Skocz do zawartości
Pawcioo10

SilentiumPC Fortis 5. Nowy cooler.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, SherrySherryLady napisał:

I pyk, bańka pękła. Bez niespodzianek, 12-13 stopni za topowymi coolerami powietrznymi przy biorącym 200W intelu. Gdzie przy 125W jest 3-5 stopni straty.
Jak pisałem już też wcześniej - na mocnym procku w końcu widać różnice do Fery 5 (nawet 9 stopni), gdzie w ith im wyszło chyba max poniżej 3 stopni ? 

temp_oc_blender_intel.png

Jest cicho, temperatury przyzwoite za te pieniądze, ale do topu wydajności dalekooo...

Fajnie że TPU w końcu staje na nogi, 2 dni temu w ogóle nie wczytywało obrazków nawet :/

I specjalnie dla gościa który myśli że Fera 5 ma wydajność Corsaira A500. Jak widać na screenie powyżej Fera 5 traci do Noctuy D15 ...21 stopni ().
A tutaj pyk, w teście tej samej redakcji, A500 i D15, całe 2 stopnie różnicy:

temp_oc_aida64_fpu.png

Pozdro dla nadal wierzących w bajki ?

Edytowane przez _rdk_
  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak.. łysiak mówił że lepsze od dh15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Ocho napisał:

No jak.. łysiak mówił że lepsze od dh15

Za tą kasiorę co mu płaca to każdy by takie bajki dzieciom oglądającym YT wciskał. Podobnie lypton...lata już nie oglądam ich sponsorowanego chłamu.

Edytowane przez B@nita
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No patrząc na wyniki z AMD na OC w Aidzie przy Noise Normalized, gdzie NH-D15 kosztująca tyle, co dwa fortisy odchodzi na 2 stopnie, to nie wiem, czy ktoś tu dostał w łapę. Na intelu tak kolorowo to nie wygląda, ale i tak nie ma tańszego chłodzenia, co by wyprzedało przy tym samym teście i warunkach Fortis 5 DF. Argument o wadze to już bez komentarza xD. Pozycja na pewno bardzo udana i opłacalna, co potwierdza sama redakcja TPU, na która się tu każdy zaczął powoływać, bo mu pod pasował wykres z oc w blenderze. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, to czekać na grandisa 5 który będzie 3 stopnie lepszy od fortisa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, KKurczok napisał:

Argument o wadze to już bez komentarza xD

Gdzie widzisz jakieś argumenty o wadze? Zacytuj proszę?

 

10 godzin temu, KKurczok napisał:

Pozycja na pewno bardzo udana i opłacalna, co potwierdza sama redakcja TPU, na która się tu każdy zaczął powoływać, bo mu pod pasował wykres z oc w blenderze. 

A kto gdzieś tu napisał że to nieudane czy nieopłacalne chłodzenie? ?

My tu obalamy mity o cudownej wydajności tego chłodzenia, jakoby topowego i lepszego od np D15. I właściwie każdy jeden wykres to potwierdza, ten z blendera to był wzięty właściwie pierwszy z brzegu i ty chyba chciał udawać że takiego testu nie ma, bo tobie nie pasuje do tezy.

 

10 godzin temu, KKurczok napisał:

No patrząc na wyniki z AMD na OC w Aidzie przy Noise Normalized, gdzie NH-D15 kosztująca tyle, co dwa fortisy odchodzi na 2 stopnie, to nie wiem, czy ktoś tu dostał w łapę

Odchodzi 2 stopnie ale na stock, po OC jest to 10-12 stopni ;) To jest właśnie ta różnica do topowej wydajności, za którą musisz dopłacić bo nie dostaniesz jej w coolerach za 200 zł
Nie wiem ile razy trzeba to powtarzać, nie rozumiesz czy celowo próbujesz manipulować - im słabszy CPU (i mniejszy pobór mocy), tym różnice mniejsze.
A samo noise normalized na jednej wartości to tylko dodatek. Jak zadasz pytanie co cooler potrafi zrobić na maksa, to ten test nic nie powie, a jak napisało TPU - wydajność jest tu limitowana przez choćby niskoobrotowe wentylatory (jak np w Macho). Także uświadom sobie, że do pewnej wartości obciążenia ten cooler może wypadać dobrze czy nawet bardzo dobrze, ale do co lepszych czy bardziej wykręconych CPU się nie nadaje i kończy się dużo poniżej tego gdzie dają radę topowe coolery, jak D15

 

Edytowane przez _rdk_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2021 o 10:57, _rdk_ napisał:

Taka luźna dygresja, waga coolerów:
- Fera 5 - 562 g
- Fortis 3 - 820 gram
- Fortis 5 - 766 g (!!!)
- Fortis 5 dual - 890 g
- Macho rev. C -  880 g
- Fuma 2 - 1000 g
- Noctua D15 - 1320 g
- Corsair A500 - 1482g (tak, prawie 1,5 kg...)

Od siebie dodam Le Grand Macho - 1060 g  więc 180g więcej niż normalny Macho 

Niestety ale Black od jakiegoś czasu zjechał z poziomem i niektóre jego testy i wyniki to jakieś anomalie, tak było chociażby z testami 5600x vs 12600K gdzie w wieśku Alder był szybszy o jakieś 60% co jest absurdem teraz test Fortisa i też zaklinanie rzeczywistości.

Gdy czytam te komentarze pod materiałem Blacka i wielki hurra optymizm Noctua pokonana!?!, oraz ludzie chcący wymienić Fume2 na nowego Fortisa 

20310918.jpg

To się w głowie nie mieści ! 

Edytowane przez frog67
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2021 o 18:36, _rdk_ napisał:

I pyk, bańka pękła. Bez niespodzianek, 12-13 stopni za topowymi coolerami powietrznymi przy biorącym 200W intelu. Gdzie przy 125W jest 3-5 stopni straty.
Jak pisałem już też wcześniej - na mocnym procku w końcu widać różnice do Fery 5 (nawet 9 stopni), gdzie w ith im wyszło chyba max poniżej 3 stopni ? 

temp_oc_blender_intel.png

Jest cicho, temperatury przyzwoite za te pieniądze, ale do topu wydajności dalekooo...

Fajnie że TPU w końcu staje na nogi, 2 dni temu w ogóle nie wczytywało obrazków nawet :/

I specjalnie dla gościa który myśli że Fera 5 ma wydajność Corsaira A500. Jak widać na screenie powyżej Fera 5 traci do Noctuy D15 ...21 stopni ().
A tutaj pyk, w teście tej samej redakcji, A500 i D15, całe 2 stopnie różnicy:

temp_oc_aida64_fpu.png

Pozdro dla nadal wierzących w bajki ?

Spodziewalem sie normalnosci ale jak widac daleko do niej. Jak mozesz porownywac dwa rozne konfiguracje .Ale jak juz to robisz to odniose sie do A500 ma ta sama wydajnosc co Scythe Fuma 2 ale 12dba glosniejszy fortis 5 ma 2-4% mniejsza wydajnosc niz Fuma2 ale przy tej samej glosnosci. Jak dla mnie A500 to porazka bo potrzebuje wysoko obrotowych wentyli by pokazac wydajnosc . To odnosnie testu na techpowerup 

 

A roznica 12dba to jak cesna vs odrzutowiec 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MaxForces napisał:

Spodziewalem sie normalnosci ale jak widac daleko do niej. Jak mozesz porownywac dwa rozne konfiguracje .Ale jak juz to robisz to odniose sie do A500 ma ta sama wydajnosc co Scythe Fuma 2 ale 12dba glosniejszy fortis 5 ma 2-4% mniejsza wydajnosc niz Fuma2 ale przy tej samej glosnosci. Jak dla mnie A500 to porazka bo potrzebuje wysoko obrotowych wentyli by pokazac wydajnosc . To odnosnie testu na techpowerup 

 

A roznica 12dba to jak cesna vs odrzutowiec 

Następny ;))) Mając Ferę 5 zablokowałem dla porównania max PWM dla A500 w BIOS do 1600-1700. Efekt? 2-3 stopnie gorsze temperatury dla A500, które i tak ją zjadały ;))))))

Gybyś cokolwiek miał kiedyś wspólnego z Corsairem, to wiedział byś iż on NIGDY, poza syntetykami typu Prime, nie wjeżdża na obroty powyżej ok 1300. Nawet przy max obciążeniu cpu przy farmieniu chia, leciał cały czas 1200-1300 rpm, gdzie fera non stopo piłowała swój max czyli ok. 1800, będąc przy tym o wiele głośniejsza i mając bez porównania słabsze temperatury.

Próbuj dalej, może wyjdzie ci coś z sensem ?

I nie, A500 nie ma tej samej wydajności co Fuma - no, może na słabych cpu. Boli ją to samo co Fortisa (choć ciut mniej) - za szybko kończą się wentylatory. I o ile przy mniej wymagających prockach wypada dobrze, to przy topowych i oc nie daje już rady i od D15/A500 odstaje coraz bardziej wraz z mocą cpu.

Edytowane przez _rdk_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do 12700K (i ewentualnego OC) pod gry, Fortis 5 Dual Fan będzie wystarczający, czy lepiej kupić Scythe Fuma 2?

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mercury3 Masz powyżej test na TPU, Fuma 2 przy tym samym poziomie głośności daje 4 stopnie mniej na 10900K po OC. 12700K bierze mniej prądu niż 10900K, więc różnica byłaby mniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, _rdk_ napisał:

Następny ;))) Mając Ferę 5 zablokowałem dla porównania max PWM dla A500 w BIOS do 1600-1700. Efekt? 2-3 stopnie gorsze temperatury dla A500, które i tak ją zjadały ;))))))

Gybyś cokolwiek miał kiedyś wspólnego z Corsairem, to wiedział byś iż on NIGDY, poza syntetykami typu Prime, nie wjeżdża na obroty powyżej ok 1300. Nawet przy max obciążeniu cpu przy farmieniu chia, leciał cały czas 1200-1300 rpm, gdzie fera non stopo piłowała swój max czyli ok. 1800, będąc przy tym o wiele głośniejsza i mając bez porównania słabsze temperatury.

Próbuj dalej, może wyjdzie ci coś z sensem ?

I nie, A500 nie ma tej samej wydajności co Fuma - no, może na słabych cpu. Boli ją to samo co Fortisa (choć ciut mniej) - za szybko kończą się wentylatory. I o ile przy mniej wymagających prockach wypada dobrze, to przy topowych i oc nie daje już rady i od D15/A500 odstaje coraz bardziej wraz z mocą cpu.

Zaprosze cie do tego tematu

Mozesz podac swoje sugestie zaczne testoiwac za 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pioy napisał:

https://www.pepper.pl/promocje/silentiumpc-fortis-5-140mm-477095

No i proszę. Długo nie trwało. Mówiłem wyżej, że w tym segmencie już jest zupełnie inna konkurencja i że trzeba ważyć cenę. Wbrew pozorom 169 a 189 to bardzo duża różnica. 

To już nieaktualne, wczoraj poszły wszystkie - chyba 20 sztuk było. Przez chwilę się z ciekawości zastanawiałem, ale nie mam czasu teraz się z tym bawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.12.2021 o 15:28, frog67 napisał:

Niestety ale Black od jakiegoś czasu zjechał z poziomem i niektóre jego testy i wyniki to jakieś anomalie, tak było chociażby z testami 5600x vs 12600K gdzie w wieśku Alder był szybszy o jakieś 60% co jest absurdem teraz test Fortisa i też zaklinanie rzeczywistości.

Szkoda że ludzie takie rzeczy widzą tak późno, jego jakość już po dnie brodziła jakieś 3 lata temu, wyniki CPU/GPU spłaszczone i od czapy względem ogółu redakcyjnego.

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2021 o 15:00, DisconnecT napisał:

Szkoda że ludzie takie rzeczy widzą tak późno, jego jakość już po dnie brodziła jakieś 3 lata temu, wyniki CPU/GPU spłaszczone i od czapy względem ogółu redakcyjnego.

Kiedyś jak zwracałem uwagę na odklejone wyniki 3700X już nie pamiętam w jakim tytule czy teście to napisał że "mi tak wyszło" bo sam mam 3700X i wiem ile powinno być a u Blacka to anomalie.

Cóż jeżeli duże grono osób ma takie dziwne jak ty można uznać za regułę, ale jeżeli tylko ty takie osiągasz to coś nie teges jest u ciebie w teście i wtedy sie sprawdza co nie trybi, gdzie leży przyczyna, czy może bios czy ramy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i5 12600K 4,8 GHz 1,2 V - Prime95, wentylatory 100%

Fortis 5 - 50 stopni

Fera 5 - 52 stopnie

Rozumiem, że ich priorytetem byla cisza, ale serio? Taka śmieszna różnica względem Fery 5? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, sc0rpow napisał:

i5 12600K 4,8 GHz 1,2 V - Prime95, wentylatory 100%

Fortis 5 - 50 stopni

Fera 5 - 52 stopnie

Rozumiem, że ich priorytetem byla cisza, ale serio? Taka śmieszna różnica względem Fery 5? 

Wyżej masz jeden z wykresów z TPU, kiedy przyciśniesz bardziej te coolery, to różnice się zwiększają nawet do 9 stopni. Serio dziwi Cię to, że wyniki się spłaszczają przy mniejszej mocy pobieranej przez CPU? Na PurePC robili przez jakiś czas testy coolerów na Ryzenie 3600, w efekcie czego wychodziło im, że Fortis 3 jest wydajniejszy od AIO 360mm :E 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś się zastanawiał i mógł dołożyć to polecam fortis 5 zamiast fery 5 głównie ze względu na powierzchnię styku z procesorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, stark2991 napisał:

Wyżej masz jeden z wykresów z TPU, kiedy przyciśniesz bardziej te coolery, to różnice się zwiększają nawet do 9 stopni. Serio dziwi Cię to, że wyniki się spłaszczają przy mniejszej mocy pobieranej przez CPU? Na PurePC robili przez jakiś czas testy coolerów na Ryzenie 3600, w efekcie czego wychodziło im, że Fortis 3 jest wydajniejszy od AIO 360mm :E 

12600K z ustawionym na sztywno taktowaniem 4.80GHz akurat generuje spore zużycie prądu i wydzielanie ciepła. Mało kto będzie go na siłę żyłował do większych wartości. A nawet gdyby chciał, to ten Fortis 5 i tak nie będzie wystarczający. Dlatego wychodzi na to, że tam gdzie Fera 5 nie daje rady, tam i Fortis 5 nie będzie sprawował się zauważalnie lepiej. Dla mnie przereklamowane chłodzenie. 

Edytowane przez sc0rpow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalka, że względem kloców typu D15 czy Asasyn opcje SPC spuchną na takich 200W. Nie będzie coolera, który przy gabarytach Fery czy Fortisa nie spuchnie - czegokolwiek nie wymyśliłby sam Sławomir Pietras i cała rzesza naukowców z sokołowskiej placówki badawczej Synergy Cooling :P Jednak raczej mniejszość ma procka i zastosowanie, które te 200W czy nawet więcej dostarczy. Osobną kwestią także związaną z rozmiarem chłodzenia jest kultura pracy - im niżej znormalizujemy hałas, tym bardziej kloce rozjadą Ferę i Fortisa na temperatury, więc będą lepszą opcją także przy priorytecie ciszy. Pozostaje jeszcze jakość i pozostałe pierdoły typu wyposażenie czy serwis posprzedażowy, przez pryzmat których także należy patrzeć na cenę. Jak dla mnie nowa Fera i Fortis to topowe chłodzenia w swojej kategorii ,,wagowej" czy cenowej - tylko tyle i aż tyle.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jak mocno dokręcać backplate dołączony do Fortis 5?

Na tyle, na ile palce pozwolą czy kluczem na maxa aż ta pianka na backplate się rozpłaszczy o laminat mobo? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na maxa nie się nie dokręca raczej niczego, do wyraźnego oporu z wyczuciem, równomiernie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a wiecie może jak Fortis 5 ma się do Dark Rock Pro 4? Bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć wiarygodnego porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...