Skocz do zawartości
Thisisit200

Wysokie skoki napięcia Ryzen 9 5900X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno złożyłem nowy PC i pierwsza rzecz jaka rzuciła mi się w oczy to wysokie skoki napięcia na procesorze w trybie idle. Poniżej specyfikacja PC:
Procesor Ryzen 9 5900X
Chłodzenie PCU Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB White Edition zamontowany na górze
Płyta główna ASUS ROG STRIX B550-E Gaming
RAM Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 16GB (2 x 8GB) 3600 CL18 (pracuje na 3200 MHz)
Karta graficzna MSI RTX 3070Ti X SUPRIM
Seagate 500GB M.2 PCIe Gen4 NVMe FireCuda 520
Patriot 512GB M.2 PCIe NVMe VPN100
CRUCIAL MX500 1TB SSD
Obudowa Zalman Z9 Iceberg Biała (w środku 2 wentylatory, jeden z przodu doprowadzający powietrze, drugi z tyłu wyprowadzający)
BIOS zaktualizowany w najnowszej wersji, sterownik Chipsetu również.

Procesor w spoczynku pracuje w zakresie 0,938 - 1,488 V (HWiNFO64). Wystarczy ze otworze przeglądarkę czy program to momentalnie napięcie skacze do max 1,488 V a co za tym idzie, temperatura potrafi skoczyć nawet do ponad 60 C co powoduje zwiększenie obrotów wentylatorów a to z kolei powoduje uciążliwy hałas. Po chwili napięcie wraca do poziomu poniżej 1.

Poniżej wskazania w idle (temp. 35 - 40C i 60C podczas skoków napięcia) :

obraz.thumb.png.d273e1cce42823043831cc0574e2cd55.png

Podczas obciążenia napięcie i temperatura jest stabilna. Poniżej wskazania w stresie (temp. 60-63 C):

obraz.thumb.png.3311fb95cf6a0cca02a05d8e0d74f9bf.png

Plan zasilania to Zrównoważony. Przy zmianie planu zasilania na Oszczędzanie energii napięcie spadło i się ustabilizowało, temperatury również ale częstotliwość zegarów to max 1720 Mhz. Przy zmianie planu zasilania na Zrównoważony z maksymalnym obciążeniem procesora 99% napięcie spadło i znacznie się ustabilizowało (były skoki ale dużo mniejsze), temperatury również ale częstotliwość zegarów to max 3600 Mhz.

Pomyślałem że jeśli obniżę max napięcie w BIOSIE to ok. 1,35 V to siłą rzeczy takich skoków nie będzie a co za tym idzie wzrostów temperatur. Próbowałem obniżyć napięcie w Biosie poprzez offset tj. ustawiłem negatywny offset jak poniżej:

obraz.png.be6edf6d6e7ba3c710347a9368f6654f.png

Niestety dużo to nie dało. Próbowałem zmieniać wartość offsetu ale niestety bez skutku, skoki do ponad 1,4 V nadal występowały.

Pomyślałem tez żeby skorzystać z opcji Power Boost Overdrive od AMD i ustawiałem  curve optimizer na wartość 20, potem 15, 10 ale za każdym razem już na początku testów w stresie komputer się restartował. Korzystałem z poradników na Youtube ale.. praktycznie w każdym proponują inne ustawienia (m.in. PBO limits) i szczerze nie chce już sam za bardzo w tym grzebać zwłaszcza że zbyt dobrze się na tym nie znam.

Mam zatem prośbę o wsparcie co można zrobić ale ograniczyć te skoki napięcia. Być może offset w Biosie był dobrą opcją ale czegoś jeszcze nie ustawiłem, ewentualnie inne ustawienia PBO.. Bedę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie skoki są normalne   gdy taktowanie jednego rdzenia skacze do maximum np włączanie przeglądarki.

Masz włączone sterowanie obrotami wentylatora?

Możesz jeszcze zmienić czas reakcji  (jeśli masz taką możliwość)  ewentualnie krzywą ustawić trochę wyżej  żeby wentylator reagował od nieco wyższej temperatury np 65°C

 

Screen-Shot-12-19-20-at-06-42-PM.png

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź @Roberto78

No właśnie jedyne co mogłem do tej pory zrobić to ustawić krzywe pracy wentylatorów na wyższe poziomy i tak też zrobiłem. Pierwszy raz mam do czynienia z procesorem AMD (wcześniej Intel i7-4790 pracował bardzo równo). Czytałem wątki na różnych forach i pisali że rzeczywiście takie zachowanie 5900X jest normalne ale dziwi mnie to, że podczas pracy pod obciążeniem max napięcie to 1,344 V a przy otwarciu programu co nie powinno być dużym 'wyzwaniem' strzela do ponad 1,4 V.

Obniżenie napięcia w Biosie lub PBO ponoć dla tych procesorów powinno spowodować zachowanie wydajności przy spadku napięcia i poboru mocy ale jak tylko coś obniżę i przetestuje stabilność to system od razu się restartuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie jest opcja Curve  za  pomocą  tej opcji można obniżyć nieco napięcie   ustaw na negative  all core  1 curwe = 0,03V ( chyba )    ja na 5800X mam ustawione na 8.

Napięcie procesora  zostaw na auto  bo nie będzie prawidłowo  działało PBO.

Tak wysokie napięcie jest potrzebne żeby procesor osiągnął max taktowanie dla jednego - dwóch rdzeni  dla 5900X  jest to 4.9GHz 

Oczywiście to napięcie jest nieco zawyżone za pomocą curve można je precyzyjnie obniżyć.

Ja na swoim procesorze nie mam problemu nagłymi skokami obrotów wentylatorów może płyty MSI są lepiej dopracowane  :E

 

edit

wrzuć zdjęcie z biosu zakładka Monitor

Edytowane przez Roberto78
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten typ tak ma. Napięcia skaczą, temperatury też. Możesz zrobić OC na sztywno, ale wtedy nie będziesz miał wysokich zegarów przy lekkim obciążeniu. Krzywe dużo nie zmienią. Najlepiej po prostu pogrzebać w ustawieniach wentylatorów, żeby nie wchodziły na wysokie obroty. 

satpmEQ.jpg

 

Y8jdy8m.jpg

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.12.2021 o 22:02, Roberto78 napisał:

W biosie jest opcja Curve  za  pomocą  tej opcji można obniżyć nieco napięcie   ustaw na negative  all core  1 curwe = 0,03V ( chyba )    ja na 5800X mam ustawione na 8.

Napięcie procesora  zostaw na auto  bo nie będzie prawidłowo  działało PBO.

Tak wysokie napięcie jest potrzebne żeby procesor osiągnął max taktowanie dla jednego - dwóch rdzeni  dla 5900X  jest to 4.9GHz 

Oczywiście to napięcie jest nieco zawyżone za pomocą curve można je precyzyjnie obniżyć.

Ja na swoim procesorze nie mam problemu nagłymi skokami obrotów wentylatorów może płyty MSI są lepiej dopracowane  :E

 

edit

wrzuć zdjęcie z biosu zakładka Monitor

 

1 — kopia.jpg

2 — kopia.jpg

W dniu 11.12.2021 o 22:02, Roberto78 napisał:

W biosie jest opcja Curve  za  pomocą  tej opcji można obniżyć nieco napięcie   ustaw na negative  all core  1 curwe = 0,03V ( chyba )    ja na 5800X mam ustawione na 8.

Napięcie procesora  zostaw na auto  bo nie będzie prawidłowo  działało PBO.

Tak wysokie napięcie jest potrzebne żeby procesor osiągnął max taktowanie dla jednego - dwóch rdzeni  dla 5900X  jest to 4.9GHz 

Oczywiście to napięcie jest nieco zawyżone za pomocą curve można je precyzyjnie obniżyć.

Ja na swoim procesorze nie mam problemu nagłymi skokami obrotów wentylatorów może płyty MSI są lepiej dopracowane  :E

 

edit

wrzuć zdjęcie z biosu zakładka Monitor

Czy mógłbyś Proszę podpowiedzieć gdzie mógłbym to napięcie obniżyć? W PBO mam tylko takie opcje:

 

3 — kopia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...