Skocz do zawartości
Killer85

Jaka pasta termoprzewodząca AD.2022r.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Co polecacie?

Standardowo Gelid lub Arctic MX4 ?
Pasta generalnie do sprzętów z siga

HP ProBook 470 G1\i3-4000M\8GB\\HD8750+HD4600\SSD Samsung840PRO 256GB\HD+\W10PRO

HP EliteDesk 800 G2 Mini\i5-6500T\8+4GB RAM\WD Blue SN550 1TB  NVMe\INTEL 8260NGW WIFI\Q3279VWFD8\W10PRO



BTW.

Może jakiś moderator podepnie temat odnośnie past?

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze, swiezy test past. Kupilbym ta MX-5, bo ma wytrzymywac az 8 lat. Mialem MX-2 3 lata na 4790K i temp nie wzrastaly, wiec raczej nie sciemniaja. Na razie uzywam MX-2, bo jeszcze sie nie skonczyla. :)

https://ithardware.pl/testyirecenzje/arctic_mx_5_test_wydajnych_past_termoprzewodzacych-19188.html

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lat używam GC Extreme i nigdy się nie zawiodłem. Generalnie jednak to jaką pastę weźmiesz ma marginalne znaczenie, byle było to coś w miarę markowego (często korzystam też z past Noctua czy Arctic i są jak najbardziej ok), bo różnice zazwyczaj zamykają się 1-2 stopniach, co najczęściej mieści się w zakresie błędu pomiarowego. Na pewno odradzam Kryonatua - jest kilka tematów na forum odnośnie problemów z tą pastą.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua NT-H1/2 - Nie wyżera podstawy?(była 3 lata na 9900k) i nic się nie działo trzyma parametry + podstawa jak po wyjęciu z pudełka - teraz śmiga z 12900k i jest też  git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gd900 łamane na byle co prócz tych najdroższych

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej gd900 jak i jeszcze ciekawsza gd007 ,ogólnie do laptoków i gpu lepiej używać gęstszej pasty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do laptopów i na gpu kładłem gelida, na 2070S testowałem 5 różnych past 2 tygodnie po zakupie karty :E i gc-extreme jako jedyna zbiła magiczne 2c względem tej fabrycznej zapewne dlatego że jest bardzo gęsta, mx5 jest spoko, ostatnio nią smaruje ale skleja konkretnie chłodzenie do ihs, raz miałem wrażenie że już nie odkleję blokopompki i wyrwę cpu z socketu ? kilka osób tutaj z forum to potwierdziło.

Ogólnie to wszystko się podobnie sprawdzi omijaj tylko takie https://allegro.pl/oferta/pasta-termoprzewodzaca-h-silikonowa-100g-9527946702? 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, unadarek napisał:

jak najbardziej gd900 jak i jeszcze ciekawsza gd007 ,ogólnie do laptoków i gpu lepiej używać gęstszej pasty 

Gęstsze czyli Gelid i co jeszcze?
Ta gd900 to jest z Chin nie?
Miałem kiedyś kupować z Alliexpress
BTW.
1G pasty wystarczy na ile aplikacji?
Wiadomo IHS w laptopowych CPU jest mały a w CPU z kompów(czyli mój 6500T też)ma większy ale tak +/-
BTW.
Gelid ma 8.5 W/mK
gd900 ma 4.5 W/mK

Zatem kilka stopni więcej jest na 
gd900 ?
 

20 minut temu, Send1N napisał:

Do laptopów i na gpu kładłem gelida, na 2070S testowałem 5 różnych past 2 tygodnie po zakupie karty :E i gc-extreme jako jedyna zbiła magiczne 2c względem tej fabrycznej zapewne dlatego że jest bardzo gęsta, mx5 jest spoko, ostatnio nią smaruje ale skleja konkretnie chłodzenie do ihs, raz miałem wrażenie że już nie odkleję blokopompki i wyrwę cpu z socketu ? kilka osób tutaj z forum to potwierdziło.

Ogólnie to wszystko się podobnie sprawdzi omijaj tylko takie https://allegro.pl/oferta/pasta-termoprzewodzaca-h-silikonowa-100g-9527946702? 

Dzięki...od czasów rejestracji na forum omijam takie z daleka :D

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewodność cieplna w specs nie zawsze prawdę mówi, taki kryonaut ma 12,5 a na mojej 2070S wypadł gorzej od gelida z racji konsystencji, @MarcoSimone testował pasty bodajże na ryzenie ale nie pamiętam z jakim chłodzeniem i tam rzadsze pasty z kolei wypadły lepiej niż te gęstsze z lepszą przewodnością na papierze

GCE w wersji 1g można kupić za 14zł na allegro do 3 laptopów ci starczy taka tubka

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX-2 na i5 2500k trzymał takie same temperatury przez 6 lat. Da się? Da się :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem ARCTIC MX-5. Zamierzam też kupić chłodzenie Scythe Fuma 2, które już posiada pastę w zestawie.

Czy jest sens kupić MX-5, czy lepiej zużyć pastę z pudełka owego chłodzenia? Czy pasty termoprzewodzące mogą się przeterminować?

 

Przy okazji, czy jest konieczność zaaplikowania pasty na kartę graficzną po paru latach? 

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Mercury3 napisał:

 

 

Przy okazji, czy jest konieczność zaaplikowania pasty na kartę graficzną po paru latach? 

Może być już zaschnięta i wtedy mamy wyższe temperatury ale to Ty masz sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, podepnę się pozwólcie.

A jak ma się thermal grizzly kryo do tych past,które polecacie? gdyby nie patrzeć na ceny



PS. Spotkałem się kiedyś z opinią ale nie wiem czy to mit czy prawda ,że jak są lapki cienkie, z mocnymi prockami gdzie jest dość ciepło bo w stresie ciągle powyżej 80 stopni i to na grizzly kryo to powinno się kłaść jakiś inny tym pasty (też chyba od grizzly) bo kryo jak jest w takich wysokich temperaturach to coś twartdzieje czy coś takiego... nie wiem czy tam jakaś pasta hydro coś tam nie była polecana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak gelid gc-extreme tylko że jest od niej 2x droższa i ma właściwości ścierne :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Kryonaucie jest kilka tematów na forum, że rysuje IHSy i traci swoje właściwości po krótkim okresie czasu - moim zdaniem nie warto. GC-Extreme, MX-2 /MX-4 / MX-4 czy NT-H2 sprawdzą się równie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Killer85 , @Under555Ja jestem osobiście tego zdania , że nie ma co z dużo kombinować z pastami.

Najlepiej kupić chłodzenie cpu z którym , jest już pasta np.firmy Noctua.

Pewnie , że są jakieś tam różnice w wydajności pasty Noctua NT-H1 lub NT-H2 do Kryonauta, ale nie ma co popadać

w skrajności. Ja tam posmarowałem kiedyś moje procki, karty graficzne i nie zawracam sobie tym głowy.

Temperatury są dobre ,a moja elektronika chłodna.

Kupcie sobie , jeśli nie chłodzenie, to pastę Noctua i będziecie zadowoleni.

Bardzo długo trzyma jakość i starcza jedna tubka na bardzo długo.

Dziękuję.

Pozdrawiam.

Grzegorz.

Edytowane przez Greenfreelancer
Doprecyzowanie posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Greenfreelancer napisał:

@Killer85 , @Under555Ja jestem osobiście tego zdania , że nie ma co z dużo kombinować z pastami.

Najlepiej kupić chłodzenie cpu z którym , jest już pasta np.firmy Noctua.

Pewnie , że są jakieś tam różnice w wydajności pasty Noctua NT-H1 lub NT-H2 do Kryonauta, ale nie ma co popadać

w skrajności. Ja tam posmarowałem kiedyś moje procki, karty graficzne i nie zawracam sobie tym głowy.

Temperatury są dobre ,a moja elektronika chłodna.

Kupcie sobie , jeśli nie chłodzenie, to pastę Noctua i będziecie zadowoleni.

Bardzo długo trzyma jakość i starcza jedna tubka na bardzo długo.

Dziękuję.

Pozdrawiam.

Grzegorz.

Chłodzenia nie zmienimy na lepsze w laptopie czy w HP EliteDesk 800 G2 Mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam, odpisywałem na szybko.

Jednak to nie zmienia faktu , ze kupienie pasty Noctua będzie jak najbardziej opłacalne..

Przyda się na procka jak i układ graficzny laptopa, oraz do HP EliteDesk 800 G2 Mini.

Pasta raczej szybko nie wyschnie.

 

Edytowane przez Greenfreelancer
Poprawa posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Killer85 napisał:

Chłodzenia nie zmienimy na lepsze w laptopie czy w HP EliteDesk 800 G2 Mini

a no właśnie pasta może sporo działać bo często fabrycznie są fatalnej jakości pasty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawostki w świeżym teście ithardware drogi kryonaut nawet przegrał z GCE i był na równi z MX-5 :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze i niezbyt znane w Europie to TC-5688 i Shin Etsu 7868.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.01.2022 o 16:53, forfun napisał:

Najlepsze i niezbyt znane w Europie to TC-5688 i Shin Etsu 7868.

10 euro za 3g...hmm..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia z pastami od siebie dodam tak:

- pasty od noctua (1 cz 2) są dobre, zwłaszcza jak masz z chłodzeniem, to wykorzystać do końca. Dobre na CPU i GPU 

- GC Gelid Extreme - moim zdaniem obecnie najlepsza pasta, ale dość gęsta, co ma swoje plusy przy GPU, ale przy CPU trzeba się nauczyć nakładać, zeby równomiernie się rozeszła pod chlodzeniem, można też podgrzać i jest nieco łatwiej. Bardzo długo trzyma swoje właściwości, nawet po 3 latach nie wysycha

- ostatnio (odkąd wyszla) testuje pactum pt4. Powiem tak: całkiem dobra pasta, bardzo dobry stosunek cena / jakość, nie przepłacona. Bardzo dobrze się rozprowadza i czyści, świetna sprawa na CPU, na GPU też ok, ale nie mogę się pozbyć wrażenia, że dla GPU jest nieco za rzadka. Ale testuje na GPU i jak na razie temperatury są bardzo dobre (w porównaniu z oryginalem), nie wysycha póki co. Na cpu to samo. Potestujemy przez dwa lata i zobaczymy, ale jestem pozytywnie zaskoczony wydajnością, bo wypadła u mnie lepiej od każdej noctuy i to o kilka stopni.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...