Skocz do zawartości
MaxForces

Test chlodzen na labowskim forum 2022

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatku przyszlego roku bede mial chwilke wolnego czasu wiec chce zrobic to co kiedys zrobilem pare lat temu

 

Zaczne od tego co mam i na czym bedzie test

Enermax liqmax III 360 Argb to jedyne lal wodne chlodzenie co chce dac w tescie, chce sie skoncentrowac na powietrzych.

Noctua NH-U12A

Noctua NH-14

Thermalright Venomouse X-RT

Scythe Fuma 2

Corsair A500

SilentiumPC Fera 2

Chce sie zmniescic w 10 chlodzeniach brakuje mi trzech jedno co chce wliczyc w test to  nowe  chlodzenie SilentiumPC Fortis 5(w tym wypadku nie bede kombinowal jak poprzednio i wysle zapytanie o samlple testowy i jak sie zgodza bedzie to jedyne chlodzenie wyslane do mnie jak nie to wybierzecie trzecie).

Kolejne dwa mozecie sobie sami wybrac i musi to byc powietrzne.

 

Teraz platfoma testowa

I7 9700K 4.9Ghz

Ustawienia Cpu package 210-230W  Occt small

Gra- tu wybieracie

Blender test 15min

A teraz warunki testu ktore przyszly mi do glowy

PWM tryb cichy

DBa na tym samym poziomie

Wentylator fabryczny na tym samym RPM

Wntylator referencyjny na tym samym RPM dla 120mm Arctic F12 PWM PST dla 140mm Arctic F14 PWM PST.

Temat jest calkowicie otwarty na wasze sugestie.

Chce zaczac za 2 tygodnie wiec wasze sugestie sa mile widziane ale i tez nie rozciagane z czasem.

 

Odnosnie platformy to jest druga opcja 5600x ale tu power package bedzie mniejsze po OC.

Tu tez dam wam wybor.

I7 9700K ktory bedzie odpowiednikm serii 10/11 czy AMD z mniejszym poborem, osobiscie bym pozostal przy Intelu ktory nie splaszczy wynikow.

 

 

 

Edytowane przez MaxForces
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, to mogę Ci podesłać NH-U14S jeśli chcesz je też testować - mam je jako zapasowy cooler powietrzny i nie będzie mi potrzebne w najbliższym czasie. Jak coś to PW.

Co do chłodzeń powietrznych to dobrze byłoby zobaczyć Dark Rock 4, który jest dosyć popularnym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś z Top Flow albo jakiś slim? Mam Fortisa 3 i tył zachodzi około 2cm na radiator. Chętnie wymienię na coś co bardziej polepszy cyrkulacje wewnątrz obudowy. Płyta Msi Z590 Torpedo.

@zawisztheblack chciałem kupić Dark Rock 4 ale ogranicza użyteczność ramu.

Edytowane przez center78pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, center78pl napisał:

 

@zawisztheblack chciałem kupić Dark Rock 4 ale ogranicza użyteczność ramu.

Nie zmienia to faktu, że jest to popularne chłodzenie często kupowane przez ludzi, dlatego warto go przetestować.

Coolery typu top flow bym olał, bo to margines jeśli chodzi o udział w rynku.

Z tego co mi jeszcze przychodzi do głowy co warto przetestować, to Spartan 4 - żeby pokazać różnice wydajność względem malutkiego chłodzenia wieżowego. Arctic Freezer e34 eSport Duo - też dosyć popularne chłodzenie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Dark Rock 4 premierę miał w 2018 roku. Wtedy na płytach głównych chyba były inne (kształt, rozmiar itp. itd.) radiatory niż obecnie. Spartan jestem na tak. Ja myślę o zakupie Dark Rock Slim lub Shadow Rock top flow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory był bardzo podobne w tym okresie. Od czasów Z290/390 mobo mało się zmieniły pod względem wyglądu.

Może i Dark Rock 4 nie jest najnowszym chłodzeniem (co dopiero NH-D14 czy Venomous X-RT :E), ale zerknij sobie ile tego chłodzenia idzie - na Morelach ponad 300 sztuk w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wyżej są tylko tańsze chłodzenia SPC. Dlatego warto to chłodzenie przetestować, bo jest to jeden z najczęściej wybieranych coolerów, nadal.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Jak chcesz, to mogę Ci podesłać NH-U14S jeśli chcesz je też testować - mam je jako zapasowy cooler powietrzny i nie będzie mi potrzebne w najbliższym czasie. Jak coś to PW.

Co do chłodzeń powietrznych to dobrze byłoby zobaczyć Dark Rock 4, który jest dosyć popularnym wyborem.

Z mial checia ale wysylka do mnie sie calkowicie nie kalkuluje 

3 godziny temu, center78pl napisał:

Wiesz Dark Rock 4 premierę miał w 2018 roku. Wtedy na płytach głównych chyba były inne (kształt, rozmiar itp. itd.) radiatory niż obecnie. Spartan jestem na tak. Ja myślę o zakupie Dark Rock Slim lub Shadow Rock top flow.

Soartan to znowu zapytanie o sample testowy, umnie ta marka nie istnieje na rynku 

3 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Nie zmienia to faktu, że jest to popularne chłodzenie często kupowane przez ludzi, dlatego warto go przetestować.

Coolery typu top flow bym olał, bo to margines jeśli chodzi o udział w rynku.

Z tego co mi jeszcze przychodzi do głowy co warto przetestować, to Spartan 4 - żeby pokazać różnice wydajność względem malutkiego chłodzenia wieżowego. Arctic Freezer e34 eSport Duo - też dosyć popularne chłodzenie.

Arctic Freezer e34 eSport Duo  bralem pod uwage 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gelid Phantom też dość często polecany jest na forum i może da radę godz przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freezer kupie, alpenfohn brocken 3 nie dostepny na moim rynku 

W dniu 16.12.2021 o 12:29, Flik napisał:

Fera 3?

Spc nie jest dostepne na moim rynku a odzewu brak jak narazie z ich strony 

A to przygotowania do testow Blender

test-cpu.jpg

CPU maksymalnie widzialem 171W

Core temp chodzil najdluzej i to byly maksymalne temperatury

PWM tryb cichy calkowicie odpada bo wskakuje na maksymalne obroty w belderze na kazdym chlodzeniu, ten tryb spisze sie jedynie w grach. to co widzicie u gory to custom. Pytanie czy wam odpowiada.

 

Co do chodzen mysle dolaczyc thermalright Frost Spirit 140 i Noctua NH-14  zamienic na 15 premium, chodzi mi po glowie chlodzenia cooler master ktores z tanszej wersji  Hyper

Co to testu mysle ze ustawie dodaklowy staly rpm powiedzmy 1200 w odniesienu wydajnosci i DBa

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2021 o 00:30, center78pl napisał:

Może coś z Top Flow albo jakiś slim? Mam Fortisa 3 i tył zachodzi około 2cm na radiator. Chętnie wymienię na coś co bardziej polepszy cyrkulacje wewnątrz obudowy. Płyta Msi Z590 Torpedo.

@zawisztheblack chciałem kupić Dark Rock 4 ale ogranicza użyteczność ramu.

Mam dwa obecnie na stanie Noctune NH-C14S i Coolermaster Geminii M4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest masa chłodzeń, które można przetestować i to szczególnie kiedy są razem w jednym teście. Mnie interesują chłodzenia ze średniej półki: Shadow Rock 3 oraz Slim 2, Freezer 34 eSports - tutaj jestem za przetestowaniem wersji  Duo z jednym i dwoma wentylatorami, bo cały internet przeorał tylko wersje Duo (dobry ruch marketingowy Arctica btw), Scythe Mugen 5 - stare, ale jare, Thermalright Macho rev. C lub jakiekolwiek inne chłodzenie od tego producenta z konstrukcją slim typu TA140, Zalman CNPS10X Performa - ostatnio widziałem jakiś test i wypadło bardzo korzystnie, Deepcool AS500 - ciężkie (ponad 1 kg), ale dość kompaktowe i dobrze wypada w testach, Gelid Phantom - głównie po to, by obalić pewne mity o wydajności tego chłodzenia, bo według mnie wcale takie super nie jest. 

Wszystkiego nie ogarniesz, ale może ktoś mnie poprze :)

Co do metodyki, to zdecydowanie 9700K dla większej mocy i jeśli tylko masz odpowiednie warunki i sprzęt, to testuj przy znormalizowanej głośności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman CNPS10X Flex  z tego co pamietam to mam, musze pogrzebac w szafie 

5-F60-E1-FE-BCF7-43-F0-ABF0-7-B699-C6745

8-FD292-BC-04-EA-46-CA-8895-029-CB1-F0-B

jest

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.12.2021 o 22:16, zawisztheblack napisał:

Jak chcesz, to mogę Ci podesłać NH-U14S

 

Zakupione?

orr.jpg

Edytowane przez MaxForces
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.12.2021 o 11:30, center78pl napisał:

Arctic Freezer 34 eSport na promocji od 109PLN w proline.

No Arctic Freezer 34 też by się przydał, mam i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2021 o 17:40, stark2991 napisał:

Jest masa chłodzeń, które można przetestować i to szczególnie kiedy są razem w jednym teście. Mnie interesują chłodzenia ze średniej półki: Shadow Rock 3 oraz Slim 2, Freezer 34 eSports - tutaj jestem za przetestowaniem wersji  Duo z jednym i dwoma wentylatorami, bo cały internet przeorał tylko wersje Duo (dobry ruch marketingowy Arctica btw), Scythe Mugen 5 - stare, ale jare, Thermalright Macho rev. C lub jakiekolwiek inne chłodzenie od tego producenta z konstrukcją slim typu TA140, Zalman CNPS10X Performa - ostatnio widziałem jakiś test i wypadło bardzo korzystnie, Deepcool AS500 - ciężkie (ponad 1 kg), ale dość kompaktowe i dobrze wypada w testach, Gelid Phantom - głównie po to, by obalić pewne mity o wydajności tego chłodzenia, bo według mnie wcale takie super nie jest. 

Wszystkiego nie ogarniesz, ale może ktoś mnie poprze :)

Co do metodyki, to zdecydowanie 9700K dla większej mocy i jeśli tylko masz odpowiednie warunki i sprzęt, to testuj przy znormalizowanej głośności. 

BDB propozycje imho (choć Zalman to już dziadek). AS500 - myślałem kiedyś o nim ale cena nie zachęca, SR3 - miałem nawet zamówionego, ale w tym samym czasie trafił się Corsair A500 i anulowałem. Freezery również dobrze wspominam. To, czego nie widać na zdjęciach, ale widzi się mając te chłodzenia - Fera 5 jest wyraźnie większa od Freezera, a ten z kolei - sporo większy od wież Gelida (jego 2 wieże są po prostu małe, cieńsze), który niestety jest głośny. Nic ciekawego w tym chłodzeniu nie ma, wart uwagi może w cenie 120 zł? Ale chyba Fera Dual i tak da mu radę.
Brocken 3 średnio ciekawy, w testach które widziałem wypada gorzej od np Macho a cena wyższa.

Co do procka, niestety, on będzie jeszcze spłaszczał wyniki. Pobierana moc nie dorównuje w żaden sposób temu co biorą dziś topowe procki, nie mówiąc już o tym iż czapka inna i nawet na intelu 12 gen wyniki mogą być już inne. Jak test dla siebie, ok, ale wartość testu dla ogółu taka średnia bym powiedział.

Np taka Fuma 2 przy stock i9-10980XE (teoretycznie 165W ;) ) potrafi ładnie dawać radę:
Scythe-Fuma2-31-960x480.png.webp

ale to jest kres jej możliwości i po OC dosłownie umiera:

Scythe-Fuma2-36-960x480.png.webp

Prawie 40 stopni gorzej!! Dla porównania, D15 - 23, DR4 Pro - 26.
Podobnie, przy średniej mocy U14S wydaje się niewiele gorsza od D15, ale po odkręceniu mocy z 3 stopni różnicy robi się 19 - a to już przepaść.
I jak widać powyżej, różnice na stock zamykają się w 12 stopniach, po OC - 28 ;)

Powiedział bym, iż to mniej więcej tak jakby na tym procku przetestować dziś karty graficzne - do topowych jest zbyt słaby, pomiędzy takim 3080 a 3090 różnica była by żadna lub minimalna. Z chłodzeniami będzie podobnie.

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do procka jestes w bledzie przedzial 210-220W nie splaszy wynikow.

Ale wiem lubisz sie powowywac na powyzsze wykresy a zadales sobie pytanie kto posiada i9-10980XE  i ustawia by bral 350W.

Moj procek to ustawienie i7 12700K w AIDA AVX

https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-12700k-review/3

y-cruncher ponad 216W

a1.jpg

a2.jpg

 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład który miałem pod ręką. Procków intela które biorą ponad 300W jest cała masa i tak, 9700K spłaszczy wyniki tak samo jak przy teście GPU, procek powinien być topem by nie zafałszować wyników.
Test na twoim procku byłby fajny, tak 3 lata temu. Dziś to już czapka która odeszła w zapomnienie i pobór mocy taka może średnio-wyższy. Ale myśl tam sobie co chcesz, wyjdą ci wyniki jak u blacka z Ryzenem 1800 205W ?

Pomiędzy 9700k a topem jest 100W różnicy:

power-stress.png

power-stress.png

Aaa i zapomniałbym: w poprzednim poście i9 na stock brał ponad 200W, więcej niż twoje cpu i spłaszczył wyniki. Ale twój tego nie zrobi. Hmmm ciekawe, nie powiem.

 

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Odejmij idle i sprawnosc zasilacza 7-8% od tych wykresow a droga sprawa wskaz chociaz jeden program co obciazy jak prime. Sens tego programu jest taki sam jak furmarka 

test bedzie przeprowadzony w

160w

210-220w

gra

na testy co sie powolujesz testuja maksymalnie 260w w aida test na tomshardware ladnie obrazuje dzisiejsze procki z poborem no poza prime95

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie ma problemu, możesz odrzucać wszystko co ci nie pasuje pod tezę.
Nawet nie będzie mi się chciało czytać twoich "testów", a jak się powołasz gdzieś na te swoje wyniki przy innym cpu to cię zwyczajnie wyśmieję ? jak już pisałem, równie dobrze możesz na tym procku przetestować RTX 3080 i 3090, wyjdzie ci że mają identyczną wydajność - taka będzie tego wartość.
A th to tacy testerzy, którzy wychwalali np najtańsze x570 od MSI gdzie cały internet z nich szydził...

Twój test to będzie co najwyżej "jaki jest najlepszy/najgorszy/najcichszy/najbardziej opłacalny" cooler dla 9700K. EOT

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ujme to tak wow. 
220W popatrzmy co bierze 

https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-12700k-review/3

tylko nie wyskocz bo prime bo nie jestes wstanie podac zadnego programu tak obciazajacego bo go nie ma

jedne z najwydajnieszych prockow obecnie tyle bierze.

jak bym mial test robic pod 9700k to nie ladowal bym 1.4v i zostal bym na 160w.

czytac nikt cie nie zmusza ale nie gadaj glupot ze przy 220w wyniki beda splaszczone bo nie beda 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja się posiłkuję napisami, bo nie jestem wstanie wszystkiego zrozumieć zważywszy na mój problem ze słuchem i jak miewam problem z polskim, gdy mowa jest czasem zagłuszana, ściszana- ktoś mówi pod nosem, a tu nawet napisy po angielsku sporo mi pomagają zrozumieć. Wszelkie wybuchy, muzyka w tle, to wszystko nachodzi na siebie i zakłóca rozumienie obcego języka, a czasem polskiego, dlatego w grach ustawiam efekty, muzykę ciszej aniżeli głosy, dialogi, ale nie zawsze pomaga. Na yt tak samo korzystam z napisów ang. Zdarzyło mi się czasem pogadać po angielsku ale "face to face" gdy zazwyczaj ktoś w miarę głośno mówi, stoję blisko przy osobie to co innego niż kino czy gra, u mnie niestety jest przerąbane, aparaty słuchowe pomagają, ale tutaj akurat oprócz braku osłuchu, bo ang mam kontakt tylko w grach czy filmy= komp, bywa, że wydaje mi się, że usłyszałem B, a powiedziano C albo A. Gry Sony na konsoli gdzie mają dubbing to grywam z dubbingiem, TLOU1 jak i 2 ogrywałem z dubbingiem, bo jest w porządku. Każdy gra jak mu pasuje, ważne, żeby sprawiało mu to frajdę.✌️
    • Siemka, szukam słuchawek z okazji zakupu nowego PC, będę używał ae 5 od soundblastera i zastanawiam się które słuchawki by były ok. Budżet 1000zl może trochę więcej.  Cel to głównie słuchanie muzyki i gierki.   Myslalem nad mmx 300 of bayerodynamic , pytanie czy karta będzie mogła je wykorzystać czy brać coś tańszego. https://www.x-kom.pl/p/420164-sluchawki-przewodowe-beyerdynamic-mmx300-2nd-gen.html
    • Możesz sobie ustawić w opcjach monitora OC i przestawić w systemie na 180Hz, to w tej cenie w szybkich grach jest fajną opcją.
    • Assassin jest normalnie dostępny na polskim Amazonie w świetnej cenie: https://www.amazon.pl/Thermalright-chlodzenia-cieplowodów-wentylator-aluminiowa/dp/B09NSTR7JZ Do 4000D lepiej dokupić ze dwa wentylatory na front. Alternatywnie be quiet! 500DX: https://www.ceneo.pl/93925243 Lepszy dysk: https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-crucial-t500-2tb-z-radiatorem-m-2-2280-pci-e-gen4-ct2000t500ssd5-14998454806 Ale gwarancja tylko sprzedawcy, trzeba zarejestrować na stronie producenta żeby mieć gwarę Cruciala. Alternatywnie: https://www.x-kom.pl/p/672287-dysk-ssd-seagate-2tb-m2-pcie-gen4-nvme-firecuda-530-heatsink.html https://www.ceneo.pl/119352284 Ogólnie Samsung się nie opłaca, ich dyski już się nie wyróżniają.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...