Skocz do zawartości
hozza

10400F vs 10700F - niewielka różnica w wydajności?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ramy Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3600MHz CL16 i płytę pod Z490. Zastanawiam się nad zakupem procesora 10 generacji. Po testach i opiniach widzę, że dopłacanie do wersji z "K" to przerost formy nad treścią. To samo z kupowaniem 10900F. Pozostaje więc albo i5 10400F albo 10700F. Obejrzałem sporo porównań na youtube i powiedzcie mi, czy to jakiś żart? Średnio od kilku do maksymalnie kilkunastu fps więcej w grach na i7 (8c/16t) i i9 (10c/20t) względem i5 (6/12)? Te dzisiejsze gry nie potrafią dobrze korzystać z więcej niż 6 rdzeni, czy o co chodzi? Warto inwestować w i7 na przestarzałej już platformie z socketem 1200 i liczyć na to że da to później kopa w grach? Czy wybrać i5 10400F "na teraz" i w przyszłości nie bawić się już w żadne upgrade tylko wymienić całą platformę z płytą, prockiem i ramami?

Edytowane przez hozza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakieś dziwne testy patrzyłeś bo ja widzę że jest zdecydowanie szybszy. Więc dopłata sens ma. 
Ale skoro będziesz zmieniał platformę za jakiś czas to zapytam: dlaczego nie zmienisz już teraz? De facto zapłacił byś tylko za mobo z690 bo 12600KF jest w podobnej cenie co 10700F a jest wyraźnie szybszy. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kamilos69 napisał:

To jakieś dziwne testy patrzyłeś bo ja widzę że jest zdecydowanie szybszy.

To pokaż mi te testy, bo gdzie bym nie patrzył różnica w fps to marne 1-10fps (w porywach k,ilkanaście fps, ale tylko w nielicznych grach).

3 godziny temu, kamilos69 napisał:

Ale skoro będziesz zmieniał platformę za jakiś czas to zapytam: dlaczego nie zmienisz już teraz?

Przecież nie będę sprzedawał płyty pod Z490 (jeszcze na tym tracąc) za którą dałem 599zł na taką pod Z690 za 800-1200zł. I do tego kupował procesora za 1400zł, skoro może się okazać, że i5 10400F za 650zł wystarczy i różnica między i7 10700F będzie wynosiła nadal te śmieszne 1-10fps. Przecież właśnie o to pytałem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie klucz: jaka grafa i rozdzielczość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 10600k 6/12 i powiem ze tani -700zl 10400f napewno Ci wystarczy jesli nie wymagasz milion fps

i7 wiadomo lepsze - wiecej zrobisz na kompie majac wiecej watkow i w grach tez wiekszy luz ale cena duzo wyzej jednak

Mialem tez i3 10100f nie byl zly naprawde za 400zl petarda- zmienilem bo mialem takie widzimisie i zeby miec i5 - LOL ? dokladka drugie tyle i jeszcze troche? za 2 rdzenie wiecej no i te igpu

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, hozza napisał:

To pokaż mi te testy, bo gdzie bym nie patrzył różnica w fps to marne 1-10fps (w porywach k,ilkanaście fps, ale tylko w nielicznych grach).

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,24

Tylko czytaj tabelki ze zrozumieniem.

4 godziny temu, hozza napisał:

Przecież nie będę sprzedawał płyty pod Z490 (jeszcze na tym tracąc) za którą dałem 599zł na taką pod Z690 za 800-1200zł. I do tego kupował procesora za 1400zł, skoro może się okazać, że i5 10400F za 650zł wystarczy i różnica między i7 10700F będzie wynosiła nadal te śmieszne 1-10fps. Przecież właśnie o to pytałem. 

Podałem Ci tylko inną alternatywę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kamilos69 napisał:

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,24

Tylko czytaj tabelki ze zrozumieniem.

Tutaj nie ma testowanego i7 10700F, tylko 10700K, który ma znacznie wyższe bazowe taktowanie i wyższy turbo boost. I stąd wynika jakakolwiek różnica w większej przewadze nad i5 10400F. Zresztą przecież ten test który wysłałeś pokazuje dokładnie to co pisałem wcześniej. Nie dość, że porównują procesor z "K" to i tak różnica między i5 10400F wynosi średnio 7-13fps w nowych grach. To ma być ta zauważalna różnica?

 

7 godzin temu, Ronin69 napisał:

Pytanie klucz: jaka grafa i rozdzielczość. 

1920x1080. Grafika GTX 1060, a za kilka miesięcy pewnie RTX 3060Ti. 

 

7 godzin temu, AdRjiaN napisał:

mam 10600k 6/12 i powiem ze tani -700zl 10400f napewno Ci wystarczy jesli nie wymagasz milion fps

i7 wiadomo lepsze - wiecej zrobisz na kompie majac wiecej watkow i w grach tez wiekszy luz ale cena duzo wyzej jednak

Szczerze mówiąc, to kompa nie używam już absolutnie do niczego innego niż grania w gry. Więc zawsze jedyna rzecz jaką mam na nim odpaloną w danym momencie to tylko gra. Żadnych komunikatorów, przeglądarek i antywirusów w tle. Więc chyba będę się jednak skłaniał ku temu i5. 

Edytowane przez hozza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2021 o 22:40, hozza napisał:

Te dzisiejsze gry nie potrafią dobrze korzystać z więcej niż 6 rdzeni

te procesory maja HT wiec 12 watków ale i owszem różnice często niesa duze nielicząc wyjatków.

Bardziej to stabilność fps niz wyższe średnie.No i zegar 4 vs 4.6 wiec z tego głównie

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hozza
Wyniki z testów które wyczytałeś z tabelek pozostawiam tylko Tobie.
Decyzje już podjąłeś w pytaniu w pierwszym poście. I teraz szukasz tylko potwierdzenia. Skoro Ci pasuje wydajność 10400F to kupuj.  

Edytowane przez kamilos69
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to jest dyskusja o tym, co kto uważa za "dużą różnicę". Oczywiście, że zysk z i7 jest niewspółmierny do dopłaty. Idąc dalej tym tropem to także i5 jest nieopłacalny względem i3 za niewiele ponad 300 złotych. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, hozza napisał:

Tutaj nie ma testowanego i7 10700F, tylko 10700K, który ma znacznie wyższe bazowe taktowanie i wyższy turbo boost. I stąd wynika jakakolwiek różnica w większej przewadze nad i5 10400F.

Bredzisz! i7 10700F w grach trzyma na wszystkich wątkach 4.6Ghz a i7 10700K trzyma 4.7Ghz więc w testach bez OC jak najbardziej można się sugerować wynikami i7 10700k względem i5 10400F. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni myślę jaki procesor kupić w styczniu (jak będą przeceny). Test przytoczony obrazuje tylko osiągi procesorów w FHD. W innym teście sumaryczna różnica pomiędzy procesorami; 10400F i 12600K wynosi: - FHD niecałe 20%, - WQHD niecałe 15%, - 4K różnica 5% przy karcie 3080. Wszystko rozbija o konkretne tytuły gier (różnica % FPS). Tylko czy mając 3080 gra się w FHD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, center78pl napisał:

Od kilku dni myślę jaki procesor kupić w styczniu (jak będą przeceny). (...)sumaryczna różnica pomiędzy procesorami; 10400F i 12600K wynosi:

Masz i5 10400F - po co chcesz zmieniać procesor i płytę? Dla ... nie wiem ... ~20% wydajności pod warunkiem, że GPU nie jest wąskim gardłem? (w praktyce to często będzie dzisiaj, przy szybkim dzisiejszym GPU, przy fajnej rozdzielczości, czyli 2560x1440-3840x2160 ~0% różnicy, bo GPU będzie limitował wydajność)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, center78pl napisał:

Od kilku dni myślę jaki procesor kupić w styczniu (jak będą przeceny). Test przytoczony obrazuje tylko osiągi procesorów w FHD. W innym teście sumaryczna różnica pomiędzy procesorami; 10400F i 12600K wynosi: - FHD niecałe 20%, - WQHD niecałe 15%, - 4K różnica 5% przy karcie 3080. Wszystko rozbija o konkretne tytuły gier (różnica % FPS). Tylko czy mając 3080 gra się w FHD?

Różnica jest o wiele większa, szczególnie po OC. 

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i5-12600k-vs-amd-ryzen-5-5600x-wiecej-rdzeni-wiecej-wydajnosci-porownanie-pamieci-ddr4-i-ddr5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie przy jakich timingach i trfc osiągasz 3600MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2021 o 20:22, center78pl napisał:

Od kilku dni myślę jaki procesor kupić w styczniu (jak będą przeceny). Test przytoczony obrazuje tylko osiągi procesorów w FHD. W innym teście sumaryczna różnica pomiędzy procesorami; 10400F i 12600K wynosi: - FHD niecałe 20%, - WQHD niecałe 15%, - 4K różnica 5% przy karcie 3080. Wszystko rozbija o konkretne tytuły gier (różnica % FPS). Tylko czy mając 3080 gra się w FHD?

Test obrazuje ogólne różnice między procesorami a nie tylko w FHD...ot robi się go w tej rozdzielczości żeby czasem gdzieś GPU nie było wąskim gardłem i nie spłaszczyło wyników ;) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obecnej karty jak i tego 3060 i5 10400f jest wystarczające. No chyba że ktoś jest "jak nie ma 300fps to nie gram" esportowcem. Wtedy każdy FPS się liczy.

Co do samej wydajności 10400f vs 10700f, to faktyczne różnice będą wychodzić dopiero wtedy, jak gry staną się na tyle wymagające, że ten pierwszy zacznie się dławić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2021 o 08:15, Pioy napisał:

Tak naprawdę to jest dyskusja o tym, co kto uważa za "dużą różnicę". Oczywiście, że zysk z i7 jest niewspółmierny do dopłaty. Idąc dalej tym tropem to także i5 jest nieopłacalny względem i3 za niewiele ponad 300 złotych. 

Akurat to słabe porównanie bo do i5 względem i3 dopłaca się raptem 250-300zł, a różnica w cenie między i5 10400F, a i7 10700F to 700zł. W grach nie będzie praktycznie różnicy czy gramy na i5 6/12 czy na i7 8/16 zakładając, że będą sparowane z kartami pokroju RTX 3060/3060Ti + 1080p. W 1440p i wyższych to już w ogóle różnice znikają. Więc tak - i7 na ten moment nie ma sensu do gier. Czy będzie miał w przyszłości? Raczej wątpię. Jak już niektórzy zauważyli w grach liczy się bardziej wydajność pojedynczego rdzenia, a nie pierdyliard dodatkowych wątków. Już teraz i5 12600K bije w grach i9 10900K, a kosztuje od niego mniej. Dlatego przepłacanie w tych czasach za i7, albo i9 z myślą o grach to głupota. Już lepiej za te kilka lat sprzedać stare graty i kupić nową platformę zamiast bawić się w jakieś upgrade procka. 

Edytowane przez Prazmo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i było mi dane samemu potestować procesory i5 10400F, 10900F i 11700K na płytach głównych MSI MPG Z490 Gaming Plus i MSI MAG B560M Bazooka z kartami graficznymi: GTX 1660 Super i RTX 3070. Powiem szczerze, że różnica w nowych grach jest praktycznie żadna. Jedynie na 11700K i 3070 było momentami o te 10-15fps więcej w GTA V i rozdzielczości 1920x1080. Ale to i tak w momentach, gdzie tych fpsów było grubo powyżej 120 na każdym z procesorów. Może na lepszych kartach różnice byłby większe ale powiedzmy sobie szczerze. Kogo teraz stać na RTX 3080 albo 3090. Przeciętny użytkownik i tak kupuje karty z zegmentu 1000-1600zł. Ostatecznie zdecydowałem się na używkę i5 10400F za 550zł z allegro. Zrezygnowałem nawet z płyty z chipsetem "Z", którą już sprzedałem i zastąpiłem ją mniejszą i tańszą Bazooką na B560M. Już nigdy więcej nie będę brał pod uwagę i7 ani i9 od intela do gier bo to strata pieniędzy bo tak jak niektórzy pisali - teraz nowy i5 wygrywa w grach z i9 10 generacji...[:|] Cieszę się że się nie władowałem w 10700F ani tym bardziej w 10900F za 1800zł.

Edytowane przez hozza
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...