Skocz do zawartości
GamingChair40

Aktulizacja Biosu Asrock

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zaktulizowac bios do najnowszej wersji, ale mam jeden problem. Na stronie producenta pisze
image.thumb.png.9db0156f34d0a3d2766ba4cc2014ea2b.png
Ze nie zaleca sie aktulizowania biosu jezeli mam procesor:
image.png.cc67bab63021cc63d80c7367c08b76b7.png
Mam aktualnieimage.png.2ace99cb876d10f594c6c4df8ae839a3.png czyli nie zalecany
Co moze pojsc nie tak z aktulizacja?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaaktualizujesz, po uruchomieniu ponownie nie będzie Ci działać płyta z tym procesem, tzn. usuniesz microkody z biosu. Będzie wtedy programować od nowa bios lub włożyć nowy procesor i zrobić downgrade biosu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, Pan Ciastovy napisał:

Zaaktualizujesz, po uruchomieniu ponownie nie będzie Ci działać płyta z tym procesem, tzn. usuniesz microkody z biosu. Będzie wtedy programować od nowa bios lub włożyć nowy procesor i zrobić downgrade biosu.

Bzdura.

To jedynie informacja, że zmiany w bios koncentrują się na lepszym wsparciu 3rd gen. Starsze CPU wciąż będą pracować, ale zamiast poprawy może być regres - niektórzy dokładnie coś takiego obserwowali przy np. działaniu XMP czy możliwości OC ramu.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, MitycznyJeż napisał:

Bzdura.

To jedynie informacja, że zmiany w bios koncentrują się na lepszym wsparciu 3rd gen. Starsze CPU wciąż będą pracować, ale zamiast poprawy może być regres - niektórzy dokładnie coś takiego obserwowali przy np. działaniu XMP czy możliwości OC ramu.

Ciekawe stwierdzenie, ale praktyka jest inna, niektórym jak bios zaaktualizują procesory nie startują pierwszej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli już coś jest usuwane, to bristol ridge (de facto 0gen), nie ryzeny 1000 czy 2000. Kompletne wywalenie wsparcia widnieje w innej adnotacji, na liście cpu też zwykle jest wspominane.

Nawet kiedyś próbowałem mając bristola - na asrocku właśnie - aktualizować bios do wersji, która go nie obsługiwała. Efekt był taki, że flasher w ogóle nie pokazywał na liście biosów tych, które nie obsługiwały aktualnie zamontowanego cpu :D

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Jeżeli już coś jest usuwane, to bristol ridge (de facto 0gen), nie ryzeny 1000 czy 2000. Kompletne wywalenie wsparcia widnieje w innej adnotacji, na liście cpu też zwykle jest wspominane.

Nawet kiedyś próbowałem mając bristola - na asrocku właśnie - aktualizować bios do wersji, która go nie obsługiwała. Efekt był taki, że flasher w ogóle nie pokazywał na liście biosów tych, które nie obsługiwały aktualnie zamontowanego cpu :D

Akurat mój kolega zrobił właśnie coś takiego że zaktualizował bios do najnowszej wersji to płyta wywalała na debug_led błąd CPU. Po wsadzeniu zen2 płyta ruszyła. Na każdej innej płycie są inne objawy po zaktualizowaniu biosu do najnowszej wersji niewspierająca CPU. W każdym bądź razie co do tematu autor robi to na własne ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to zawsze na własne ryzyko :D

Tak czy inaczej, sam odpalałem naprawdę przeróżne połączenia i nie miałem takiego przypadku. Nie widziałem też, by sam mikrokod znikał dla innych generacji niż bristol - także jeżeli coś nie umożliwia startu, to albo producent usunął dużo istotnego kodu biosu (wtedy powinna być klarowna informacja) albo wrzucił zabugowany bios, który nigdy nie powinien trafić na stronę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W biosie masz tylko aktualizacje mikrokodów do tych znajdujących się w ROM CPU.

Jeśli sam producent nie zaleca aktualizacji to wypadało by go posłuchać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.01.2022 o 17:23, GamingChair40 napisał:

Chce zaktulizowac bios do najnowszej wersji, ale mam jeden problem. Na stronie producenta pisze
image.thumb.png.9db0156f34d0a3d2766ba4cc2014ea2b.png
Ze nie zaleca sie aktulizowania biosu jezeli mam procesor:
image.png.cc67bab63021cc63d80c7367c08b76b7.png
Mam aktualnieimage.png.2ace99cb876d10f594c6c4df8ae839a3.png czyli nie zalecany
Co moze pojsc nie tak z aktulizacja?

To taichi X370? Możesz śmiało updateować ale w przypadku tego CPU ten update ci nie za wiele da zwyczajnie nie ma tam dla niego żadnych poprawek przez co producent nie zaleca. Aha pamiętaj o updatowaniu z bridge biosami jakbyś był na jakimś mega niskim jak poniżej 5 z przodu. Niby można od razu ale może się tu i ówdzie glitchować. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi