Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum PC LAB

Szanowny Użytkowniku,

Informujemy, że za 30 dni tj. 30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.

Administrator Serwisu Forum PC LAB - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu Forum PC LAB z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Administrator Serwisu Forum PC LAB informuje, że:

  1. Z dniem 29 listopada 2024 r. zakończy się świadczenie wszystkich usług Serwisu Forum PC LAB. Ważną przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie jest zamknięcie Serwisu Forum PC LAB
  2. Dotychczas zamowione przez Użytkownika usługi Serwisu Forum PC LAB będą świadczone w okresie wypowiedzenia tj. do dnia 29 listopada 2024 r.
  3. Po ogłoszeniu zamknięcia Serwisu Forum od dnia 30 października 2024 r. zakładanie nowych kont w serwisie Forum PC LAB nie będzie możliwe
  4. Wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, tj. dnia 29 listopada 2024 r. nie będzie już dostępny katalog treści Forum PC LAB. Do tego czasu Użytkownicy Forum PC LAB mają dostęp do swoich treści w zakładce "Profil", gdzie mają możliwość ich skopiowania lub archiwizowania w formie screenshotów.
  5. Administrator danych osobowych Użytkowników - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapewnia realizację praw podmiotów danych osobowych przez cały okres świadczenia usług Serwisu Forum PC LAB. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, dane osobowe Użytkowników Serwisu Forum PC LAB zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia Forum PC LAB o kilka miesięcy. Wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie obecnie mam zwykły dysk SATA SSD 250GB (tylko pod system), ale chciałbym jeszcze troszkę wycisnąć więcej z mojej płyty głównej i kompa. Moja płyta to tytułowy Asrock p67 Extreme 4, która niestety nie posiada gniazda m.2, ale jest chociaż gniazdo PCI Express x16. Gniazdo opisane jak poniżej

3 x PCI Express 2.0 x16 slots (PCIE2/PCIE4: Single at x16 (PCIE2) / x8 (PCIE4), or dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4); PCIE5: x4 mode
https://www.asrock.com/mb/Intel/P67%20Extreme4/index.pl.asp

Moje pytanie do was teraz brzmi:
Czy adapter pod PCI Express z gniazdem m.2 oraz do tego karta SSD NVMe ma sens? Bo taki mam plan obecnie. Czy w ogóle ma to sens (karta SSD pod PCIE) Podpowiedzcie mi co najlepiej zrobić i zakupić, aby jeszcze bardziej przyspieszyć.

Mówimy tylko i wyłącznie o karcie SSD pod tą płytę główną (nie zamierzam jej zmieniać obecnie)

Edytowane przez reactorpcsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie osiągnięsz pełnych reklamowanych prędkości (no chyba, że płyta jednak puszcza PCIe3) ani (bez dodatkowego dłubania) rozruchu z tego dysku, ale w ogólnym rozrachunku moim zdaniem warto, bo i tak po zmianie płyty użyjesz tego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak wiem, że rozruchu z tego nie będzie, bo moja płyta tego nie obsłuży, a jedynie rozruch z dysku SATA, ale jeśli jakoś udało by się z niego zrobić rozruch to było super! Pytanie co zrobić? Mam najnowszy bios. Może coś tam ustawić?
2. Założenie wstępnie jest takie.
    a) Dysk SSD 250GB SATA 3.0 - SYSTEM. 
    b) Dysk SSD 500GB NVMe (przez adapter PCIe - M.2 + radiator) - GRY
    c) Dysk HDD 1TB - INNE DANE
3. Jakie realne prędkości odczytu, zapisu mógłbym uzyskać na dysku NVMe podłączonym przez adapter PCIe - M.2 + radiator na obecnej konfiguracji?
4. Dysk SSD 500GB NVMe miałby być pod gry jak wyżej napisałem z myślą o szybszym odczycie danych, który przekładał by się na szybsze wczytywanie i większą ilość klatek - mam rację?

Jak wy to widzicie i czy to ma sens, przy obecnej konfiguracji? (w stopce)


PS: Nie patrzcie pod tym kątem, że warto, bo po zmianie płyty użyje tego dysku. Płyty szybko nie zmienię, bo to wiąże się ze zmiana innych podzespołów, a to z większymi zbędnymi wydatkami. Poza tym za rok czy dwa (do tego czasu raczej nie zmienię płyty), ceny będą niższe tego dysku co kupiłbym teraz, wiec to nie ma sensu pod tym kontem patrzeć. Dlatego patrzymy pod kątem obecnej konfiguracji, jej możliwości i sensu - czy w ogóle warto się w to pchać! Budżet 300zł (Dysk SSD 500gb NVMe + adapter PCIe-m.2 + radiator)

Edytowane przez reactorpcsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie, rozruch z NVMe na platformie tego nie obsługującej to nie jest zmiana opcji w konfiguracji. Albo modyfikacja bios (fajne jeżeli bez stresu potrafisz sobie odczytać/wgrać bios oraz odbrickować płytę jak coś pójdzie nie tak) albo użycie metody programowej, np. Clover EFI - fajne jak masz czas na gmeranie programowe i potrafisz naprawić rozruch systemu jak coś pójdzie nie tak.

2. Sensowne, ale brałbym dzisiaj nawet 1TB SSD pod uwagę.

3. Przy PCIe2 (linie chipsetu, brak PCIe3 na liniach CPU) - limit ~1.6GB/s. Przy PCIe3 (jeżeli płyta obsługuje) zbliżone do reklamowanych, ale kosztem przycięcia magistrali dedykowanej grafice (zwykle różnice pomijalne).

4. Szybszy odczyt danych i ładowanie gier - tak. Więcej klatek - bzdura.


Przy takim zastosowaniu nie potrzebujesz radiatora na dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli opuszce sobie rozruchu z NVMe. Obecna prędkość uruchamiania systemu jest dla mnie w zupełności wystarczająca, a chyba nic specjalnie więcej nie uzyskałbym po przez to, czy mylę się?
2. Wybrałem wstępnie 500GB nieprzypadkowo :P  Dziś 1TB SDD to koszt 400zł, a obecnie jest w ofercie dysk 512GB za 209zł. warto go kupić, czy lepiej jakiś inny 500gb?
    https://allegro.pl/oferta/dysk-goodram-px500-512gb-m-2-pcie-3x4-nvme-2280-10797756911
    i tak... https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-pny-cs2130-500-gb-m-2-pcie-nvme-gen3-x4-11475694528

3. Jeśli radiator nie jest mi potrzebny to super! Wtedy by wyszło taniej, albo mógłbym dołożyć do lepszego dysku :P 

Edytowane przez reactorpcsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2021 o 13:27, reactorpcsu napisał:

1. Czyli opuszce sobie rozruchu z NVMe. Obecna prędkość uruchamiania systemu jest dla mnie w zupełności wystarczająca, a chyba nic specjalnie więcej nie uzyskałbym po przez to, czy mylę się?
2. Wybrałem wstępnie 500GB nieprzypadkowo :P  Dziś 1TB SDD to koszt 400zł, a obecnie jest w ofercie dysk 512GB za 209zł. warto go kupić, czy lepiej jakiś inny 500gb?
    https://allegro.pl/oferta/dysk-goodram-px500-512gb-m-2-pcie-3x4-nvme-2280-10797756911
    i tak... https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-pny-cs2130-500-gb-m-2-pcie-nvme-gen3-x4-11475694528

3. Jeśli radiator nie jest mi potrzebny to super! Wtedy by wyszło taniej, albo mógłbym dołożyć do lepszego dysku :P 

Do czego używasz kompa? Jak do gier i neta to taki nvme jest przerostem formy nad treścią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ciekawy filozoficzny post, ja to odbieram inaczej - 9800X3D potrafi być 30% szybszy od 7800X3D i to przyrost w 18 miesięcy. Jeżeli upgrade dokonujesz w tej samych "widełkach" wydajnościowych zmieniajac starsze i5 na nowsze i5 to przyrost potrafi być przez 2 lata mniejszy niż nawet 5% za to energetycznie bywa że jest 30% lepiej, ostatecznie jest to jakaś ewolucja - pamiętaj że rozwój technologii jest iteratywny i polega na małych przyrostach które ostatecznie składają się na coś wielkiego ale ostatecznie masz rację - i7-2600 do dzisiaj może stanowić podstawę użytecznego komputera biurowego, skylake posłuszy pewnie i do 2030 w takich celach. Rasteryzacja w kartach graficznych faktycznie stoi nieco w miejscu, nVidia próbuje zrewolucjonizować rynek vendorlockowymi technikami jak swoje DLSSy, ostatecznie doprowadzi to do stagnacji gdzie bez zamydlonego ekranu nie pogramy w 4K, silniki graficzne też nie rozwijają się w oczekiwanym tempie - unity rozpadło się przez kiepski zarząd, unreal engine 5 to król mikroopóźnień, od zakończenia akceleracji sprzętowej dźwięku w windows vista (okolice 2007) nie było w audio żadnej rewolucji a wręcz ewolucji - id Tech to do dzisiaj jedyny engine który potrafi wyrysować łuk a nie koła z nakładanych trójkątów... Także sygnałów że branża kuleje nigdy nie brakowało - grunt to realizować swoje cele i jak tak jak ja od lat 2000 celujesz w średnią półkę cenową - szukać takich upgrade które faktycznie coś dają no i mieć świadomość że rtx 5090 to będzie 600w potwór z gddr7 i ceną na poziomie 12000 pln, takiej wydajności w kartach do 2000zł nie zobaczymy do 2030r. Pamiętam WOW jakie zrobił na mnie Teoria Chaosu splinter cella (mądrze zaprogramowana gra działająca również na konsolach) Far Cry 1 (był nieziemski na premierę) Crysis wyrywał z butów (8800gtx ledwo dawał radę), wszystko potem to sidegrade z momentami które pokazywały że 200 mln usd budżetu może dać jakościowy tytuł jak Red Dead 2, przez ostatnie 20 lat dobrych gier pctowych nie brakowało ale większość to ciągły sidegrade niepotrzebujący najmocniejszych sprzętów, dobieranie timingów pamięci to zawsze była nieco sztuka dla sztuki
    • Na ITH podobna wolność słowa jak na X/Twitterze. No cóż, trzeba będzie po prostu listę ignorowanych wydłużyć  
    • Tak, ale są związane z usługą udostępnienia platformy z ramienia podmiotu X. W tym wypadku RASP. Jeśli treść, nawet przerobioną na anonimową, przetwarzać zacząłby ktoś inny, nie wiem czy przypadkiem nie potrzeba uzyskać ponownie zgody na przetwarzanie wtórne/dziedziczne. Być może bezpośrednio z RASP, ale już stwierdzono, że nie ma takiej opcji. Głośno myślę jedynie, nie wczytywałem się tak głęboko w przepisy. Ok, ale co jeśli posty zawierają informacje mogące przyczynić się do ustalenia tożsamości piszącego/piszących? Tu już robi się niestety grubiej.    
    • Ja odpowiem bo nie wybieram się na tamto forum. Zależy czy masz boxy, gwarancję i jak szybko chcesz sprzedać ale coś koło 2100.
    • Polecam zapytać na Forum ITHardware.pl tutaj już raczej nikt ci nie odpowie, to forum się zamyka i wszyscy przeszli na ith.   @MuziPL .
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...