Skocz do zawartości
Under555

Są elementy ale jak je zgrać w sensowną całośc?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam do Was pytanie

robię upgrade komputera ale taki solidny, sam składać nie umiem a kolega ,który mi to robi składa wentylatory - byle by działały - na jakieś dziwne przejściówki itd.

obecnie (przed upgradem) sytuacja wygląda tak,że nie mogę wentylatorami sterować ani z biosu, ani z aplikacji asrocka.

ale po kolei

Obudowa be quiet silent base 802 (bez szkła, metal z dwóch stron - chcę jej używać z tymi elementami przewiewnymi (front i góra) obudowa ta ma Pure Wings 2 140mm 3 sztuki (1x tył, 2x front) i ma w sobie jakiś kontrolera do sterowania wentylatorami (przełącznik obok usb na górze obudowy)

moje podzespoły to

asrock gaming k6 z370

i7 9700k (będzie kręcony) a na nim noctua DH14 ,która ma swoje oryginalne 2x 120mm wentylatory

2x kość RAM ballistix elite z radiatorem

dysk nvme 1x z radiatorem

2x dysk sata

rtx 3070 gaming oc gigabyte

corsair rmx750

z poprzedniej obudowy mam 2x pure wings 2 140mm i 1x pure wings 2 120mm

dodatkowo mam jeszcze

arctic p12 PWM 120mm 1x

arctic p14 PWM 1400mm 2x

Jak poskładalibyście z tego chłodzenie? 

cisza najważniejsza nie jest bo i tak ciągle jestem w słuchawkach.

wydaje mi się,że najlepiej to byloby dorzucić trzecie wentylator na front wciągający powietrze( pure wings2 140mm?)

i na górę ze dwa wyciągające ? dobrze pamietam,że do pracy poziomej lepiej arctic p14 zamiast czegoś od bequiet dać?

Sam nie wiem jak to ogarnąć a muszę wiedzieć krok po kroku bo kolega tego nie ogarnia.

Wydaje mi sie,że pomimo wszystko najwygodniejsze byłoby sterowanie tym wszystkim z pozycji programu od płyty głównej na windowsie - jakieś krzywe, jakieś profile itd. np. opanowanie karty w afterburnerze to świetna sprawa(manualnie ustawienie krzywej)

ew. mozna by 3 wentylatory na froncie dać pod tej kontroler wentylatorów w obudowie.

tak wiec: jak byście to poustawiali krok po kroku? jeśli muszę coś dokupić to powiedzcie mi prosze co (chyba splittery jakieś?) bo za kilka dni montaż.

Albo... ale nie wiem, może coś w rodzaju huba? chyba corsair miał takie huby gdzie wpinało się wszystkie wentylatory (łącznie z tymi na chłodzeniu procka) i potem w aplikacji na Windowsie widzieliśmy co jest co, mogliśby ponazywać, poustawiac i stworzyć profile. Jakby to tanie było i miało sens to może i tak.

A co do ledów to nie istotne, nie lubię, nie używam, obudowa zabudowana bokami jest także ledów podpinać nie muszę

PS. Jaką obecnie pastę na procesor się kładzie,żeby była bardzo dobra? grizzly kryo? czy coś lepszego przez ten rok wyszło? metal chyba za wiele nie da a nie wiem czy kolega umie taką pastę montować wiec raczej klasycznego czegoś szukam.

Tak czy tak: jak byście to rozegrali?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu nie ma czego ogarniać przy tej obudowie i tym cpu. Zostaw jak jest a jak Ci się nudzi to wrzuć dwa wiatraki na top. 
Tanie i dobre pasty to masz mx-4/mx-5/gc-extreme. Nie przepłacaj za kryonauta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

daj wszędzie gdzie się da i jakiś wentyl na sekcje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Ocho napisał:

daj wszędzie gdzie się da i jakiś wentyl na sekcje

ta moja sekcja chyba ma w miarę dobre chłodzenie tak mi się wydaje - mam rację? tym bardziej,żę OC nie będzie jakieś kompletnie hardcorowe

jak i gdzie byś te wentylatory popodpinał?

12 godzin temu, kamilos69 napisał:

Tu nie ma czego ogarniać przy tej obudowie i tym cpu. Zostaw jak jest a jak Ci się nudzi to wrzuć dwa wiatraki na top. 
Tanie i dobre pasty to masz mx-4/mx-5/gc-extreme. Nie przepłacaj za kryonauta.

a gdybym chciał trzeci wentyl na front dodać + 2 na górę to jak krok po kroku wszystkie wentylatory i gdzie radził byś podpiąć? czy potrzeba jakichś przejściówek?
wyjdzie tak

3x front (ten sam model bo pure wings 2 14cm)
2x top (ten sam model bo arctic p14 pwm)
1x tył 
2x na cpu (też chyba takie same bo obydwa są noctua fabryczne z chłodzenia cpu - chyba,że w różnych rozmiarach je montowali)

jak byście i gdzie to podpieli?

a może w ogóle zrobić by tak,że wszystko do płyty na splitterach,zeby była kontrola
np.
cały front czyli 3x wentyl na jedno złącze splitterem
cpu na splitterze jako drugie złącze
wszystko co wyciąga czyli 2x top + 1x tył na splitterze pod trzecie złącze na płycie

Edytowane przez Under555

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

robisz z igły widły, daj te pure wingsy na przód i podłącz je razem pod jeden konektor jakiś, na górę daj trzy P14 oraz na tył jeden P14 zepnij te cztery razem i podłącz pod inny konektor. Jak nie masz tyle P14 PWM PST do dokup, nie są drogie a przynajmniej nie będziesz już wymyślał co gdzie przykręcić bo nie będzie miejsca na więcej wentyli. I jak chcesz kręcić kręcić to przyda się jeszcze jakiś wentyl na sekcje i wentyl na ram (trytytkami je jakoś poprzyczepiaj). Też arctici np. P12, P8 (je też razem i pod jeszcze inny konektor) nie muszą się kręcić nie wiadomo jak, ważne żeby był tam jakiś ruch powietrza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzie masz podpięte standardowe wentylatory z tego SB802? Do wbudowanego kontrolera? Ona ma dwie opcje działania -albo sterujesz sobie z poziomu przycisku na froncie i masz bodaj 3 opcje ustawienia obrotów, albo z poziomu BIOSu płyty głównej. Żeby sterować obrotami z poziomu BIOSU kontroler musi być ustawiony w tryb auto, a jego przewód musi być podłączony pod jedno ze złącz wentylatorowych na płycie głównej (musi t być złącze 4-pin PWM).

Co do samego obsadzenia obudowy wentylatorami, to możesz na front dorzucić dodatkowe 140mm. Na top dałbym max 2x140mm bliżej tyłu ustawione jako wyciąg, ponieważ jeśli dasz 3 x 140mm, to ten wentylator najbliżej front będzie tylko "kradł" powietrze, które górny frontowy wentylator pcha na chłodzenie CPU. Na tyle zostaje 1x140mm jako wyciąg.

Co do konkretnych wentylatorów, to na front dorzuciłbym jednego pure Wings 2, a na top 2x Arctic P14. Wszystko możesz podłączyć pod wbudowany kontroler, a jego samego podłączyć pod płytę główną i w ten sposób sterować sobie obrotami wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziekuje za odpowiedzi.

A wiec pytania mam dwa

1. Jak to jest z chłodzeniem sekcji zasilania płyty? mój gaming k6 też tego wymaga? są jakieś rozwiązania plug and play w miarę tanie i łatwe w montażu? nie chciałbym nic na trytytki montowac

2. czyli wentylatory będą 
3 na przodzie (pure 14cm)
2x na górze arctic p14 pwm (bliżej tyłu)

1x na tyle fabryczny pure 14
2x chyba 12cm na noctuca dh 14 na procku

czyli łącznie jest 8 wentylatorów
płyta ma chyba 5 złacz z tego co wiem

Nie wiem jak i co jest podpięte w tym SB802 bo schowana w pudle leży nierozpakowana.

Czyli jakich i ile splitterów potrzebuję ,żeby te 8 wentylatorów podpiąć do płyty? bo chyba najlepiej będzie z płyty prawda?
btw. ustawiając krzywe w biosza każdym razem trzeba robić reset kompa? nie ma może aplikacji od ASROcka ,która da nam możliwość ustawiania live jak np. krzywa gpu w afterburnerze?

Podpowiedzcie mi prosze jak szcegołowo bo kompletnie się na tym nie znam co jaki ma kontroler, co ile pinów, co jest na pwm itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

1. Dobrze jak jakiś przewiew jest, ale nie ma co pod tym względem przesadzać. Przewiew jaki w okolicy socketu zapewniają wentylatory na tym NH-D14, wentylator na tyle i na topie spokojnie wystarczy.

2. Możesz podpiąć wszystko do płyty. Najlepiej podzielić to grupami, czyli wentylatory z NH-D14 razem, front razem, tył osobno, top razem. Rozdzielacze tego typu będą ok.

a. Wentylatory spięte razem, podłączone pod złącze CPU_FAN pracujące w trybie PWM

b. wentylatory na froncie - standardowe PW2 z SB802 to wentylatory 3-pin, zakładam, że te pozostałe PW2, które masz to też wersje 3-pin. Złącze, do którego je podłączysz musi mieć możliwość regulacji RPM w trybie DC - według manuala do Twojej płyty opcję przestawienia trybu pracy złącza masz na złączach CPU_OPT i CHA_FAN3, więc wentylatory 3-pin DC muszą być podpięte pod te złącza, żeby była nad nimi kontrola. Jeśli PW2, które masz są 4-pin PWM, to zdemontuj fabryczne PW2 z tyłu SB802 i daj go na front obudowy, a swoje PW2 PWM daj na tył obudowy. Wtedy wszystkie PW2 na froncie obudowy są 3-pin DC.

c. Wentylatory na topie są 4-pin PWM, więc je podpinasz pod CHA_FAN1 lub CHA_FAN2 - te złącza domyślnie pracują w trybie PWM i z tego co widzę nie ma mozliwości zmiany tego parametru.

d. Wentylator na tyle - jeśli zostanie fabryczny 3-pin DC to podpinasz go pod złącze CPU_OPT i CHA_FAN3 i ustawiasz tryb pracy na DC. Jeśli przełożysz tam wentylator PWM, to możesz go generalnie spiąć na jednym rozdzielaczu razem z topem.

3. Ustawienia krzywych wprowadzają się od razu po tym jak je ustawisz w BIOSie. Wszystko ustawiasz w zakładce  Hardware Health Event Monitoring Screen - masz to opisane w manualu na stronie 88-90. Jak będziesz to ustawiał, to przy każdym złączu wentylatorowym podbij sobie wartości parametru step up i step down time, to histereza wyrażana w sekundach - oznacza opóźnienie zmiany obrotów względem wskazanego parametru, czyli w ludzkich słowach jak temperatura na CPU podskoczy to wentylatory przyspiesza dopiero po tylu sekundach ile tam ustawisz. Jest to bardzo pomocna opcja, bo pozwala na "wygładzenie"  pracy wentylatora i poprawę kultury pracy, bo przy nagłych, sekundowych skokach obciążenia, gdy temperatura na chwilę skacze, wentylatory nie zmieniają obrotów, a to nagłe zmiany obrotów są najbardziej "zauważalne" przez ludzi i wkurzające.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, wyszło jednak na to ,że zmieniam platformę wiec będzie inna płyta ale do końca nie wiem jeszcze jaki model natomiast liczba złącz na wentylatory będzie podobna

w obydwu modelach msi które rozważam w manualu napisane jest tak

1x 4-pin CPU fan connector

1x 4-pin water-pump fan connector

6x 4-pin system fan connectors

wiec te splittery od gelida kupić następujące (jak się myle to mnie poprawcie, chcę je kupić tak idealnie ile trzeba,zęby mi żaden kabelek luźno nie zwisał)

https://allegro.pl/oferta/gelid-przedluzacz-rozgaleziacz-3x4pin-pwm-30cm-10967049303 - takie coś 1 sztuka na wpięcie 3x front 140mm silent wings 2

https://allegro.pl/oferta/gelid-przedluzacz-rozgaleziacz-4pin-2-x-pwm-35cm-9783403079 takie coś 1x na chłodzenie procesora bo ma dwa wentylatory(tutaj w ogóle zmiana może być bo zamiast noctua dh14 będzie prawdopodobnie dh15 ale to nic nie zmienia w okablowaniu z tego co rozumiem)

+ 1x taki sam splitter na 2x arctic p14 pwm na top obudowy

tylny 14cm silent wings 2 bezpośrednio do płyty, nie potrzebuje splittera prawda?

to by było na tyle?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

NH-D15 ma w zestawie rozdzielacz typu Y. Jeśli tak czy siak chcesz brać rozdzielacz, to może to być ten linkowany. możesz też wziąć po prostu kolejny rozdzielacz Gelida na 3 wentylatory - jedno podłączenie zostanie wtedy po prostu puste. Tak samo z topem. Tył możesz podpiąć bezpośrednio pod mobo.

Jeśli weźmiesz do chłodzenia CPU i na top rozdzielacze na 3 wentylatory, a podłączysz do nich tylko 2, to zwróć uwagę na to, że tylko jedna wtyczka w rozdzielaczu ma wszystkie 4 piny, w pozostałych dwóch brakuje jednego pinu - jest to przewód odpowiadający za raportowanie obrotów. W przypadku rozdzielaczy RPM wentylatorów jest raportowane zawsze tylko z jednego wentylatora, bo inaczej obroty zaczynają się nakładać na siebie. Jak będziesz to podłączał, to wepnij jeden wentylator w pełną wtyczkę z czterema pinami, żeby mieć odczyt RPM. Jeśli podepniesz się w dwa złącza, w których są tylko 3 przewody, to wentylatory będą działać, ale będziesz widział wtedy stale 0 RPM.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpie czy w zestawie do noctuy będę miał rozdzielacz bo będę używany kupował także zakładam,że nie będzie.

20 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Jeśli weźmiesz do chłodzenia CPU i na top rozdzielacze na 3 wentylatory, a podłączysz do nich tylko 2, to zwróć uwagę na to, że tylko jedna wtyczka w rozdzielaczu ma wszystkie 4 piny, w pozostałych dwóch brakuje jednego pinu - jest to przewód odpowiadający za raportowanie obrotów. W przypadku rozdzielaczy RPM wentylatorów jest raportowane zawsze tylko z jednego wentylatora, bo inaczej obroty zaczynają się nakładać na siebie. Jak będziesz to podłączał, to wepnij jeden wentylator w pełną wtyczkę z czterema pinami, żeby mieć odczyt RPM. Jeśli podepniesz się w dwa złącza, w których są tylko 3 przewody, to wentylatory będą działać, ale będziesz widział wtedy stale 0 RPM.

to ja już się pogubiłem

A to nie jest tak,że splitter na 3 jest na 3 wentylatory, ten na 2 na 2 a ten na 4 wyjścia to na 4 wentylatory?

Chodzi mi o to,żeby nie kupić np. splittera na 3 wentylatory ,żeby podpiąć do niego 2 wentylatory na chłodzeniu cpu bo wtedy jeden kabelek będzie "wisiał" niepotrzebnie w obudowie.

Czyli czego KONKRETNIE potrzebuje do 

1. 2x noctua 140 na chłodzeniu cpu

2. 3x siltent wings 2 140mm na froncie

3. 2x arctic p14 pwm na topie

tak,żeby wszystko działało ( regulacja pełna) i ,żeby żaden kabelek luźny nie został

Bo tylny wentylator bezpośrednio do płyty podebnę , bez splittera bo można by go spiąc z tymi na topie ale to inny model a radziłeś gdzieś wyżej,zęby na jednym splitterze najlepiej były te same modele.

A hub do wentylatorów tj. ten kontroler na obudowie całkiem wolny zostawiam no nie? nie używamy go?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do rozdzielacza możesz podłączyć tyle wentylatorów ile chcesz - jak masz rozdzielacz na 5 wentylatorów, to możesz podłączyć nawet tylko jeden, nie musisz podłączać pięciu.

Jak chcesz mieć wszystko na styk pod względem ilości potrzebnych złącz, to bierz te rozdzielacze, które linkowałeś, będzie ok.

Fabryczny kontroler też idzie wykorzystać jako rozdzielacz i podłączyć go do płyty głównej, żeby ona podawała sygnał PWM. Pisałem o tym powyżej.

Pamiętaj o tym, że pod rozdzielacz 4-pin PWM spokojnie możesz podłączać wentylatory 3-pin DC i będą one działać poprawnie, jeśli tylko złącze do którego cały rozdzielacz został podłączony jest ustawiony w tryb pracy DC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi