Skocz do zawartości
Mistol

Zestaw z i7-12700k płyta oraz chłodzenie do 3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie nie powinno dochodzić do throttlingu. Jeśli pompka działa i ma normalne obroty to coś jest nie tak z montażem. Głupie pytanie - zdjąłeś folię z blokopompki?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

? Oczywiście

edit:

Pastę dałem z zestawu

25 minut temu, kalderon napisał:

Jeśli pompka działa i ma normalne obroty to coś jest nie tak z montażem

Napisałem wcześniej że miałem trochę problemów z montażem tej zapinki pod lga 1700 ale niby się udało. Nie mam pojęcia jakie powinny być normalne obroty pompki bo po raz pierwszy montowałem AIO :hmm:

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obroty pompy powinny być w przedziale 800-2000. Pod obciążeniem w górnym zakresie. Zdecydowanie coś jest nie tak, ten cooler wystarcza do podkręconego 12900K, 12700 to powinna być dla niego pestka.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuj z montażem, coś na pewno jest nie tak. Temperatury są zdecydowanie zbyt wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.01.2022 o 22:50, kalderon napisał:

Tylko do gier za bardzo nie widzę sensu w dopłacaniu do 12700K, różnica w grach jest minimalna a dopłata spora.

Taniej niż Tomahołka kupisz ASUS PRIME Z690-P WIFI DDR4, również bardzo dobra płyta do tego z uniwersalnym mocowaniem chłodzenia.

Chłodzenie - SilentiumPC Fortis 5.

RAM do wymiany, 2400 to mało i będzie kastrować wydajność. W dobrej cenie można kupić całkiem szybkie Patrioty 3600CL17:

https://www.ceneo.pl/81561386

A ja do gier proponowałbym nawet i9. Sam wymieniłem jakiś czas temu i5 na i9 i nie tylko wzrosły mi średnie fps ale przede wszystkim, wpływający bardzo na komfort grania minimalny fps. Im mocniejszy procek tym mniej mikrościnek w czasie grania.

No i komputer z i7 będzie mocny ze 2 lata dłużej niż z i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. 10 czy 12 rdzeni to w grach niewielka różnica, oba procki wystarczyły by na bardzo długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności, jak wy piszecie o swoich temperaturach to mówicie o maksymalnej temperaturze pakietu CPU czy o maksymalnej temperaturze dowolnego rdzenia czy o średnich temperaturach?

Zakładam też, że podajecie wartości z czujnika CPU a nie płyty głównej.

Edytowane przez qlemens_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałem o max temperaturze pakietu CPU.

Tak u mnie wyglądają temperatury na rdzeniach. W grach i innych benchmarkach temperatury są ok tylko w tym Cinebenchu takie wysokie.

RgVL0tF.jpeg

edit:

Nic muszę rozkręcić i jeszcze raz zamontować. Bo coś ewidentnie jest nie tak.

Jakby ktoś znalazł porządny poradnik z tą zapinką LGA 1700 byłbym wdzięczny :notworthy:

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nałóż limit mocy na MTP 190W. Ściągnij Intel XTU i tam możesz to zrobić. Ustaw PL1 oraz PL2 na 190W. Ponad 20W to będą znacznie niższe temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caps Mówimy o Liquid Freezerze II 360 i procku na stockowych ustawieniach, nawet w Cinebenchu temperatury nie powinny się zbliżać do 80 stopni, a co dopiero ponad 100 i throttling.

3 godziny temu, Mistol napisał:

W grach

Ponieważ gry słabo obciążają procesor, szczególnie w 12 generacji procki ciągną śmiesznie małe ilości prądu w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, kalderon napisał:

@Caps Mówimy o Liquid Freezerze II 360 i procku na stockowych ustawieniach, nawet w Cinebenchu temperatury nie powinny się zbliżać do 80 stopni, a co dopiero ponad 100 i throttling.

 

Stockowe bez limitów mocy. Te ponad 20W więcej robi już tutaj znaczącą różnicę. i9 12900K z MTP 241W na Cinebenchu bierze około 230 na CPU Package więc niewiele więcej niż ta i7tka bez limitów mocy. 

BTW: jakie tutaj jest dokładnie chłodzenie? 

W dniu 23.01.2022 o 08:16, qlemens_1 napisał:

Był kit pod LGA-1700, ale on był wysłany osobno. Problem w tym, że w tym zestawie brakowało jednego elementu - blaszki z śrubami montowanej na bloku pompy (tak wynika ze zdjęć i instrukcji pod zestaw 1700 od beQuiet!).

 

Arcitc, be quiet? Jak to jest Pure Loop, to to raczej w ogóle szału nie będzie. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele więcej? Różnica między 12700K i 12900K wynosi 50-80W w zależności od obciążenia. I wciąż to nie zmienia jednego - nie powinno być throttlingu z 360mm AIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kalderon napisał:

Niewiele więcej? Różnica między 12700K i 12900K wynosi 50-80W w zależności od obciążenia.

Czytaj dokładnie

8 minut temu, Caps napisał:

ta i7tka bez limitów mocy. 

Bierze niewiele mniej mocy, niż i9 12900K z limitami mocy na MTP 241W podczas obciążenia w Cinebench. 
Ta i7 tka o której tutaj mowa, bez limitów mocy bierze 210-215W w Cinebench. i9 12900 stock z MTP 241W weźmie niewiele więcej, bo jakieś 230-235W. 

Gdyby to była mowa o i7 12700K z limitem mocny na 190W, to tak masz rację, różnica będzie większa. Problemem jest tutaj to, że "ta i7" z tego tematu ma ściągnięte limity mocy. 

4 minuty temu, kalderon napisał:

I wciąż to nie zmienia jednego - nie powinno być throttlingu z 360mm AIO.

Jeżeli jest to jakieś mniej wydajne AiO, to ręki bym sobie za to uciąć nie dał w tym przypadku

A jeszcze tak nasz szybko, bo przeglądam temat ale ... jaka jest tutaj obudowa oraz jak jest zamontowane to chłodzenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Arctic Liquid Freezer II czyli jedno z wydajniejszych AIO, zamontowany w SG7V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od ustawienia PL1 oraz PL2 na 190W

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie  nie mam pomysłu. Rozmontowałem chłodzenie i jeszcze raz zmontowałem. Wszystkie śrubki dokręciłem na maksa bo myślałem że może coś nie tak chłodzenie z ihs się styka.

Nowa pasta tym razem rozprowadziłem starą kartą bankomatową aby cały proc na pewno pokrywała i dupa. W stresie 100 stopni. W idlu 26-29 w grach 55 max 60.

Cinebench i Prime 95 (small FFT test) 100 stopni :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład, gdzie na Arcticu temperatury są wysokie. Ja na wersji 240mm miałem podobnie z 12600k (pobór też dochodził do ponad 200W). Dopiero jak bardzo mocno dokręciłem kołki dystansowe, wtedy temperatury spadły.
Według mnie ich zestaw pod lga1700 jest zły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kołki też wszystkie na maksa dokręciłem. Kurcze jeszcze nie miałem nigdy takich problemów z chłodzeniem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Mistol napisał:

Panowie  nie mam pomysłu. Rozmontowałem chłodzenie i jeszcze raz zmontowałem. Wszystkie śrubki dokręciłem na maksa bo myślałem że może coś nie tak chłodzenie z ihs się styka.

Nowa pasta tym razem rozprowadziłem starą kartą bankomatową aby cały proc na pewno pokrywała i dupa. W stresie 100 stopni. W idlu 26-29 w grach 55 max 60.

Cinebench i Prime 95 (small FFT test) 100 stopni :/

Jeżeli używasz CPU tylko do gier to czemu martwisz? Temperatury w grach masz bardzo dobre.  Nic nie robiłbym na twoim miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawię się też w obróbkę wideo a poza tym nie po to wydałem 500zł żeby chłodzenie było nie tegos. Poprzednie moje najdroższe chłodzenie to był Fortis 3 za jakieś 160zł więc wypadałoby aby działało to prawidłowo za tyle pieniędzy.

edit:

Mam już siano na ram. Przypomnę że chce 32gb w 2 kościach. Mam na to 700zł. Celuję w 3600mhz CL 16 lub cl 17. Może jest jakaś fajna promka w tej chwili a nie zauważyłem?

 

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mistol napisał:

Prime 95 (small FFT test) 100 stopni

Ustawiłeś te limity mocy czy nie? 

Nie dziw się, że masz takie temperatury w Small FFT test bez limitów mocy. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem jak ustawić to w biosie na tym msi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem. Nie wchodź w bios. Ściągnij Intel Extreme Tuning Utility. Zakładka Advanced Tuning i przy Turbo Boost Short Power MAX oraz Turbo Power Boost Max wpisz 190W. Zatwierdź i koniec roboty. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Mistol napisał:

Mam już siano na ram. Przypomnę że chce 32gb w 2 kościach. Mam na to 700zł. Celuję w 3600mhz CL 16 lub cl 17. Może jest jakaś fajna promka w tej chwili a nie zauważyłem?

https://www.ceneo.pl/90024351

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...