Skocz do zawartości
Pawcioo10

SilentiumPC Fortis 5. Nowy cooler.

Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek spc zaprezentowało nowe chłodzenie fortis 5, które jest następcą fortisa 3.

Szczerze pisząc cena nie zachęca do zakupu: 190zł za wersje z jednym 140mm wentylatorem,  230zł za wersję z dodatkowym 120 mm wentylatorem.

Porównując do fery 5 za 125zł. Fortis 5 jest o jeden stopień chłodniejszy podczas 15 minutowego testu w Prime 95, oraz o dwa decybele cichszy. Źródło: recenzja na jutubowym kanale blackwhite TV.

Za to przynajmniej poprawili dwie wady konstrukcyjne.

Dodali wypustki za pomocą, których można dokręcić plastikowe dystanse w podstawie chłodzenia, oraz mały klucz do ich odkręcenia. (zestaw montażowy amd)

Zwiększyli wielkość podstawy chłodzenia, która odbiera ciepło z obudowy: (ihs) procesora.

Tak wyglądało ihs po demontażu chłodzenia fery 5 za 120zł. Nie zakrywało całej jego powierzchni:

R8Tlj3f.jpg

Podobno zakrywa cały ihs nowych procesorów intel 12 generacji. Ciekawe, jak to wygląda w przypadku procesorów amd.

Zmienili backplate z plastikowego na aluminiowy? (zestaw montażowy dla intela)

Amd nadal wykosztuje fabryczny backplate, który dostajemy w zestawie z płytą główną.

Kupiłem nowego Fortisa 5.

Mam taką nadzieję, że tym razem nie dostałem wadliwego zestawu montażowego, przez które musiałem zwrócić ferę 5 do sklepu:

Moje pierwsze wrażenia:

Chłodzenie, oraz jego podstawa jest prawidłowo wykonana, na pierwszy rzut oka nie ma się do czego przyczepić.

Natomiast zestaw montażowy oraz wentylator jest mocno odpustowy, co w tej cenie nie powinno mieć miejsca.

Porównam go do Thermalright macho 120 rev. a, kupionego za 175zł kilka lat temu. W porównaniu do fortisa 5 jest zauważalnie lepiej wykonany, proste elementy montażowe, oraz bardzo dobrze wykonany wentylator. Przy tym było o 15zł tańsze względem fortisa 5, u którego widać większe cięcia w koszcie produkcji. Przypomina produkty z sklepów, które były popularne 10 czy 15 lat temu, z najtańszą chińszczyzną: Wszystko po 5 zł.

Wykonanie wentylatora nie wzbudza większego zaufania. Backplate pcb jest brudne, ma widoczne wgłębienia oraz zarysowania na powierzchni. Jedna z gumek została przyklejona pod nieodpowiednim kątem, przez to częściowo zakrywa jeden z otworów. To już śruby montażowe oraz kluczyk, są zauważalnie lepiej wykonane.

Podsumowując: Względem fery 5 szału nie robi, jest o 65zł droższy. (fera 5: 125zł, fortis 5: 190zł.) Oraz zauważalnie gorzej wykonany względem Thermalright macho 120 rev. a. ( dokładniej pisząc: zestaw montażowy oraz wentylator)

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dziś kupiony chleb za 8 zł musi być równie dobry i duży jak ten kupiony 5 lat temu za 8 zł. Kolega słyszał o czyms takim jak inflacja?
 

W każdym razie Macho Rev A to nawet do Fery nie doskakuje za te 125 zł pod względem wydajności. Rev C jest trochę wydajniejszy a kosztuje uwaga ~220 zł. Co ci ludzie z Thermalright zrobili? Podrożyli cooler ze 175 na 220 zł

Edytowane przez Born
literki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Pawcioo10 napisał:

Tak wyglądało ihs po demontażu chłodzenia fery 5 za 120zł. Nie zakrywało całej jego powierzchni:


image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Polecam przeklikać rozmieszczenie rdzeni i dowiesz się, że pokrycie jest wystarczające. 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Born napisał:

Czyli dziś kupiony chleb za 8 zł musi być równie dobry i duży jak ten kupiony 5 lat temu za 8 zł. Kolega słyszał o czyms takim jak inflacja?
 

W każdym razie Macho Rev A to nawet do Fery nie doskakuje za te 125 zł pod względem wydajności. Rev C jest trochę wydajniejszy a kosztuje uwaga ~220 zł. Co ci ludzie z Thermalright zrobili? Podrożyli cooler ze 175 na 220 zł

Kupując coolery za 85zł czy 125zł to jest logiczne, że nie dostanie się wszystkiego, czyli: bardzo dobrej wydajności oraz dobrego wykończenia, bo producent musi na czymś zaoszczędzić trąc koszty produkcji.

W przypadku chłodzenia za ok. 200zł liczyłem na to, że jego wykonanie będzie na podobnym poziomie, co produkty konkurencji, które można kupić w podobnych pieniądzach. Zresztą fortis 5 nie oferuje zdecydowanie poprawionej wydajności względem zauważalnie tańszego chłodzenia fera 5 za 125zł, bo co to jest 1 stopień różnicy. Równie dobrze może to być błąd pomiarowy czujnika temperatury. Więc gdzie się podziało 65zł? Inflacja zjadła? X-D Nie usprawiedliwiaj producenta inflacją, oraz przesadnym cięciem kosztów na niektórych elementach, bo konkurencyjne firmy w podobnych pieniądzach oferują lepiej wykonane modele chłodzenia. np. (thermaltake macho rev c za 219zł w sklepie proline) Przy tym nie dokładają do interesu, tylko utrzymują marżę na wystarczającym poziomie, żeby produkcja była opłacalna.

 

Edytowane przez Pawcioo10
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pawcioo10 napisał:

Kupując coolery za 85zł czy 125zł to jest logiczne, że nie dostanie się wszystkiego, czyli: bardzo dobrej wydajności oraz dobrego wykończenia. Efekt: Producent tnie koszty produkcji.

W przypadku chłodzenia za ok. 200zł liczyłem na to, że jego wykonanie będzie na podobnym poziomie, co produkty konkurencji, które można kupić w podobnych pieniądzach. Zresztą fortis 5 nie oferuje zdecydowanie poprawionej wydajności względem zauważalnie tańszego chłodzenia fera 5 za 125zł, bo co to jest 1 stopień różnicy. Równie dobrze może to być błąd pomiarowy czujnika temperatury. Więc gdzie się podziało 65zł? Inflacja zjadła? X-D Nie usprawiedliwiaj producenta inflacją, oraz przesadnym cięciem kosztów na niektórych elementach, bo konkurencyjne firmy w podobnych pieniądzach oferują dobrze wykonane modele chłodzenia. Na pewno na tym wystarczająco dobrze zarabiają, a nie dokładają do interesu.

 

Nie komentowałem wydajności ani jakości. Pokazałem Ci tylko jak krzywy jest argument który stosujesz. Porównaj wydajność Macho rev A z Fortisem i wówczas wypisz sobie wszystkie plusy i minusy. Już wiesz że plusem Macho jest wyższa jakość plastiku z którego zrobiony jest wentylator, więc pierwszy punkt na liście zalet Thermalrighta i wad SPC masz, czekam na kolejne :) Kup sobie też Macho rev C i wówczas zestaw je ze sobą, nie tylko pod względem jakości plastiku ale też wydajności i hałasu. Naprawdę chciałbym zobaczyć takie porównanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na test purepc wypadną pewnie bardzo podobnie a jakością SPC nie ma podjazdu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Born napisał:

Nie komentowałem wydajności ani jakości. Pokazałem Ci tylko jak krzywy jest argument który stosujesz. Porównaj wydajność Macho rev A z Fortisem i wówczas wypisz sobie wszystkie plusy i minusy. Już wiesz że plusem Macho jest wyższa jakość plastiku z którego zrobiony jest wentylator, więc pierwszy punkt na liście zalet Thermalrighta i wad SPC masz, czekam na kolejne :) Kup sobie też Macho rev C i wówczas zestaw je ze sobą, nie tylko pod względem jakości plastiku ale też wydajności i hałasu. Naprawdę chciałbym zobaczyć takie porównanie :)

Porównałem do thermalright macho 120, oraz tańszej fery 5, względem, którego nowe chłodzenie powinno być zauważalnie lepiej wykonane (zestaw montażowy oraz wentylator), a tak nie jest. Oba coolery fera 5 i fortis 5 oferują praktycznie taki sam poziom wydajności oraz kulturę pracy. (Temperatura, poziom hałasu generowanego przez wiatrak),

28 minut temu, _rdk_ napisał:

Patrząc na test purepc wypadną pewnie bardzo podobnie a jakością SPC nie ma podjazdu

Prawda, za bardzo oszczędzają na jakości wykonania niektórych elementów, względem produktów oferowanych przez konkurencje.

Edytowane przez Pawcioo10
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pawcioo10 napisał:

Porównałem do thermalright macho 120, oraz tańszej fery 5, względem, którego nowe chłodzenie powinno być zauważalnie lepiej wykonane (zestaw montażowy oraz wentylator), a tak nie jest. Oba coolery fera 5 i fortis 5 oferują taki sam poziom wydajności oraz kulturę pracy. (Temperatura, poziom hałasu generowanego przez wiatrak),

Super, tyle że ja w ogóle nie o tym. Ale dalsza dyskusja nie ma sensu skoro 2 decybele różnicy to "ten sam poziom". Nie mamy o czym dyskutować. Doucz się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie ma topową wydajność i kosztują naprawdę dobre pieniądze, nie dziwota że gdzieś trzeba było ciąć koszty, dobrze że akurat oszczędzili tam gdzie nie ma to żadnego praktycznego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bleidd napisał:

Chłodzenie ma topową wydajność i kosztują naprawdę dobre pieniądze, nie dziwota że gdzieś trzeba było ciąć koszty, dobrze że akurat oszczędzili tam gdzie nie ma to żadnego praktycznego znaczenia.

Wg testu purepc to chłodzenie ma praktycznie taką samą wydajność jak Fera 5, może minimalnie lepszą. Do topu daleko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, _rdk_ napisał:

Wg testu purepc to chłodzenie ma praktycznie taką samą wydajność jak Fera 5, może minimalnie lepszą. Do topu daleko ;)

Który cooler powietrzny w teście PPC wyprzedził Fortisa 5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Born napisał:

Który cooler powietrzny w teście PPC wyprzedził Fortisa 5?

Jakie ma to znaczenie, jest tam jakiś topowy (powietrzny)? Ja nie widziałem. A znam osiągi w Fery 5 w porównaniu do Macho czy Corsair A500 (ponad 10 st. różnicy przy mocnych obciążeniach....). Wszystkie je miałem i testowałem na tych samych cpu, Corsaira mam zresztą nadal

Edytowane przez _rdk_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, _rdk_ napisał:

Jakie ma to znaczenie, jest tam jakiś topowy (powietrzny)? Ja nie widziałem. A znam osiągi w Fery 5 w porównaniu do Macho czy Corsair A500 (ponad 10 st. różnicy przy mocnych obciążeniach....). Wszystkie je miałem i testowałem na tych samych cpu, Corsaira mam zresztą nadal

Corsair A500 :D Dobra, pokaż proszę wyniki wraz ze zdjęciami, także pomiarów temperatury otoczenia i hałasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty myślisz że ja robię screeny testów ze wszystkich sprzętów które mi przechodzą przez ręce?...
Przez 2 miesiące farmiłem chia na 4 pc mając Ferę 5 najpierw na na Ryzenie 3600 po OC, wyła i w ogóle nie dawała rady, a gdzie A500 był ledwo słyszalny. Przełożyłem na i3-8350k @5.0 przy 1,36v - cpu przebijał 90 st gdzie z Corsairem NIGDY nie było nawet 80 i to przy o wiele cichszej pracy A500. Z tego i3 to nawet porobiłem screeny, jak znajdę to wrzucę - specjalnie na taką okazję bo samemu nie chciało mi się wręcz wierzyć jak marnie chodzi i jaka przepaść ją dzieli od Corsaira.

PS nawet zmieniałem pastę i sprawdzałem mocowanie aby się upewnić że wszystko jest ok i to faktycznie jej max :/

Edytowane przez _rdk_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, _rdk_ napisał:

Czy ty myślisz że ja robię screeny testów ze wszystkich sprzętów które mi przechodzą przez ręce?...
Przez 2 miesiące farmiłem chia mając Ferę 5 najpierw na na Ryzenie 3600 po OC, wyła i w ogóle nie dawała rady, a gdzie A500 był ledwo słyszalny. Przełożyłem na i3-8350k @5.0 przy 1,36v - cpu przebijał 90 st gdzie z Corsairem NIGDY nie było nawet 80 i to przy o wiele cichszej pracy A500. Z tego i3 to nawet porobiłem screeny, jak znajdę to wrzucę - specjalnie na taką okazję bo samemu nie chciało mi się wręcz wierzyć jak marnie chodzi i jaka przepaść ją dzieli od Corsaira

No lepiej żebyś miał ZDJĘCIA wraz z pomiarem temperatury zewnętrznej i pomiarem hałasu. Bo póki co testy pokazują że mówisz bzdury: https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_silentiumpc_fortis_5_i_fortis_5_dual_fan_tak_cichego_chlodzenia_nie_mialem-18676-6.html

a pomiar hałasu przy różnicy między A500 a Fera 5 wynoszącej 2-4 stopnie (zależnie od konfiguracji CPU) wynosi odpowiednio: 51 dla A500 i 38,8 dla Fera 5. Ciekaw jestem więc jak Ci wyszło że A500 jest cichszy i duuuuużo wydajniejszy

Swoją drogą, "niesamowite" że Fera 5 przy Ryzenie 3600 OC "nie daje rady" zaś daje sobie bez problemu radę z podkręconym 9900K. No niebywałe.....

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym już w czerwcu:

pisz tak dalej, a kupię tą ferę jeszcze raz aby ci pokazać że to co tu wypisujesz jest gówno warte.

I proszę, nie rozśmieszaj mnie testami cpu przy 1,1v - to chyba celowe spłaszczanie wyników i maskowanie różnic

Edytowane przez _rdk_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, _rdk_ napisał:

Pisałem o tym już w czerwcu:

pisz tak dalej, a kupię tą ferę jeszcze raz aby ci pokazać że to co tu wypisujesz jest gówno warte

Wprost nie mogę doczekać się :D Oczywiście na JAKIEKOLWIEK zdjęcia potwierdzające Twoje rewelacji WŁĄCZNIE z pokazaniem temperatury otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Born napisał:

Wprost nie mogę doczekać się :D Oczywiście na JAKIEKOLWIEK zdjęcia potwierdzające Twoje rewelacji WŁĄCZNIE z pokazaniem temperatury otoczenia.

Spoko, może mi się zachce. A ty w międzyczasie poszukaj jakichś sensownych testów coolerów cpu, a nie przy 1,1v ? to może się czegoś do tej pory jednak dowiesz o faktycznej wydajności tej Fery ?

20 minut temu, Born napisał:

(...) daje sobie bez problemu radę z podkręconym 9900K. No niebywałe.....

"Podkręcony" 9900K w tym "teście": 4,3 GHz 1,1 V :rotfl:

Ile ma stock, nie pamiętam, 4,7 GHz allcore? :hahaha:

Ten test to gówno, a 9900K wygląda że został skręcony tak aby się Fera przypadkiem nie wypierdzieliła, bo spc mogło by nie być zadowolone... ?

Edytowane przez _rdk_
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ronin69 napisał:

Polecam przeklikać rozmieszczenie rdzeni i dowiesz się, że pokrycie jest wystarczające. 

Masz ponad 1600 postów i cytujesz 15 zdjęć, żeby napisać jedno ogólne zdanie jakbyś pierwszy raz był na forum. Ogar tam bardziej!

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce to już jest promo za 189 wersja dual:
https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-5-dual-fan-11551514487

wygląda na to iż ktoś pomylił ceny bo zwykła jest za 219:
https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-5-11551330619

pewnie się zorientują jak wrócą do pracy w poniedziałek ?

Edytowane przez _rdk_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, center78pl napisał:

zostały jeszcze 3 sztuki ?

Jak wrzucałem link to było jeszcze kilkanaście (z 20)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, _rdk_ napisał:

Jak wrzucałem link to było jeszcze kilkanaście (z 20)

Może dużo osób czyta forum niż się udziela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na peperze od kilku godzin i tak średnio szał zrobiło.
Nie wiem czy to ma związek, ale wyprzedało się w ciągu nieco ponad godziny od wrzucenia na forum  ;)  po czym wróciły już w cenie 219

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MT®©™ napisał:

Masz ponad 1600 postów i cytujesz 15 zdjęć, żeby napisać jedno ogólne zdanie jakbyś pierwszy raz był na forum. Ogar tam bardziej!

W czym masz problem skoro odwołałem się do konkretnego stwierdzenia, które obaliłem? Elektroda bis się robi... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...