Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Niedawno zrobiłem upgrade kompa. Z starego zostały jedynie dyski i zasilacz. Niestety zasilacz będzie leciał do wymiany. Raz że w kwietniu skończyła się  jego 7 letnia gwarancja, dwa ostatnio zaczęło w nim coś terkotać, trzeszczeć ciężko to opisać po jakimś czasie to mija. Nagrzewa się też tył obudowy i pojawił się zapach delikatnej spalenizny ledwo wyczuwalny ale jednak. Mimo wszystko działał normalnie ale nie mam zamiaru ryzykować. Rozebrałem go i na pierwszy rzut oka wyglądał ok. Jedynie co zauważyłem to jedna z cewek jest delikatnie luźna i może to jest przyczyną. Niech ktoś bardziej ogarnięty w temacie się wypowie..

 Mam  swoje typy ale chciałbym poznać waszą opinię. Celował bym raczej w Platynę 750-850W. Zestaw jak w sygnaturce plus w przyszłym roku chciałbym zmienić kartę jak się da upolować w znośnej cenie min RTX 3060 Ti ewentualnie coś z nowej serii RTX-ów. Prawdopodobnie będę też za rok zmieniał Ryśka na coś mocniejszego z 3D V-cache. 

Może jakieś propozycje następcy?

Edytowane przez gaca18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, problemem nie jest po prostu zdychający wentylator? To najczęstsza awaria jeśli chodzi o tego typu zasilacze - łożysko pada i wentylator zaczyna terkotać przez co z zasilacza wydobywa się nieprzyjemny dźwięk.

Co do nowego zasilacza, to wszystko zależy od budżetu.

Taniej Supremo FM2 750W, drożej Corsair RM750X - moim zdaniem złoty środek jeśli chodzi o to co oferuje względem ceny. Jeszcze drożej Corsair HX750 - masz platynę, ale różnice względem RMXa są niewielkie. Ewentualnie seria Prime od Seasonic - jest droga, ale to bardzo dobre zasilacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator odpada na 100% mam ustawione na tryb pólpasywny. Przez cały czas jak go miałem podejżewam że wentyl nie załączył się ani razu :E

Budżet tak ok 800zł max 1000zł ale wiadomo im mniej tym lepiej. Corsair odpada chciałbym spróbować inną markę. A po za tym nie podobają mi się z wyglądu te obecne, w tej cenie można już powybrzydzać.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej kasie Seasonic Prime PX-850 czy doplata do TX-750 ewentualnie BeQuiet Dark Power 12 750W czy dopłata do wersji 850W.

Osobiście wolałbym jednak wziąć trochę gorszy zasilacz o mocy 1000W - RM1000X, HX1000, Pirme GX-1000 etc.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus to Seasonic Focus GX-750 w innej obudowie (z małymi zmianami), bo producentem OEM jest Seasonic,  a wykorzystana platforma to Focus GX. Dopłacasz 200 zł za trochę lepszą kulturę pracy, logo Asusa i inną obudowę. W tej kasie nie warto.

Fractal jak najbardziej ok, chociaż nie ma wielu dogłębnych testów tej jednostki.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem brać tego Fractala ale ma podwójne końcówki pci-e na kablu. Wolę jak są pojedyńcze. A pozatym chciałbym puźniej dokupić jakieś zmodowane przewody a na Cablemode nie widzę do niego żadnych. 

Chyba zdecydję się na tego SEASONIC   12 lat gwa, pojedyncze wiązki pci-e. Te 750W powinno chyba wystarczyć przez najbliższe lata a dopłata do 850W jest spora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jaką półkę celujesz jeśli chodzi o CPU i GPU, bo 750W to obecnie sensowne minimum pod i9 i RTX 3080. Przy 3090 polecałbym już 850W ze względu na peak power tych kart. Osobiście gdybym chciał kupować zasilacz na lata do zestawu z segmentu high-end, to w tej chwili wziąłbym 1000W i z głowy.

Zaleta Fractala to bardzo elastyczne fabryczne okablowanie :).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny CPU na razie spokojnie starcza. Jak będzie brakowało mocy to jakiś 8-12 rdzeniowy ryzen tej lub przyszłej generacji.Jeśli zaś chodzi o CPU to RTX 3060Ti - 3080 max 3080Ti ewentualnie następna generacja w podobnej wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

850W bym wziął, nowa generacja według plotek ma ciągnąć równie dużo jak nie więcej energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za tysiaka każdy będzie dobry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobnie jak autor tematu, zmiana wszystkiego oprócz zasilacza( 8letni seasonic platyna 860w). Zasilacz po 2 miesiącach dosłownie wystrzelił tak że w domu korki wywaliło NqFIgZa.jpg

Zmieniłem na seasonica 1000w titanium, 12lat gwarancji, poprzedni miał 7 a wytrzymał 8lat. Mimo że poprzedni padł to zdecydowałem się na tego samego producenta bo to top wśród zasilaczy i z poprzednikiem nie miałem przez cały żywot najmniejszych problemów. Jeśli masz w planach coś pokroju rtxa 3080 to polecam 1000w, mój pracuje właśnie z 3080 + i9 10900kf i wszystko działa perfekcyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój AX860 z tego co pamiętam jest na platformie seasonica. To są praktycznie te same konstrukcje, widocznie  po ok 8 latach lubią padać. Spalił Ci się sam zasilacz czy pociągną coś jeszcze za sobą? Jaki masz pobór na tym zestawie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zasilacz, nic innego nie ucierpiało. Pobór to na oko bo nie mam miernika to jakieś 350w gpu i 250w cpu ale to w nierealnych sytuacjach gdzie wszystko sztucznie jest wykorzystane w 100%, np procesor weźmie 250 a mimo temperatury wody poniżej 25stopni nie ma szans go schłodzić bo temperatury skaczą do ponad 90stopni. W normalnych sytuacjach jak się gra procesor jakoś 100-150w gpu około 150-200w.

Edytowane przez Raven d(-_-)b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem gdzieś ale nie pamiętam dokładnie gdzie że seasonic ma wprowadzić odświeżoną wersję Prima. Chyba że już to zrobił.

Ps: Polecicie jakąś sprawdzoną listwę na 4-5 gniazd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime był już odświeżany i to dwukrotnie - miałeś najpierw Prime, Potem Prime Ultra, a obecnie Prime z oznaczeniami GX, PX, TX (wcześniej był po prostu Prime Ultra Platinium etc.) :).

SS od dobrych 2-3 lat zapowiada wersję TX-1600, ale jak jej nie było tak nadal nie ma i jedyna alternatywa to AX1600i lub Dark Power Pro 12 1500W.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...