Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam mały problem z zachowaniem balansu między temperaturami a głośnością pracy mojego pc. Zacznę od tego co mam:

-spc regnum rg4t gdzie mam 2x 140mm spc mistral na przodzie i te stockowe wentyle 120mm mam 2x na topie i jeden z tyłu

- na cpu mam fortisa 3 z stockowym wentylem

Ogólnie problem polega na tym, że np. w bardziej wymagających grach (czyt. optymalizacji nie stwierdzono) czyli cyberpunk albo borderlands 3 moja karta czyli 3060ti ichill x3 wkręca się na 1700-1800rpm i pokazuje nawet 77 stopni. Jeszcze gorzej było z poprzednim rx5700xt jak się go przycisnęło takimi grami a miałem wersję asusa rog. Sprawę trochę załatwia undervolting 3060ti na 0.975v i temperatura spada do 74 stopni i rpm leci do 1500-1600. Ogólnie rzecz biorąc takie temperatury mogą być ale nie przy tym jak wentyle w obudowie chodzą jak odkurzacz albo na odwrót niech będzie sobie głośno ale żeby chociaż temperatury były niskie. Tu moje pytanie czy w kwocie ok 500-600zł nabędę jakąś obudowę, która coś tu poprawi? Albo jakąś obudowę, która będzie dobrą bazą pod zakup jakiś lepszych wentylatorów? Nie potrzebuję bajerów typu rgb itd. tak samo czy będzie okno czy nie to dla mnie nie ma większej różnicy. Chciałbym coś trochę lepszego jakościowo niż mój obecny regnum i fajnie jakby miał kontroler wentyli ew. czy można taki dokupić i jak to wygląda z podpięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temperatur wcale nie masz złych to jedno. A dwa nie lepiej po prostu dokupić solidne wentylatory do obecnej obudowy? Wentylacja w niej dalej stoi na dobrym poziomie. 
Jeśli bardzo jednak chcesz zmienić to SG7V, Phanteks P500A/P600S tak bym polecił. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek kontrolujesz obroty, czy jedziesz na domyślnych ustawieniach?
Może wystarczy pobawić się krzywymi obrotów w biosie i dobrać sobie zadowalające parametry. Może da się sporo wyciszyć niewielkim wzrostem temperatur.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bono[UG] napisał:

Jakkolwiek kontrolujesz obroty, czy jedziesz na domyślnych ustawieniach?
Może wystarczy pobawić się krzywymi obrotów w biosie i dobrać sobie zadowalające parametry. Może da się sporo wyciszyć niewielkim wzrostem temperatur.

Te dwa 140mm na froncie mam podpięte do płyty i tak ustawiałem tryb cichy lub performance jaki i próbowałem ustawić krzywą tak aby to miało sens ale za wiele to nie daje bo pod obciążeniem i tak rozkręcają się na maksa a temperatury nie są jakieś super dlatego pytałem też o jakiś kontroler bo ten co jest w obudowie działa tylko z wentylami z zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym front dał na stałe obroty, żeby było cicho, a pod kontrolą miał przede wszystkim tył/górę, żeby sprawnie wyrzucały ciepłe powietrze.
Moje doświadczenia są takie, że pompowanie z przodu mniej daje niż wyciąg z tyłu: "pompujesz w jednym miejscu, a ucieka gdziekolwiek" vs "wyciągasz tam gdzie gromadzi się ciepło, a chłodne powietrze wchodzi wieloma miejscami".
Nadciśnienie ma zalety lepszej kontroli nad kurzem (o ile przy wentylatorach jest filtr) ale kosztem temperatur.

Jeżeli przy krzywej rozkręcają się na maksa, to coś źle ustawione lub płyta ma problem z ich wysterowaniem (np. nie radzi sobie tak dobrze z 3pin jakby mogła przy 4pin/pwm).
Tutaj powinna być prosta zasada, przy takiej temperaturze takie obroty. Zobaczyć jakie są maksymalne akceptowalne obroty, sprawdzić temperatury jak wysoko idą czy się stabilizują. Na koniec zrobić jakiś awaryjny próg na 90C.

U siebie jedyny problem mam w początkowej fazie jak się turbo procka włączy, bo wtedy wentylatory idą na maksa ale to max 15s zanim nie wejdą ograniczenia mocy/temperatury, wiec nie chce mi się z tym walczyć.
Szkoda, że Speedfan wydaje się martwym projektem i mojej obecnej płyty już nie obsługuje. Dużo lepiej można było sobie ustawić i łatwiej testować, zapewniał lepszą kontrolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając obudowy wpadły mi dwie w oko a konkretnie bq pure base 500 i corsair 4000d. Którąś z tych byście polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod względem temperatur i hałasu prezentują bardzo zbliżony, dobry poziom. Pod względem funkcjonalności zresztą też, chociaż każda ma swoje plusy i minusy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o Pure Base 500 to w wersji 500DX, bo zwykłe PB500 ma zabudowany front i kiepski obieg powietrza. Podobnie Corsair 4000D w wersji Airflow, bo ta z litym panelem wygląda średnio jeśli chodzi o obieg powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pure base 500. Dzisiaj wieczorem złożę pc i zobaczę jak to będzie działać. 

Edit. Ku mojemu zdziwieniu stockowe 2 wentylatory nawet w tak zamkniętej obudowie robią lepszą robotę niż 5 wentyli tych co wymieniłem wyżej w regnumie i najwięcej co widziałem na karcie w cyberpunku to 66 stopni kontra 74 w regnumie i do tego jest cisza jak makiem zasiał. 

Edytowane przez KamcioGF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo się pewnie sprawdza, to co pisałem. Liczy się przede wszystkim kędy powietrze w środku przepływa, a nie ile wentylatorów się da.
Dawno temu w starym komputerze, to nawet zasłaniałem część otworów obudowy, żeby wymusić obieg powietrza przy karcie graficznej (ciasno miałem i karta dźwiękowa dusiła wentylator graficznej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...