Skocz do zawartości
Mufcore

GTX 970 MSI GAMMING X 100ME

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chciałbym zadać trzy pytania dotyczące mojej nowo nabytej po znajomości karty, a że chciałbym zrobić jej serwis to zanim ją porozkręcam potrzebuję zebrać materiały:

1. Orientuje się ktoś jakiej grubości termopady są na sekcji zasilania i pamięciach,

2. Jaki wymiar mają śrubki do przykręcenia GPU, niestety obecnie zamontowane są lekko zmasakrowane,

3. Gdzie można nabyć takowe śrubki,

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez Mufcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unikałbym rozbierania karty. Obniżyłbym napięcia, lekko wydajność i liczyłbym na to że jeszcze trochę pożyje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. sekcja zasilania ma własny radiator, więc nie jest to mocno istotne (radiator do gpu nadal będzie dobrze przylegał
2/3. różne gpu mają różne śrubki, najlepiej wykręć jedną i dosztukuj, może po sklepach/serwisach komputerowych popytaj. Istotne są też sprężynki

Na GPU rób cienką warstwę pasty, MSI jest dość wydajnym coolerem na tej karcie (Gigabyte trochę lepszy, bo główny radiator chłodzi też sekcję). 1550MHz + nie powinno być problemem po zwiększeniu napięcia, wtedy masz wydajność w okolicach 1660 Ti - 1660 S. Przy OC monitoruj temperaturę sekcji zasilania (VRM). Chyba że nie chcesz się w to bawić, to tak jak kolega wyżej sugeruję lekki undervolting (zmniejszenie napięcia) i karta będzie pracować w dobrych warunkach

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, że nie boję się tego typu prac i tu nie jest tego typu problem.

Karta działa bez zarzutu i jedynie co mnie zastanowiło to temperatury a mianowicie przy wykorzystaniu GPU na poziomie 98% np w grze Iron Harvest temp GPU 80-85st i wentylatory idą na 90% dlatego zacząłem się zastanawiać nad wymianą pasty.

Przy okazji chciałem powymieniać termopady jak już będę miał to rozkręcone i stąd było pytanie co do ich grubości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już musisz sam sprawdzić.

Czyli rozkręcasz chłodzenie, mierzysz termopady i skręcasz z powrotem.

Kupujesz pastę i termopady i znowu demontaż i już zmiana na nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem nadzieję, że bez wstępnego rozkręcania się obejdzie dlatego pytałem.

Dzięki wszystkim za pomoc i będę się bawił, najprędzej zamówię 2x0,5mm i 2x1mm bo chyba takie są najczęściej i tyle.

A ze śrubkami będzie się trzeba męczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co zamawiać wcześniej? serio nie możecie przeżyć 2 dni z rozebraną kartą bez niej ? :D aż tak piana leci z pyska :> na rdzeń kup gelid gc-extreme 1g za 14zł jest fajna na gpu bo jest mega gęsta a termopady też musisz sam idealnie zmierzyć suwmiarka do ręki i jazda, pady możesz wziąć gelid gp-extreme 12w/mk odpuść wersję ultimate 15w bo są twarde.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pady już wiem 1mm, 1,5mm i 2mm

A pastę mam Noctua więc chyba starczy

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko świeże będzie lepsze bo z tej co tam siedzi jest juz kamień na 99% noctua o dobra pasta

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa że śrubki zmasakrowane  abo rozbierał ją jakiś amator abo rozbierana była masowo :-P + to pierwsze i ciekawe w jakim celu :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, unadarek napisał:

Dziwna sprawa że śrubki zmasakrowane  abo rozbierał ją jakiś amator abo rozbierana była masowo :-P + to pierwsze i ciekawe w jakim celu :-P

Bystrym nie trzeba być... Kurczę pieczone ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, TrueFaith napisał:

1. sekcja zasilania ma własny radiator, więc nie jest to mocno istotne (radiator do gpu nadal będzie dobrze przylegał
2/3. różne gpu mają różne śrubki, najlepiej wykręć jedną i dosztukuj, może po sklepach/serwisach komputerowych popytaj. Istotne są też sprężynki

Na GPU rób cienką warstwę pasty, MSI jest dość wydajnym coolerem na tej karcie (Gigabyte trochę lepszy, bo główny radiator chłodzi też sekcję). 1550MHz + nie powinno być problemem po zwiększeniu napięcia, wtedy masz wydajność w okolicach 1660 Ti - 1660 S. Przy OC monitoruj temperaturę sekcji zasilania (VRM). Chyba że nie chcesz się w to bawić, to tak jak kolega wyżej sugeruję lekki undervolting (zmniejszenie napięcia) i karta będzie pracować w dobrych warunkach

A możesz podpowiedzieć jak tą kartę prawidłowo podkręcić, wolałbym niczego nie skopać.

5 godzin temu, unadarek napisał:

Dziwna sprawa że śrubki zmasakrowane  abo rozbierał ją jakiś amator abo rozbierana była masowo :-P + to pierwsze i ciekawe w jakim celu :-P

No cóż taką kupiłem, zapewne rozbierał ją poprzedni właściciel bo twierdził że wymieniał pastę. Ale chyba nie bardzo miał odpowiedni śrubokręt i trochę śruby zmasakrował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overclocking to kwestia indywidualna dla karty. Przede wszystkim MSI Afterburner, ustawiasz power limit i temp limit na maxa i zastanawiasz się czy chcesz wycisnąć max na standardowym napięciu czy będziesz bardziej żyłował kartę. Mój ASUS Strix 970 ma napięcie zablokowane na 1.212V, poszedł maksymalnie na 1530MHz na rdzeniu. Z tym że nie miało to sensu, bo 1500MHz robił na 1.187V i było dużo chłodniej. Pamięci poszły na 3950 bodajże, edytowałem jeszcze krzywą wentylatorów, karta przy maksymalnym obciążeniu w Furmarku ma 74-75 stopni na rdzeniu przy względnie cichym wentylatorze, 17)W TDP. Najprostsze co możesz zrobić to znaleźć czyjeś ustawienia OC i wklepać u siebie, jak nie pójdzie to zmniejszasz trochę taktowania (rób osobno rdzeń i pamięci bo się pogubisz). Jakbyś chciał modyfikację biosu to mogę zrobić/pomóc

Wspominałem że grubości termopadów nie mają większego znaczenia, bo nie są pod radiatorem GPU - czasami za grube termopady powodują złe przyleganie radiatora do GPU, tutaj nie będzie to miało żadnego wpływu

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hymm

Do takiego OC podejdę jak już powymieniam i pastę i pady (w moim przypadku pady są pod osobnymi radiatorami).

Z tym że wczoraj próbowałem testowo coś tam podkręcić i tak rdzeń o 150 pamięci o 500 bez podnoszenia mV i działało to stabilnie i co ciekawe zauważyłem że karta jakby się mniej męczy bo pokazywała mniejsze zużycie GPU i trochę niższe temp przy wentylatorach kręcących się wolniej.

Wydaje mi się że po wymianie pasty i solidnym wyczyszczeniu wszystkiego będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2021 o 10:57, TrueFaith napisał:

... "1550MHz + nie powinno być problemem po zwiększeniu napięcia, wtedy masz wydajność w okolicach 1660 Ti - 1660 S"

No to biorę GTX970 :E

Ona po OC nie ma nawet startu do 1060 6GB a co dopiero do 1660Ti/S.

Tak czy siak do 1080p jest OK i można spokojnie popykać, tylko świeża pasta i termopady mus wymienić.

  • Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, leven napisał:

No to biorę GTX970 :E

Ona po OC nie ma nawet startu do 1060 6GB a co dopiero do 1660Ti/S.

Tak czy siak do 1080p jest OK i można spokojnie popykać, tylko świeża pasta i termopady mus wymienić.

Brak wiedzy/doświadczenia, tak mogę skomentować. Oczywiście mówiłem o 1660Ti/S na stocku. 1060 6GB to jest prawie niezauważalnie wydajniejsza od 970 na stocku. Mój Asus na 1493MHz robi wyniki 1660 w 3dmarku FireStrike, MSI a szczególnie Gigabyte które są w stanie dobić do 1600MHz spokojnie zbliżają się do 1660Ti/S. Co prawda mówimy tu o wyciskaniu maksimum z tych trupów, ale co innego zrobić ze starą kartą która ma do tego potencjał? Docisnąć do końca ile się uda aż nie padnie, takie jest moje zdanie

Edytowane przez TrueFaith
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2021 o 10:57, TrueFaith napisał:

1. sekcja zasilania ma własny radiator, więc nie jest to mocno istotne (radiator do gpu nadal będzie dobrze przylegał
2/3. różne gpu mają różne śrubki, najlepiej wykręć jedną i dosztukuj, może po sklepach/serwisach komputerowych popytaj. Istotne są też sprężynki

Na GPU rób cienką warstwę pasty, MSI jest dość wydajnym coolerem na tej karcie (Gigabyte trochę lepszy, bo główny radiator chłodzi też sekcję). 1550MHz + nie powinno być problemem po zwiększeniu napięcia, wtedy masz wydajność w okolicach 1660 Ti - 1660 S. Przy OC monitoruj temperaturę sekcji zasilania (VRM). Chyba że nie chcesz się w to bawić, to tak jak kolega wyżej sugeruję lekki undervolting (zmniejszenie napięcia) i karta będzie pracować w dobrych warunkach

Nieźle poniosła cię fantazja. :szczerbaty:

56 minut temu, TrueFaith napisał:

Brak wiedzy/doświadczenia, tak mogę skomentować. Oczywiście mówiłem o 1660Ti/S na stocku. 1060 6GB to jest prawie niezauważalnie wydajniejsza od 970 na stocku. Mój Asus na 1493MHz robi wyniki 1660 w 3dmarku FireStrike, MSI a szczególnie Gigabyte które są w stanie dobić do 1600MHz spokojnie zbliżają się do 1660Ti/S. Co prawda mówimy tu o wyciskaniu maksimum z tych trupów, ale co innego zrobić ze starą kartą która ma do tego potencjał? Docisnąć do końca ile się uda aż nie padnie, takie jest moje zdanie

:lol2:

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, TrueFaith napisał:

Brak wiedzy/doświadczenia, tak mogę skomentować. Oczywiście mówiłem o 1660Ti/S na stocku. 1060 6GB to jest prawie niezauważalnie wydajniejsza od 970 na stocku. Mój Asus na 1493MHz robi wyniki 1660 w 3dmarku FireStrike,

w 3dmarku i grach do 2017 roku

Mufcore

zainteresuj sie pełnym modingiem biosu łącznie z zegarami na uncore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, jurekk napisał:

zainteresuj sie pełnym modingiem biosu łącznie z zegarami na uncore

O to już ponad moje możliwości i umiejętności, musiałby mnie ktoś totalnie poprowadzić za rękę krok po kroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po wymianie, pasty na GPU było jak na lekarstwo i to była praktycznie woda a nie pasta (nie wiem co poprzednik tam dał)

Faktycznie dla potomności zostawię informacje:

Termopady:

1. Zasilanie - 1mm

2. Mosfet - 3mm

3. Pamięci - 1mm

Po wymianie pasty i teście w FurMark - full HD - procesor +100, pamięć +300 - temp GPU 74st C przy wentylatorach na 70% test 30 min

Jestem zadowolony i takie parametry uważam za w miarę normalne a nie jak wcześniej 85st przy wentylatorach na 90%

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, TrueFaith napisał:

Mój Asus na 1493MHz robi wyniki 1660 w 3dmarku FireStrike, MSI a szczególnie Gigabyte które są w stanie dobić do 1600MHz spokojnie zbliżają się do 1660Ti/S.

Tego nawet mistrz satyry Bareja by nie wymyślił ha ha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...