Skocz do zawartości
traks

Problem z niskimi FPS'ami

Rekomendowane odpowiedzi

Problem polega na tym, że od kilku dni zmagam się z dosyć sporymi spadkami fps w grach. Przez 10s po odpaleniu jest wszystko w porządku, jednak po tych 10s klatki drastycznie spadają do 5/10fps. Wszystkie temperatury są w porządku raczej. Zauważyłem spadki mocy na karcie graficznej, gdy wynosi ona 120W (po odpaleniu gry) tyle ile powinna wszystko jest ok, jednak jak nastąpi spadek mocy poniżej 70W wtedy zaczyna się klatkowanie. Poniżej załączam zdjęcia.

 

Procesor: Intel Core i5-4460 3.2GHz (4 CPUs)

Grafika: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB

Płyta główna: MSI Z97 PC Mate (MS-7850)

Zasilacz: Thermaltake Litepower 500

Ram: 16 GB

262523145_634469220891726_4476363624372994968_n.jpg.308f5f841054ad10fd12705eabb25d5e.jpg

https://ibb.co/phnxrR4 tutaj zdjęcie temperatur

Edytowane przez traks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj innych programów do sprawdzenia temperatur podzespołów.

GPU-Z, zakładka Sensors. Pokazuje na wykresach wszystkie parametry pracy karty graficznej. Na wykresie PerfCap Reason widoczna jest ewentualna przyczyna ograniczenia wydajności karty graficznej. Najlepiej zrób zrzut ekranu bezpośrednio po wystąpieniu spadku wydajności.

HWiNFO64. Odczytuje temperatury z wszystkich czujników. Pokazuje dla CPU i GPU przyczynę ograniczenia wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia NVIDIA i daj max preferencje zasilania, musi być restart po zmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI afterburber i zobaczysz czy zegary pracują w Turbo, ewentualnie ustawiasz zegary na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic, ten monitor na dole po lewej jak klikniesz pojawia się wykres. Pograj z załączonym i sprawdź taktowanie CPU/GPU. Ewentualnie podnieść można power limit na 110%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@traks według mnie powinieneś sprawdzić jeszcze GPU-Z tak jak ci wcześniej napisałem, głównie wykres PerfCap Reason.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna działa normalnie, nie przegrzewa się, nie ma spadku taktowania GPU i pamięci. Spadek poboru prądu widoczny na wykresie GPU-Z to jest skutek a nie przyczyna. Karta jest mniej obciążona, np. dostaje mniej klatek do wyrenderowania.

Przyczyny szukałbym gdzie indziej. Czy we wszystkich grach występuje ten problem?

Zrób jeszcze prosty, krótki test za pomocą GPU-Z. Na pierwszej zakładce po prawej od Bus Interface jest niebieski znak zapytania. Kliknij w niego i Start Render Test. Na wykresach sprawdź, czy też spada pobór prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SebastianFM napisał:

Karta graficzna działa normalnie, nie przegrzewa się, nie ma spadku taktowania GPU i pamięci. Spadek poboru prądu widoczny na wykresie GPU-Z to jest skutek a nie przyczyna. Karta jest mniej obciążona, np. dostaje mniej klatek do wyrenderowania.

Przyczyny szukałbym gdzie indziej. Czy we wszystkich grach występuje ten problem?

Zrób jeszcze prosty, krótki test za pomocą GPU-Z. Na pierwszej zakładce po prawej od Bus Interface jest niebieski znak zapytania. Kliknij w niego i Start Render Test. Na wykresach sprawdź, czy też spada pobór prądu.

VrSXMLo.png

Tak, spadki są w każdych grach. Sprawdzałem przed chwilą na The Hunter i CSGO.

A nie są to jakoś bardzo wymagające gry

Edytowane przez traks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, traks napisał:

Problem polega na tym, że od kilku dni zmagam się z dosyć sporymi spadkami fps w grach.

Coś zmieniałeś w systemie, aktualizacja sterowników, systemu, gry?

Jaki masz dysk systemowy i z grami?
Sprawdzałeś czy nie brakuje ramu i system nie zaczyna korzystać z dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu raczej mu nie brakuje bo jest 16 GB. A co do aktualizacji to może z windowsa się jakaś zrobiła, też o tym myślałem. Aktualizowałem głównie najnowsze sterowniki do karty graficznej ale to było już po tym jak zaczęły się pojawiać spadki - też nie pomogło.

mSmc1OD.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wina hardware tylko software, na próbę zainstaluj starsze sterowniki NVIDIA. Wykonaj czystą instalacje tak żeby wszystkie ustawienia z systemu wyparowały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Spokxik napisał:

To nie jest wina hardware tylko software, na próbę zainstaluj starsze sterowniki NVIDIA. Wykonaj czystą instalacje tak żeby wszystkie ustawienia z systemu wyparowały. 

Czyli to nie jest też wina zasilacza ani karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegary pracują na pełnej mocy CPU, GPU i RAM nie ma spadków, temperatury są ok. To jest ewidentnie wada oprogramowania. Sterownik albo jest jakiś virus, nvm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Spokxik napisał:

Zegary pracują na pełnej mocy CPU, GPU i RAM nie ma spadków, temperatury są ok. To jest ewidentnie wada oprogramowania. Sterownik albo jest jakiś virus, nvm.

Sterowniki do grafiki pobrane najnowsze przez GeForce Experience, a aktualizacje systemu windows robiłem dopiero po tym jak zaczęły mi spadać FPS. Chyba, że wcześniej mi się pobrała jakaś aktualizacja windowsa lewa. Ogólnie ten problem zaczął występować po tym jak zostawiłem włączony komputer na 24h i później odpaliłem cs to już klatki spadały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to teraz tak GPU ma 1304MHz, obniż w MSI na 1200MHz zegar GPU. I zobacz czy dalej są spadki FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Spokxik napisał:

Dobra to teraz tak GPU ma 1304MHz, obniż w MSI na 1200MHz zegar GPU. I zobacz czy dalej są spadki FPS.

Mógłbyś dokładnie opisać gdzie to jest żeby zmienić? Nie chcę zrobić czegoś źle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core clock na -100MHz, tylko widzę że tam ten suwak jest na minimum i jedynie można obniżyć memory clock.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Spokxik napisał:

Core clock na -100MHz, tylko widzę że tam ten suwak jest na minimum i jedynie można obniżyć memory clock.

Idzie ustawić na -90MHz

Zmniejszyłem na -90MHz i nadal to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to bankowo nie jest wina karty ani zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2021 o 15:56, traks napisał:

Ramu raczej mu nie brakuje bo jest 16 GB. A co do aktualizacji to może z windowsa się jakaś zrobiła, też o tym myślałem. Aktualizowałem głównie najnowsze sterowniki do karty graficznej ale to było już po tym jak zaczęły się pojawiać spadki - też nie pomogło.

Ale widać, że karta ma pamięć praktycznie pod korek.
Do sprawdzenia czy jak się zaczyna zacinać, to dysk nie mieli. Przy HDD jak system/gra/GPU zaczyna swapować/doczytywać to będą spadki. Jedyna zagadka dlaczego wcześniej było ok.
Na wszelki wypadek można sprawdzić dysk. Daj zrzut z Crystal Disk Info, tylko żeby było widać wszystkie parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne.
    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...