Skocz do zawartości
JackSad

Czy coś jest NIE TAK z moją kartą graficzną???

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

mam pewną sprawę.

Otóż na komputerach znam się słabo, ale z powodu miłości do grania kupiłem - bazując na szeroko pojmowanej wiedzy internetowej-  od jednego pana komputer, który uznałem za wystarczający do niedzielnego giercowania. 

Problem w tym, że mimo iż ciągnie gry, kuleje ich płynność. Zdarzają się ciche momenty, kiedy nie za wiele dzieje się na ekranie i gra chodzi poprawnie, ale sekundę później przy przechodzeniu do kolejnej lokacji, czy jakimś większym zamieszaniu znów stuttering daje o sobie znać. 
W grach typu Wiedźmin, GTA czy Kingdom Come przy każdym gwałtowniejszym ruchu kamerą obraz staje na dobrą sekundę, i wraca do normalnej pracy, żeby znów przyciąć. Maksimum jakie wyciągam to średnio około 60 klatek. 

Że nie wspomnę o Monster Hunterze, który działa po prostu TRAGICZNIE, ku mojemu wielkiemu smutkowi. Nie odpalam go na wysokich ustawieniach a i tak oglądam pokaz slajdów. 

Starsze gry, nie tak obszerne, działają w porządku. 

Chciałem tylko zapytać się, czy to ja po prostu za wiele wymagam od tego sprzętu, czy rzeczywiście z kartą dzieje się coś niedobrego. Jeśli istnieje jakiś sposób, żeby poprawić płynność i móc w końcu czerpać przyjemność z grania, to bardzo chciałbym go poznać. Nie znam się na tym, więc oczywiście problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Dodam jeszcze tylko, że zanosiłem kompa wielokrotnie do serwisu, gdzie był czyszczony, testowany, podkręcany do jakichś niestworzonych temperatur itd. Jak twierdzą - wszystko z nim w porządku. Może to ja zwariowałem.

Zamieszczam screeny z performance'u w grach i opis mojego sprzętu.

komp.png.147f7499fb16388aade758c4dc3ccb83.png

 

karta.png

WIEDZMIN-min-min.jpg

MONSTER HUNTER-min.jpg

msi.jpg

Zasilacz:

SSR-550RM Active PFC F3 (G-550)

Moc: 550 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli karta od nowości (u tego pana) miała nie wymieniają pastę na GPU to tutaj pewnie jest problem, bo GTX 1070 powinien te gry w które grasz bezproblemowo ciągnąć. Do tego I5 pewnie też nieskalpowany i masz w budzie dramat temperaturowy.:szczerbaty: Wrzuć jakieś zrzuty z programów monitorujących pracę kompa typu :

https://www.hwinfo.com/download/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hwinfo.png

1493412034_hwinfo2.thumb.png.7f9dab7ba0acd70504bc9c211d90d0c2.png471583998_hwinfo1.thumb.png.fda39b42bf7914338165b97f7b3e4613.png

50754969_hwinfo3.thumb.png.e32c1a449283d504b1d814a32d542a5c.png

 

32 minuty temu, Pioneer83 napisał:

Jeżeli karta od nowości (u tego pana) miała nie wymieniają pastę na GPU to tutaj pewnie jest problem, bo GTX 1070 powinien te gry w które grasz bezproblemowo ciągnąć. Do tego I5 pewnie też nieskalpowany i masz w budzie dramat temperaturowy.:szczerbaty: Wrzuć jakieś zrzuty z programów monitorujących pracę kompa typu :

https://www.hwinfo.com/download/

no właśnie też tak mi się wydawało, ziomek z serwisu twierdził, że robił testy w wysokich temperaturach i wszystko było git. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 1070 pociągnie te gry nawet na Ultra ustawieniach ale nie przy tym procesorze i pamięciach. Po prostu mocno ograniczają tą kartę. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, grzela300 napisał:

GTX 1070 pociągnie te gry nawet na Ultra ustawieniach ale nie przy tym procesorze i pamięciach. Po prostu mocno ograniczają tą kartę. 

czyli temperatury są okej? 
Jaki procesor i pamięć w takim razie byłyby najlepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał już wymieniać sprzęt to najlepiej jakbyś przeszedł na 11 generacje, I5 11400f do tego płyta na B560 i RAM DDR4 minimum 3200Mhz.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzela300 napisał:

Jakbyś miał już wymieniać sprzęt to najlepiej jakbyś przeszedł na 11 generacje, I5 11400f do tego płyta na B560 i RAM DDR4 minimum 3200Mhz.  

dopiero co kupil pc a juz bedzie wydawal ponad 1500 na cpu ram i mobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycinki na sekundę nie są normalne, zwykle oznaczają że komputer korzysta z pliku wymiany zamiast z pamięci RAM.

W każdym razie tak było u mnie na Windows 7.

Sprawdź jak się gra będzie zachowywać po całkowitym wyłączeniu pliku wymiany.

noswap.png.4c443e04e5bae6aa507bb7796f4b2db0.png

Jeśli się będzie wywalać do pulpitu, to znaczy że miałem rację. 

Edytowane przez Andree
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że problemem są tylko 4 rdzenie procesora.

Po konfiguracji domyślam się że system stoi na SDD, a gra jest na HDD ? Może tu też jest problem ? Na HDD gry często nie wyrabiają się z dogrywaniem tekstur itd itp

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@IceMan75 ma rację. Jeśli ścinki występują przy doczytywaniu tekstur czy mapy to problem jest raczej z transferem z dysku. Jeśli na SSD jest jeszcze jakimś cudem miejsce to przenieś na niego jedną grę i sprawdź czy jest lepiej. W takim przypadku HDD zostaw sobie na backup a kup  przyzwoity SSD SATA 500GB-1TB na gry. Bo zgaduję, że gniazda M.2/NVME na płycie głównej brak.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym obstawiał problem z dyskiem. Zanim kupiłem sobie SSD siedziałem na I5-4590, R9 280x oraz na HDD. 

Po dokupieniu SSD, o wystarczającej pojemności by pomieścić nie tylko system, ale i gry, komputer dostał nowe życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andree spróbowałem i niestety nic nie wywala. Tnie się za to, niemiłosiernie :(

@Jenot dobrze, w takim razie zaopatrzę się w SSD. Wymiana procesora też mnie nie ominie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, JackSad napisał:

@Andree spróbowałem i niestety nic nie wywala. Tnie się za to, niemiłosiernie :(

@Jenot dobrze, w takim razie zaopatrzę się w SSD. Wymiana procesora też mnie nie ominie?

Trudno powiedzieć, jednak cztery gołe jajca to trochę mało w procesorowych miejscach we współczesnych grach (czyli w uproszczeniu tam, gdzie dużo dzieje się na ekranie). Sprawdź jak masz wtedy obciążony CPU (jeśli gpu ma zapas, a CPU jest obciążone po korek to CPU do wymiany - zmniejszenie detali nie pomoże). I kolejna sprawa, związana z wspomnianym plikiem wymiany. Na systemowym dysku masz zapewne mało miejsca, i masz tam plik wymiany - dyski SSD przy wyższym zapełnieniu działają wolniej, więc to kolejny kamyczek do ogródka. Jak zapakujesz nowy dysk SSD to ustaw plik wymiany właśnie na nim, to też poprawi wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A te screeny z hwinfo były robione po jakiejś grze gdzie program był uruchomiony w tle? Bo jest tylko 60 % max użycie rdzenia (i 45*C max. na GPU). I dlaczego program pokazuje tylko 1 rdzeń a nie 4 ( core clocks/usage/temperatures). Czyli hwinfo przekłamuje w Twoim przypadku. Pewnie zależy to od lokacji ale jak masz wszędzie te 95-100% użycia wszystkich rdzeni (patrząc na te 2 zrzuty z gier) to CPU jest tu głównym ogranicznikiem powodującym spadek fps-ów. Pytanie jeszcze w jakiej grasz rozdzielczości? Jeśli masz monitor 22" (jak pokazuje Aida) to masz max FHD i przy tej rozdzielczości CPU niestety gra pierwsze skrzypce (niezależnie od detali w grach). Bym sprawdził przede wszystkich jakie jest użycie CPU przed uruchomieniem gry.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem calego tematu ale jak coś to wiedzmin 3 do tej pory na sprzęcie z sygntury w miastach potrafi mi ścinać :E taki urok tej gry, procka możesz sprzedać i wsadzić i7 4770 będzie znaczna poprawa jak gry dostaną 8 wątków zamiast 4 gołych rdzeni.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyliście, ale tu brak obciążenia zarówno jak GPU (37W max i 10% max) jak i CPU 30-60 usage. Jeśli screeny były robione przy małym obciążeniu 30% średnio i ma 53 stopni przy niekręconym i5 to trzeba sprawdzić czy nie dochodzi do throttling CPU podczas pełnego obciążenia.

18 godzin temu, JackSad napisał:

 

471583998_hwinfo1.thumb.png.fda39b42bf7914338165b97f7b3e4613.png

50754969_hwinfo3.thumb.png.e32c1a449283d504b1d814a32d542a5c.png

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, hopes napisał:

Nie wiem czy zauważyliście, ale tu brak obciążenia zarówno jak GPU (37W max i 10% max) jak i CPU 30-60 usage. Jeśli screeny były robione przy małym obciążeniu 30% średnio i ma 53 stopni przy niekręconym i5 to trzeba sprawdzić czy nie dochodzi do throttling CPU podczas pełnego obciążenia.

Jeśli masz throttling to spada częstotliwość CPU, a obciążenie jest full 100%. Tak niskie obciążenie CPU i GPU potwierdza raczej hipotezę o powolności HDD (system czeka na dane, aż się załadują z dysku).

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli do wymiany dysk i procesor;  nie wiem co bez was chłopaki, dzięki śliczne za pomoc! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, IceMan75 napisał:

Wydaje mi się że problemem są tylko 4 rdzenie procesora.

 

Wiesiek3 i GTA5 chodzą u bez przycieć na 4 rdzeniach nawet na słabszych sprzęcie, KCD to wymaga małej liczby ale szybkich rdzeni, więc nie w tym problem. Pewnie za wolny dysk i streaming zasobów przy open worldach nie daje rady, podobnie jak przy jezdzie samochodem w Cyberpunku na starych konsolach.

Najpierw zmnień dysk na ssd a jak to nie pomoże to dopiero wymieniaj procesor.

Edytowane przez nalevathor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jenot napisał:

Jeśli masz throttling to spada częstotliwość CPU, a obciążenie jest full 100%. Tak niskie obciążenie CPU i GPU potwierdza raczej hipotezę o powolności HDD (system czeka na dane, aż się załadują z dysku).

Masz problem z oczami chyba. On w ogóle nie obciążył, a na pewno nie odpalił gry. Z jego opisu i screena danego pewnie w spoczynku jestem prawie pewny że dochodzi do throttlingu CPU momentami.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, JackSad napisał:

Dobra, czyli do wymiany dysk i procesor;  nie wiem co bez was chłopaki, dzięki śliczne za pomoc! 

Jak wymienisz procesor na współczesny, to będziesz także musiał wymienić płytę główną oraz pamięci DDR3 na DDR4 lub DDR5.

Ja bym także sugerował profilaktyczną wymianę zasilacza na odpowiedniej mocy i z certyfikatem 80+ Gold, niedawno musiałem wymienić zasilacz Be Quiet System Power 7 600W na Be Quiet Pure Power 700W (za ok. 450 zł.), bo ten pierwszy sobie kompletnie nie radził z zasilaniem kompa po wymianie karty graficznej. Być może wyschły w nim kondensatory bo ma już 6 lat.

Tak więc wchodzisz w spore koszta i tak naprawdę kupujesz nowy komputer.

Ja bym na Twoim miejscu sprawdził, jak obecny komp będzie się zachowywał po rozbudowie pamięci do 32 GB. Oczywiście o ile będziesz mógł te pamięci zwrócić, jeśli test wypadnie niezadowalająco. Ja mogę sobie pozwolić na luksus wyłączenia pamięci wirtualnej bo mam 64 GB DDR4, więcej niż wielu ma w sumie pamięci "realnej" i wirtualnej, więc widzę różnicę w działaniu kompa w grach (pod Windows 7, bo pod ten system składałem swojego kompa, co nie było łatwe w dzisiejszych czasach, stąd platforma HEDT która nadal go obsługuje).

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, JackSad napisał:

Dobra, czyli do wymiany dysk i procesor;  nie wiem co bez was chłopaki, dzięki śliczne za pomoc! 

Nie do wymiany tylko na dzień dobry zacząłbym od wymiany pasty pod procesorem, bo w spoczynku masz 52 stopnie i pod obciążeniem na pewno zbija Ci zegary przez co masz ścinki w grach. Ten procesor w spoczynku przy dobrze wentylowanej obudowie powinien mieć co namniej 25 stopni C mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...