Skocz do zawartości
alosza1

Monitor 30-32'' o jak najmniejszej jasności z zredukcją niebieskiego światła + flicker-free

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

  Pracuje w ciemnym pomieszczeniu i zależy mi aby monitor jak najmniej męczył oczy.

W oko wpadł mi monitor BenQ

https://www.benq.eu/pl-pl/monitor/designer/pd3200q.html

ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji o tym ile wynosi najmniejsze natężenie światła. Może ktoś wie?

iiyama ProLite XUB2493HS-B1 - ma najmniejsze zmierzone natężenie światła równe  = 36,47 cd/m2 (tylko to model 24 bitowy) ale chyba ogólnie iiama w tym parametrze przoduje.

-------

Na boczku: jeśli będzie to model 32'' to waham się czy nie lepiej wziąć rozdzielczość 4K zamiast QHD...  obecnie mam 28'' 4K - i ta rozdzielczość 4K to przesada (planuje go oddać).

Monitor będzie służył do pracy biurowej dlatego matryca VA wydaje mi się najbardziej odpowiednia (największy kontrast).

Zależy tez mi na funkcji pivot, ale to nie jest takie konieczne, bo równie dobrze można kupić ramię do monitora z opcją obrania go...  - jeszcze czegoś takiego nie szukałem ale myślę, że tego typu produkty są na rynku.

Edytowane przez alosza1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej po prostu kupić lampkę https://mi-store.pl/product-pol-1180-Lampa-do-Monitora-Xiaomi-Mi-Computer-Monitor-Light-Bar.html

lub używać f.lux niż specjalnie kupować monitor pod to? 

Sam używam tej lampki na standardowych ustawieniach i oczy mega ochłonęły 
+ monitory mają dedykowane profile do limitowania niebieskiego światła 

Edytowane przez fliperpl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, fliperpl napisał:

nie lepiej po prostu kupić lampkę

W mojej sytuacji lepiej kupić monitor, który będzie jak najmniej szkodliwy dla oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz siedzieć po ciemku przed 32" monitorem, to żadna funkcja redukcji czegokolwiek nie zmniejszy szkodliwości takiego zachowania.
Nawiasem mówiąc, jeżeli rzeczywiście bardzo byś chciał mieć obniżoną składową niebieską, to samo możesz uzyskać po prostu suwakiem w OSD monitora.
32" na pivocie...czy to nie będzie zbyt wysokie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciemnym pomieszczeniu to nie oznacza zupełnie po ciemku.  Po prostu jestem wyczulony na zbyt jasne monitory - źle mi się na nich pracuje nawet w dzień.

32'' w pivocie to nie jest za dużo, bo nie zawsze muszę wykorzystywać całą powierzchnie ekranu pracując przy pionowo zorientowanym monitorze.

Kluczowa jest ta WARTOŚĆ MINIMALNA NATĘŻENIA światła... i rzadko kiedy producenci monitorów o niej mówią.

Ciągle też się waham między QHD i 4K... i coraz bardziej jestem skłony do QHD  - wyobrażam sobie, że nie trzeba wytężać wzroku gdy monitor jest 50-60 cm od oczu. Ma ktoś doświadczenia pracy z monitorem 32'' w 4k i QHD? Oczywiście chodzi mi o pracę w rozdzielczości natywnej.

Edytowane przez alosza1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca...

Kluczowy jest kontrast pomiędzy ciemnym otoczeniem i jasnym ekranem.

Niektóre monitory rzeczywiście są jasne nawet na minimalnej jasności. Jak jasne są ich ekrany? Trzeba szukać testów, przy czym do typowych warunków domowych trzeba zakresu powiedzmy 60-120cd/m2. W półmroku, zwłaszcza przy jasnych elementach interfejsu, pewnie z 40-70cd/m2.

32" w 16:9 ma już nieźle długi dłuższy bok i ogarnianie tego w pionie oznacza już machanie głową góra/dół. Ergonomiczne to być nie musi, a i kąty widzenia obszarów krańcowych robią się duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, alosza1 napisał:

Ciągle też się waham między QHD i 4K... i coraz bardziej jestem skłony do QHD  - wyobrażam sobie, że nie trzeba wytężać wzroku gdy monitor jest 50-60 cm od oczu. Ma ktoś doświadczenia pracy z monitorem 32'' w 4k i QHD? Oczywiście chodzi mi o pracę w rozdzielczości natywnej.

Jeśli ma to być praca z tekstem i natywna rozdzielczość to zdecydowanie 1440p.

Mam 2 32" jeden 4k jako główny i 1440p z boku i jak tylko mam popracować nad tekstem albo poczytać choćby neta to zawsze przerzucam na ekran 1440p.

Bez skalowania na 4k będziesz wytężał wzrok czytając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jagular napisał:

32" w 16:9 ma już nieźle długi dłuższy bok i ogarnianie tego w pionie oznacza już machanie głową góra/dół. Ergonomiczne to być nie musi, a i kąty widzenia obszarów krańcowych robią się duże.

Kąt pionowego pola dla częstych obserwacji bez potrzeby ruchu głowy i tułowia (2α) wynosi 30°, czyli dla 32" monitora 16:9 (2a=39,85cm) odległość oko - środek ekranu (b) nie może być mniejsza niż 74,4cm; a odległość oko - górna/dolna krawędź ekranu (c) nie może być mniejsza niż 77,0cm.

uwDmall.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ekard napisał:

Jeśli ma to być praca z tekstem i natywna rozdzielczość to zdecydowanie 1440p.

Mam 2 32" jeden 4k jako główny i 1440p z boku i jak tylko mam popracować nad tekstem albo poczytać choćby neta to zawsze przerzucam na ekran 1440p.

Bez skalowania na 4k będziesz wytężał wzrok czytając.

Bardzo dziękuje!!!  - zatem już jeden problem mam z głowy - zdecydowanie 1440p. Tak przypuszczałem, że będzie te "wytężanie wzroku"  bo tak mam pracując przy 28'' w 4K, łudziłem się tylko, że może przy 32'' i 4K nie będzie to tak dokuczliwe... ale jednak jest. Oczywiście chce pracować w natywnej rozdzielczości.

Ma ktoś może tego BenQ pd3200q? Jak tam jest z jego minimalnym poziomem jasności?

Edytowane przez alosza1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, armt napisał:

Kąt pionowego pola dla częstych obserwacji bez potrzeby ruchu głowy i tułowia (2α) wynosi 30°, czyli dla 32" monitora 16:9 (2a=39,85cm) odległość oko - środek ekranu (b) nie może być mniejsza niż 74,4cm; a odległość oko - górna/dolna krawędź ekranu (c) nie może być mniejsza niż 77,0cm.

uwDmall.jpeg

No tak, tylko że mi chodziło o monitor 32" 16:9 na piwocie, w pionie. W takim przypadku to 2a to niecałe 71cm, gdyż tyle wynosi dłuższy bok takiego wyświetlacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jagular napisał:

Nie do końca...

W półmroku, zwłaszcza przy jasnych elementach interfejsu, pewnie z 40-70cd/m2.

 

Tak, szukam czegoś koło 40-50 cd/m2 lub jeszcze niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko takie informacje znaleźć. Mój Dell przy jasności na 0 jest już niezbyt czytelny nawet w zupełnej ciemności w pokoju. Sam lubię niską jasność ekranów i mam ustawione 12% nawet w dzień, TV też rzadko przekraczam 30% jasności a mam tylko 450 nitów więc nie jest to jakiś wypalacz oczu. Musisz też uważać bo niekiedy monitory przy niskiej jasności potrafią migotać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jagular napisał:

mi chodziło o monitor 32" 16:9 na piwocie, w pionie. W takim przypadku to 2a to niecałe 71cm, gdyż tyle wynosi dłuższy bok takiego wyświetlacza.

b ≥ 132,2cm; c ≥ 136,9cm
Pytanie, czy obsługa monitora z takiej odległości ma jeszcze jakiś sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 95% przypadków będę korzystać z monitora w pozycji poziomej więc ten pivot to taki dodatek jednak mało istotny (choć dobrze jak jest).

Czy częstotliwość odświeżania (od 60 Hz) ma wpływ na zmęczenie oczu (czytanie tekstu)? Czy jest różnica między 60 Hz a 144 Hz

https://www.morele.net/kategoria/monitory-523/,,,,,,,p,0,,,,28249O991076,31362O1087835,28246O!4286,28248O!1823/1/?noi

- tu mamy 60, 75, 144, 165 Hz

W dniu 1.12.2021 o 17:22, bleidd napisał:

 Musisz też uważać bo niekiedy monitory przy niskiej jasności potrafią migotać.

Tak i chyba nie ma lepszego testu niż kupić i samemu wypróbować (a jak nie będę zadowolony to oddać w ramach 14 dniowego zwrotu).

Np. iiyama obecna 28''

https://iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xub2893uhsu-b1/

przy najmniejszej jasności ( redukcja niebieskiego światła - 3 poziom, oszczędzanie energii tryb eko - 3 poziom i kontrast najmniejszy) świeci znacznie bardziej niż mój poprzedni monitor 24'' iiyama 

https://iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xb2483hsu-b3/

Edytowane przez alosza1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość odświeżania ekranu nie wypłynie na zdrowie obserwatora.

Duże VA na piwocie może już pokazywać ograniczenia kątów widzenia tej (VA) technologii.

Szukaj testów: jeżeli masz jakiegoś kandydata, spróbuj wygoglać czy ktoś zbadał jasność i migotanie wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
W dniu 1.12.2021 o 15:20, Ekard napisał:

Jeśli ma to być praca z tekstem i natywna rozdzielczość to zdecydowanie 1440p.

Mam 2 32" jeden 4k jako główny i 1440p z boku i jak tylko mam popracować nad tekstem albo poczytać choćby neta to zawsze przerzucam na ekran 1440p.

Bez skalowania na 4k będziesz wytężał wzrok czytając.

Z jakiego powodu do tekstu usilnie nie używasz systemowego skalowania, po czym narzekasz na ekran 4K (że literki za małe i oczy bolą)?! Przecież jakość obrazu (czcionki) na ekranie 3840x2160 31,5" ze skalowaniem 150% jest o niebo wyższa od 31,5" 2560x1440 ze skalowaniem 100%.

W dniu 1.12.2021 o 16:53, alosza1 napisał:

Bardzo dziękuje!!!  - zatem już jeden problem mam z głowy - zdecydowanie 1440p. Tak przypuszczałem, że będzie te "wytężanie wzroku"  bo tak mam pracując przy 28'' w 4K,

W dniu 29.11.2021 o 22:17, alosza1 napisał:

 obecnie mam 28'' 4K - i ta rozdzielczość 4K to przesada (planuje go oddać).

Z powodu?

 

Z jakiego powodu nie używacie monitora poprawnie? (brak skalowania)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2021 o 17:48, Kyle_PL napisał:

 Przecież jakość obrazu (czcionki) na ekranie 3840x2160 31,5" ze skalowaniem 150% jest o niebo wyższa od 31,5" 2560x1440 ze skalowaniem 100%.

Ciekawa informacja! Aż "o niebo wyższa"? Widocznie Ekard (piszący powyżej) używająca QHD nie korzystała ze skalowania. Ja nie używam skalowania, bo wszędzie słyszę, że te skalowanie źle działa, nawet w windowsie10 jest "zalecane" przy 100% - to tak brzmi jakby chcieli powiedzieć, jest skalowanie ale lepiej tego nie używać. Jednak fakt nawet tego nie wypróbowałem. Zatem polecasz jednak 4K przy 31,5'' zamiast QHD.... ok to jeszcze jaki ekran o takiej przekątnej ma najmniejsze minimalne natężenie światła? :)

Cobyś polecił z opcji poniżej:

https://www.morele.net/kategoria/monitory-523/,2700,,,,,,p,1,,,,28246O899342.918959.1428845,28249O899344,31362O1087835,33259O899341,39231O1478771.1478770,28248O!1823,28255O!3856/2/?noi

Ahhh ciągle jakieś zmiany... w planach :)

 

 

Edytowane przez alosza1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedze bardzo duzo przy tekscie i dlugo wybieralem monitor ktory zmieniam bardzo zadko raz na 8-10 lat. Wybor nie jest latwy. Przy 32 calach branie QHD to strzal w kolano . Ja przykladowo siedze na skalowaniu 125% na 32 calach, siedze jakies 50-60cm.

W ciemnym pomieszczeniu ten spisuje sie bardzo dobrze

https://www.morele.net/monitor-benq-ew3270u-9h-lgvla-tse-4764336/

tylko ramie trzeba dokupic.

Osobiscie bym dolozyl jak monitor na dluzej i szukal bym cos pozadnego na ips w 32 calach.

Umnie wybor byl pomiedzyLG 32UL950-W a BenQ EW3280U padlo na Benqa ale to inna polka cenowa w twoim wypadku. A przesiadalem sie ze staruszka Dell 3007WFP-HC ktory nadal bardzo dobrze dziala mimo ze zakupiony w 2007

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2021 o 06:20, Ekard napisał:

Jeśli ma to być praca z tekstem i natywna rozdzielczość to zdecydowanie 1440p.

Mam 2 32" jeden 4k jako główny i 1440p z boku i jak tylko mam popracować nad tekstem albo poczytać choćby neta to zawsze przerzucam na ekran 1440p.

Bez skalowania na 4k będziesz wytężał wzrok czytając.

A co zlego w skalowaniu 125- 150 i nadal masz wieksza powieszchnie robocza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2021 o 09:37, jagular napisał:

Jak będziesz siedzieć po ciemku przed 32" monitorem, to żadna funkcja redukcji czegokolwiek nie zmniejszy szkodliwości takiego zachowania.
Nawiasem mówiąc, jeżeli rzeczywiście bardzo byś chciał mieć obniżoną składową niebieską, to samo możesz uzyskać po prostu suwakiem w OSD monitora.
32" na pivocie...czy to nie będzie zbyt wysokie?

Nie zgodze sie z ta wypowiedzia, oczy znacznie mniej sie mecza po wlaczeniu funkcji. OSD mozna ale bawienie sie tym gdzie mozesz miec juz wszystko ustawione 4-5 pozycji i gdzie moze byc zmieniane automatycznie przez sensor, nie dzienkuje postoje.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, alosza1 napisał:

nawet w windowsie10 jest "zalecane" przy 100%

Proszę sobie zobaczyć przy jakim skalowaniu jest napis "zalecane" na laptopie 14"-15,6" z ekranem 1920x1080, albo 31,5" 3840x2160 (nie jest przy 100%). Przykład:

84d97d98410f.png

- zalecane skalowanie 100% to może i jest, ale na ekranach o niskim zagęszczeniu pikseli (24" 1920x1080, 32" 2560x1440). Na ekranie z wyższym PPI (24" 2560x1440, 32" 3840x2160) skalowanie 100% już "zalecane" nie jest.

Poza tym ja zalecam skalować inaczej niż Microsoft, a mianowicie: skaluj tak jak TOBIE wygodnie. Czyli jak przy skalowaniu np. 150% literki masz za duże, to ustaw sobie na np. 137% (jak masz taką ochotę), a jak za małe, to ustaw sobie 183% (tak, takie skalowanie w Windows 10 też można ustawić).

17 godzin temu, alosza1 napisał:

Zatem polecasz jednak 4K przy 31,5'' zamiast QHD.... ok to jeszcze jaki ekran o takiej przekątnej ma najmniejsze minimalne natężenie światła? :)

Do Word, Writer, Exel, Calc , www, pdf? Oczywiście, że polecam 4K zamiast 2,5K. Co do modelu z najlepszym "zejściem" z jasnością, to niestety trzeba wertować testy.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MaxForces napisał:

Nie zgodze sie z ta wypowiedzia, oczy znacznie mniej sie mecza po wlaczeniu funkcji. OSD mozna ale bawienie sie tym gdzie mozesz miec juz wszystko ustawione 4-5 pozycji i gdzie moze byc zmieniane automatycznie przez sensor, nie dzienkuje postoje.

Oczywiście, każdy może mieć własne zdanie.
Sprawę 'redukcji niebieskiego koloru' już tutaj chyba parę razy omawialiśmy.

Generalnie chodzi o zredukowanie wartości konkretnie widzialnej części światła. Co oznacza, że obraz jest po prostu widzialnie mniej niebieski. Nie ma tu żadnej redukcji jakichś tajemniczych niewidzialnych promieni śmierci, czy czegoś podobnego.
Co z kolei prowadzi do pytań: 
- czy mniej koloru niebieskiego (widzialnego) rzeczywiście powoduje, że jesteś zdrowszy? Jeżeli tak, to jak z  tysiącami+ ludzkich pokoleń patrzenia na bechmurne niebo, czy akweny wodne? Wszystko to oglądane również wieczorami :)
- jak redukcja jednej składowej koloru będzie się miała do oceny koloru produktów kupowanych online, czy do zjawiska kompensacji wizualnej/"dryfu" oceny koloru (ludzie nie są dobrzy w ocenie koloru ogólnie, nasze postrzeganie koloru się zmienia w czasie)?
- zakładając że jednak tego chcemy i już: czy w ogóle warto się przejmować istnieniem takich "funkcji" monitorów, jeżeli to samo możemy uzyskać przesuwając jeden suwaczek? Dla lubiących automaty jest soft w rodzaju flux, czy też mechanizmy wbudowane w nowsze systemy operacyjne.

To, co zazwyczaj osobiście sugeruję, to zaprzestanie zasłaniania różnymi funkcjami i technologią faktu, że bez względu na to, jakie kolory mamy na ekranie, siedzenie po nocach/długo/po ciemku przed kompem ogólnie nie jest zdrowe.
Jak ktoś regularnie sobie robi np. gejmingowe nocki, to katuje się i tak. Zdawanie się na jakieś gadżety nie zmieni tego faktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój llaptopwy ekran 4K 15,6" ma zalecane skalowanie 250% i nie ma co ustawiać mniej, bo już przy 225% litery są za małe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2021 o 04:10, MaxForces napisał:

Osobiscie bym dolozyl jak monitor na dluzej i szukal bym cos pozadnego na ips w 32 calach.

 

Ok, ja mam inne preferencje, bo nie zależy mi na szybkiej reakcji matrycy (monitor do pracy z tekstem) a bardziej na dobrym kontraście i z jak najmniejszym minimalnym natężeniem światła.
Wypróbuje tego BenQ 32' 4k VA, a jak się nie będzie sprawdzał, to odeślę go.
Też warto zaznaczyć, że w starszych aplikacjach skalowanie nie działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.12.2021 o 12:23, alosza1 napisał:

Też warto zaznaczyć, że w starszych aplikacjach skalowanie nie działa...

Tak, jeśli korzystać musisz z takich przestarzałych aplikacji, to będzie problem. Jednak czy musisz korzystać z takich aplikacji? Nie ma alternatywy?

Co do monitora i zakresu jasności, to najpierw poszukaj testu i sprawdź tą jasność minimalną. Jak dla mnie jak ekran schodzi do ~37cd (tyle zmierzyłem na swoim modelu) to już jest przy ustawieniu 0% jak dla mnie za ciemno, więc Tobie wystarczyć takie zejście powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...