Skocz do zawartości
MrKetiw

Zmiana z AM4 na LGA 1700 ? R5 3600 na i5 12600K

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się od pewnego czasu nad zmianą procesora, nie to żeby mi brakowało fpsów w grach ale raczej z tego względu żeby poprawił się wskaźnik P1% i P0,1%. Kupiłem kiedyś Ryzena 5600X i nie przyniósł mi on nawet 1 fpsa więcej w grach w rozdzielczości 3440x1440 z 3060 Ti ale nie skupiłem się wtedy na 1% LOW.

Cena Ryzena 5600X wydaje mi się mocno przesadzona na dzień dzisiejszy gdzie i5 12600K jest w tej samej cenie. Trochę jednak boli mnie wydanie prawie 1000 zł na płytę główną Z690 :/ 

Generalnie się zastanawiam czy wrzucać znów 5600X do tej podstawki co mam czy jednak przejść na obóz niebieskich z 12600K i Z690. 

Procesor pracowałby z RTXem 3070 po OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12400F za 899zl bierz,  wyjdzie Raptor Lake to ew zmienisz na cos lepszego jak zajdzie potrzeba. Ten cpu w sredniej wydajnosci wychodzi tak jak 5600X.

Dodam jeszcze, ze lepszy cpu przyda sie do DLSS gdzie wieksza ilosc fps siadzie bardziej na cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

12400F za 899zl bierz,  wyjdzie Raptor Lake to ew zmienisz na cos lepszego jak zajdzie potrzeba. Ten cpu w sredniej wydajnosci wychodzi tak jak 5600X.

Dodam jeszcze, ze lepszy cpu przyda sie do DLSS gdzie wieksza ilosc fps siadzie bardziej na cpu.

To pewne że raptor będzie na LGA 1700 ?

EDIT: Dobra już przeczytałem że tak, generalnie nie jest to głupie ale wtedy płyta chyba B660 ? 

Edytowane przez MrKetiw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MrKetiw napisał:

Cześć, zastanawiam się od pewnego czasu nad zmianą procesora, nie to żeby mi brakowało fpsów w grach ale raczej z tego względu żeby poprawił się wskaźnik P1% i P0,1%. Kupiłem kiedyś Ryzena 5600X i nie przyniósł mi on nawet 1 fpsa więcej w grach w rozdzielczości 3440x1440 z 3060 Ti ale nie skupiłem się wtedy na 1% LOW.

Cena Ryzena 5600X wydaje mi się mocno przesadzona na dzień dzisiejszy gdzie i5 12600K jest w tej samej cenie. Trochę jednak boli mnie wydanie prawie 1000 zł na płytę główną Z690 :/ 

Generalnie się zastanawiam czy wrzucać znów 5600X do tej podstawki co mam czy jednak przejść na obóz niebieskich z 12600K i Z690. 

Procesor pracowałby z RTXem 3070 po OC. 

a planujesz grać w niższej rozdzielczości? Bo jak nie to się rozczarujesz. Biorąc, że nie jest to pikselowo UHD to obstawiam 5 fps w wybranych przypadkach i granice błędu pomiarowego w innych czyli 1-2 fps. Totalnie nie opłacalna zmiana. No chyba, że będziesz chciał się dobrać do tych cudownych linii pcie 5.0 i nawalić dysków nvme wtedy to już całkowicie inna para kaloszy i bardzo warto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Art385 napisał:

a planujesz grać w niższej rozdzielczości? Bo jak nie to się rozczarujesz. Biorąc, że nie jest to pikselowo UHD to obstawiam 5 fps w wybranych przypadkach i granice błędu pomiarowego w innych czyli 1-2 fps. Totalnie nie opłacalna zmiana. No chyba, że będziesz chciał się dobrać do tych cudownych linii pcie 5.0 i nawalić dysków nvme wtedy to już całkowicie inna para kaloszy i bardzo warto. 

Denerwuje mnie LOW 1% fps w grach, jak wjadę w jakieś miasto np. w Cyberpunk lub Forza Horizon to zawsze mam zjazd klatek w dół :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, MrKetiw napisał:

Denerwuje mnie LOW 1% fps w grach, jak wjadę w jakieś miasto np. w Cyberpunk lub Forza Horizon to zawsze mam zjazd klatek w dół :/ 

Ahh cyberpunk jak dokręciłeś detale to bez 3080 nie podchodź. Dodatkowo tam warto by podmienić DLSS na nowszy a zakładam, że DLSS jest w użyciu, bo 3070 w natywnej nie zapewni 60 tak jak 3080 w UHD 60fps. Wyciskałem na swojej 3070 swego czasu ponad 2.1 GHz (PL330W) w CP2077 i efekty nie były zadowalające. Na twoim miejscu przyjrzałbym się sub timingom pamięci bo możliwe, że XMP daje bardzo luźne i tutaj tracisz fps. Niestety w przypadku gier dociskających jak CP2077 lecisz na grubym limicie.
Dalej coś mi tu nie gra w forzie Zen 2 nie ma żadnego problemu z zapewnieniem fps absolutnie żadnego wszak nawet FH5 lata na mocno pochlastanym zenie 2 8/16 na konsoli i ta gra jest świetnie zoptymalizowana.  

PS. jak coś to gruby limit to oczywiście limit GPU nie CPU. Oczywiście możesz zmienić na to co ci wyżej polecił Phoenix na pewno nie stracisz.  

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, MrKetiw napisał:

Denerwuje mnie LOW 1% fps w grach, jak wjadę w jakieś miasto np. w Cyberpunk lub Forza Horizon to zawsze mam zjazd klatek w dół :/ 

Dobrze rozumiem ten problem posiadałem ryzena 3600 i jak dorwałem RTX 3080 to w Cyberpunku z odpalonym DLLS w 4K miałem ciągłe dropy w okolicach 50fps. Oczywiście dotyczło to wersji z modem pod amd, a w późniejszym czasie już poprawionej wersji. Zmieniłem procesor na 10900K i komforowo ograłem całą grę na zablokowanych 60fps beż żadnego dropa poniżej tej wartości.
Forza 5 to akurat świeży temat, ale zdążyłem jeszcze zrobić porówanine 10900K do 12600K i podobna sytuacja. Grałem na ustawieniach ulta-wysokich średni fps utrzymywał się w okolicach 100fps i na 10900K zdażały się chwilowe spadki w okolice 75-80 fps. W przypadku 12600k nie widziałem ani razu fps poniżej 90 na tych samych ustawieniach. 

Ogółnie to wszystko zależy od wlasnych preferencji jak nie masz ciśnienia na granie z wyższym fps to zostawiłbym sobie ryzena 3600.  Niektóre gry będą działać trochę gorzej, ale nie ma co popadać w paranoje. Komfort rozgrywki będzie i tak stał na wysokim poziomie.
Sytuacja zmienia się jak chcesz w pełni wykorzystać potencjał matrycy wtedy rzeczywiście każdy upgrade da się odczuć, ale tak samo każdy ma inną tolerancje. Nwm jaki ta iiyama, którą posiadasz ma zakres działania g-sync i czy ma jakieś problemy przy dolnej granicy działania. W moim przypadku na LG C1 można zaobserwoać Gamma Shift, więc w grach stram się zawsze mieć co najmniej 75fps żeby uniknąc tego zjawiska.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ciekawe bo ja na 3800x nie miałem dropów. Dobrze, że zwróciłeś uwagę na monitor bo nic o nim nie napisał a przy tylu Hz to nie tylko adler ale jeszcze OC i pamięć do podłogi w tej rozdziałce bo każdy fps się liczy.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Cyberpunkiem to może kwestia wersji ja ogrywałem od premiery i chyba zatrzymałem się na wersji 1.05. Na wczesnych wersja wersji może więcej rdzeni albo szybsza pamięć dawała lepszą stabilność. Trzeba by było znaleźć jakiś punkt zaczepienia do porównania. Przejrzałem na szybko testy i w średnim fps róznica jest marginalna pomiędzy 3600 v 3800X. 

Tak czy siak tej gry nie traktowałbym jako wyrocznii, ale jak możesz się jakoś odnieść to mam screen z ustawienia Ramu i widać także taktowanie procka.

amd.png


Odnośnie samej wymiany to jeżeli się zdecydujesz to trzeba to dobrze taktycznie rozpracować :E. Pierwsza kwestia to GPU, ponieważ nowe karty podobno mają korzystać już z PCI-E 5.0. Druga kwestia to temat DDR5, które do tanich nie należą. Scenariusz pierwszy jeżeli nie zamierzać wymieniać karty przez dłuży orkes to osobiście skłaniałbym się ku opcji z podmianą 3600 na 5600X. W tym scenariuszu na spokojne zaczekasz na nowe wydajniesze procki, a sytacja z DDR5 powinna się unormować. Drugi scenariusz zakłada wymianę GPU w najbliższym czasie i wtedy Adler z DDR4 ma dużo sensu. DDR4 ma podobno działać jeszcze z 13 gen, więc jeszcze będzie jakieś pole do manewru jak zabraknie mocy.

Od siebie Adlera mogę gorąco polecić. Zrobilem przesiadkę z 10900K na 12600K z dużymi obawami, a w praktyce okazało się, że decyzja była świetna. W grach pobór mocy to połowa i9, dużo stabilniejszy fps, nawet z pamięci udało mi się więcej wycisnąć, ale tutaj to chyba jednak kwestia płyty miała większe znaczenie :D

Edytowane przez Hero586
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o cp77 to 3600x nie daje tam po prostu rady, po zmianie na 10700kf fps stał się o wiele stabilniejszy, bez dropow do 40 fps jak to się działo z Ryszardem. Możesz poszukać używek 5600x albo 5800x jeżeli nie chce Ci się bawić z wymianą całej platformy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Hero586 napisał:

Z Cyberpunkiem to może kwestia wersji ja ogrywałem od premiery i chyba zatrzymałem się na wersji 1.05. Na wczesnych wersja wersji może więcej rdzeni albo szybsza pamięć dawała lepszą stabilność. Trzeba by było znaleźć jakiś punkt zaczepienia do porównania. Przejrzałem na szybko testy i w średnim fps róznica jest marginalna pomiędzy 3600 v 3800X. 

Tak czy siak tej gry nie traktowałbym jako wyrocznii, ale jak możesz się jakoś odnieść to mam screen z ustawienia Ramu i widać także taktowanie procka.

amd.png


Odnośnie samej wymiany to jeżeli się zdecydujesz to trzeba to dobrze taktycznie rozpracować :E. Pierwsza kwestia to GPU, ponieważ nowe karty podobno mają korzystać już z PCI-E 5.0. Druga kwestia to temat DDR5, które do tanich nie należą. Scenariusz pierwszy jeżeli nie zamierzać wymieniać karty przez dłuży orkes to osobiście skłaniałbym się ku opcji z podmianą 3600 na 5600X. W tym scenariuszu na spokojne zaczekasz na nowe wydajniesze procki, a sytacja z DDR5 powinna się unormować. Drugi scenariusz zakłada wymianę GPU w najbliższym czasie i wtedy Adler z DDR4 ma dużo sensu. DDR4 ma podobno działać jeszcze z 13 gen, więc jeszcze będzie jakieś pole do manewru jak zabraknie mocy.

Od siebie Adlera mogę gorąco polecić. Zrobilem przesiadkę z 10900K na 12600K z dużymi obawami, a w praktyce okazało się, że decyzja była świetna. W grach pobór mocy to połowa i9, dużo stabilniejszy fps, nawet z pamięci udało mi się więcej wycisnąć, ale tutaj to chyba jednak kwestia płyty miała większe znaczenie :D

Bardzo możliwe z drugiej strony mój 3800x trzymał 4.4 all core przy dociśniętych b-die na 3733 z czego przez duża część czasu na aktualnie obciążonych rdzeniach było na 4.5-4.55 GHz tak więc to też takie porównywanie bo się porównuje. Ja wymieniałem r5 3600 bo mi stutterowały gry na gej pasie a według testów powinno być niemal że identycznie. Jeśli kolega aktualnie z gejpasa korzysta to wymiana byłaby jak najbardziej zasadna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Armage169 napisał:

Jeżeli chodzi o cp77 to 3600x nie daje tam po prostu rady, po zmianie na 10700kf fps stał się o wiele stabilniejszy, bez dropow do 40 fps jak to się działo z Ryszardem

W Cyberglitchu 10700K jest ~35% wydajniejszy od 3600X, więc nie dziwota, że była poprawa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ludki za odpisanie w temacie. Generalnie przy rozdzielczości 3440x1440 każdy jeden fps jest dla mnie istotny dlatego też wymieniłem 3060 Ti na 3070 i udało się uzyskać w grach średnio 10-15 fpsów a to dla mnie bardzo dużo. 

Co do Ryzena 3600 to po prostu w takich grach jak Days Gone, Cyberpunk, Forza 5 gdy tylko wjadę do jakiegoś miasta i więcej się dzieje mam dropy z np. 80 na 50-60 fpsów, jest to mega irytujące, zakładam że to wina procesora.

Co do pamięci to mam je puszczone na 3600 MHz 18-20-20-42 niestety te pamięci nie chcą się dobrze kręcić, nawet kiedyś próbowałem użyć tego kalkulatora do RAMu ale cały czas się wysypywało.

Odnośnie monitora to zakres w jakim działa g-sync to 48-142 Hz i działa to wyśmienicie, jestem bardzo zadowolony z tego wyświetlacza.

 

Czy np. jak wsadzę procek 12400F do płyty Z690 to będzie to wszystko dobrze działać ? Ceny płyt B660 są często takie same jak Z690, paranoja.

A właśnie w takich grach jak Metro Exodus czy Deathloop z odpalony DLSS mam obciążenie GPU na poziomie 60-70% i wtedy FPS drastycznie spada w dół np. z 120 do 70, to chyba najgorsze doświadczenie jakie miałem, jest to pewnie wina CPU ?

Edytowane przez MrKetiw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie te spadki w Metro są mocno podejrzane. Zastanawiam się czy na pewno masz ustawiony IF 1:1? W deatphlop'a nie grałem, więc się nie mam odnośienia. Natomiast w Metro owszem i tam poza pustynią, gdzie były burze piaskowe raczej sobie nie przypominam jakiś krytycznych miejsc dla CPU. W przypadku reszty gier, które wymieniłeś to rzeczywiście mocy na CPU może brakować.

Zastanawiają mnie jeszcze te pamięci Corsarza timingi zdecydowanie nie powalają na kolana. Niestety nie pamiętam już jak skaluje się wydajność na Ryzene po OC ramu, ale być może tutaj jest problem. Dobrze by było jakby ktoś to siedzi w Ryzenach wypowiedział się w temacie. Wcześniej planowałem zostać na AMD, ale przez chore ceny 5600X przesiadłem się na intela i trochę wypadłem z obiegu jeżeli chodzi o Ryzeny.


12400F i Z690 to raczej słaby pomysł, ponieważ to będzie zbliżony poziom do 5600X. Jeżeli zmieniać platformę to minimum 12600K - procek świetnie się kręci, a na Krakenie będziesz mógł nawet mocniej poszaleć. Dostaniesz topową wydajność na ten moment, a z własnego doświadczenia wiem, że na tym procku gra się świetnie :E

W zasadzie jak chcesz wycisnąć maxa z GPU to niestety prawda jest bolesna i do wymiany będzie procek i ram (o ile rzeczywiście z tych corsarzy nie da się nic więcej wycisnąć). Wybór pomiędzy 12600K, a 5600X to tak naprawdę kwestia budżetu oraz czy potrzebne Ci będzie PCI-E 5.0 w najbliższym czasie. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Hero586 napisał:

PCI-E 5.0 w najbliższym czasie. 

Chyba nikomu przez 5 lat, ja się przesiadłem z 3700x na 5800x na 3440x1440 z 3060ti jeszcze było spoko już z 3080 właśnie podobne spadki. 5600x jak nie chcesz zmieniać płyty, a tak to już lepiej 12600k żeby to było lepsze od 5600x. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wrobel_krk
niby nowe karty mjaą już wspierać, a czy będzie z tego jakiś użytek to już inna sprawa. Sam planuje przesiadkę na GPU z nowej generacji, bo mocy w 4K nadalej brakuje, więc lepiej mieć na przyszłość niż nie mieć :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będą wspierać ale gen4 x16 jest dopiero wykorzystywany w połowie, są rożne testy w necie gdzie gen4 vs gen3. Kiedy gen5 vs gen 4 bedzie miec znaczenie to pewnie będzie już Intel 14 generacji i nowe płyty:)

SSD gen3 już jest na tyle szybki, że poza operacjami na wielkich plikach(montaż wideo np) nie ma różnicy w praktyce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam dylemat czy zmienić R5 3600, B550 na i5 12600k, Z690 - taka zamiana wyniosła by mnie z 1000zł.

GPU mam 3070 i gram na 1440p 240Hz ale z tego co wyczytałem to dużo nie zyskam jeśli chodzi o gry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche off topowo - od około 5 lat nie uważam, żeby AMD nadawało się do gamingu takiego na 100% chociaż "hype" na AMD jest przeogromny... A to przycinki a to problemy ze sterownikami - w każdym razie AMD zrobiło spoko marketing na tych Ryzenach, a patrząc po ich wycenie na giełdzie i parabolicznym ruchu to epicka bańka która pewnie spadnie z 90%, Intel przynajmniej od 4 lat jest na tym samym poziomie, a to kolejny dowód, że AMD to jeden wielki hype, bo takie ruchy pionowe na giełdzie kończą się bardzo źle i to zawsze.

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.01.2022 o 10:15, Hero586 napisał:

W zasadzie jak chcesz wycisnąć maxa z GPU to niestety prawda jest bolesna i do wymiany będzie procek i ram (o ile rzeczywiście z tych corsarzy nie da się nic więcej wycisnąć). Wybór pomiędzy 12600K, a 5600X to tak naprawdę kwestia budżetu oraz czy potrzebne Ci będzie PCI-E 5.0 w najbliższym czasie. 

Udało mi się sprzedać procek z płytą za 1100 zł :E Cieszę się bo za sam procek w 2020 roku dałem 600 zł za nówkę :E Teraz nie ma odwrotu, trzeba coś kupić.

23 godziny temu, Meteor07 napisał:

Ja mam taki sam dylemat czy zmienić R5 3600, B550 na i5 12600k, Z690 - taka zamiana wyniosła by mnie z 1000zł.

GPU mam 3070 i gram na 1440p 240Hz ale z tego co wyczytałem to dużo nie zyskam jeśli chodzi o gry ?

Też obecnie mam 3070, gram w trochę wyższej rozdzielczości i z testów wynika że nie ugram jakoś bardzo dużo ale irytuje mnie niski 1% LOW, a od 2013 roku nie miałem intela więc przesiadka będzie ciekawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2022 o 13:14, MrKetiw napisał:

To pewne że raptor będzie na LGA 1700 ?

EDIT: Dobra już przeczytałem że tak, generalnie nie jest to głupie ale wtedy płyta chyba B660 ? 

Sorry mialem urlop :szczerbaty:

Bierz Z690, zadne B660 nie ma racji bytu w tej cenie a biosy i tak bede pozniej olewane na B660 tak jak ma to miejsce przy B560. Znajomy mial kilka B560 i to nie ma podjescia do biosow z Z serii. Nie mowiac juzo funkcjonalnosci. Ja juz obsadzilem 3x nvme dysk i moge wrzucic czwarty co dla mnie jest super bo nie lubie sata i kabli. Wyjdzie raptor to wtedy ew wrzucisz cos mocarnego do socketu i hujal dusza kilka lat. Do tego masz PCIE 5.0.

W Cyberku Zen2 nie istnieje, tam 10600k lepiej sobie radzi.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Sorry mialem urlop :szczerbaty:

Bierz Z690, zadne B660 nie ma racji bytu w tej cenie a biosy i tak bede pozniej olewane na B660 tak jak ma to miejsce przy B560. Znajomy mial kilka B560 i to nie ma podjescia do biosow z Z serii.

W Cyberku Zen2 nie istnieje, tam 10600k lepiej sobie radzi.

W Cyberze miałem straszne dropy w mieście w momencie jak jechałem autem, stutter i spadek fps był potężny :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MrKetiw napisał:

W Cyberze miałem straszne dropy w mieście w momencie jak jechałem autem, stutter i spadek fps był potężny :(

Gralem w cyberka jeszcze jak mialem 3060ti i testowalem na 3100/3900XT/5600X/11600k. Najlepiej to dzialalo na.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 12600K powinno latać :D 

Edytowane przez MrKetiw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MrKetiw napisał:

To na 12600K powinno latać :D 

Miedzy R3600 to przepasc bedzie, a co mnie bawi to jak ludzie zawsze pisza , ze w wyzszych rozdzialakch proc nie ma znaczenia :szczerbaty:

Wyjda nowe gpu to dopeiro zacznie sie placz bo karty ze sredniej polki beda ograniczane nawet w 1440p przez teoretycznie dobre dzis cpu.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...