Skocz do zawartości
opa48

Kryzys na rynku gier

Rekomendowane odpowiedzi

Np. Crash Bandicoot według HowLongToBeat to 12 i pół godziny ze wszystkim, a Turok: Dinosaur Hunter to 10 godzin. GoldenEye 007 to już 21,5 h, a MDK tylko tylko 8 i pół. Oczywiście jak ktoś przechodził na szybko to mógł krócej i nawet w ciągu jednego dnia. Dungeon Keeper (1997) to aż 31,5 h, a Shadow Warrior (1997) to 14 i pół (dla porównania, Shadow Warrior (2013) to 35 h). The Settlers II to 25 godzin, a The Settlers IV to 32 godziny. Warcraft II: Tides of Darkness to aż 37 godzin, a Warcraft III: Reforged to 53 godziny. Thief: The Dark Project to 25 h, a Pokemon Yellow to 42 h. Xenogears (1998) to aż 81 godzin (!), a Wiedźmin 3 to ... 172 godziny (robi wrażenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Średnia czasu przejscia gry za moich złotych czasów to bylo 4-12h, gry wcale nie byly tansze bo zarobki byly tragiczne w Polsce (chyba ze ktos mial ojca gangstera). Teraz 20h to jest minimum i jeszcze ludzie narzekaja :E

Były tańsze, gdy zacząłem kupować oryginalne gry na PC w 2004 roku to nowość kosztowała ok. 80 zł i przez kilka lat to się utrzymywało, teraz gra na PC w wydaniu cyfrowym kosztuje 250 - 300 zł i to niezależnie od jej długości, tylko taki "Kangurek Kao" jest wyceniany na 130 zł ale to nie jest gra AAA. Poza tym, wtedy wychodziło dużo RTSów, które też starczały na długo oraz RPGów. Poza tym, gry były wtedy bardzo dobrze wydane: grube pudełko, soundtrack, gruba instrukcja i poradnik. Za PoP Piaski Czasu z koszulką i czymś tam jeszcze dałem 50 zł w Empiku a za EK Herosów V z drewnianą skrzynką dałem ok. 100 zł.

Nowe odsłony "Dooma" i "Wolfensteina" pokazały, że da się zrobić długą strzelankę bez multi i cały czas czekam na tak długie CoD lub na powrót MoH z tak długą kampanią.

Edytowane przez lis22
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
56 minut temu, lis22 napisał:

Były tańsze, gdy zacząłem kupować oryginalne gry na PC w 2004 roku to nowość kosztowała ok. 80 zł i przez kilka lat to się utrzymywało, teraz gra na PC w wydaniu cyfrowym kosztuje 250 - 300 zł i to niezależnie od jej długości, tylko taki "Kangurek Kao" jest wyceniany na 130 zł ale to nie jest gra AAA. Poza tym, wtedy wychodziło dużo RTSów, które też starczały na długo oraz RPGów. Poza tym, gry były wtedy bardzo dobrze wydane: grube pudełko, soundtrack, gruba instrukcja i poradnik. Za PoP Piaski Czasu z koszulką i czymś tam jeszcze dałem 50 zł w Empiku a za EK Herosów V z drewnianą skrzynką dałem ok. 100 zł.

Nowe odsłony "Dooma" i "Wolfensteina" pokazały, że da się zrobić długą strzelankę bez multi i cały czas czekam na tak długie CoD lub na powrót MoH z tak długą kampanią.

Ale to mowisz o latach kiedy miedzy innymi cd-projekt i potem cenega negocjowali z tworcami, ze wydadza gre na nasz rynek po bardzo niskiej cenie. Te "bogate polskie wydania" to byl wlasnie warunek zeby to sie udalo, bo potem Niemiec nie kupi takiej wersji nawet jak bedzie za pol darmo. To co wtedy zriobil cd-projekt na naszym rynku to byl ewenement na skale swiatową. Wczesniej tego nie bylo, wczesniej gra kosztowała 150zł jak srednia wypłata była 500zl. Teraz w dobie cyfrowej dystrybucji tez takie cos nie przejdzie, dlatego mamy ceny zachodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to już zapomniałem, że CD Projekt już nie wydaje gier a i Cenega ma mniejsze znaczenie, bo teraz gry się kupuje na Steam, Epicu, Uplay, itp. Zaletą tego jest to, że jest sporo promocji i już po niedługim czasie można nabyć grę taniej, np. Horizon Forbriden West kupiłem za 400 zł a wczoraj w Ceneo była w promocji za 99 zł ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lis22 napisał:

W sumie to już zapomniałem, że CD Projekt już nie wydaje gier a i Cenega ma mniejsze znaczenie, bo teraz gry się kupuje na Steam, Epicu, Uplay, itp. Zaletą tego jest to, że jest sporo promocji i już po niedługim czasie można nabyć grę taniej, np. Horizon Forbriden West kupiłem za 400 zł a wczoraj w Ceneo była w promocji za 99 zł ...

Tylko wspomnieli o tym. Wabik.
Była sztuka albo dwie, bo 5 min. po ogłoszeniu tego już nie było tej oferty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
7 minut temu, lis22 napisał:

W sumie to już zapomniałem, że CD Projekt już nie wydaje gier a i Cenega ma mniejsze znaczenie, bo teraz gry się kupuje na Steam, Epicu, Uplay, itp. Zaletą tego jest to, że jest sporo promocji i już po niedługim czasie można nabyć grę taniej, np. Horizon Forbriden West kupiłem za 400 zł a wczoraj w Ceneo była w promocji za 99 zł ...

Pamietam jak w 1999 roku chciałem kupic w sklepie w Krakowie gre Amerzone w Big Boxie, kosztowała cos 180zł. Minimalna wyplata w 1999 to bylo cos w granicy 600zl a srednia 1200zl. To co zrobil Cd-Projekt to poprostu poszedl do tych firm i powiedzial "i tak tego nikt nie kupi u was, my to sprzedamy po taniosci u nas w polskiej wersji i przynajmniej zarobicie grosze, ale to lepiej niz nic". Te czasy juz minely. Jest niby regionalizacja cen na Steam, ale kazdy ma to gdzies.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Jest niby regionalizacja cen na Steam, ale kazdy ma to gdzies

No nie każdy. Na sporo rejonów można kupić znacznie taniej. No, ale odkąd Polska goni zachód i jest w EU to taryfa ulgowa na złotówkę jest taka bidna trochę :E No, ale i tak w złotówkach na steam zdecydowaną większość gier da się kupić kapkę taniej niż w euro.

Czy np. sklep playstation taki Horizon Forbidden West 339pln na Polskę, a w euro trzeba wywalić 79.99, czyli w przeliczeniu  prawie 370pln.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, lukadd napisał:

No nie każdy. Na sporo rejonów można kupić znacznie taniej. No, ale odkąd Polska goni zachód i jest w EU to taryfa ulgowa na złotówkę jest taka bidna trochę :E No, ale i tak w złotówkach na steam zdecydowaną większość gier da się kupić kapkę taniej niż w euro.

Czy np. sklep playstation taki Horizon Forbidden West 339pln na Polskę, a w euro trzeba wywalić 79.99, czyli w przeliczeniu  prawie 370pln.

A teraz było za stowe a premiera była w lutym?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, brainq napisał:

A teraz było za stowe a premiera była w lutym?

Premiera Horizon Forbidden West była 18 lutego. Za 100 PLN była ale wersja w pudełku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, brainq napisał:

A teraz było za stowe a premiera była w lutym?

Ostatnio nie zerkam na promocję czy ceny pudełek.

Po prostu wziąłem regularną cenę wersji cyfrowej na PS5/PS4 jaka jest obecnie wyświetlana w żydowskim playstion sklepie :E

https://store.playstation.com/pl-pl/concept/10000886

i odpowiednio w euro 79.99 wychodzi jak się zmieni na strefę euro.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że nie każdy, mnóstwo ludzi ma konta w innych regionach, taka turcja czy argentyna to często ułamek normalnej ceny.

Dla mnie to podstawa, "nasze" czy europejskie ceny są kompletnie nieakceptowalne za (w większości) gnioty, szczególnie na konsolach gdzie wysokie ceny potrafią się bardzo długo utrzymywać.

 

W sumie fajnie to działa na kontach microsoftu, nie trzeba nic przestawiać tylko po prostu na czas zakupu logoujesz się przez vpn 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, lukadd napisał:

No nie każdy. Na sporo rejonów można kupić znacznie taniej. No, ale odkąd Polska goni zachód i jest w EU to taryfa ulgowa na złotówkę jest taka bidna trochę :E No, ale i tak w złotówkach na steam zdecydowaną większość gier da się kupić kapkę taniej niż w euro.

Czy np. sklep playstation taki Horizon Forbidden West 339pln na Polskę, a w euro trzeba wywalić 79.99, czyli w przeliczeniu  prawie 370pln.

Ta a wersję pudełkowa z allegro lokalnie nawet za 150 zł nowa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 minut temu, voltq napisał:

a a wersję pudełkowa z allegro lokalnie nawet za 150 zł nowa ;)

Ta domyślam się. Szczególnie, że Sony pakuję tą grę niemal do każdego zestawu z PS5 :E więc nie ma co się dziwić, że lata tego na pęczki po olx'ach i innych nawet nie rozpakowane.

18 minut temu, Wu70 napisał:

W sumie fajnie to działa na kontach microsoftu, nie trzeba nic przestawiać tylko po prostu na czas zakupu logoujesz się przez vpn 8:E

A to coś zmienił microsoft, że teraz trzeba przez VPN?

Ja ostatnio jak kupowałem u nich Forze 5 Ultimate to po prostu wszedłem na islandzki strore z przeglądarki i kupiłem z 200zeta taniej. Bez żadnych VPN, z swojego konta, płacąc normalnie kredytówką.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, lukadd napisał:

A to coś zmienił microsoft, że teraz trzeba przez VPN?

Ja ostatnio jak kupowałem u nich Forze 5 Ultimate to po prostu wszedłem na islandzki strore z przeglądarki i kupiłem z 200zeta taniej. Bez żadnych VPN, z swojego konta, płacąc normalnie kredytówką.

Zależy od regionu i sposobu płatności, Islandia to europejski oddział i nasze płatności są akceptowane, np brazylia lecisz przez karty podarunkowe i dalej bez vpn
Najtańsza argentyna/turcja to kupujesz klucz do gry gdzieś i aktywujesz go na stronie ms dopiero mając włączony vpn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris194 napisał:

Krzyżyk na drogę dla SE. 

Krzyż na drogę ? To sobie popatrz na tabelę jak im zyski rosną w ostatnim czasie - kolesie mają opracowaną strategię na robienie kasy, gracze się nie liczą.

image.png.2f5220d1b8261e566b80600900fc45d4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie piłka nożna czy gry wyścigowe to nie byłoby w co grać zupełnie. Ostatnia gra która przeszedłem to cyberpunk 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam takich problemów :E Masa świetnych gier jeszcze na mnie czeka i wiele z nich na na prawdę grube godziny np. jrpgów, strategie itd. Wręcz muszę pomijać wiele gier które chciałbym ograć, lub odkładać na kiedyś bo po prostu brakuję czasu. Jakby się dało to grałbym w dwie gry, albo i trzy gry naraz.

W końcu po kilku miesiącach od premiery Eldena znalazłem czas, aby się wziąć za tą grę i wciąga jak bagno. Jedna z najlepszych gier ostatnich lat, a konstrukcja tego otwartego świata wypełniona po brzegi świetnymi rzeczami :E

Edytowane przez lukadd
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, lukadd napisał:

Ja nie mam takich problemów :E Masa świetnych gier jeszcze na mnie czeka i wiele z nich na na prawdę grube godziny np. jrpgów, strategie itd. Wręcz muszę pomijać wiele gier które chciałbym ograć, lub odkładać na kiedyś bo po prostu brakuję czasu. Jakby się dało to grałbym w dwie gry, albo i trzy gry naraz.

Też nie mam takich problemów. Biorąc pod uwagę ilość dostępnego czasu na granie wystarczą mi 3 nowe dobre gry na rok + coś z kupki wstydu. Liczy się jakość a nie ilość :D

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak samo jak Wy @Element Wojny i @lukadd cieszy mnie granie w takie gry jak Songs of Conquest czy Ion Fury, z takich wielkich gier AAA to gram w FC6, AC:Odyseja, MK11, a SE zaczyna wyglądać w moich oczach gorzej niż EA, czy Acti-Blizz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda jeśli to prawda bo gierka zapowiadała się ciekawie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Rebel Moon część 2 sporo lepsza niż część pierwsza. Na początku trochę gadania i luzu a później zaczyna się akcja i uczta dla oka. Gdyby z pierwszej części wyciąć castingi do ekipy, fruwanie na kurczaku i inne pierdy i zastąpić je dłuższymi retrospekcjami które były przy stole w dwójce miało by to więcej sensu i zamiast 2 x 2h mógłby wyjść dobry film 3h. Mogli też zastąpić zboże jakimś rzadkim minerałem pożądanym przez wojsko np do napędzania tych dużych dział. Po obejrzeniu obu części P1 - 4/10, P2 - 6,5/10. Teraz szczerze czekam na część trzecią.
    • Wiem co czujesz 🙂.Ja przy nim prawie pada z kompa wyrwałem.A ile było Pi.....e nie gram to nie zliczysz 😄.Ale najważniejsze że się udało.I masz satysfakcję bo to jeden z najtrudniejszych soulsowych bossow https://ebd.cda.pl/620x368/15092229f8 Patrz to
    • Więc wytłumacz mi jakim cudem bez mierzenia wystarczy odpalić gówno kalibrator HDR WINDOWS i zobaczyć w jakim trybie pokazuje detal na 1000 nit, a w jakim na 570. Potem to samo zrobić w dowolnej grze z kalibracja HDR. I w każdym innym ustawieniu niż HDR + APL HIGH, ustawienie gry na 1080 nit prześwietla obraz. Więc w swoim ustawieniu masz niby 1000 nit z uciętymi w opór detalami. Faktycznie, genialna sprawa A jak ustawisz detale na 570 to on nie ma prawa zaświecić 1000 bo właśnie to ograniczyłeś w ustawieniach.  Ale żeby nie było, zjem i odpalę grę I będę srogo zdziwiony jak nie ujrze przepalonych jasności. 
    • Przy każdej zmianie traci się na tym, że kupuje się nową kartę, a sprzedaje używaną, dlatego częste zmiany są niekorzystne finansowo, chyba że się zmienia używaną na używaną.
    • Intel kompletnie tutaj nie ma sensu raz że to do gier, a dwa że jeszcze do 1440p. Powinieneś skupić się na wydajności GPU i bić po RTX 4070 Ti Super - tutaj możesz trzymać się RTX ale CPU spokojnie brałbym 7500F bo to będzie idealne najlepsze połączenie. Za 7100 zł masz właśnie taki zestaw https://proline.pl/koszyk/2878bd11 a celując w maksa to przy dopłacie za 7500 zł z 7900 XTX https://proline.pl/koszyk/316e8335 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...