak ktoś myśli, że mieszkania zawsze będą drożeć to polecam poczytać co się stało w takiej Hiszpanii.

 

Nikt Ci tutaj nie powie w co najlepiej inwestować, bo takie rzeczy każdy trzyma dla siebie. Tylko nie inwestuj aby w fotowoltaikę ?

Podpowiem Ci, że tydzień temu była mega dessa na giełdzie i kto chciał to się na prawdę nieźle obłowił ?

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, King Arthas napisał:

Ja kupowałem złoto i srebro tylko w Revolut, bo to wygodne jest. Osobiście wolę giełdę niż mieć coś w stanie fizycznym w domu, ale jak kto woli :) Szybko kupujesz, szybko sprzedajesz.

W mieszkania bym nie inwestował, tylko poczekał, bo stopy podnoszą. Ci co są pod korek w końcu zbankrutują i albo sprzedają szybko mieszkania po zaniżonej cenie, albo banki je przejmą, albo komornik zlicytuje. Moim zdaniem będzie wysyp mieszkań zakupionych niedawno przez co ceny spadną. Jak ktoś myśli, że mieszkania zawsze będą drożeć to polecam poczytać co się stało w takiej Hiszpanii.

 

Nikt Ci tutaj nie powie w co najlepiej inwestować, bo takie rzeczy każdy trzyma dla siebie. Tylko nie inwestuj aby w fotowoltaikę ?

Podpowiem Ci, że tydzień temu była mega dessa na giełdzie i kto chciał to się na prawdę nieźle obłowił ?

Uzasadnij proszę 2 rzeczy, ta mega "dessa" oraz będzie wysyp mieszkań przez co ceny spadną. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma kredyt hipoteczny 330 tys. i przy oprocentowaniu 0.1% płacił 1300 zł. to każdy dodatkowy procent to 200 zł. mniej na życie.

Łatwo policzyć że przy oprocentowaniu 7% będzie spłacał po ok. 1300+1400=2700 zł. Do tego jeszcze z 500 zł. czynszu, 150 zł. za prąd, 150 zł. za TV+net+tel., razem wyjdzie 3500 zł.

Przy pensji 4000 zł. netto na żarcie, odzież i leki zostanie 500 zł. O wszelkich przyjemnościach można zapomnieć. Wystarczy niewielka obsuwa w spłacaniu, a mieszkanie zabierze bank.

https://www.money.pl/banki/banki-podnosza-oprocentowanie-zla-wiadomosc-dla-naszych-oszczednosci-6714219663665888a.html

Edytowane przez Andree

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Andree napisał:

Wystarczy niewielka obsuwa w spłacaniu, a mieszkanie zabierze bank.

 

No to te banki się obłowią nieźle. Nie dość, że zabrali dla takiego kredytu 350k ze 100k wkładu, to teraz jeszcze mieszkanie odbiorą zaraz.

 

*Ceny mieszkań w przyszły roku i kolejnych latach pójdą do góry.

Edytowane przez Pepers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2021 o 22:56, Pepers napisał:

No to te banki się obłowią nieźle. Nie dość, że zabrali dla takiego kredytu 350k ze 100k wkładu, to teraz jeszcze mieszkanie odbiorą zaraz.

 

*Ceny mieszkań w przyszły roku i kolejnych latach pójdą do góry.

W USA jak nie stać cię na ratę kredytu, to bank bierze mieszkanie i niech się martwi czy komuś sprzeda. Ty masz czystą kartę :)

Jak ktoś ma kilka mieszkań pod korek to bankowo zbankrutuje. Ceny mieszkań już stanęły w miejscu, przynajmniej z tych co obserwuję obok siebie. Do tego kredyty na samochody, raty na telefony, etc. Jak to mawiała moja koleżanka z finansów "burżuazja kredytowa". Eldorado się kończy.

Na giełdzie masz hossę i dessę. Poczytaj trochę o tym.

PS. Cytuj użytkownika, nie tekst, bo wtedy nie dostaje się powiadomień o odpowiedzi :)

Edytowane przez King Arthas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kryształ. Ale trzeba mieć nosa do tego kruszca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...