Skocz do zawartości
Bulbon

Nowa obudowa - podpowiedzcie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szukam nowej obudowy do płyty formatu standard microATX/ATX (obecnie Maximus X Hero). Czy może ktoś z Was zna model obudowy spełniający poniższe wymagania.

Od najważniejszego:

- nieduża ok 50cm wysokości

- wyciszona

- dobry airflow

- zabudowana piwnica

- najlepiej czarna bez okna i świecidełek

- USB-C na front panelu

 

Obecnie myślę o starej już Silent Base 600 choć nie spełnia wszystkich moich wymagań. Jeśli ktoś z Was ma jakąś sugestię to będę wdzięczny

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Bulbon napisał:

- wyciszona

- dobry airflow

Albo jedno albo drugie :). Siłą rzeczy ciężko jest mieć dobry przepływ powietrza jeśli front ma być zabudowany z powodu wyciszenia :P.

Jeśli ma być bez okna, to po co zabudowana piwnica skoro spełnia ona tylko funkcje estetyczne?

Zerknij sobie na Define 7 Compact - masz wersję z litym panelem boczny, bez świecidełek, jest zabudowana piwnica, w miarę kompaktowe rozmiary, jest wyciszona i ma w miarę przyzwoity przepływ powietrza, ma też USB typu C na froncie, a do tego jest bardzo dobrze wykonana i przemyślana jeśli chodzi o wnętrze.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że ktoś wskaże mi te dwie cechy :P Chodzi dokładnie o to co napisałeś "w miarę przyzwoity" airflow. Po prostu nie chcę piekarnika. 

Zabudowana piwnica - cóż po prostu lubię takie obudowy. Zawsze jak zdejmuję panel i jest porządek (nie widać plątaniny) z kablami PSU to robi mi się ciepło na serduszku xD

Edytowane przez Bulbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bulbon napisał:

Obecnie myślę o starej już Silent Base 600 choć nie spełnia wszystkich moich wymagań. Jeśli ktoś z Was ma jakąś sugestię to będę wdzięczny

Za darmo bym nie chciał: przestarzałe, średnio przemyślane, słabo wykonane.

Weź Compacta, bo lepszej opcji spełniającej wszystkie twoje wymagania po prostu nie ma - wybór mocno ograniczają kwestie USB-C, wyciszenia i niewielkiego rozmiaru. Skrzynka wentylowana jest po prostu przeciętnie, ale dorzucenie jednego wentylatora na front zrobiłoby sensowną różnicę. Zwłaszcza w takiego typu - zamkniętej - obudowie największy wpływ na temperatury ma wydajność wentylatora wyciągającego, więc osobiście przełożyłbym domyślny tylny na front (by dmuchał centralnie na cooler CPU), a na tył dukupił coś lepszego : https://www.scytheus.com/kazeflex-120. Topowy jako wentylator wyciągający, wysoka jakość, a świetna cena. Jednak bywa różnie z dostępnością, a najlepiej byłoby kupić wersje PWM (4-pin) 1200 rpm, od biedy 3-pin 1200 rpm. Generalnie im lepsze układy chłodzenia podzespołów i im mniejszy ich pobór prądu, tym mniejszą różnicę robi przewiewność obudowy, więc żebyś tu się nie wyłożył - te kwestie będą warunkować temperatury i kulturę pracy w dużo większym stopniu niż obudowa.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie wymagania musza być spełnione ale  nimi się kieruję szukając. A gdyby odrzucić "wyciszenie" i USB C?

Procesor 8700k chłodzony Noctuą DH15  z tymi jej paskudnymi ale dobrymi wentylami 140mm - więc tu jest dość cicho

GPU to stara 1070 EVGA też nie wyje jakoś specjalnie, może lepiej pobawić się krzywą wentylatorów, a nie szukać na siłę czegoś z matami wyciszającymi? Hmm.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej obudowie teraz to wszystko masz?

Regulacja RPM jak najbardziej ma sens. Przy tak starej karcie można rozważyć jej rozebranie i ponowne przesmarowanie rdzenia, o ile czujesz się na siłach i będziesz uważał, żeby przy okazji nie rozwalić termopadów, żeby nie narobić sobie problemów.

Z Define 7 Compact coś jest nie tak? Jaki masz w ogóle budżet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bulbon napisał:

Nie wszystkie wymagania musza być spełnione ale  nimi się kieruję szukając. A gdyby odrzucić "wyciszenie" i USB C?

Z wymienionych przez Ciebie wymagań wybór masakruje USB C. Compact jest wg mnie po prostu jedyną godną polecenia obudowa, która spełnia twoje wymagania z USB C włącznie. Z drugiej strony nawet po odrzuceniu tego USB dalej jest wg mnie najlepsza obudowa, która spełnia pozostałe wymagania. Czyli wtedy mógłbym polecić Ci skrzynki w jakimś stopniu gorsze, ale tańsze. Jeśli odrzucimy USB C i wyciszenie, w zasadzie otwiera się przed Tobą cały rynek obudów :D (które pomieszczą twoje graty). Osobiście ograniczyłbym się do oferty Fractala i Phanteksa, ewentualnie be quiet! (bo głównie dla fajnych stockowych wentylatorów - jeśli nie masz już lepszych).

10 godzin temu, Bulbon napisał:

Procesor 8700k chłodzony Noctuą DH15  z tymi jej paskudnymi ale dobrymi wentylami 140mm - więc tu jest dość cicho

Najlepszy cooler powietrzny pod ciszę - przy celowaniu w niskie obroty będąc tak samo cichy jak cokolwiek, zapewni niższą temperaturę niż cokolwiek, ale >1000 rpm nie jest już taki fajny. Compact nie mieści jednak zbyt wysokich coolerów, tj. pomieści na luzie D15 z jednym wentylatorem, ale przy chęci używania obu sprawa rozbije się o wysokość twoich ramów. Co to za kości?

10 godzin temu, Bulbon napisał:

GPU to stara 1070 EVGA też nie wyje jakoś specjalnie, może lepiej pobawić się krzywą wentylatorów, a nie szukać na siłę czegoś z matami wyciszającymi? Hmm.

Warto, żeby chociaż nie była zabita kurzem, później zabawa krzywa, a w przypadku mało zadowalających efektów undervolting lub kaganiec poboru mocy (slider Power Target/Limit), ale to już za koszt wydajności w stopniu wedle uznania. Z drugiej strony skoro twoja karta nie daje Ci się we znaki, a cooler powietrzny masz super, nie jest to raczej komputer głośny. Prądu też szczególnie nie ciągnie, więc nie musisz obawiać się o wentylację większości wyciszonych skrzynek nawet bez dokładania wentylatorów. Domyślam się, że nie miałeś do czynienia z takimi obudowami, więc twoje oczekiwania mogą być nierealne. Nie uczynią one komputera uciążliwie głośnego cichym, ale coś tam poprawią i skala tego jest zależna od tego czy jest to tani kasztan typu Oberon Pro Silent, średniak typu Pure Base 500 czy bezkompromisowy jakościowo czołg od Fractala. Efekt porównałbym do jakiejś zmywarki/pralki pracującej w pomieszczeniu. Zamknij drzwi i jest ciszej - to daje zamknięta konstrukcja obudowy. Maty w mniejszym bądź większym stopniu zmieniają sam charakter dźwięku na bardziej sympatyczny dla ucha i pomagają z ewentualnymi gównianymi hałasami typu piszczenie cewek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi - myślę, że pójdę w stronę Compact'a, ale poczekam na jakąś promkę, bo obudowa nie jest najtańsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bulbon Co najwyżej promkę, bo obudowy mocno poleciały w górę z racji wzrostu cen transportu z Chin, a ja tematu nie śledzę, więc nie wiem, czy nie będzie jeszcze gorzej. Z drugiej strony nie zwykłem widywać promek na Fractale, ale zmian cen obudów też szczególnie nie monitoruję ;) Inna sprawa, że taka może posłużyć Ci dłużej niż się spodziewasz, więc wolalbym wydać więcej, jeśli miałbym mieć przez ten cały czas lepiej.

Jeśli odpuścimy USB C, niegłupią opcją jest starsza iteracja Compacta - Define C/Mini C (mATX). Ogółem określiłbym ją najtańszą wyciszoną obudową klasy premium - czyli nie można niczego zarzucić. Warte rozważenia są też Pure Base 500; Nanoxie Deep Silence: 3;4(mATX); 8 Basic; 8 Pro czy Antec P101 Silent - oczywiście posprawdzaj sobie/zapytaj tu, czy Ci wszystkie graty wejdą, zwłaszcza cooler. To fajne, atrakcyjniej wycenione od Fractali skrzynki za cenę ustępstw względem twoich oczekiwań czy po prostu niedoskakiwania do poprzeczki, którą w branży ustawia Fractal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, 800zł na skrzynkę na dłużej patrząc przez pryzmat kilku lat to nie dramat. Ale poszukać taniej zawsze można :) Dziękuje, resztę skrzynek też przepatrzę  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bulbon napisał:

Spoko, 800zł na skrzynkę na dłużej patrząc przez pryzmat kilku lat to nie dramat. 

Dokładnie tak i tak jak z taką 10-20% droższą grafiką z lepszym chłodzeniem i bebechami - w perspektywie paru lat raczej żadna kasa, a przez te parę lat będzie lepiej. Polecam ogółem patrzeć na sprzęt przez pryzmat potencjalnych lat posiadania oraz nawet wyższej wartości/łatwości odsprzedażowej ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...