Skocz do zawartości
Mistol

Zestaw z i7-12700k płyta oraz chłodzenie do 3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam prośbę.

Chcę złożyć nową platformę.

Dotychczasowa to:

- I7-8700 bez K

- Chłodzenie Fortis 3

- asrock z370 pro4

- Patriot Viper 3200mhz 16gb cl 16

- Zasilacz Seasonic FOCUS GX-850 80Plus Gold

- Obudowa Regnum RG4T RGB https://www.silentiumpc.com/pl/product/regnum-rg4t-rgb/

- Grafika to Rtx 3080.

W sumie mam pytanie Czy ta płyta główna MSI PRO Z690-A DDR4 https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-pro-z690-a-ddr4-9398467/ nada się do tego procesora i7 12700k?

Drugie pytanie to chłodzenie bo podejrzewam że mój Fortis 3 chyba tego proca nie ogarnie.

Myślałem o Noctua NH-D15S https://www.komputronik.pl/product/283980/noctua-nh-d15s.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

albo Arctic Liquid Freezer II 240  https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046a-6409958/ (Nigdy wcześniej nie montowałem AIO)

Czy w ogóle wejdzie mi to chłodzenie do obudowy na górę.

Ram na razie zostawię stary bo bym się nie zmieścił w budżecie. Za miesiąc dokupię 32gb bo stare bebechy pójdą do kompa brata.

Ale z chęcią możecie polecić jaki te ddr4 były by dobre do zestawu.

Za pomoc z góry dziękuję.

 

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mistol napisał:

nada się do tego procesora i7 12700k?

Nada się

4 minuty temu, Mistol napisał:

Drugie pytanie to chłodzenie bo podejrzewam że mój Fortis 3 chyba tego proca nie ogarnie.

W grach chyba jeszcze ogarnie ale i tak musisz dorzucić zestaw montażowy SPC pod LGA1700

5 minut temu, Mistol napisał:

Chłodzenie ma 160 mm, Twoja obudowa oficjalnie mieści 159 mm. Zawsze podają mniej, może wejdzie ale ręki uciąć sobie nie dam. Pewniakiem będzie tutaj Fortis 5 już z zestawem pod LGA1700, który z i7 sobie poradzi

A kilka pytań. Jaki masz monitor, jaka rozdzielczość? Zestaw typowo do samego grania? Jeżeli tak, to zakup i7 będzie tutaj na siłę. Intel i5 12600K 10 rdzeni, 16 wątków do gier ogarnie wszystko przez długi okres. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram na 27 cali 1440p 144hz po to kupiłem rtx 3080.

Bawię się też w obróbkę wideo i przydało by się mocy i7 ;-)

Właśnie czytałem że do tych chłodzeń nie ma zestawów montażowych do lga 1700 że trzeba pisać na stronę producenta o to aby dosłali.

Fortisa 3 już nie robią nie wiadomo czy jest taki zestaw :kwasny:

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.silentiumpc.com/pl/product/lga1700-ac1-upgrade-kit/

23 minuty temu, Mistol napisał:

Gram na 27 cali 1440p 144hz po to kupiłem rtx 3080.

Gra

23 minuty temu, Mistol napisał:

Bawię się też w obróbkę wideo i przydało by się mocy i7 ;-)

No to wtedy ok. Jak będziesz jechał np w obróbce wideo po CPU (choć lepiej wykorzystać do tego akcelerację GPU oraz QSV, która jeszcze bardziej odciąży CPU), to ten FOrtis 3 przy MTP 190W na i7 12700K nie wiem czy da radę - Fortis 5 daje radę, ale tez on demonem wydajności jednak nie jest. Po zdjęciu limitów może być różnie a po OC to w ogóle nie ma co dyskutować - tutaj AiO min 360. 

W sumie na start, słuchaj weź sobie tego kita pod SPC Fortis 3. Zobaczysz jak będzie a później ewentulanie będziesz dalej kombinować. Przy Alder Lake warto też zrobić UV - pobór prądu znacznie spada, temperatury o niebo lepsza w różnice w wydajności znikome - to gdybyś miał problem na starcie z Fortisem 3, masz rozwiązanie

Edytowane przez Caps
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta Noctua NH-D15S? bo z tym AIO to nie wiem bo w tej obudowie nie wie jak to by było bo nie chciałbym odsyłać jakby mi to nie weszło

edit: Kolega z forum @Zhao widzę w stopce że ma to chłodzenie do i9 12900k

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zmieścisz tej Noctua do swojej budy. 

Osobiście rozważyłbym zejście do i5 12600k, taniej, chłodniej, wydajność w grach podobna. Video jak nie obrabiasz na jakąś masową skalę to też za bardzo nie widzę sensu dokładania do i7.

i7 i i9 to straszne grzałki, a twoja obecna buda też jakaś ultra-przewiewna nie jest - do tego chcesz tam pakować RTX 3080 który też wydziale od cholery ciepła.

Jak się upierasz przy i7, to zacząłbym od zmiany budy i wtedy można myśleć o AIO. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Caps napisał:

Chłodzenie ma 160 mm, Twoja obudowa oficjalnie mieści 159 mm.

Tak szybko patrzę na google, nie widzę nic na ten temat. Dla świętego spokoju może zmień obudowę razem już z chłodzeniem?

DX500 od be quiet zmieści np NH-D15 albo też i Liquid Freezer II 240 na top. Całość będziesz gdzieś za 3800 zł. Tam coś Ci się zwróci po sprzedaży Fortisa oraz RG4T

Możesz też dać na początek tylko nową obudowę. Sprawdzić na Fortisie 3 z zapinką pod LGA1700. Będzie lipa - wtedy zmiana chłodzenia a do czasu jego zakupu - lekki undervolting

Dirian też w sumie dobrze pisze z tą i5tką. 

Edytowane przez Caps
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Za dużo kombinowania by było z tą obudową. A ten Fortis 3 i tak do brata pójdzie do budy razem z i7 8700.

Fortis 5  mi wejdzie ale czy styknie do 12700k? Wydajniejsze to od Fortisa 3? 12600k też musiałbym przemyśleć bo to zawsze 600zł w kieszeni a za to już bym miał więcej kasy na Ram.

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach na pewno da radę (Forits 3 pewnie też), ale jak zaczniesz coś renderować no to może być różnie. Tym bardziej, że jak już ustaliliśmy - twoja obudowa nie jest szczytem perfekcji jeśli chodzi o wentylację.

Moim zdaniem - zostając przy obecnej budzie bezpieczniej zejść do i5 12600k i wtedy zostać z Fortisem 3 albo sprzedać i sobie kupić Fortisa 5.

Przejrzyj sobie testy, tak naprawdę poza profesjonalnymi zastosowaniami dopłata do i7 nie ma wielkiego sensu. Wiem, że fajnie mieć i7, ale te procki poniekąd średnio Intelowi wyszły bo grzeją się jak cholera.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 5 jest nieco wydajniejszy od Fortisa 3. Od obu lepsze chłodzenie to Scythe Fuma 2. Do obudowy wejdzie AIO 240mm z normalną/niska chłodnicą, ale takie są albo głośne pod obciążeniem, albo drogie.

I7 się jeszcze strasznie nie grzeje, zużywa mniej prądu niż poprzednicy, dopiero z i9 jest problem bo wtedy nawet Noctua NH-D15 wysiada i trzeba min. 360mm AIO.

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie, Liquid Freezer zawdzięcza swoją skuteczność właśnie temu że ma bardzo grubą chłodnicę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a co w takim razie by weszło z AIO do tej budy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. 

https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-be-quiet-silent-loop-2-240mm-bw010-5946827/

https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-nzxt-kraken-x53-rl-krx53-01-6535086/

Ale trzeba się nastawić, że pod dużym obciążeniem super-cicho nie będzie.

EDIT: Ofc trzeba będzie załatwić sobie zestaw montażowy pod LGA 1700.

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fractal Design Celsius S24, to masz ciche i wydajne AiO ale to cena czasami blisko LF240 + BQ DX500

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Caps napisał:

Fractal Design Celsius S24, to masz ciche i wydajne AiO ale to cena czasami blisko LF240 + BQ DX500

Drogo strasznie. Szkoda że nie ma nic tańszego.

Tak sobie przemyślałem i chyba na razie chyba zakupię Fortisa 5.

W grach z i7 12700 widziałem testy to nie będzie tragicznie. Przeczekam najwyżej z kilka miechów w tej budzie.

Dozbieram najwyżej na lepszą i większą obudowę i wtedy pomyślę nad lepszym chłodzeniem. Co o tym sądzisz? (Sądzicie?)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej tylko pamiętaj, że masz też ciepłe GPU, które podbije temperaturę w obudowie. Ale niczym naprawdę się tutaj nie przejmuj. Spuścisz w dół 0,05 - 0,07 V na vcore i temperatury polecą łeb na szyję w dół. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Caps napisał:

Jak najbardziej tylko pamiętaj, że masz też ciepłe GPU, które podbije temperaturę w obudowie. Ale niczym naprawdę się tutaj nie przejmuj. Spuścisz w dół 0,05 - 0,07 V na vcore i temperatury polecą łeb na szyję w dół. 

Znalazłem taki filmik. Trochę się zbije temperatury wg. niego

https://youtu.be/0RgNCqrmG8M

edit:

14 godzin temu, kalderon napisał:

Fortis 5 jest nieco wydajniejszy od Fortisa 3. Od obu lepsze chłodzenie to Scythe Fuma 2.

albo może bym to chłodzenie kupił? Rozważam ale znów trzeba załatwiać zestaw montażowy pod LGA 1700 :/

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Okazało się że do tej mojej obudowy nie wejdzie również Fortis 5 więc jestem zmuszony jednak wymienić obudowę. Wszystko wymierzyłem i zabrakło mi centymetra.

Reszta ze starego sprzętu ma powędrować do brata ale on znów ma za małą obudowę na Fortisa 3 więc wszystko pójdzie (ram, stary procek i obudowa) do niego.

Zdecydowałem się na taki ostatecznie zestaw:

1. Procesor Intel Core i7-12700K, 3.6GHz, 25 MB, OEM

2. Płyta główna MSI PRO Z690-A DDR4

3. Chłodzenie CPU Noctua NH-D15

4. Obudowa SilentiumPC Signum SG7V TG

Całość wychodzi około 3800zł

Wybrałem tą obudowę ze względu na wielkość aby nie mieć już w przyszłości przypałów że coś mi się nie zmieści no i cenę. Wymiana ewentualnie później chłodzenia na AIO

Widziałem testy  na Video Blog Tech https://www.youtube.com/watch?v=9F1jetRUivI  i niby są w porządku i są przewiewne. RGB mnie nie interesuje.

Co wy na tą obudowę?

 

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda jest ok, ale po co brać NH-D15 jeśli w tej cenie masz AIO?

Fortis powinien na styk wejść do twojej budy.

Edytowane przez Dirian
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co proponujesz w tej cenie? Nie znam się na wodnym chłodzeniu bo nigdy nie miałem.

 

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Dirian napisał:

Fortis powinien na styk wejść do twojej budy.

Już i tak musi iść do brata buda bo mu się fortis 3 do jego nie zmieści.

23 minuty temu, Dirian napisał:

Dzięki. Popatrzę na jakieś testy jeszcze.

edit:

na morelach to chłodzenie jest już wyposażone w mocowanie na lga 1700 https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-6650677/

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Morele dostało już nowszą partię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kalderon napisał:

Może Morele dostało już nowszą partię?

Chyba tak bo w pytaniach i odpowiedziach do tego arcrica koleś podał listę chłodzeń wyposażonych pod lga 1700 https://www.morele.net/kategoria/chlodzenie-wodne-zestawy-662/,,,,,,,,0,,,,26162O1868979,43520O1627371.1627372.1627373.1627374/1/?noi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...