Skocz do zawartości
Under555

i5/7/9 ? 12/10/11 ? który procesor i dlaczego do 3070?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukałem informacji w necie, na YT obejrzałem masę filmów i nie wiem dalej co i jak

 

Karta graficzna to 3070 RTX gaming oc (będę OC robił)

granie tylko w 1440p 
gry wymagające : far cry 6, gta v, hitman 3, Red Dead 2, Cyberpunk
wszystko na ultra lubię grać

RAM to na pewno ddr4 2x8GB ze względu na cenę ddr5tek 
coś 4000Mhz + prędkość tego ramu

Oglądałem i9 10gen / i7 11gen / i5 12gen 

 

w bardzo podobnej cenie te procesory mogę mieć (liczące cenę płyta + procesor)

 

na wszelakich forach piszą,że 12gen i5 na pewno gorszy nie będzie od starszych (10/11gen) i7mek i 9tek ALE ja tego na YT w testach nie widzę kompletnie

inna kwestia jest też taka,że wiekszość testów to rtx 3080 zamiast 3070 a to chyba troche zmienia wyniki

no i też sporo testów jest w full hd (a ja w tej rozdziałce w ogóle nie gram)

 

Coś takiego jak aspekt przyszłościowości to ja nie wiem czy ma sens... bo i tak płytę do tego 12gen brałbym na ddr4 ze wzgledu na to ,żę ddr5 jest kilka razy droższe obecnie
także za jakiś czas w razie wymiany i5 12gen na i7/i9 i tak płyta do zmiany jak ddr5 stanieją

 

PS. Pod 12gen są już chłodzenia na procesor duże, 2 wentylatorowe (jak dark rock 4/noctua DH14) ALE ALE takie ,które umożliwiają wkładanie wysokiego ramu? Cholera wie jak wysokiego ale pewnie z 5cm by się przydało:) patrząc na to jakie ripjaws/vipery są wysokie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Under555 napisał:

na wszelakich forach piszą,że 12gen i5 na pewno gorszy nie będzie od starszych (10/11gen) i7mek i 9tek ALE ja tego na YT w testach nie widzę kompletnie

O jakich testach mówisz? Jeżeli tych z podzielonym ekranem co wyświetlają wartości FPS to jest pic na wodę.. stworzone na potrzeby wyświetleń. 

32 minuty temu, Under555 napisał:

no i też sporo testów jest w full hd (a ja w tej rozdziałce w ogóle nie gram)

bo w 1440p za dużej różnicy nie będzie, im wyższa rozdzielczość tym większy wpływ ma GPU

36 minut temu, Under555 napisał:

PS. Pod 12gen są już chłodzenia na procesor duże, 2 wentylatorowe

Fera 5 wystarcza, no chyba że planujesz OC 

Osobiście brałbym 12600k, albo i bez K jeśli nie masz w planach OC. Tak jak wspomniałeś z DDR4. Ciszej, chłodniej, w gry które podałeś wydajniej, no i przede wszystkim nowsza technologia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 1080p możesz się doszukiwać wpływu CPU, 1440p już to niweluje w/g mnie w 75% a 4K w ogóle odrzuca.

Oczywiście są tytuły, które nawet w 4K potrzebują bardzo mocnego CPU - z mojego podwórka to symulatory lotów, które przez CPU przeliczają obiekty, a więc im więcej obiektów w sceneriach (domki, drogi, światła itp) czy bardziej zaawansowany samolot symulujący ogromną ilość systemów tym mocniejszy CPU jest potrzebny, ale to jest jeden chyba z wyjątków.

Edytowane przez _File_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A procesor bierzesz ten który jest najnowszy - czyli jak kolega napisał 12gen. Jedyne co możesz się zastanawiać czy i5/i7/i9 bo to już w zależności od ilości kasy, własnego upodobania czy zastosowania.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi, w takim razie będę się kierował w strone 12gen + ddr4 aczkolwiek mam kilka pytań - wynikają one z ograniczonego budżetu tj. chcę za daną kwotą mieć najwiecej performancu ile się da.

 

1. Czy do rtxa 3070 w 1440p gdzie wiekszości gram w gry AAA na ultra ale z otwartym światem jak Far cry 6 czy Forza Horizon 5 czy Red Dead Redemption2 - i2 12600k wystarczy? (zakładam OC) czy ten 12700k doda mi sporo i może się przydać? troche przewrażliwony jestem powiem szczerze bo mój obecny setup i5 8600k + 1080ti w takim Far cry 6 i RDR2 to mam wrażenie,żę procesor się dusił i bottlecnkowała kartę być może 
w RDR2 jak jeździłem po piasku to 80 klatek miałem, ja wjeżdżałem w gęsty las spadało do 41 klatek
w Forza 5 jak goniłem sam autostradą szybką spokojnie 80 klatek a jak grałem wyścig po ciasnym miasteczku + byli gracze (offline) to dropiło na okolice 50 klatek miejscami

i to bardzo denerwujace zjawisko jest i nie wiem czy 12600k mi czegoś takiego nie zaserwuje a z drugiej strony dopłata do 12700k to ok 500-600zł czyli sporo (o czym niżej)

Tak czy tak procesor będę chciał kręcić ale tak nie hardcorowo tylko mocno podstawowo za pomocą poradników i forum. Taki 12600k jak ma 4.5Ghz to pewnie z 4.8 chciałbym osiągnąć ale tutaj kwestia jest taka,że ja nie bardzo umiem podkręcić i5 2500k i przeboje z tym miałem także łatwo nie będzie ale będę próbował

2. Jak wygląda sprawa z płytami głównymi? z chęcią kupiłbym coś używanego/po zwrocie/ po wystawie ,żeby obniżyć koszty / dostać wiecej za tą samą cenę.
Nie oczekuje żadnych wodotrysków
Audio mam swoje
WIFI też
Ledy wyłączę i tak bo robię kompa no-led
2 złacza m2 i 2 sata mi wystarczą także te 5x nvme też mnie jakoś nie rajcuje.

Dobrym przykłądem jest mój obecny Asrock Gaming k6 z370 - nie ma wifi, chyba nie ma LEDów, nie ma bluetooth i świetnego audio ale nawet po OC wszystko jest stabilne i chłodne  - i to lubię i to szanuję.

Wiem też ,że niektóre płyty (chyba mowa była o MSI) mają problemy wieku dziecięcego z biosem - takie rzeczy chciałbym uniknąć tak samo jak ciepłego vramu

Testy przeglądałem i ciężki temat bo np. nie było tam płyt asrocka itd.

Jest gdzieś moża rzetelna rozpiska płyt pod z690 taka jak lista tier z dyskiami SSD?
Co średnie, czego unikać itd.

muszę to mieć pod ręką zwłaszcza jak poluję na okazję.

 

Z testów wywnioskowałem ,że MAG msi tomahawk z690 wifi jest bardzo fajną płytą bo vrm ma tylko o 3 stopnie cieplejszy od sporo droższych modeli a można ten model czasami gdzieś tanio kupić

 

co o tym sądzicie i jakie rozpiski możecie mi polecić?

 

3. Temat chłodzenie procesora.
Zawsze lubiłem chłodzenia z zapasem tak jak moja obecna noctua dh 14 albo jej odpowiednik dark rock pro 4.
czyli duży radiator + 2 wentylatory

Ale jak sobie obecnie popatrzyłem to ,żęby noctue albo dark rocka podpiąć pod lga 1700 to ciężki temat. Trzeba kupić nowe chłodzenie, pokazać producentowi(w przypadku bequiet) paragon ale też paragon za procka/płytę i wtedy w 2 tygodnie za 30zł czy jakoś tak przyślą nam mocowanie pod socket.
Z noctują jeszcze drożej

aio nie chcę a dwa powyższe modele razem z mocowaniem wychodzą 400-600zł a to jakaś tragedia powiem szczerze.
Moją noctuję obecną kupiłem za 200zł używaną w bardzo dobrym stanie i służy już kilka lat.

Nie ma na chłodzenie jakichś patentów? im mniej wydam na chłodzenie tym wicej mi zostanie na inne rzeczy. Myślałem,żeby może jakieś użwane starsze chłodzenie ale dobre kupić + może jakiegoś kita/moda gdzieś ktoś sprzedaje,żeby je plug play do lga1700 zamontować.

Jak ogarnelibyście to na moim miejscu?
Powiem szczerze,że te 350zł za chłodzenie już z mocowaniem to absolutny max + jak to ja zawsze wolałbym 100x kupić używane/po zwrocie chłodzenie na dwa wentylatory niż nowe piękne z foliami ,które i tak wyrzucę w tej samej cenie ale na 1x wentylator

Co do chłodzenia to jest jeszcze jedna sprawa - wysokość pamięci RAM - moja noctua dh 14 mnie tego nauczyła,żeby na to patrzeć.
RAM wysoki chciałbym,żeby mógł się zmieścić bo wtedy można zapakować stosunkowo tanie i popularne viper steele czy ripjawsy od gskilla a moja obecna noctua na to już nie pozwala. Takie 4.5cm wysokości chyba by się przydało prawda?

 

4. Ram. 2x8GB DDR4
wiem,że 12gen wykorzystuje i lubi szybki RAM wiec - o jakie wartości warto walczyć? o jakie MHz z jakim CL?
na ram chciałbym przeznaczyć max 500zł ale im mniej tym lepiej

Sporo różnego rodzaju Ramów można znaleźć za te 550zł max
przykładowo to widziałem cruciale 4400 cl19

albo viper steele te popularne 4000 (cl 18 albo 19 już nie pamietam) coś za ok 350zł

Cały czas mówię o używancych/po zwrocie itd.

Także - o jakie taktowania przy jakim CL jeszcze opłaca się (finansowo) walczyć?

 

No i pamiętajmy o tym,żeby chłodzenie cpu nie kolidowało z takim ramem 
i jeszcze jedna rzecz: podkręcanie RAMu to już w ogóle dla mnie czarna magia a wyjścia z tego są dwa 
albo profile XMP fabrycznie sensowne i dobre

albo popularny zestaw pamięci - tak jak np. viper steele mają oddzielny wątek na forum, po prostu mógłbym dobre kofigi od kogoś brać na gotowo, wklepywać do siebie i testować czy będą stabile a jak nie będą (bo wiem ,że rózne sztuki się trafiają) to kolejne kofigi na test itd.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update apropos chłodzenia

za 380zł można na xxxkom kupić dark rock pro 4 i trzeba im napisać to wyślą zapinki do lga1700 w cenie.

 

druga sprawa to temat aio.
Czy aio ma jakieś wady względem takiej noctuy/dark rocka pro 4? 
coś się trudniej montuje?
płyn może się wylać?
trzeba płyn uzupełniać ?
czy jakieś inne hity


bo patrząc na inne wątki na forum to Arctic Liquid Freezer II jest mocno polecany a są używki, są nówki i to nawet w cenie +- dark rock pro 4 czyl 400zł

Ale o tym w ogóle nie myślałem, aio od zawsze się bałem bo nie znam tematu a mój research jeszcze kiedyś jak budowałem obecnego kompa skończył się na tym,że miałem do wyboru za 200zł noctua DH 14 albo jakieś aio za 800zł ,które miało 3 stopnie mniej w stresie i było głośniejsze :) wiec temat szybko odpuściłem

Bałbym się też przy aio tego czy to się po prostu zmieści w mojej nowej obudowie (be quiet silent base 802 w wersji bez szkła, przód i góra te siatkowe przewiewne)

no i też samego montażu bym się bał bo kolega który mi kompy składa nigdy w rękach AIO nie miał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie do takich gier to obojetnie co kupisz ale tez nie ma jakiegos powodu zeby kupowac starocie wiec i5 12gen to najlepszy wybor.

Jak chcesz tanio to poluj na cos jak MSI A-PRO, bardzo dobra plyta i swietnie ogarnie ram.

Ram jak chcesz ~top to bdie patrioty 4400, z tym ze czy to bedzie ten model, czy troche nizszy to bez duzego znaczenia dla grania w AAA na ultra.
Jednakze lepiej juz wziac lepszy ram niz doplacic do ledow na plycie czy cos  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z płyt z690 na ddr4 nie ma płyt ,które będą się grzały? każda jest bez wad i dobra? przyszłościowo pod i7 12700k pod OC byłoby spoko

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz ... dalej rtx3070 i granie w triple A na ultra w 1440p

ALE

w momentach gdzie jest np. sporo obiektów w Forzy 5 , kałuże, pada deszcze dużo odblasków bo wiele aut bo jest wyścig

albo bardzo gęsta roślinność w Red Dead Redemption 2 + dużo wybuchów itd.

 

Jak pod kątem wydajności usytowalibyście

11700k vs 11900k vs 12600k vs 11700k?

 

Pytam bo wydaje mi się,że o ile 12600k normalnie da radę to tyle w takim microsoft simulator (a te moje gry są w podobnej kategorii, dużo niżej ale jednak) czy w moich grach jak się będzie dużo działo te 6 rdzeni coś zadyszki może dostać

wydaje mi się po prostu ,że jak się dużo dzieje to gra nagle z gry gdzie GPU jest najważniejsze zmienia się trochę w kierunku CPU heavy i tego się obawiam

 

A z tym ,żę w 1440p grafika ma drugorzędne znaczenie to też wierzyłem ale sam już obecnie nie wiem. Zobaczcie porównania rtx3070 z 9700k vs 12600k/11700K - niby 9700k nie bottlneckuje karty a ma po 20-30 klatek mniej w 1440p niż te dwa pozostałe procesory

 

w moim obecnym konfigu mam podobne wrażenie (i5 8600k + 1080ti i granie na ultra w 1440p)

RDR2 latał sobie spokojnie na 80-90 klatek a jak się dużo działo w krzakach itd to miałem ciągle 41 klatek

w Far cry 6 podobnie - normalnie ok 80 klatek było (tekstury HD) a dropiło na 45 miejscami

w Forzy 5 to samo - 400 na godzinę autostradą samemu elegancko 80 klatek a wyścig w deszczu, sporo aut i kałuż i refleksów i dropy na 55 klatek

 

Wydaje mi się,żę ten procek dusił tą kartę ale nie mam jak przetestować natomiast podejrzewam,żę gdyby zamiast 8600k był jakiś mocniejszy procesor to te mniej wiecej 80 klatek byłoby dużo bardziej stabilne niż było na powyższym procku

 

No i takiego scenariusza przy rtx 3070 chcę absolutnie uniknąć.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz pracy doktorskiej z tak banalnego tematu... Jest pełno testów na YT ... 12600K będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK bedzie tez wymiana tylko i wylacznie samego procesora na 9900K. Gdybys taki kupil na dzien dobry zamiast jakiegos 6-watkowego badziewia to by w ogole nie bylo tego watku ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amsztel masz rację

finalnie jestem na 99% przekonany na 12700k bo ma 8 prawdziwych rdzeni

normalnie to celowałym w 10 rdzeniowca jak i9 10gen natomiast jest kwestia optymalizacji

mam wrażenie,że w kilku nowych tytułach (sprawdźcie w wolnej chwili prosze i wyporowadźcie mnie z błędu jak się mylę) jak far cry 6 czy hitman 3 jest dużo zawirowań (a w obie gry gram) bo np. 12600k zjada i7 11gen... no i ten 12700k jakoś lepiej wypada w 1440p od 10rdzeniowców ale 10generacji

W grach typu RDR2 jest uczciwie czyli i9 10gen elegancko idzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2022 o 05:13, Under555 napisał:

amsztel masz rację

finalnie jestem na 99% przekonany na 12700k bo ma 8 prawdziwych rdzeni

normalnie to celowałym w 10 rdzeniowca jak i9 10gen natomiast jest kwestia optymalizacji

mam wrażenie,że w kilku nowych tytułach (sprawdźcie w wolnej chwili prosze i wyporowadźcie mnie z błędu jak się mylę) jak far cry 6 czy hitman 3 jest dużo zawirowań (a w obie gry gram) bo np. 12600k zjada i7 11gen... no i ten 12700k jakoś lepiej wypada w 1440p od 10rdzeniowców ale 10generacji

W grach typu RDR2 jest uczciwie czyli i9 10gen elegancko idzie

Ja zmieniłem z R5 3600 i tak jak piszesz miałem spore zjazdy klatek w mieście w Forza 5, aktualnie i5 12600K i nawet tam nie pierdnie a 1% LOW wskoczył o 17 klatek do góry, średni poprawił się o 6 fps. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2022 o 05:13, Under555 napisał:

finalnie jestem na 99% przekonany na 12700k bo ma 8 prawdziwych rdzeni

Tylko nie bierz air-coolera bo się srogo zawiedziesz, jeszcze takiego obok której będzie dość mocno grzejąca się karta graficzna, AIO 360mm albo min 280mm bardzo wskazane. O potencjalne O/C nawet nie wspominam. I tak UV będziesz musiał robić.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę co i jak

mam noctua dh-15 (chromax ale to bez znaczenia, tanio było to kupiłem) i thermal grizzly kryo + obudowa bardzo dobrze wentylowana i duża.

Może będzie spoko, zobaczę co i jak z tego wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2022 o 13:22, _File_ napisał:

Tylko nie bierz air-coolera bo się srogo zawiedziesz,

Przecież to do gier to ile ta bedzie wat na cpu? 50? 100?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2022 o 15:00, Under555 napisał:

Zobaczę co i jak

mam noctua dh-15 (chromax ale to bez znaczenia, tanio było to kupiłem) i thermal grizzly kryo + obudowa bardzo dobrze wentylowana i duża.

Może będzie spoko, zobaczę co i jak z tego wyjdzie

Noctua D15 spokojnie ogarnie ten procek.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, haryyy napisał:

Przecież to do gier to ile ta bedzie wat na cpu? 50? 100?

A pomyśl ile ciepła zostanie przewalone na ten grzejnik czyli tą wieżę DH-15 przez kartę graficzną, która będzie pod tym kaloryferem... U mnie potrafi być gorzej w budzie gdy procesor bierze 100W a GPU idzie na 100% (tam z 350W jest) niż procesor na 200W i karta graficzna sobie działa bo działa...

Tu głównie upatruje + dla AIO.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, _File_ napisał:

A pomyśl ile ciepła zostanie przewalone na ten grzejnik czyli tą wieżę DH-15 przez kartę graficzną, która będzie pod tym kaloryferem... U mnie potrafi być gorzej w budzie gdy procesor bierze 100W a GPU idzie na 100% (tam z 350W jest) niż procesor na 200W i karta graficzna sobie działa bo działa...

Tu głównie upatruje + dla AIO.

Powiem szczerze,że dalej licze ,że będzie spoko

komp do gier w 1440p

liczę,że będzie ok ze względu na obudowe i jej chłodzenie - Be quiet Silent Base 802 (cały z metalu) i 3x bequiet 140mm na froncie wciągający zimne, na tyle 1x140mm bequiet wyciągający ciepłe + 2x arctic p14 140mm pwm na topie wyciągający powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10x120mm i muszę się bardzo postarać, żeby wywiać przestrzeń pomiędzy blokiem procesora a GPU - coś czego posiadając tą wieże nie będziesz mógł zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, _File_ napisał:

A pomyśl ile ciepła zostanie przewalone na ten grzejnik czyli tą wieżę DH-15 przez kartę graficzną, która będzie pod tym kaloryferem... U mnie potrafi być gorzej w budzie gdy procesor bierze 100W a GPU idzie na 100% (tam z 350W jest) niż procesor na 200W i karta graficzna sobie działa bo działa...

Tu głównie upatruje + dla AIO.

i7-12700/12700K mają tą zaletę, że nawet z Power Limitem zablokowanym na 65W wciąż oferują rewelacyjną wydajność w grach:
https://www.youtube.com/watch?v=ydgN4W97Esk#t=14m21s

Poza tym RTX3070 w 1440p/Ultra w najnowszych tytułach to żaden mocarz.
W takim Cyberpunku czy God of War trzeba nawet nieco przyciąć detale by myśleć o stałych 60fps.
Tutaj wystarczyłby nawet i5-10400F albo i3-12100F.
I5-12600K czy i7-12700K to procki ze sporym zapasem pod przyszłe, mocniejsze karty.

Edytowane przez Paw79
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Under555 napisał:

Powiem szczerze,że dalej licze ,że będzie spoko

Nawet bardziej niż spoko.koło 50 stopni będzie na cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...