Skocz do zawartości
Redar

Monitor Fhd 24 czy 27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Stoję przed trudnym wyborem między tymi dwoma modelami iiyama g-master g2470hsu-b1 i iiyama g-master g2770hsu. Różnica 27 vs 24 cale. Czytałem że Fhd na 27 calach jest rozmyte i pikseloza. Skłaniam się ku większemu ale siedzę blisko monitora i cenie sobie ostry obraz mógłby mi ktoś doradzić : /

Edytowane przez Redar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za MNIEJ niz 950zl kupisz

https://allegro.pl/oferta/monitor-led-acer-nitro-xv2-23-8-1920x1080-ips-pls-11446217614

do niedawna byl https://allegro.pl/oferta/monitor-msi-optix-g241-gamingowy-1ms-fullhd-23-8-10697624223

MSI G241 tez za 799zl ale ujki podniesli cene wszedzie - pewnie na swieta zlodziejeee ALBO ZA DOBRY BYL  NA 799ZL :)

 

jesli 1920x to tylko 22-25 cale 27 na blisko czcionki sa takie se

IYAMA  24 ktora podales tez niczego sobie ale rowniez podrozeli mimo iz sztuk na magazynie nie ubywalo :D

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Redar napisał:

Stoję przed trudnym wyborem między tymi dwoma modelami iiyama g-master g2470hsu-b1 i iiyama g-master g2770hsu. Różnica 27 vs 24 cale.

Kąt pionowego pola dla częstych obserwacji bez potrzeby ruchu głowy i tułowia (2α) wynosi 30°, wiedząc ile wynosi wysokość ekranu (2a), można wyliczyć minimalną odległość oko - środek ekranu (b) i minimalną odległość oko - górna/dolna krawędź ekranu (c).
uwDmall.jpeg
23,8" monitor 16:9 (2a=29,65cm) -> b≥55,3cm; c≥57,3cm
27,0" monitor 16:9 (2a=33,65cm) -> b≥62,8cm; c≥65,0cm

 

48 minut temu, Redar napisał:

siedzę blisko monitora i cenie sobie ostry

Przy jakim obecnie monitorze siedzisz i jaką masz odległość oko - środek ekranu?

Edytowane przez armt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, armt napisał:

 

Przy jakim obecnie monitorze siedzisz i jaką masz odległość oko - środek ekranu?

Cały czas siedziałem na starej iiyamie Fhd 24 tylko nie ips starszego typu. Siedzę tak może 60-70 cm od ekranu. Byłem w sklepie porównać, akurat był model tej iiyamy 24 cale 165 i jakiś Acer 27 cali też ips ale chyba 144 Hz. Różnice nie powiem widać napewno minimalnie w gęstości pikseli i może odrobinie w ostrości na korzyść 24. Był odpalony jakiś filmik z gry i pulpit z windą napewno obraz na 24 calach był nieco ostrzejszy niż na 27... Oglądam też czasami filmy na internecie, może w grach bym większą zauważył różnice w ostrości itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy też w wyższej rozdzielczości wyglądają lepiej (dzisiaj na Youtube pełno materiałów 4K).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilbym większy ale coś mnie skłania do mniejszego 24 cale. Chyba że kupię dwa i sobie porównam ? A gdzieś czytałem że gdy ktoś gra przy wyłączonym antialiasing np w grach to przy 27 calach fhd to może być jeszcze gorzej z ostrością i pikseloza niż na 24 calach fhd w tej samej grze, tylko nie wiem ile w tym prawdy...

Edytowane przez Redar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Redar napisał:

Różnica 27 vs 24 cale. Czytałem że Fhd na 27 calach jest rozmyte i pikseloza. Skłaniam się ku większemu ale siedzę blisko monitora i cenie sobie ostry obraz mógłby mi ktoś doradzić : /

Nie wiem gdzie Ty to czytałeś, ale to zwykły bullshit. Jak może być obraz rozmyty? Obraz jest ostry jak brzytwa.

Natomiast 27 cali to maksymalny rozmiar dla rozdzielczości FHD. Z odległości ok 50 cm i więcej, pikseli nie widać.

Jeżeli natomiast siedzisz dosłownie w monitorze i masz oczy w odległości ok 30 cm i mniej to faktycznie można zauważyć już piksele na ikonach na pulpicie.

Wiem, bo mam model GB2760HSU Red Eagle. Przesiadłem się z 24 cali i nie wróciłbym do mniejszego. Natomiast 32 cale i więcej to już tylko 1440p.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Redar napisał:

Kupilbym większy ale coś mnie skłania do mniejszego 24 cale. Chyba że kupię dwa i sobie porównam ? A gdzieś czytałem że gdy ktoś gra przy wyłączonym antialiasing np w grach to przy 27 calach fhd to może być jeszcze gorzej z ostrością i pikseloza niż na 24 calach fhd w tej samej grze, tylko nie wiem ile w tym prawdy...

Na 27' FHD będzie jeszcze gorzej, niż jest to na 24' FHD, jak chcesz 27' to rozdzielczość WQHD.

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Del

Pomylka

 

 

 

Edytowane przez zenti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wqhd mam niestety aktualnie za słaby sprzęt. 

9 godzin temu, Jack White napisał:

Nie wiem gdzie Ty to czytałeś, ale to zwykły bullshit. Jak może być obraz rozmyty? Obraz jest ostry jak brzytwa.

Natomiast 27 cali to maksymalny rozmiar dla rozdzielczości FHD. Z odległości ok 50 cm i więcej, pikseli nie widać.

Jeżeli natomiast siedzisz dosłownie w monitorze i masz oczy w odległości ok 30 cm i mniej to faktycznie można zauważyć już piksele na ikonach na pulpicie.

Wiem, bo mam model GB2760HSU Red Eagle. Przesiadłem się z 24 cali i nie wróciłbym do mniejszego. Natomiast 32 cale i więcej to już tylko 1440p.

 

No może trochę przesadziłem z tym rozmyciem, ale myślę że gestość pikseli i ostrosc na 27 cali jest mniejsza niż na 24 Fhd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Redar napisał:

Na wqhd mam niestety aktualnie za słaby sprzęt. 

No może trochę przesadziłem z tym rozmyciem, ale myślę że gestość pikseli i ostrosc na 27 cali jest mniejsza niż na 24 Fhd.

Nie przesadziłeś, przy 27 FHD to za mało wystarczy policzyć ppi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 1920x1080 lepiej wziąć 24":

1920x1080@24" = 92 DPI

1920x1080@27" = 81 DPI

2560x1440@27" = 109 DPI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2021 o 18:31, Jack White napisał:

Nie wiem gdzie Ty to czytałeś, ale to zwykły bullshit. Jak może być obraz rozmyty?

Chodzi o postrzeganą czcionkę w Microsoft Windows od chyba XP po Windows 11. Czcionki w tych Windows są poddane subpikselowemu AntyAliasingowi (firmowa nazwa M$ na to rozwiązanie to ClearType). Taka czcionka przy niskim PPI (w stosunku do odległości z jakiej patrzymy) sprawia wrażenie rozmazanej. Oczywiście jak się przyzwyczaisz, to zapominasz, że patrzysz na mydło, dopiero jak postawisz obok coś z np. 1,5x większym PPI (i skalowaniem systemowym tak dobranym by wielkość ikon/czcionek była identyczna co na starym monitorze) to takie doświadczenie sprowadza na ziemię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2021 o 18:20, Redar napisał:

Cały czas siedziałem na starej iiyamie Fhd 24 tylko nie ips starszego typu. Siedzę tak może 60-70 cm od ekranu.

27,0" monitor ma o 13% większą plamkę od 23,8" (23,8" - 0,275mm; 27,0" - 0,311mm).

Jeżeli przy 23,8" monitorze siedzisz w odległości oko-ekran ~65,0cm i chcesz zobaczyć jak będą "wyglądały piksele" na nowym 27,0" z tej samej odległości (~65,0cm) to wystarczy zmniejszyć przy obecnym odległość oko-ekran do ~57,5cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2021 o 15:13, Redar napisał:

Witam. Stoję przed trudnym wyborem między tymi dwoma modelami iiyama g-master g2470hsu-b1 i iiyama g-master g2770hsu. Różnica 27 vs 24 cale. Czytałem że Fhd na 27 calach jest rozmyte i pikseloza. Skłaniam się ku większemu ale siedzę blisko monitora i cenie sobie ostry obraz mógłby mi ktoś doradzić : /

Jeśli blisko monitora to zdecydowanie 24. Jeśli byś się zdecydował jednak na 27 to pewnie z czasem się przyzwyczaisz, ale jak postawisz jeden obok drugiego to zauważysz różnicę sporą na korzyść 24 pod względem ostrości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...