Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Komputer nigdy nie był high-endowy, ale nieco już nie domaga. Oczywiście GPU dzisiaj nie robi szału, ale to chyba procesor zestarzał się najbardziej. Np. w Forzie Horizon 4 bez zrzucenia na niskie detale mam straszne lagi w sterowaniu mimo, że samo renderowanie jest znośne (okolice 60 FPS). Niby to właśnie dzieje się jak samo CPU ma problemy. Chciałbym też się pobawić w emu nowszych konsol dla tych kilku gier, które działają lepiej niż na oryginalnym sprzęcie - i jeśli dobrze rozumiem, to właśnie procesor jest tu najważniejszy. Gram w 1080p, choć jak jest możliwość, to powyżej 60 FPS.

 

Obecna konfiguracja:

  • CPU: Intel Core i5-6400
  • Mobo: MSI B150M PRO-VDH
  • GPU: Asus Strix GeForce GTX970
  • RAM: Kingston HyperX, DDR4, 8 GB, 2133MHz, CL14
  • Zasilacz: Corsair VS Series 450W
  • Obudowa: SilentiumPC Regnum RG3 Pure Black

Szukam przede wszystkim CPU/Mobo/RAM. Nie wiem czy zasilacz też trzeba będzie, czy starczy co mam. I czy trzeba będzie dokupić osobne chłodzenie. Myślałem domyślnie o przejściu do czerwonych - na Ryzena 5600X albo coś, ale z tego co słyszę, Intelowi udało się podciągnąć?

Edytowane przez Accoun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600X obecnie jest mało opłacalnym CPU.

Na dziś najbardziej opłaca się zestaw z i5 11400F:

https://www.x-kom.pl/lista/x85crt3fa

W innych sklepach dorwiesz ten CPU jeszcze taniej.

Cooler się przyda jeśli nie masz żadnego innego niż intelowski. Fera 5 wystarczy.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Jeszcze dwa pytania:

  • Czy ma sens cena/jakość przejście wyżej, na XX500/XX600? (i nie znam się na tych literkach w modelach - K to chyba odblokowany mnożnik, a F?)
  • Rozumiem, że zasilacz nadal starczy, skoro nie wspomniałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Accoun napisał:

OK, dzięki. Jeszcze dwa pytania:

  • Czy ma sens cena/jakość przejście wyżej, na XX500/XX600? (i nie znam się na tych literkach w modelach - K to chyba odblokowany mnożnik, a F?)
  • Rozumiem, że zasilacz nadal starczy, skoro nie wspomniałeś?

Nie ma sensu przyrost wydajności jest minimalny w 11gen nawet po OC (procki są dość mocno wykrzykiwane fabrycznie)

Edit: pamiętaj tylko o "ściągnięciu" limitów mocy 

F to brak zintegrowanej grafiki.

Zasilacz wystarczy

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz Intela 11 generacji i5, to zobacz na mobo GIgabyte Z590 UD AD na którą masz zwrot ponad 183 zł. 
5600X w swojej cenie jest raczej dość mało opłacalny na tle 11400F. 

Taniej o 200 zł od 11400F masz też jeszcze 10400F który przy Twojej GPU też będzie wystarczający w zupełności. 

https://proline.pl/procesor-intel-core-i5-10400f-comet-lake-2-9-ghz-lga1200-box-p6714359

 

Przy czym w teście jest RTX 3080. Z Twoim GTX 970 te różnicę będą marginalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to często bywa, za pierwszym razem nic nie kupiłem :-)

I jak to też często bywa, prawdopodobnie wychodzi coś nowego. Gdzie indziej namawiali mnie na Intela 12 gen żeby się zabezpieczyć na przyszłość, jeśli mnie stać. Ale cena CPU + Mobo jest nieco zaporowa. Coś kojarzę że jak sprawdzałem przed założeniem tematu, to ktoś wspominał o końcu stycznia/początku lutego dla Intela, ale nie pamiętam o co chodzi - czy premiery potencjalnie tańczych mobo, czy co? Jest jakaś szansa że nowa generacja będzie bardziej opłacalna w miarę niedługo, czy to kwestia miesięcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12400f + b660 to dobry wybór. A jeśli chcesz coś taniej to 11400f / 10400f + b560. Lub wariant cpu bez f jeśli Ci zależy na integrze. To są aktualnie najlepsze opcje na rynku. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez poszedlbym w 12400, bo wydajnosc krotko mowiac wymiata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo podstawowa płyta, ale wystarczy. Promocja to wał, ona wszędzie kosztuje ~600zł (570zł w Proline, 590zł w Komputroniku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.01.2022 o 06:35, Accoun napisał:

Jak to często bywa, za pierwszym razem nic nie kupiłem :-)

I jak to też często bywa, prawdopodobnie wychodzi coś nowego. Gdzie indziej namawiali mnie na Intela 12 gen żeby się zabezpieczyć na przyszłość, jeśli mnie stać. Ale cena CPU + Mobo jest nieco zaporowa. Coś kojarzę że jak sprawdzałem przed założeniem tematu, to ktoś wspominał o końcu stycznia/początku lutego dla Intela, ale nie pamiętam o co chodzi - czy premiery potencjalnie tańczych mobo, czy co? Jest jakaś szansa że nowa generacja będzie bardziej opłacalna w miarę niedługo, czy to kwestia miesięcy?

Może tak za bardzo nie zastanawiaj się nad wyborem CPU, bo tutaj nawet jak dasz i5 10400F na B560 to będzie dla Ciebie to przeskok i to spory. Problemem nadal będzie GTX 970. Tutaj może skłaniałbym się w stronę taką, żeby uwzględnić w tym wszystkim za jakiś czas zmianę GPU. Będąc na Twoim miejscu mając ograniczony budżet i nie mając jakiś większych planów na kolejną modernizację tego sprzętu, to raczej bym się skłaniał do i5 10400F na B560, sprzedaży GTX 970 i wrzucenia GTX 1070 zamiast łączenia 5600X + GTX 970. Tutaj tak zamiana GPU to będzie dopiero mocno odczuwalny skok wydajności. 

Za 1350 zł masz https://proline.pl/koszyk/dd49cd5d czyli mniej niż sam 5600X. Sprzedajesz swój CPU, pamięci oraz płytę i GPU. Spokojnie masz w ten sposób na GTX 1070 czy nawet na 1070 Ti albi GTX 1080 przy czym tam wtedy też pomyśleć o zmianie zasilacza na jakieś 550-600W. Dorzucasz do tego AMD FSR na GPU i Panie, jesteś w 2022 roku z wydajnością w grach w 1080p pod 60-75Hz i nawet lepiej

 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat, bo chciałbym dokonać podobnej modernizacji i mam pytanko, czy zestaw, który wysłał Dirian spasuje do moich aktualnych komponentów:
Obudowa ZALMAN R1, Zasilacz  OCZ-ZT650W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chociaż ja bym wziął płtę MSI B560M Bazooka - jest lepsza i obecnie nieco tańsza. Oraz zmienił RAM na Patrioty 3600CL17 - kosztują tyle samo a mają niższe opóźnienia. Czyli zestaw pasuje, ale jest do zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku. W zasadzie mam też już leciwy dysk SSD Plextor 128GB i zastanawiam się też nad wymianą. Możecie coś polecić? 256GB lub 512GB? Czy w ogóle jest sens zmiany, czy wystarczy wrzucić system od nowa i będzie ok?

Edytowane przez rafus456

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już stary to można wymienić, a tego zostawić jako magazyn.

Szukaj Kingston A2000 lub trochę drożej KC2500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zestaw prezentuje się następująco: https://www.x-kom.pl/lista/e5sqzmbq3

Dziękuję wszystkim za pomoc, mam nadzieję, że uda się to jakoś złożyć do kupy, bo moja wiedza w zakresie komputerów zanikła jakieś 4 lata temu, a świadczy o tym to, że nie miałem pojęcia o istnieniu dysku w takim standardzie :)
Dzięki jeszcze raz!  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz odłożyć zakup SSD na później a teraz wziąć i5 12400F na B660. 

15 godzin temu, rafus456 napisał:

Czy w ogóle jest sens zmiany, czy wystarczy wrzucić system od nowa i będzie ok?

Jak się z dyskiem nic nie dzieje, to nie wiem czy jest taka konieczność żeby go zmieniać. Ogólnie do czego ten zestawy ma służyć? Jakie tam jest GPU? 

https://proline.pl/koszyk/f49983bf

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem ale na tym forum widzę często że ludzie mają gf 1030,1050,1060 3gb i wszyscy tu każą ładować 12 gen jak pisałem jestem laikiem i proszę mi powiedzieć jaka jest różnica w grach z kartą graficzną np. 1050 z i 5 10400 a i5 12400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kiko81 napisał:

Jestem laikiem ale na tym forum widzę często że ludzie mają gf 1030,1050,1060 3gb i wszyscy tu każą ładować 12 gen jak pisałem jestem laikiem i proszę mi powiedzieć jaka jest różnica w grach z kartą graficzną np. 1050 z i 5 10400 a i5 12400.

Kupno komputera powinno być procesem zakupowym, jak ktoś nie chce bezsensownie tracić pieniędzy. Czyli mając tego GTX1050, kupujesz i5 12 generacji po to, by przez np. parę kolejnych generacji GPU (wsadzisz np. RTX3050 w tą platformę jak pęknie krypto-bańka, a później jeszcze RTX5050 - wszystko na "starym" i5 12 generacji) nie być zmuszonym kupować płyty+CPU+RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Kyle_PL napisał:

(wsadzisz np. RTX3050 w tą platformę jak pęknie krypto-bańka,

 Wszystko pięknie a jak nie pęknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak pęknie, to i tak raczej będzie drogo. O cenach jakie były przed tym całym chaosem, raczej możemy zapomnieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, kiko81 napisał:

 Wszystko pięknie a jak nie pęknie?

To i5 12 gen wystarczy Ci po prostu na jeszcze dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Caps napisał:

Możesz odłożyć zakup SSD na później a teraz wziąć i5 12400F na B660. 

Jak się z dyskiem nic nie dzieje, to nie wiem czy jest taka konieczność żeby go zmieniać. Ogólnie do czego ten zestawy ma służyć? Jakie tam jest GPU? 

https://proline.pl/koszyk/f49983bf

Wydaje mi się, że problemów z dyskiem nie ma, tylko chcę maksymalnie polepszyć jakość użytkowania, jak już zdecydowałem się na upgrade zestawu i chciałbym na te kilka lat mieć spokój.

Komputer do grania, najczęściej CS:GO, ostatnio też w COD:MW, czasem ETS.

GPU: Gigabyte GeForce GTX 1660 GAMING OC 6GB GDDR5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...