Skocz do zawartości
zdunzdun

Sprzęt do nagrywania filmów na yt GX800K czy jednak smartfon?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam sporą zagwozdkę i z racji, że nie siedzę jakoś szczególnie w tych tematach, postanowiłem prosić was o pomoc. Żona zaczęła przygodę z youtube, gdzie kręci filmy prezentujące jej rękodzieło oraz poradniki jak wykonywać podobne rzeczy. Standardowo w domu do użytku mamy Fuji X-A10 i jest on nam wystarczający w zupełności do pamiątkowych zdjęć, ale niestety jeżeli chodzi o filmy to nie jest idealnym sprzętem. Nagrywa w FHD w 30 klatkach oczywiście ze stabilizacją i o ile w dość dobrych warunkach pogodowych filmy jeszcze całkiem w porządku wyglądają, to przy obecnej pogodzie (często pochmurno) i słabym świetle ta jakość drastycznie spada. Spada na tyle, że chociaż sama jakość detali może i nie jest gorsza to całokształt w takich warunkach wypada lepiej na korzyść (przecież już dość leciwego) Redmi Note 8T. Przede wszystkim Fuji przy kręceniu wideo robi się znacznie ciemniejsze (w porównaniu do zdjęć, przy tym samym iso oraz ogniskowej) więc wystarczy nieco bardziej pochmurny dzień i jest zwyczajnie słabo.

Tak naprawdę oba sprzęty nie są zbyt przyjazne w kwestii kręcenia filmów. Pomyślałem więc na szybko, aby coś jej sprawić. Widzę, że używany GX800 jest do upolowania spokojnie poniżej tysiąca złoty, a oferuje całkiem fajną (w zupełności wystarczającą) jakość jak na potrzeby żony. Mógłbym jej sprawić również smartfona o ile miałoby to większy sens, ale czy jest na rynku coś co będzie mogło konkurować z tym bezlusterkowcem w kwestii samych filmów? Oczywiście do tego dochodzą koszty, umówmy się od razu, że na sprzęt nie chciałbym wydawać znacznie więcej niż te 1000 max 1200zł. Jeżeli chodzi o telefon to o ile był jakiś godny model, który już dawno zszedł ze sceny, ale do tej pory może pochwalić się fajną jakością samych filmów to mógłbym rozpatrzeć używany. Chodzi tutaj stricte o relację jakości nagrywanego wideo do ceny, tylko i wyłącznie o to.

Edytowane przez zdunzdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu dołóżcie trochę więcej światła? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była pierwsza myśl bo w zasadzie wymaga chyba najmniejszego budżetu (o ile robi się to dość prostymi sposobami) tylko nie bardzo wiem jak rozwiązać problem w satysfakcjonujący sposób. Żona swoje filmy nagrywa na tle ściany, jakie światło da dobry efekt bez żadnych przejść, cieni itp? Próbowałem prostymi domowymi sposobami, a więc w ruch poszły różne lampy stojące itp, ale zawsze ten promień światłą jest mało zadowalający i w jednym miejscu zauważalnie mocniej rozświetla, a w drugim znowu powstają brzydkie odcięcia i cienie, miejsca ciemniejsza. Kolejne moje pytanie, jeżeli za oknem jest tak pochmurno i aura ogólnie nie sprzyja to jaka temperatura sztucznego światła (tzn żarówki :)) byłaby najlepsza? Okolice 4000k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet 2000 a 800tkę dostanie się <1000 to jeśli może pracować na stałce to warto dokupić 25 1.7 - bardzo przyjemny obrazek wychodzi z tego szkiełka.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikropodstawy oświetlenia: 'miękkość' światła jest wprost zależna od względnych* rozmiarów emitera światła.

*czyli rozmiarów w miejscu pomiaru. Przykład na rozjaśnienie tematu: Słońce (gwiazda) jest gigantyczne, ale że jest daleko, to potrafi dawać ostre cienie, bo u nas, na Ziemi, jest prawie punktem.

Innymi słowy, potrzebujesz miękkiego oświetlenia, które będzie miękkie, bo będzie miało powierzchnię większą od typowej żarówki. Czyli potrzebujesz rozproszyć promienie światła. Jest na to mnóstwo sposobów, jednym (najtańszym) z nich to żarówki na statywach, do których (statywów) będą podłączone np. parasolki foto (są półprzepuszczalne, są np. srebrne od środka). Parasolki posłużą jako rozpraszacz.

Zaś same żarówy? Pamiętaj, że rozpraszanie światła zabiera moc (czyli nasłabsze mogą być za ciemne). Poza tym, idealnie coś bliższego temperaturom określanym jako "daylight" i ze współczynnikiem wiarygodności oświetlenia/pasma/kolorów RA CRI na możliwie wysokim poziomie (90+).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bergercs napisał:

Jeśli budżet 2000 a 800tkę dostanie się <1000 to jeśli może pracować na stałce to warto dokupić 25 1.7 - bardzo przyjemny obrazek wychodzi z tego szkiełka.

Budżet to jednak sporo mniejszy niż 2k, ale dzięki za poradę. Widziałem, że z tego naleśnika fajne fotki wychodzą ;)

Chociaż to nie naleśnik, pomyliłem z dwudziestką Panasa...

 

48 minut temu, jagular napisał:

Mikropodstawy oświetlenia: 'miękkość' światła...

Dzięki za pomoc! Już się edukuję w temacie i będę działać :)

Edytowane przez zdunzdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka aktualizacja :)

Udało mi się wyrwać za nieco ponad 1200 zł w zasadzie niemal nowego Olympusa E-PL9 wraz z kitowym naleśnikiem i dodatkowym 45mm 1.8 też od Olympusa. Żona bardzo zadowolona, same zdjęcia na 45mm wychodzą naprawdę bardzo (jak na nasze potrzeby) ciekawe, tym bardziej biorąc pod uwagę gabaryty zestawu.
Oczywiście do filmów ta portretówka to tak nie do końca się przyda, ale same możliwości stricte filmowania są zdecydowanie o poziom wyżej od Fuji. Chwilę wcześniej znalazłem GX800 za 500 zł, ale bez obiektywów i też już miałem go brać. Generalnie dobrze wyszło, że poczekałem bo PEN ma jeszcze stabilizację w samym body, przyda się ;)

Teraz właściwie chyba będę polował właśnie na 25 1.7 od Panasa, a X-10 z kitem raczej sprzedam bo do okazyjnych zdjęć PEN w zupełności nam wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...