Skocz do zawartości
ghostdog

Ulga dla klasy średniej [polski wał]

Rekomendowane odpowiedzi

Z ulgą i rozliczeniem z żoną jak jest, ulgę stosujesz przed zsumowaniem dochodów czy najpierw sumujesz, dzielisz na pół i wtedy ulga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wu70 napisał:

Górnicy - czyli polska klasa wyższa bo nie mieszczą się w widełkach dla ulgi :rotfl:

Domagają się wyłączenia ich z przepisów nowego wału, oczywiście pewnie im się uda 8:E

https://spidersweb.pl/bizblog/gornicy-polski-lad-ulga-dla-klasy-sredniej/

PGG to nie górnicy, to tworzące zadłużenie nierentowne kopalnie.

Jedna albo dwie kopalnie PGG (ta/te którą są rentowne) do wcielenia do JSW (węgiel koksujący/koksowy do produkcji stali) a całe PGG do zaorania.

Nie uda im się. Górnicy walczyli "jako jeden z zawodów" ale zawsze jako "zawód", teraz rząd musiałby pokazać "środkowy palec" całej Polsce bo przepisy są jednakowe (teoretycznie ;) ) dla wszystkich. Górnicy nie są aż tak "specjalną kastą" by "zawalczyli z całym narodem" a rząd im przyklasnął. Jakby ci z PGG chcieli naprawdę dymić to szybciej uwierzę w to że Morawiecki zrobi górnikom z PGG to co Thatcher niż faktycznie się ugnie przed kilkudziesiącioma tysiącami vs 38 milionowy naród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy dziwnie długą historię tego uginania :D Ale oby tak było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Was: czy ktoś osobiście lub może z członków Waszych rodzin składał PIT-2 po pierwszej wypłacie? Rozporządzenie MF na to zezwala, natomiast ustawa jasno mówi, że PIT-2 można złożyć PRZED pierwszą wypłatą. Oczywiście ustawa jest ważniejsza, ale... kto by się tam tym przejmował, prawda? 

Czytam jednak, że złożenie PIT-2 po pierwszej wypłacie może w przyszłości narazić podatnika na kłopoty. 

Zastanawiam się, co w takiej sytuacji jest lepsze? Czekać do 2023 czy składać PIT-2 teraz i ryzykować, że kiedyś ktoś się do tego przyczepi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Trepcia napisał:

Ja skladalem po pierwszej wyplacie. Rozporzadzenie MF pozwala wiec ciul. I tak wszystko robione na wariackich papierach w tym kraju.

I PIT2 mozesz skladac przed pierwsza wyplata w danym roku albo w szczegolnych przypadkach, ktore nie sa sprecyzowane. Np. nie wiem, przestales czerpac dodatkowy dochod z najmu wiec jednak chcesz aby pracodawca uwzglednial PIT2.

 Ciekawe, gdzie przeczytałeś/aś o tych "szczególnych przypadkach"? 

Też mi się nie wydaje, że mogliby potem pociągać do odpowiedzialności "zwykłych obywateli", ale czasem lepiej dmuchać na zimno... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LJ19 napisał:

Pytanie do Was: czy ktoś osobiście lub może z członków Waszych rodzin składał PIT-2 po pierwszej wypłacie? Rozporządzenie MF na to zezwala, natomiast ustawa jasno mówi, że PIT-2 można złożyć PRZED pierwszą wypłatą. Oczywiście ustawa jest ważniejsza, ale... kto by się tam tym przejmował, prawda? 

Czytam jednak, że złożenie PIT-2 po pierwszej wypłacie może w przyszłości narazić podatnika na kłopoty. 

Zastanawiam się, co w takiej sytuacji jest lepsze? Czekać do 2023 czy składać PIT-2 teraz i ryzykować, że kiedyś ktoś się do tego przyczepi? 

PiT2 składa się w zasadzie zaraz po podjęciu pracy i nie ma potrzeby jego ponownego składania, jeżeli w międzyczasie go nie wycofałeś, np. z powodu stosowania kwoty zmniejszającej podatek przez drugiego pracodawcę, gdy pracujesz w kilku firmach. Nie wiemy od jakiego czasu pracujesz w danej firmie, czy jest to Twoja jedyna praca, czy składałeś kiedykolwiek u któregoś z obecnych pracodawców PIT-2.

Poniżej masz dość kompleksowe wyjaśnienia tematu:

PIT-2 w 2022 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów - Infor.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LeBomB napisał:

PiT2 składa się w zasadzie zaraz po podjęciu pracy i nie ma potrzeby jego ponownego składania, jeżeli w międzyczasie go nie wycofałeś, np. z powodu stosowania kwoty zmniejszającej podatek przez drugiego pracodawcę, gdy pracujesz w kilku firmach. Nie wiemy od jakiego czasu pracujesz w danej firmie, czy jest to Twoja jedyna praca, czy składałeś kiedykolwiek u któregoś z obecnych pracodawców PIT-2.

Poniżej masz dość kompleksowe wyjaśnienia tematu:

PIT-2 w 2022 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów - Infor.pl

 

Muszę złożyć PIT-2, bo zmieniła się moja sytuacja, ale dostałem już pierwszą wypłatę w tym roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Trepcia napisał:

Smialo skladaj. To jedynie informacja podatkowa dla pracodawcy w jaki sposob ma Cie rozliczac.

Niby tak, ale nawet w obecnie obowiązującym formularzu (tzw. PIT-2 7) widnieje adnotacja, że należy go złożyć przed pierwszą wypłatą w danym roku... Aż dziw bierze, że ktoś mógł dopuścić do takiego chaosu prawnego. :/ 

Swoją drogą, kto odpowiada za przyjęcie tego formularza? Pracodawca? Kadrowa? A może pracownik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja moze odswieze troche temat :E

Zyskal ktos tu na tym nowym wale w ogole? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, adask0 napisał:

Zyskal ktos tu na tym nowym wale w ogole? :E:E

Tylko budżet państwa :E

Edytowane przez kanon7
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kanon7 napisał:

Tylko budżet państwa :E

To może być nawet spory zysk dla budżetu centralnego kosztem samorządów bo po przejściu na ryczałt wszystko idzie do centrali. A takich co przechodzą z liniowego na ryczałt znam sporo.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, adask0 napisał:

To ja moze odswieze troche temat :E

Zyskal ktos tu na tym nowym wale w ogole? :E

Ja jeszcze wynagrodzenia nie dostałem, pewnie podobnie jak większość. Pewnie spora część osób zyska, pytanie tylko czy te 50-100 zł w skali miesiąca może przykryć podwyżki. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, adask0 napisał:

To ja moze odswieze troche temat :E

Zyskal ktos tu na tym nowym wale w ogole? :E

Był tu taki jeden. Chwalił się, że bodajże 130 zł zyskał.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna tajemnica, jak ktoś zarabia rocznie w przedziale 0-68k lub ~133k~153k to wyjdzie krótkoterminowo na plus, co najwyżej może być nieogarnięty i zwrot dostanie za rok

Ten drugi przedział to chyba jakaś furtka dla rodzin polityków, może każdy znajomy szwagra posła tyle zarabia :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, larry.bigl napisał:

Wypka wpadła, 700zł mniej. By żyło się lepiej! 

Im więcej Ci zabrali tym bogatszy jesteś, brudny zarobasie! :mad2:

Pewnie jeszcze, ha tfu, prywaciarz?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam, UoP. I wcale kokosów nie mam ;) Ale nie narzekam też :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, larry.bigl napisał:

Wypka wpadła, 700zł mniej. By żyło się lepiej! 

U mnie nawet kapkę więcej (więc zasadniczo mniej). 

Jako etatowiec nie mam jak uniknąć tej sytuacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypłata na koncie, kasa bez zmian czyli pracodawca zastosował ulgę. Zobaczymy jak w kolejnych miesiącach kiedy wjedzie premia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie za luty będzie mniej o ok 800 zł mniej dzięki kochanemu nfzowi bo idzie obniżka wycena za świadczenia medyczne :Dza styczeń mam mieć mniej o ok 400 zł. Całkiem nieźle się żyje za pisu, nie co to za Tuska (tfu! na psa urok!).

36 minut temu, crush napisał:

Im więcej Ci zabrali tym bogatszy jesteś, brudny zarobasie! :mad2:

Pewnie jeszcze, ha tfu, prywaciarz?

Podzieliłby się a nie dla siebie tylko...

Edytowane przez cr1mson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Trepcia napisał:

Znam ten bol, bro.

Jedyne co można powiedzieć to ***** *** ;) 

Robią wszystko, żeby człowiekowi nie chciało się uczciwie pracować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, gotrunks napisał:

A co sądzicie nt. ulgi na powrót? Generalnie polega na całkowitym zwolnieniu z pit jeśli ktoś placił podatki poza Polską min 3 lata. Zwolnienie może trwać kilka lat... https://www.infor.pl/5387249,Ulga-PIT0-dla-powracajacych-z-emigracji.html

 

Zwolnienie z podatku? Powinni wręcz dopłacać, a nie nachapali się za granicą i jeszcze w Polsce mają mieć ulgi XD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gotrunks napisał:

A co sądzicie nt. ulgi na powrót? Generalnie polega na całkowitym zwolnieniu z pit jeśli ktoś placił podatki poza Polską min 3 lata. Zwolnienie może trwać kilka lat... https://www.infor.pl/5387249,Ulga-PIT0-dla-powracajacych-z-emigracji.html

 

Krajowego prywaciarza dociskają jak mogą, jak tylko chcesz się wybić to zaraz dostaje się obuchem po głowie a chcą robić ulgi dla wracających z zagranicy. Dzietność i tak już leży, powroty nic nie zmienią. A nawet jak taki zagraniczniak po latach odłożył kasę na biznes, to i tak lepiej go otroczyć u naszych sąsiadów albo gdzieś dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...