Skocz do zawartości
ghostdog

Ulga dla klasy średniej [polski wał]

Rekomendowane odpowiedzi

To coś trzeba składać czy nie:p jak się przekracza ten próg 133 k coś tam? Nie mam zdrowia by to śledzić...

Edytowane przez WPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz składać, ale jak nie składałeś pisma o nienaliczanie ulgi to będziesz zwracał w PIT pewnie.

Zresztą tu nawet księgowi nie wiedzą co będzie pod koniec roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, galakty napisał:

Nic nie musisz składać, ale jak nie składałeś pisma o nienaliczanie ulgi to będziesz zwracał w PIT pewnie.

Zresztą tu nawet księgowi nie wiedzą co będzie pod koniec roku. 

Ale ja nie chce zwracać w pit płacić jakis hajs bo czegoś nie złożyłem a teraz się dowiaduje że nie muszę niczego składać... Czyli może zapłacę jakieś kilkaset, kilka tysięcy zwrotu a może nie a to jest istotne czy tak czy może ...  Jak rozmawiam z ludźmi to w sumie nikt tego nie ogarnia.

Edytowane przez WPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przespałeś kilka ostatnich miesięcy? Było wałkowane codziennie, że jeśli nie chcesz nic zwracać (bo podejrzewasz że wypadniesz z ulgi klasy średniej) to składasz kwitek o nienaliczanie ulgi.

Skoro nie złożyłeś i była naliczana ulga, ale pod koniec roku przekroczysz "limit" klasy średniej to będziesz zwracał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, WPW napisał:

Ale ja nie chce zwracać w pit płacić jakis hajs bo czegoś nie złożyłem a teraz się dowiaduje że nie muszę niczego składać... Czyli może zapłacę jakieś kilkaset, kilka tysięcy zwrotu a może nie a to jest istotne czy tak czy może ...  Jak rozmawiam z ludźmi to w sumie nikt tego nie ogarnia.

Przy obecnej inflacji zdecydowanie bardziej opłaca się teraz zaoszczędzić i zwrócić za rok niż już teraz płacić wysoki podatek.
 

W dniu 25.03.2022 o 11:32, Karister napisał:

 Nie płacisz składek na swoją emeryturę czy chorobę, tylko na wypłaty świadczeń dla obecnych chorych i seniorów, a na Twoją emeryturę będę płacić przyszłe pokolenia. Jeśli pójdziesz na długie L4, ono też będzie pokryte ze składek od innych osób.

ZUS to też bardziej podatek niż składka, ale jednak wysokość świadczenia w dużym stopniu zależy od wysokości "składki". W przypadku "składki" zdrowotnej wysokość składki nie jest w żaden sposób powiązana ani z indywidualnym ryzykiem zdrowotnym, ani z jakością świadczeń zdrowotnych. Poza tym jest możliwe (choć mało prawdopodobne) że osoba płacąca dzisiaj najwyższe składki za lat 30 popada w problemy, wypada z systemu i nie otrzymuje pomocy (to w kontekście argumentu "solidarnościowego").

Zgadzam się, że to powinno być finansowane z budżetu plus współpłacenie żeby ograniczyć nadużywanie takiej "darmowej" służby zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem nadal nie jest jasne, co z kwota wolną 30 000. Czy w rocznym zeznaniu patrzy się tylko na tych, ktorzy wykazali dochód do 30 000 zl w ciągu roku czy każdy ma to uwzględnione (tak, jak być pownno sprawiedliwie). Np. ktoś kto zarobił 40 000 czy zapłaci 17%, ale tylko od 10 000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pikuś, podobno zamierzaja wprowadzic zmiany, ktore maja dzialac wstecz, tzn bedzie mozna np odliczac skladke na jdg w jakiejs czesci za wczesniejsze miesiace (styczen, luty, marzec) :E:E:E Przeciez to sie robi taki burdel ze glowa mala, kto sie w tym wszystkim polapie i to ogarnie? :E:E:E Brawo PIS :E:E:E 

I o ile nie krytykuje samej zmiany z odliczeniem skladki co akurat moze byc na plus (chyba im wplywy spadly jak ludzie dzialalnosci pozamykali :E ). To ilosc zmian i czestotliwosc w jakich te zmiany wprowadzaja, jest nie do ogarniecia przez ksiegowych a co dopiero przez zwyklych podatnikow :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się bawił już nowym kalkulatorem Polski Wał 2.0 na stronach MF U mnie wychodzą jakieś bzdury, niby od lipca będę zarabiał mniej netto ale ogólnie to będę na plus, ale chyba PiSowski plus co daje minus ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ghostdog napisał:

od lipca będę zarabiał mniej netto ale ogólnie to będę na plus, ale chyba PiSowski plus co daje minus ?

Czyli zarobisz mniej bo Ci więcej zabiorą ale będą Ci wmawiać, że całościowo jesteś na plus. Najgorsze jest to, że wiele osób w to będzie wierzyć

Wał + 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator, mimo że wykazuje że za 1. połowę 2022 zarobiłbym tyle samo co w 2021 (PIT-2, ulga klasy średniej, praca poza miejscem zamieszkania, nie korzystałem z przedłużenia zaliczek na pit, brak ppk), dopiero po zmianach z 1.07 będę niby ~40-70zł do ręki na plusie to zysk w skali roku nie robi "Kwota miesięczna x6" (realna ilość msc na +) tylko x12 :E 
image.thumb.png.d3197666a55f9a88e565a63b9e1432ef.png
także 6x 75 = 902 :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, ghostdog napisał:

Ktoś się bawił już nowym kalkulatorem Polski Wał 2.0 na stronach MF U mnie wychodzą jakieś bzdury, niby od lipca będę zarabiał mniej netto ale ogólnie to będę na plus, ale chyba PiSowski plus co daje minus ?

To akurat nic dziwnego, pierwsze miesiące na minus, potem na plus.

Do 18k/mc wychodzi na plus rocznie.

 

PS. Inflacja i tak wszystko zjadła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mi wychodzi -190zł a nawet połowy z 18k/mc nie mam ale w całości jestem na plusie + 814zł   :E 

Edytowane przez DjXbeat
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.03.2022 o 21:46, galakty napisał:

Elektorat patrzy na socjal i dodatki, nawet jak rząd da 100 zł, a zabierze 200 zł to dla nich jest lepiej, niż jakby nie zrobili nic. 

Niestety komuna w narodzie wciąż mocna.

Głupich i nieświadomych jest więcej niż mądrych i świadomych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do rozliczania PIT'u za 2022r jeszcze tak namieszają w przepisach i/lub zakręcą bardziej Księgowości w firmach...
Że ja po prostu z lekką trwogą czekam na ww. rozliczeniu pitu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, serwal4 napisał:

Kalkulator, mimo że wykazuje że za 1. połowę 2022 zarobiłbym tyle samo co w 2021 (PIT-2, ulga klasy średniej, praca poza miejscem zamieszkania, nie korzystałem z przedłużenia zaliczek na pit, brak ppk), dopiero po zmianach z 1.07 będę niby ~40-70zł do ręki na plusie to zysk w skali roku nie robi "Kwota miesięczna x6" (realna ilość msc na +) tylko x12 :E 
image.thumb.png.d3197666a55f9a88e565a63b9e1432ef.png
także 6x 75 = 902 :lol2:

Nie korzystasz z ppk ? Dlaczego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po trzydziestu sekundach z tym kalkulatorem stwierdzam, że jest g warty. XD Wyświetla mi, że gdybym został na UoP, byłbym względem 2021 grube tysiaki do przodu, co jest wierutną bzdurą. Ciekawy wynik, biorąc pod uwagę, że obniżony I próg ma limit, a składka zdrowotna, której już nie można odliczyć od dochodowego, takowego nie ma. Czyli zysk ograniczony, strata bez ograniczę, więc sumarycznie do przodu. Magic. To zapewne dzięki upośledzonej opcji 50% AKUP, która nie pozwala podać procenta wynagrodzenia, do której się je stosuje. Pewnie przyjęli magiczne 100%, czyli coś, co jest automatyczną smaopodpierdolką do US. Fajne te rządowe kalkulatorki. Dzisiaj kolejny powód do świętowania tegorocznego rozstania z UoP.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie cuda pojawią się jak dodadzą opcje dodawania do UoP kolejnych źródeł w postaci umów o dzieło lub zleceń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, voltq napisał:

Nie korzystasz z ppk ? Dlaczego ?

Bo jest to, m.in, państwowe. I nie - nie chodzi o obecną partię rządzącą;
Niezależnie, kto rządziłby krajem, wolę pieniądze oszczędzać prywatnie.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, serwal4 napisał:

Bo jest to, m.in, państwowe. I nie - nie chodzi o obecną partię rządzącą;
Niezależnie, kto rządziłby krajem, wolę pieniądze oszczędzać prywatnie.

Co ma jedno wspólne z drugim XD , Ja korzystam w ten sposób że co miesiąc wypłacam pieniądze które wpłaca tam pracodawca i zysk netto po odjęciu podatków i moich pieniędzy u mnie to około 150 zł 

Zalecam zapoznać się dokładnie z tym programem , to darmowa podwyżka jak wypłaca się pieniądze 

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Znajomość ekonomii wśród Polaków - j/w masz co miesiąc darmową premię, więc niekorzystanie to frajerstwo czystej postaci.

Edytowane przez mlody_tarnow
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
58 minut temu, mlody_tarnow napisał:

Znajomość ekonomii wśród Polaków - j/w masz co miesiąc darmową premię, więc niekorzystanie to frajerstwo czystej postaci.

Znajomość finansów wśród Polaków - co miesiąc dopłata od pracodawcy idzie z budżetu na własną podwyżkę, która w roku przystąpienia do PPK będzie o tę kwotę niższa. Czyli zamiast mieć od razu na konto, jeszcze sobie utrudniają życie z jakimiś dodatkowymi wypłatami. Za darmo to wiecie, co można dostać. ;) Coroczne dopłaty od państwa idą z własnych podatków. Choć te i tak będą zapłacone przez pracodawcę, więc tu faktycznie jest do przodu. Do oceny indywidualnej, czy warto się trudzić dla tych groszy. Ile to jest, 240zł rocznie?

Jak komuś się chce klikać co miesiąc wypłaty z PPK, aby z tego skorzystać - spoko. Nie wiem, czy można zlecić automatyczną wypłatę co miesiąc. Byłbym mocno zdziwiony, jeśli tak. Natomiast darmowa podwyżka co miesiąc od pracodawcy to jest typowa mrzonka. Chyba, że ktoś w ogóle nie dostaje podwyżek i mu pracodawca wówczas nie ma z czego potrącić, ale to i tak chyba i tak oznacza, że czas na zmianę pracy. Drugie odstępstwo, jakie widzę to państwówka. W tym betonie stawki i tak są z góry ustawione. W przypadku większości ludzi, która pracuje w prywatnych firmach, szefu sobie wyrówna przy najbliższej możliwej okazji. Można go nazywać januszem, ale każda firma ma jakiś budżet na kadrę i się go trzyma. Podatek bankowy też to nie banki zapłaciły. Chyba pamiętacie, co się wtedy stało z oprocentowaniem lokat i opłatami usług bankowych? Tu zasada jest taka sama - górkę się wyrówna przy najbliższej możliwej okazji.

Także postrzeganie tej dopłaty jako czystego zysku jest tak samo krótkowzroczne, jak postrzeganie 500+ czy obniżonych podatków jako kasy za nic. Pierwsze dwa generują inflację i same się orają, a dopłata do PPK generuje koszt w budżecie pracodawcy i tenże ją zaora. :D 

Edytowane przez Karister
  • Confused 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie system PPK w pracy się nie przyjął pomimo, że warunki były dość "korzystne" dla pracownika bo wpłacając obowiązkowe 2% miesięcznie, pracodawca wpłacał 4%. Ludzie wolą jednak sami oszczędzać ;) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DjXbeat napisał:

U mnie system PPK w pracy się nie przyjął pomimo, że warunki były dość "korzystne" dla pracownika bo wpłacając obowiązkowe 2% miesięcznie, pracodawca wpłacał 4%. Ludzie wolą jednak sami oszczędzać ;) 

Wielu pracodawców z góry nakłaniali do rezygnacji.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MirexPL napisał:

Wielu pracodawców z góry nakłaniali do rezygnacji.

Raczej nikt juz nie wierzy naszemu panstwu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pieprzony kraj jest przesiąknięty bolszewizmem i nic tego nie zmieni. Jedynie anihilacja pociotków i ich dzieci. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...