Skocz do zawartości
Marcin Matusik

Komputer się zawiesza bez powodu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post na forum tak że proszę o wyrozumiałość. Szukam pomocy ponieważ mój komputer nagle zaczął się zawieszać z dnia na dzień bez powodu. Najpierw zawiesił się moment po załadowaniu systemu, reset komputera, wstał i normalnie działał. I tak przez 2 dni, dziś już zawieszał się co chwilę. Podam specyfikację i opiszę pod nią co zrobiłem by ewentualnie nie wałkować tego od początku. 

i7 9700k

Asus Maximus X Hero 

16GB Ram HyperX 3200mhz CL16 ( 2x8) 

RTX 3080 TUF 

Corsair RM850X 2021 

Karta sieciowa ASUS PCE AC88 

Nvme Patriot Viper VPN100 512gb , na nim jest system . Mam jeszcze 3x SSD ale dla pewności je odłączyłem na razie .

Bios mam najnowszy, przywrócone ustawienia do fabrycznych, profil xmp włączony. 

Memtest z pendrive, prawie 3h testował zero błędów. 

OCCT przechodzi normalnie.

CrystalDisk nie pokazuje nic złego.

Jakieś porady gdzie szukać ? Dziękuję Marcin

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Marcin Matusik napisał:

profil xmp włączony. 

Zacznij od wyłączenia tego.

 

18 godzin temu, Marcin Matusik napisał:

i7 9700k

Po Oc?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AndyLau napisał:

Zacznij od wyłączenia tego.

 

Po Oc?

Dziś rozebrałem komputer ponieważ zawiesił mi się na z kodem błędu 02. Według Asusa broszurki to oznacza " AP initialization before microcode loading" przepatrzylem pół internetu i były różne rozwiązania między innymi że któryś kabel może być nie dociśnięty. Podociskalem wszystko i zobaczymy. Cały czas mam tylko dysk nvme. Wyciągnąłem baterie biosu na pół h więc obecnie jest wszystko na auto . Profil xmp wyłączony

Nie wiem jak testowac. Zazwyczaj się zaczął zawieszać po pierwszym uruchomieniu z rana. Zostawię na chwilę obecną wszystko na auto i zobaczę rano czy się zawiesi. Mógłbym kupić RAM i podmienić ale jak to nie to, wydam kasę na daremnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie przyjecielu. Zaczęło mi wszystko zacinać i wywalać BSOD (blue screen of death) z różnymi błędami, często były inne. Wina ramu 99%. Mogło tak się zdarzyć, że tylko 1 kość padła. Spróbuj wyjąć jedną i odpalić kompa, sprawdzić czy coś się zmieniło, później drugą. Ja używałem programu "QuickMemoryTestOK" do sprawdzania i jako tako działał, wywalało błędne bity jakieś. Miałem 4 kości po 4gb, wszystkie wywaliłem, kupiłem nowe 2x8 i wszystko śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, AndyLau napisał:

Masz od kogoś pożyczyć Ram?

Niestety nie. Jedynie to co by kupić. Zrobiłem tak jak pisałem, zostawiłem wszystko na auto dziś rano wstałem i komputer odpalił normalnie bez problemu. Bez xmp. Włączyłem xmp w biosie, wrócę do domu koło 18 to zobaczę czy się zawiesi przy odpaleniu z profilem xmp.

6 godzin temu, restro napisał:

QuickMemoryTestOK

Dziękuję za dołączenie do dyskusji i próbę pomocy. Wrócę do domu sprawdzę ten program. Ogólnie zrobilem tak jak pisałem wyżej . Zobaczymy co się wydarzy wieczorem. Ale przetestuje bez i z xmp ten program tak czy inaczej. Pamięć mam w razie czego na gwarancji więc jakby się coś działo z nimi to by było spoko. Jaki ram byś polecił do tego zestawu ? 2x8gb tak do 400-500zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi raz wywalało błędne bity w tym programie, raz nie. Ekspertem nie jestem także nie chcę Cie wprowadzać w błąd. Pewności nie mam, że to jest ram, dziele się moim doświadczeniem, bo miałem podobnie i w moim przypadku to była wina ramu.

Ja kupiłem ten

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-x-ddr4-8-gb-3200mhz-cl16-ir-x3200d464l16s-8g-4019138/

I działa, no co mam więcej powiedzieć o nim :P Ram jak ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj nowego RAM-u dopóki nie namierzysz źródła problemu, bo to może być również wina płyty głównej lub zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Galvatron napisał:

Nie kupuj nowego RAM-u dopóki nie namierzysz źródła problemu, bo to może być również wina płyty głównej lub zasilacza.

Zasilacz kupiłem 3 miesiące temu, wiec w razie czego jest gwarancja, na płyte gorzej bo już nie.
Wczoraj rozebrałem całego kompa, wyciągnąłem procesor sprawdziłem piny w sokecie, wszystkie prościutkie, procesor jak procesor nic złego na nim nie było widać więc jego bym chyba wykluczył, OCCT zakładka POWER przechodzi wszystkie testy, nie wiem miałem przedłużki na kablach od CPU, GPU i ATX24, odpiąłem ja i są te oryginalne kable od Corsair których nie da sie zgiąć. Od wczoraj zero zwiech, bios wszystko na auto poza XMP tak jak pisałem wyżej włączyłem rano do testów. Nie wiem co dalej robić, jakiś program bardziej miarodajny do testowania? 

Na necie niby pisało ze jedna z przyczyn wyskakiwania błędu 02 na płycie ASUS'a mogą być luźne wtyczki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Marcin Matusik napisał:

bios wszystko na auto poza XMP tak jak pisałem wyżej włączyłem rano do testów.

Dalej testuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AndyLau napisał:

Dalej testu

Z włączonym xmp się zawiesił, z wyłączonym też, odpalam OCCT i zauważyłem że jak przerwę test to od razu jest zawieszenie systemu, jakieś pomysły ? Ram płyta główna zasilacz procesor ? Nie wymienię wszystkiego na raz 

Intel Extreme Tuning, system się zawiesza na teście memory test

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem program TestMem5, wali blue screen , nie mogę zdążyć zrobić zdjęcia a blue screen viewer nic nie widzi wiec plik dump chyba się nie zapisał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem program TestMem5, wali blue screen , nie mogę zdążyć zrobić zdjęcia a blue screen viewer nic nie widzi wiec plik dump chyba się nie zapisał .

 

Później komputer wpadł w taka jakby pętlę j nie mógł się uruchomić, włączal się na 2 sekundy i wywalczal. Zapalała się dioda memory na płycie oraz błąd 55 co oznacza memory Not installed mimo że jedna kość cały czas jest w pc. Uruchomiłem memtest z pena na jednej kości i się zawiesił 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...