Skocz do zawartości
mates1

Obudowa + chłodzenie do 1000 zł [RTX 3070 + AMD 5600x]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, 

zastanawiam się nad zmianą obudowy i chłodzenia w moim obecnym zestawie komputerowym, który niedawno nabyłem. Ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony, ale momentami przeszkadza mi hałas i ciepło, które komputer generuje (szczególnie pod mocnym obciążeniem). Obecnie mam obudowę SilentiumPC Regnum RG6V oraz chłodzenie SilentiumPC Fera 5. Generalnie miałbym teraz kupca na te dwa podzespoły, dlatego zastanawiam się czy wymiana obudowy i chłodzenia na lepsze w granicach do 1000 zł pozwoli na zakup czegoś co będzie cichsze, chłodniejsze, bardziej przewiewne i pozwoli na osiągnięcie niższych temperatur? 

Z góry dziękuję za jakieś sprawdzone propozycje i w ogóle argumenty czy to ma jakikolwiek sens? :)

Edytowane przez mates1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda sama w sobie bardzo przewiewna, może warto pobawić się najpierw z ustawieniem jakieś sensownej krzywej dla wentylatorów, o ile jeszcze tego nie robiłeś.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie - jakie masz CPU i GPU? Jakie masz obecnie temperatury na podzespołach?

To, że od komputera bije ciepło to dobry znak, znaczy to, że obudowa spełnia swoją rolę i usuwa ciepło na zewnątrz. Gorzej gdyby ciepło było kumulowane w środku obudowy.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

beep beep O11D + ALF II 360

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, KKurczok napisał:

Buda sama w sobie bardzo przewiewna, może warto pobawić się najpierw z ustawieniem jakieś sensownej krzywej dla wentylatorów, o ile jeszcze tego nie robiłeś.

Ogólnie mam płytę  ASUS TUF Gaming B550-PLUS i w BIOSIE jest opcja, aby płyta sama dostosowała sobie krzywą automatycznie,póki co mam tak. Nigdy tego nie robiłem więc też nie wiem jak powinno być prawidłowo. 

42 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Podstawowe pytanie - jakie masz CPU i GPU? Jakie masz obecnie temperatury na podzespołach?

To, że od komputera bije ciepło to dobry znak, znaczy to, że obudowa spełnia swoją rolę i usuwa ciepło na zewnątrz. Gorzej gdyby ciepło było kumulowane w środku obudowy.

Gigabyte GeForce RTX 3070 Gaming oraz AMD 5600X. Temperatury  dokładnie mogę podać jak wrócę do domu i wrzucę jakiś test. Ogólnie procesor od 35-45 stopni przy małym obciążeniu. Karta nie osiągała więcej niż 80 stopni w trakcie gry. 

Rozumiem, w każdym razie szukam rozwiązania aby temperatury i hałas obniżyć. Jeszcze teraz akurat kolega składa komputer i po prostu odkupiłby ode mnie obudowę oraz obecne chłodzenie za dobrą cenę i mógłbym po prostu kupić sobie coś lepszego, jeżeli poprawiłoby to sytuację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury, które podajesz są ok. Pod 5600X bez OC Fera 5 jest jak najbardziej ok i hałas jest tylko kwestią ręcznego wyregulowania obrotów. Co do GPU, to najprościej zrobić test przy otwartym boku obudowy i porównać jego temperatury oraz obroty na wentylatorach (np. w MSI Afterburner) z tym co jest przy zamkniętej obudowie - będziesz wiedział jaki wpływ na temperatury ma sama obudowa i czy jest w ogóle sens ją wymieniać. RG6V to przewiewna obudowa. Są lepsze i bardziej przewiewne obudowy, przede wszystkim lepiej wykonane jak to RG6V - np. Phanteks P500A, P600S, Fractal Meshify 2, Silent Base 802, Corsair 5000D Airflow czy LianLi O11 Dynamic - ta ostatnia ma nawiew bezpośrednio od dołu na GPU co zapewnia spoko temperatury na karcie, ale w zestawie nie masz żadnych wentylatorów, wszystko trzeba dokupić.

Co do chłodzenia na CPU to ja bym najpierw pobawił się z ustawieniami wentylatora. Jeśli mimo to chcesz coś mocniejszego to brałbym Fortis 5 lub Scythe Fuma 2.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.01.2022 o 13:26, zawisztheblack napisał:

Temperatury, które podajesz są ok. Pod 5600X bez OC Fera 5 jest jak najbardziej ok i hałas jest tylko kwestią ręcznego wyregulowania obrotów. Co do GPU, to najprościej zrobić test przy otwartym boku obudowy i porównać jego temperatury oraz obroty na wentylatorach (np. w MSI Afterburner) z tym co jest przy zamkniętej obudowie - będziesz wiedział jaki wpływ na temperatury ma sama obudowa i czy jest w ogóle sens ją wymieniać. RG6V to przewiewna obudowa. Są lepsze i bardziej przewiewne obudowy, przede wszystkim lepiej wykonane jak to RG6V - np. Phanteks P500A, P600S, Fractal Meshify 2, Silent Base 802, Corsair 5000D Airflow czy LianLi O11 Dynamic - ta ostatnia ma nawiew bezpośrednio od dołu na GPU co zapewnia spoko temperatury na karcie, ale w zestawie nie masz żadnych wentylatorów, wszystko trzeba dokupić.

Co do chłodzenia na CPU to ja bym najpierw pobawił się z ustawieniami wentylatora. Jeśli mimo to chcesz coś mocniejszego to brałbym Fortis 5 lub Scythe Fuma 2.

Dość sporo dałeś tych możliwości. Które z nich będą dawały chłodno oraz ciszę? Bo nie wiem na co się zdecydować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie obudowy mają swoje wady i zalety przykładowo P500A jest bardzo przewiewna, ale nie ma filtrów przeciwkurzowych (dzięki czemu jest taka przewiewna), P600S ma ściągana klapkę na froncie dzięki czemu możesz zwiększyć przepływ powietrza kosztem hałasu lub zmniejszyć wyciszając bardziej obudowę (P500A i P600S są na tej samej ramie różnica to głównie panele zewnętrzne). Meshify 2 jest ofiltrowana, przewiewna (nie tak jak P500A) i bardzo dobrze wykonana, SB802 tak jak P600S ma wymienialne panele na front - meshowy i lity, to dobrze wykonana obudowa, ale moim zdaniem przepłacona. O11D to klasyka, właśnie na rynek wchodzi jej odświeżona wersja O11 Dynamic EVO - ma nietypowy obieg powietrza, bo zasysa je od boku, więc musi mieć miejsce względem ściany. Poza tym przy montażu 3 wentylatorów 120mm na spodzie zapewnia najlepsze temperatury na CPU. To obudowa dedykowana do custom LC, ale dobrze sprawdza się tez przy AiO - np. na top spokojnie wchodzi Arctic Liquid Freezer II 360mm. 

Osobiście poszedłbym albo w Meshify 2 jak chcesz klasyczny layout oraz bardzo dobre wykonanie lub w O11D jak chcesz zyskać na temperaturach GPU. Generalnie jednak wolałbym poczekać na dostępność O11D EVO.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o chłodzenie to lepsze będzie wodne czy powietrzne?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od budżetu - generalnie AiO zaczyna mieć sens dopiero przy chłodnicach 280mm i 360mm czyli +400 zł. Przy niższym budżecie lepiej brać dobre chłodzenie powietrzne. 

Generalnie O11D to obudowa do LC / AiO, przy chłodzeniu powietrznym nie spisuje się super dobrze głównie przez to, że nie wchodzą do niej wysokie chłodzenia powietrzne. Meshify 2 nie ma tego problemu, można do niej też zamontować chłodnice 360mm na top.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Wszystko zależy od budżetu - generalnie AiO zaczyna mieć sens dopiero przy chłodnicach 280mm i 360mm czyli +400 zł. Przy niższym budżecie lepiej brać dobre chłodzenie powietrzne. 

Generalnie O11D to obudowa do LC / AiO, przy chłodzeniu powietrznym nie spisuje się super dobrze głównie przez to, że nie wchodzą do niej wysokie chłodzenia powietrzne. Meshify 2 nie ma tego problemu, można do niej też zamontować chłodnice 360mm na top.

Rozumiem. To jeszcze raz. Chciałbym zmieścić się w budżecie 1000 zł, akurat taki mam wolny. 

Jeśli chodzi o obudowę to która z tych ?

https://www.x-kom.pl/p/600757-obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-2-black-tg-light-tint.html

https://www.x-kom.pl/p/630246-obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-2-compact-tg-czarna-light-tint.html

https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-silent-base-802-window-czarna-bgw39-5945604

https://www.x-kom.pl/p/478069-obudowa-do-komputera-phanteks-eclipse-p600s-tg-czarna.html

Jeśli chodzi o chłodzenie to :

https://www.x-kom.pl/p/702536-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fortis-5-dual-fan-140mm-120mm.html

https://www.x-kom.pl/p/600310-chlodzenie-procesora-scythe-fuma-2-2x120mm.html

Ostatnia opcja to O11D plus dokupienie chłodzenia oraz wszelkich wentylatorów. 

Sam już nie wiem na co się zdecydować, która opcja będzie dla mnie najlepsza jeżeli chcę przede wszystkim ciszę i po prostu żeby temperatury były optymalne? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez ręcznej regulacji wentylatorów ciszy i tak nie będziesz miał, ale jak na to stawiasz to ja bym brał P600S lub SB802, bo w razie czego te obudowy mają możliwość zamontowania litego frontu, który zapewnia lepsze wyciszenie. Pozostałe obudowy tez są jednak jak najbardziej ok. Meshify 2 jest najlepiej wykonane. W Meshify 2 Compact taki zestaw jaki masz fajnie wypełniłbym wnętrze.

Co do chłodzenia, to brałbym Fuma 2.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Fume 2 w SB802 i dawała radę z 5800x. Fajne ciche chłodzenie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Bez ręcznej regulacji wentylatorów ciszy i tak nie będziesz miał, ale jak na to stawiasz to ja bym brał P600S lub SB802, bo w razie czego te obudowy mają możliwość zamontowania litego frontu, który zapewnia lepsze wyciszenie. Pozostałe obudowy tez są jednak jak najbardziej ok. Meshify 2 jest najlepiej wykonane. W Meshify 2 Compact taki zestaw jaki masz fajnie wypełniłbym wnętrze.

Co do chłodzenia, to brałbym Fuma 2.

Myślę że pobawię się na pewno aby ustawić krzywą wentylatorów. co do obudowy to Meshify 2 Compact ma sterowanie wentylatorami PWM ? Bo gdzieś czytałem że nie i to znaczy że wtedy nie będę mógł ustawić im krzywej? Generalnie wybierając tą obudowę zmieściłbym się najlepiej w budżecie , z wyglądu jest spoko. Czy ona też jest dość cicha ? 

 

Jeśli chodzi o chłodzenie to zdecyduję się na FUMA 2. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął ten temat od ustalenia, co konkretnie Ci tak w tym kompie hałasuje. Sama obudowa czy np. grafa albo cooler procka?

Komp w Meshify 2C będzie dokładnie tak cichy jak części w środku, bo meshowe skrzynki wypuszczają wszystkie dźwięki. Biorąc pod uwagę, że przesiadasz się z RG6VTG, coś mi się zdaje (bo nie widziałem tych skrzynek w bezprośrednim porównaniu), że zamienisz siekierkę na kijek. Ale chociaż zajebisty ten kijek będzie :] Jeśli chodzi o sam hałas wentylatorów obudowy, kwestia tego jak je ustawisz, ale z doświadczenia ze śmigłami z obu skrzynek mogę powiedzieć, że Dynamiki z opcji Fractala to bardzo fajne wentylatory, a znane Ci z RG6VTG Sigma HP to podle brzmiące, głośne i niedmuchające gówno. M2C jest też obudową lepiej wykonaną, więc koniec końców powinna robić mniej hałasu, ale to dalej nie jest produkt dla osób celujących w możliwą ciszę, a w niskie temperatury przy w miarę niskim hałasie wentylatorów skrzynki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, mates1 napisał:

Myślę że pobawię się na pewno aby ustawić krzywą wentylatorów. co do obudowy to Meshify 2 Compact ma sterowanie wentylatorami PWM ? Bo gdzieś czytałem że nie i to znaczy że wtedy nie będę mógł ustawić im krzywej? Generalnie wybierając tą obudowę zmieściłbym się najlepiej w budżecie , z wyglądu jest spoko. Czy ona też jest dość cicha ?

Jeśli chodzi o chłodzenie to zdecyduję się na FUMA 2. 

 

Fabryczne wentylatory w Meshify 2 Compact są 3-pin, ale wentylatory nie muszą być PWM, żeby dało się nimi sterować. Można sterować zarówno wentylatorami 4-pin PWM jak i 3-pin DC, wszystko zależy od opcji jakie udostępnią płyta główna. PWM i DC to po prostu różne metody kontroli obrotów - przez zmianę szerokości impulsu (PWM) lub przez zmianę napięcia (DC).

M2C jest bardzo spoko - wszystko Ci do niej wejdzie, ale w przyszłości w przypadku bardzo długich GPU mogą być problemy gdybyś kupił AiO i zamontował je na froncie, bo to jednak krótka obudowa. Bez chłodnicy na froncie wchodzą GPU do 341mm, więc prawie wszystko co jest.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2022 o 14:15, zawisztheblack napisał:

Fabryczne wentylatory w Meshify 2 Compact są 3-pin, ale wentylatory nie muszą być PWM, żeby dało się nimi sterować. Można sterować zarówno wentylatorami 4-pin PWM jak i 3-pin DC, wszystko zależy od opcji jakie udostępnią płyta główna. PWM i DC to po prostu różne metody kontroli obrotów - przez zmianę szerokości impulsu (PWM) lub przez zmianę napięcia (DC).

M2C jest bardzo spoko - wszystko Ci do niej wejdzie, ale w przyszłości w przypadku bardzo długich GPU mogą być problemy gdybyś kupił AiO i zamontował je na froncie, bo to jednak krótka obudowa. Bez chłodnicy na froncie wchodzą GPU do 341mm, więc prawie wszystko co jest.

Rozumiem czyli ostatecznie w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie meshify 2 compact  + scythe fuma 2 w budżecie do 1000 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, zawisztheblack napisał:

W chwili obecnej, przy aktualnym sprzęcie, który masz jest to dobre rozwiązanie.

Dziękuję za pomoc. Powiedz mi jeszcze tylko co myślisz o tej obudowie Lian Li LANCOOL II , bo jak widzę to przebija Meshify praktycznie we wszystkich testach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mówisz raczej o Lancool Ii Mesh - to bardziej konkurencja dla P500A z racji braku filtra na froncie. Spoko obudowa, bardziej przewiewna od Meshify 2, ale kosztem kurzu, gorzej wykonana, od wersji Compact oczywiście bardziej pojemna.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Rozumiem, że mówisz raczej o Lancool Ii Mesh - to bardziej konkurencja dla P500A z racji braku filtra na froncie. Spoko obudowa, bardziej przewiewna od Meshify 2, ale kosztem kurzu, gorzej wykonana, od wersji Compact oczywiście bardziej pojemna.

Dobra już bez zastanawiania. Kupuję Meshify 2 oraz Fumę 2. Czy do tej obudowy dokupować jakieś dodatkowe wentylatory czy stockowe starczą? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...